Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

Dolby.130

Zo začiatku som tomu nevedel prísť na chuť, ale neskôr ma film vtiahol do deja a ostal som ako obarený. Perfektný životopisný príbeh zo 60tých rokov minulého storočia. Tá atmosféra, hudba, samotné prostredie tomu dalo šmrnc. Schuti som sa pobavil aj zasmial na tom filme. Čím ďalej tým viac prichádzam na chuť takýmto druhom životopisných filmov. Herecké obsadenie tu bolo skvelé vidno, že si herci sadli hlavne perfektný Viggo a Mahershala proste zladený od začiatku do konca. Len netuším prečo som si odkladal tento film a nepozrel si ho už skôr, len som si uškodil. ()

Zikus

Poutavé to je, dialogy mezi Mortensenem a pianistou bývají vtipné, ale na Oscara bych to neviděl. A kdyby se to občas nesnažilo být tak dojemný, bylo by to lepší. ()

radeckator

Film jak na objednávku současnému společenskému trendu v Americe o utlačovaném teplém černochovi. Pohádka o tom jak hloupý rasista prozřel. V ničem odlišné od filmů s ,,ošklivkami" s rovnátky a brýlemi, z kterých se nakonec stanou královny plesu. ()

Nix

Viggo mne baví, tady to jen dokazuje, že je opravdu dobrý herec. Je pravda, že doba, ve které se film odehrává, už tady několikrát byla a opravdu to lidi s jinou barvou kůže neměli jednoduchý, ale tomuhle filmu opravdu pomohla postava Vigga, protože díky tomu film dostává jiný rozměr a opravdu je to skvěle vyprávěné a chemie mezi postavami funguje. Já jsem spokojený a souhlasím s oceněním zlaté sošky. ()

junxi91

Velice povedený film, začínající klasickým pracovním večerem Tonyho Vallelongy v jednom newyorském klubu, který skončí rvačkou a následným dočasným uzavřením. Tonyho kámoši vyhazovači mu poté dohodí celkem zajímavý job, a to starat se během turné o jistého Dr. Dona Shirleyho, který je doslova géniem hudby, má dva doktoráty a jako génius má samozřejmě své podivné manýry, například sezení na jakémsi trůnu. A tak společně vyrážejí na turné po USA, zpočátku je to celkem na pohodu, ale jakmile dorazí na vidlácko-snobský americký Jih, tak se začnou dít problémy. Je zde nekompromisní segregace a útoky na černochy jsou zdejším folklórem a prostředkem k tomu, aby si zdejší buranská lůza dokázala, že je ještě někdo podřadnější, než jsou oni. Jako pan Doktor by byl bez Tonyho skutečně v hajzlu, třeba v Maconu v Georgii by v tom baru dostal pořádnou nakládačku, kdyby Tony nepředstíral, že má zbraň. Doktor nesmí jíst v normálních restauracích a na záchod jej nutí chodit do kadiboudy na zahradě. Tony to řekl dobře, že kdyby to zkusili na něj, tak se jim vychčije přímo na koberec v tom jejich salónku, já bych udělal to samé. Oba muži k sobě nakonec najdou cestu a stanou se doživotními přáteli, takže se zde opět koná happy end. Navíc každý z nich je mi v něčem podobný - cítím se osaměle jako Dr.Shirley (ale ani zdaleka tak geniálně) a v jádru mám jistý smysl pro spravedlnost, jako Tony. ()

Dandy95

Jeden z těch filmů, které začnou na třech hvězdičkách, ale končí na pěti. Z objektivního pohledu bych měl dát čtyři, ale jak bych mohl, když mě tenhle film krásně chytl za srdce svojí jedinečností a naprostou lehkostí výprávění. Hlavní duo je top notch a Viggo Mortensen v jedné ze svých nejlepších rolí. Očekával jsem typickou oscarovou návnadu, ale dostal jsem pravý opak. Krásně procítěný snímek, který kráčí ve stopách In The Heat Of The Night, či Defiant Ones a k tomu navrch ještě přihazuje upřímný humor, který zaručí, že po dvou hodinách se budete cítit, jako by jste s nima na ten dvou-měsíční výlet jeli i vy! ()

