Nech žijú duchovia!

• Československo Ať žijí duchové! (viac)
Z nakrúcania  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komédia / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (viac)

Rodinná komédia plná pesničiek Jaroslava Uhlířa a a Zdeňka Svěráka je plná strašidiel a rozprávkových kúziel. Hrdinami sú deti, ktoré sa pustia do boja proti dospelým obyvateľom ich dediny, keď chcú premeniť starý hrad na poľnohospodársky objekt. Skupina detí však presvedčí hradných duchov a mestských úradníkov , že potrebujú prestavať miestnu zrúcaninu na klubovňu. S výdatnou pomocou duchov, rytiera Viléma Brtníka a jeho dcéry Leontýnky, obývajúcich schátralý objekt, ale aj trpaslíkov, ktorých rytier privolal, sa im podarí dosiahnuť svoj cieľ - hrad je opravený a odovzdaný do starostlivosti detí. A z Leontýnky, ktorá si sťažuje na osud nesmrteľných bytostí, sa vďaka byline darovanej z lásky, stane normálne dievča. Tak prečo neveriť na duchov? (TV JOJ)

Mykhaluu

Přiznám se, že jsem měl s tímhle krásným pohádkovým filmem pro děti (kterému se podařilo vyrůst na pařezu normalizace a vypustit šťavnaté výhonky fantazie) problém! Co problém!?! Několik!! Např.: Jak to, že pan Sovák vydrží žhavé železo na své holeni?!? Jak to, že existují trpaslíci a ještě hrají ve filmu?!? Mohl ten kluk opravdu jezdit s postelí?!? Nu, po pár letech jsem seznal, že svět filmu, stejně jako reálný, je plný klamu... :) Ale pěti hvězdičkám to nijak neuškodilo... :) ()

macetoma

Dětská komedie, jež jsem miloval, miluji a milovat budu! Už jen pro tu Leontýnku, první lásku většiny kluků. S odstupem času hodnotím kladně i pěkné písničky. Stejně tak hodnotím kladně i ostatní herecké výkony - Jouza, Černá kronika, rytíř Brtník, atd. A ten trik s trpaslíky jsem stejně dosud celý nepochopil - vy ano? Dávám 4 hvězdy. ()

Marcus.das

Fajn pohadka na ducharske tema...Ach kezby tak vsechno fungovalo i v realu:)) moc se mi libi skryta reklama na pribinaka...asi to nebude nahoda, ze ho dodnes mam tak rad:)) ()

Kajislav89

Jedna z nejoblíbenějších pohádek mého dětství. Už tehdy jsem snil o tom, jak si postavím Hradní střelu. Ale nebydlíme u nebezpečné zatáčky a hlavně do 11.patra vám volant nepřiletí. Ale zpět k filmu, ten je zkrátka laskavý a humorný, plný skvělých herců, jak mezi dětmi tak i dospělými (Lipský, Tichánková, Sovák). Nejlepší hláška: "Spi, to byl jen osobák!" ()

Boudyy

Uhlířovy texty, jedna z prvních rolí Tomáše Holého, skvělí herci (hlavně Sovák, L. Lipský a Brodský), orignální zápletka (snad mě jen nudila linie, kdy se Leontýnka zamilovala). Snad jen je to krapet přeslazené. ()

Havala

Vděčná filmová pohádka s neskutečnými kvanty dobrých herců. Asi se tenkrát tímto angažovali. Vždy se rád podívám, pořád celkem zábavná záležitost. ()

offlineman

Tanečky a písničky dětiček, to mě nebralo nikdy, ale zase to bylo lepší, než to, co se točí pro děti dneska! Jednu * za Lubomíra Lipského!!! ()

Alca

Naprosto perfektní dílko na nedělní odpoledne s rodinou. Písničky jsou dnes naprostými hity a zpívá je celá rodina. A navíc: TVRDÁ POMSTA, TAK TVRDÝ! ()

anyonecek

Tahle pohádka se mi až tolik nelíbila, myslím, že máme mnohem hezčí díla na téma pohádka, ale určitě se to dá řadit do těch starých Česlovenských klasik. 70% ()

bohhous22

Určitě jedna z nejlepších fantasy-pohádek vůbec.Notoricky známé písně není třeba představovat a originální humor podaný s noblesou mistra Oldřicha Lipského nemá téměř dodnes konkurenci! ()

Guran

Pamatuji si, jak jsem se na film díval poprvé. Byl jsem malý chlapec ve školce a bylo mi hrozně špatně. Na zvracení a já cítil, že už to za chvíli půjde ven. To je vše co si z té scény pamatuji. Nevím co se stalo pak, ale vím určitě, že jsem tenhle snímek zkoukl. Pohádka, která mi vždycky dá do hlavy vzpomínky na školku a cénku, kdy mi bylo na zvracení. Moc příjmený snímek, kde hlavními postavami jsou děti. "Ať žijí duchové" ve mě vždycky vyvolají pocit, že jsem zpátky ve školce, v těch starých časech. Nikdy nezapomenu! ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes: ? | FDb.cz - 81,3% | Výborné svěráko-uhlířské písničky, Lipského cit točit komedie, P/prima zábava, obsazení plné zasloužilých umělců a obrovská nostalgie z našeho dětství, kdy jsme tento film brali jako jeden z deseti nejlepších snímků, jaké jsme kdy viděli. Pakliže ovšem vezmeme v podtaz náš momentální názor na "Duchy" a celé to uvážíme, musíme trochu ubrat. A stejně jsou ty písničky (Hajný je lesa pán - nejlepší) na celém filmu to nejlepší! :-) ... 75% ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)