Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

sskrblik

Obtloustlý Viggo Mortensen, coby Tony Dršťka pojídajíc jedno kuře za druhým napříč Pospojovanými státy Americkými. Je vidět, že ten kluk to po Pánovi Prstenů dotáhl daleko a je schopen zahrát kde co a kde koho. Atmosféra a zasezení do šedesátek v retro hávu rozhodně lahodí oku a příjemně se sleduje. Neřekl bych, že toto bude nejlepší múvý roku 2018, ale dnes již máte Oscara téměř v kapse, pokud je film politicky nebo rasově zaměřen. ()

VasaX

Tohle je hodně pěkná záležitost. Natočená s citem, odehrána s maximálním nasazením, skvělými hereckými výkony a humornou notou. Snad to jsou důvody, proč mi ani trochu nevadí, že příběh je plytký, tuctový a absolutně nepřekvapivý. Já vím, že ho napsal sám život, ale než se dostal na filmové plátno, tak postupně dostal novou "fazónu". Ale celé je to hezké, dobře to plyne, drama i humor jsou dobře rozložené a ústřední dvojice mi krásně sedla. Snad jen škoda té nulové invence, ale vše zachraňuje celkové provedení. ()

Timak

Hmm ... Trochu mi to připomíná Crash - taky dostalo oskar a dneska si na něj nikdo nevzpomene. Ale sakra dobrý film, plný emocí a skvělého herectví. Mortensen a Ali je pěkné duo - klidně bych si dal zase nějaký jejich další výlet :) ()

VanTom

Bez diskuze jde o příjemnou, vtipnou, profesionálně pěkně napsanou / zrealizovanou a bezchybně odehranou road-movie o nepravděpodobném spřátelení dvou charakterů odlišného ražení i společenského postavení v nepřejícné době. Zároveň ale svou "sluníčkovou" bezkonfliktností a hladivostí obrušuje hrany veškerého dramatu, pnutí či třenic mezi nimi (jelikož oba představují víceméně tolerantní, "osvícené" lidi), až ve výsledku vyvanuje jako bezzubý, "na objednávku" vykonstruovaný produkt. ()

Všivák

Super film. I když je to klasické klišé inspirované skutečnými událostmi na téma rasismus na jihu Severní Ameriky. A klišoidní přerod z rasisty ve fajn chlápka. Zasazení je fajnové. Šedesátá léta nejsou tak ohraná a lákadlo hudební road movie bylo pro mě hodně velké. O hudbě to sice tolik není, ale jako komedie je to fajn. Viggo Mortensen jako Tony Pysk exceluje. Klavírista Dr. Don Shirley to sice svým moralizováním občas kazí, ale zábava je to pořád nerušivá. Je to taková nenáročná oddychovka a i toho rock and rollu jsem se nakonec dočkal. Za mě spokojenost. ()

Sany33

Hlavní protagonisti odviedli bravúrnu prácu a vďaka nim sa bude tento film tešiť času odolávajúcej obľube. Viggo Mortensen podal najlepší výkon minimálne od Východných prísľubov (Eastern Promises, 2007) a Mahershala Ali predviedol svoj oscarový štandard. Tony Vallelonga sa na filme podieľal scenáristicky a aj ako konzultant. Režisér si do filmu prepašoval zopár vydarených žartov s geniálnym načasovaným, ktoré vám pripomenú zábavný roadtrip dvoch pomenej bystrých mládencov s katastrofálne zlými účesmi v aute pripomínajúcom psa. Diváci čiastočnú podobnosť istotne odhalia. Peter Farrelly nakrútil originálnu komédiu s dramatickou príchuťou, ktorá bola právom ocenená tromi zlatými soškami. Príbeh skutočného priateľstva je jedným z najdojemnejších a zároveň najvtipnejších filmov uplynulého obdobia. 93% ()

fabecc1222

Ukázkový příklad Oscarového filmu. Zelena kniha si šla pro Oscary vyloženě přímo, protože tématika rasismu 60. let je pro akademiky až příliš vděčné téma. Každopádně je nutné zmínit, že Zelena kniha je oscarovka zasloužená, počínaje výbornými hereckými výkony hlavní dvojice, až po skvělý scénář, který sice není převelice originální, ale nabízí výborné dialogové výměny. ()