Franche

Souhlasím s @Psema, že v Česku to asi nebude mít valný ohlas, jelikož mnoho lidí žije mentálně pořád v roce 62 (avšak ovlivnění mediálními kalkuly). Za mě strašně milý film, který náhodou vůbec netlačí na pilu a těžkosti Dona jsou v příběhu spíše vsuvkami a zároveň připomínkami, jak se k sobě lidé dokázali (dokážou) chovat. Jinak je film spíše netradiční komediální road movie na úrovni, které pojednává o zrodu nesmrtelného přátelství mezi dvěma naprosto rozdílnými lidmi. Viggo a Ali opravdu sehraná dvojka. A že je vám jasné, jak to všechno dopadne? A co jako ... tady mi to vůbec nevadilo. Casting vážně brilantní, těm dvěma to žerete celou dobu a máte jen strach, aby Tony nesežeral dříve vás. TOP SCÉNA - Kentucky fried chicken v autě v Kentucky ()

Shitonit

TonyDržka je jedno slovo. Není to Držka Tony, a není to lhář, je to člověk s ultra pevným charakterem, a přes prostředí ve kterém žije, je to doslova a do písmene frajer, na kterýho se jeden může v klidu spolehnout. Doktor, je týpek, se zlatou lžičkou v zadku, trochu teplej, dost chytrej, a nekonečně nadanej, týpek, který má dokonale uspořádán svůj život, má názor, umí se chovat nejen ve společnosti i v tzv. v lepších kruzích, a zároveň nesnáší, až téměř opovrhuje chováním, navenek buransky sprostého Tonyho. To co v takové malé road movie mezi touto dvojkou vzniká, je těžko popsatelný, film je to citovka až do prdele, nekonečně zábavná taškařice postavená na rozdílu charakterů a zároveň na rasismu tehdejšího jihu, místy to nabírá směr řekl bych až k černočernýmu dramatu. Sečteno podtrženo bez zbytečných plků, Zelená kniha je mnou opomíjený snímek, který jsem přehlížel, sám nevím z jakého důvodu, asi jsem si nenašel to správný moudro v obsahu, nebo v upoutávkách? Nevím. Ale Zelená kniha si to přehlížení absolutně nezaslouží, je to film, který má obsahovou hloubku, má pevný děj, má šmrnc, a nerad bych vynechal skutečnost, že má dokonale sladěný herce v hlavních rolích, kteří jsou doslova sžití s postavami které hrají. ()

pushover

Farrelly se odklonil od přiblblejch komedií k vážnějšímu tématu na první dobrou. Chemie mezi Mortensenem a Alim funguje skvěle a film drží dokonale na hranici hollywoodského klišé. Málokterý z nominovaných filmů si Oscara zaslouží víc. ()

RAFT

No jak už to vypadá ,tak tenhle film mě nadchnul .Ve filmu je opravdu vše.Scénář je prošperkovaný od 0 až po 100 .Je to příběh o rasismu. Viggo Mortensen a Mahershala Ali ,tak těm ty role napsrosto sedly .Ani na chvíli sem se nenudil opravdu krásný film.Uvidíme jak dopadnou oscaři.88% ()

vetsinezobri

Super film, který není jen o rasismu, co se odehrával v 60. letech v USA. Je to o 2 chlápcích, kteří jsou oba chytří, ale každý svým způsobem. Když se dá dohromady všeobecný rozhled a vzdělání se sociální inteligencí a vyčuraností, skvěle to klape. Casting nemohl být lepší, oba představitelé jsou maximálně uvěřitelní. Obecně mi na tom vadila jen trošku ta přehnanost, kdy na začátku Viggo rovnou vyhodí skleničky, ze kterých pili černoši, a za dva měsíce jde do černošskýho baru. To mi přijde jako hodně krátká doba na změnu předsudků a postava to už v té fázi kvůli penězům nedělá. 80% ()

Jacccob

Vlezdoprdelková Road movie se skvělým Alim, pro mě osobně ještě lepším Mortensenem, a skvělou chemií mezi oběma "cestovateli". Zkrátka je to film, který se teoreticky nemůže nelíbit, záleží jen na tom, jak moc se bude líbit každému divákovi zvlášť, někomu méně, někomu více. Já patřím do druhé kategorie, protože natočit něco co tu bylo stokrát, a stejně vás to rozesměje / donutí se zamyslet / rozesmutní, t ose jen tak nevidí. ()

šakal007

Zelená kniha je prostě... fantastickej film. Poctivej příběh, který tě chytí za srdce, baví a ještě skrývá kus poselství. Bez váhání dávám 100 %. Nechápu, že jsem četl recenze s polovičním ratingem. Film mezi řádky ukazuje na hloupost všech těch "bojovníků" proti rasismu aj. Vztahy mezi lidmi tvoří lidé a nic než lidé je nemůžou držet rovné. Slova, petice, udavačství... jsou v tomhle případě jen zlo v pokryteckém kabátku... Mirce Spáčilové se Zelená kniha až tolik nelíbí, příběh je prý dobrý, ale až takové ocenění? Za tím je prý politika. Respektuju její názor, ale nemyslím, že tady rozhodovala jenom aktivistická korektnost. Jakkoli Amerika je teď divná země. Pořád snad ale ve filmu platí, že příběh je nejdůležitější ingredience?! Mě ten film ohromně bavil, i to, jak se vyvíjel vztah dvou hlavních postav. První prolomení ledů v autě nad kuřetem KFC ukázalo, že ta odměřená hvězda je taky člověk. Bezva symbol byla pohoda v černošském baru a samozřejmě nejvíc nejlepší byla závěrečná rodinná štědrovečerní večeře. ()

Equilita

Už po pol hodine sledovania, som si hovorila, wow, toto je naozaj skvelý film a dúfala som, že sa behom ďalšej hodiny a pol nič nepokazí. A ono sa nepokazilo. Green Book je jedinečný snímok, ktorý sa zaradil medzi moje najobľúbenejšie filmy. Zaujímavé obdobie, plné rasizmu, o ktorom sa v dnešnej dobe mele možno až príliš, no vo filme to bolo zapracované príjemnou nenásilnou formou. Skvelý príbeh o dvoch úplne rozdielnych mužoch, ktorí so sebou zdanlivo nemôžu vychádzať, ale nakoniec sa medzi nimi vyvinie priateľstvo. Perfektné herecké výkony. Film na mňa pôsobil veľmi čisto, akoby sa jednalo o nejaký art, ktorý tu našťastie nedostal priestor. Podľa mňa zaslúžený Oscar. ()

GameboyNES

Tak od Farrellyho jsem čekal nálož vtípků u kterých se budu válet po zemi a bohužel jsem dostal drámo o ublíženém arogantním vopičákovy. Nebejt toho že tam Chodník Aragog, sem tam prohodí nějakou hlášku, tak je to čistej odpad. ()

alldo.raine

Balzám na duši. Krásný, dojemný příběh o hledání si cesty jednoho k druhému, přičemž na konci vznikne (spoiler) přátelství. Viggo Mortensen je pán a již po několikáté ukázal, jak obrovský talent v sobě má. ()

Sakee

Škoda té hyperkorektnosti, myslím, že filmu uškodila. Mezi hlavními hrdiny nebyl žádný spor, žádné třecí plochy, žádný konflikt, takže hezké chvilky jen kloužou po povrchu. Scénář tak celkem zabil hloubku přátelství, které mezi Shirleym a Vallelongou v reálu bylo. ()

Jack333

Příjemný film, který nijak neurazí, naopak připomene bouřlivá léta v Americe a zároveň nastanou i chvíle ke zasmání. Bohužel v něm neshledávám mnoho situací, které by mě nutily k tomu, abych si film zapamatoval a něčím extra novým a silným obohatil. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)