Mishqo

Každá jedna replika mala v sebe náboj. Do detailu vyladený scenár. Každá jedna interakcia medzi ústrednými postavami bola plná emócií. Z tohto filmu srší neuveriteľná ľudskosť. A to aj vďaka brilantnému hereckému umeniu Mortensena a Aliho. 👏👏👏 ()

Marrdaa

Tak konečně jsou za rohem Oscaři a s nimi bude opět na co koukat. Green book je klasický adept na cenu Akademie filmového umění a věd, protože (opět) poukazuje na nerovnoprávnost afroameričanů v 50' a 60' letech minulého století. Tentokrát na to ale nejde tak okatě jak bývá zvykem. Příběh italského bouncera a geniálního klavíristy u mě nejvíc boduje humornými dialogy a tím, že i když se jedná o vážné téma neztrácí ani na chvíli nadsázku. A i přesto že si uvědomuju, že se jedná v řadě o další agitku pro černochy, je to pro mě zatím nejlepší nový film od Bohemian Rhapsody. 👌👏 ()

Tft

Green Book je jedním z těch filmů, u kterého plně záleží na tom, pod jakým úhlem se na něj budete dívat. Má dvě roviny kvality, ta první je příjemnou buddy road movie komedií, ve které se dva lidské protiklady vydávají na cestu rasistickým jihem Ameriky v letech šedesátých minulého století. V téhle rovině film funguje především díky Mahershala Alimu, který je jediným prvkem hodným ocenění za tenhle film a Viggo Mortensenovi, jehož kýčovitý Ital si mě nakonec dokázal získat na svojí stranu, i když musím přiznat, že mu to nějakou chvíli trvalo. Chemie, jakou mezi sebou tihle dva herci mají je skvělá a je obrovská škoda, že zbytek filmu dělá všechno proto, aby jejich společnému hereckému výkonu házel klacky pod nohy. Tady nastupuje druhá rovina filmu a její naprosto zastaralý pohled na rasismus. Green Book pohlíží na svět černobíle a to je velký problém, když chcete ukázat, že právě takový svět není. Dostáváme každé klišé o rasismu na jaké si jen může člověk vzpomenout, v tomhle ohledu nepřináší Green Book naprosto nic nového a je tak jen dalším výkřikem do tmy, který svým tématem a podáním zapadá spíš do tvůrčího období podobného ražení minimálně třicet let zpátky. Kdybych to měl říct na plno, tak je to jen další loutka pro akademii, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Z toho vyplývají dvě možnosti: pokud chcete příjemnou road movie komedii a otázky rasismu vás nijak netankují tak směle do toho, budete se výborně bavit, ale jestli chcete odvážnější, trefnější a aktuálnější pohled na stav Americké společnosti šáhněte radši po BlacKkKlansmanovi. ()

vyfuk

Nejde o moc. Ale jde o Oscary. Jde o film, který už od pohledu je jasný. Náprava. A taková v oceňovaném formátu, který mi bude sedět. Tyhle filmy totiž člověk pozná už od pohledu. To co mě však překvapilo bylo, že náprava proběhla u ne jedné, ale u obou hlavních postav. To se podle mě tolik nevidí. Hlavně, vidíme zde setkání hereckého výkonu Aliho, který prostě hraje na výši a musí dělat někoho kdo není a Vigga, který se prostě uvolní a dělá příjemné hraní, které mu věříte. V tomto ohledu oba na cenu. K tomu si přičtete scénář, který by napsal skoro i český tvůrce, ale v rukách Američanů to funguje prostě na Oscara. Třeba klišé, třeba Oscar. "Nazdrově!" - "Danke schön." ()

Killda

Frank Capra 21. století. Film s jednoduchou premisou, který ale dokáže zasáhnout na pravém místě a vykouzlit nejeden úsměv. Viggo Mortensen táhne film svým nejlepším výkonem kariéry (ano, překoná i Aragorna). A pokud by někdo měl dostat Oskara za mužskou roli, nebo dokonce za nejlepší film, pak je to z letošního výběru definitivně Green Book. 8/10 ()

Mr.KarlAdler

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že tematizuje pravý opak, Zelená kniha nechce vystupovat z vod konvencí, zájem jejích tvůrců je úplně jinde. Rasovou problematiku berou Farrelly a spol jako atraktivní pozadí, na němž si vystavěli úspěnou oscarovou kampaň. Film brouzdá v hlavním tématu po povrchu a hovoří o něm jazykem akceptovatelným tak před padesáti lety. Kdyby vzniklo Hádej, kdo přijde na večeři dneska, asi bychom si ťukali na čelo - proč, když jsme tohle už společensky dávno vyřešili? Sám režisér upřesnil zacílení svého filmu v děkovné řeči, při které zdůraznil, že Zelená kniha je o lásce navzdory všem rozdílům a hledání pravdy o tom, kdo jsme. V šedesátých letech minulého století by to nejspíš bývala byla velká slova, a ačkoliv pořád stejně platí, působí dnes stokrát omletým dojmem. Ukazuje se tedy, že takový zkušený řemeslník jako Farrelly může přijít s dobře vystavěným produktem, kterým Akademiky podrbe po odhaleném bříšku, a ti mu za to přidělí nejvyšší ocenění. Rozdávání sošek průměrným snímkům je ale mnohem víc znepokojující než vyhlašování bez moderace či záměna obálek pro vítěze. ()

Kurikmoon

Pekne to odsýpalo. Ako som si myslel, zo začiatku, že ma to nebude baviť, tak som sa ani nenazdal a bolo po filme. Príjemné a pohodové. Niektoré veľmi výstižné a pamätné prirovnania. Hlavný protagonisti si krásne zahrali. Pozeral som to druhýkrát a bavilo ma to snáď ešte viac. Dať piatu stárku? ()

Jaro.Krafcik

Ťažký výber, keďže 2200 malo byt niečo iné ale radšej som si film captain marvel odložil až na týždeň, ako odmenu, po veľkých skúškach dospelosti. Deficit mojich priateľov a menšia nádcha pomohli sa aj ľahšie rozhodnúť, ale späť ku filmu. Ktorý som si nakoniec vybral na túto peknú hranicu. Hlavná postava Tony, strašný sympatak. 60 roky ako z videohry mafia bavili a boli ozaj vydarené. Tak ako aj celý film, no ku koncu už bol slabší. Zrejme sa aj hrou inšpirovali, keďže je Tony Talian ako Vitto z mafie. Dokonca, za rok 2018 získal Oscara za najlepší film roku. Najlepší nebol, ale patrí k tym lepším filmom. Na téme rasizmu sa tu nešetrí. Top moment bol, zbitie doktora v bare alebo skúška saka v predajni. No v minulých rokoch to bolo klasické a dnes by sa take niečo nemohlo. Tiež pobavila scénka ako napríklad krádež kameňa a jedenie kfc v aute. Ak by som to pozeral v kinosále alebo v čase Vianoc, hlavne vďaka peknému záveru, bolo by hodnotenie o čosi vyššie. 4* ()

Dagoussek

Začátek mě nenadchl, ale zvědavost mě udržela se dívat. Rasismus je stále aktuální téma. Postupně mi dvojice byla sympatická a přála jim přátelství až za hrob. ()

cpt.Lynch

Neoriginální a předvídatelná brnkačka na emoce. Neurazí a někoho možná i nadchne. Mě nenadchla, ale i tak jsem se u téhle roadmovie velmi dobře bavil. ()

Gurtha

Kdyby se to u nás bývalo dostalo do kin o Vánocích dám 4*. Prostě je to film co se hodí k atmosféře plné cukru, kdy mi nevadí přeslazené konce. Jako bonus bych netušila o všech těch oceněních, které si ne zcela zaslouží a které hlavně vůbec nepotřebuje – protože je především vtipný a to se u mne počítá. Jenže zítra začíná jaro a všude kolem je spousta lepší zeleně (a ne, nemyslím tím alkohol :). ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)