Nech žijú duchovia!

• Československo Ať žijí duchové! (viac)
Z nakrúcania  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komédia / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (viac)

Rodinná komédia plná pesničiek Jaroslava Uhlířa a a Zdeňka Svěráka je plná strašidiel a rozprávkových kúziel. Hrdinami sú deti, ktoré sa pustia do boja proti dospelým obyvateľom ich dediny, keď chcú premeniť starý hrad na poľnohospodársky objekt. Skupina detí však presvedčí hradných duchov a mestských úradníkov , že potrebujú prestavať miestnu zrúcaninu na klubovňu. S výdatnou pomocou duchov, rytiera Viléma Brtníka a jeho dcéry Leontýnky, obývajúcich schátralý objekt, ale aj trpaslíkov, ktorých rytier privolal, sa im podarí dosiahnuť svoj cieľ - hrad je opravený a odovzdaný do starostlivosti detí. A z Leontýnky, ktorá si sťažuje na osud nesmrteľných bytostí, sa vďaka byline darovanej z lásky, stane normálne dievča. Tak prečo neveriť na duchov? (TV JOJ)

Chlo0opek

Půvabná česká pohádka s písničkama, co již téměř zlidověly. "Hajný je lesa pán" v podání Josefa Beka je naprosto dokonalá:) Trochu horších, ale přece jen 5*. ()

Sindymindy

Dnes už se na to dívám jinak, ale přesto si pamatuji, jak jsem tuhle " pohádku" měla ráda, když jsem byla malá. Hotová srdeční záležitost. Dnešní generaci už to asi mnoho neřekne... Ale přesto nechávám čtyři *. Taky proto, že dneska se už nic takového nenatočí. ()

zekon

Tento film si zaslouží min. hvězdiček 6. Díval jsem se na něj já jako děcko, vždy když to šlo, pak větší dcera na DVD často a teď nejmenší dcera každý den 2x. Samozřejmě s tím že mají CD s písničkama. Vtip, skvělí dětští herci, vynikající dospělí herci a do toho nesmrtelná hudba mistra Uhlíře. I teď jako dospělí se dokážu na film plný skvělých hlášek mrknout a nenudím se. Není takových filmů mnoho a bohužel už ani nebudou.Není víc co dodat, vše bylo řečeno :) 6* ()

daevee

Hajný je lesa pán, Černá kronika, tvrdá pomsta JouzovY, my si na sebe počkáme, jasně, ať řekne mláděž! Při zmínce tohohle filmu se mi vybaví mix všech možných hlášek a postav. Viděl jsem ho několikrát, jako dítě i pak v dospělosti s kamarády jako recesi. Není nad to zazpívat si společně s hajným, Jouzou, Leontýnkou, s kamarády a s flaštičkou něčeho dobrého. Prostě mi přinesl plno krásných momentů, takže pět hvězdiček! :) ()

tommicek

Legendární hudební komedie, nebo chceme-li, komedie s písničkami, pro děti všeho věku. Tenhle film měl být oslavou 30. výročí založení Pionýrské organizace, ovšem scénárista Zdeněk Svěrák tohle zadání pojal hodně osobitě - naštěstí - vznikl tak jeden z nejlepších "dětských" filmů - nejen - let sedmdesátých ... Režisér Oldřich Lipský stále tlačil Jaroslava Uhlíře do neustálého opakování hlavního motivu v celém filmu, což se mu příčilo a neustále vymýšlel motivy nové - ovšem u Tří veteránů už s tím problém neměl :-) A o tricích Vladimíra Novotného ani nemluvit, jsou naprosto dokonalé ... ()

Linsang

Každý den, každý den, k svačině jedině, jedině Pramen zdraví z Posázavííííííííííííííííííííííííííííí. To je prostě klasika, co víc psát... ()

Saprofag

Jedná se o kultovní pohádku? pro děti. Chápu lidi, že se jim to líbí, ale já tím ještě dnes hrozně trpím. Už jako dítě jsem to neměl rád. Mému synovi se to třeba líbí :). Ty songy, ty dialogy, to budovatelství - to já prostě nechci překousnout. Za dvě. ()

JimWalker007

Napriek tomu, že je to bola dobová agitka, ako dieťa som tento aspekt filmu ignoroval. Kombinácia skvelých českých hercov - Sovák, Brodský, Lipský a detských talentov - Holý a Vávrová, výborných dialógov made in Sverák, skvelých trikov, originálnej hudby zanechala nezabudnuteľnú pečať v dušiach detských divákov. Sklamaním je, že Leontýnka mala toľkých nápadníkov. V takej konkurencii som nikdy nemal šancu. ()

rwa

Je to holt rok 1977 a to se nedá nic dělat - ta normalizační atmosféra se toho nemohla nedotknout, takže tu máme snaživé pionýry v jakési akci Z v družné družbě s bodrým hajným, komunální "antikorupční" satiru atd. Taky ty děti v kýčovitě družném veselí, to nejmenší fakáně s hlasem Aťky Janouškové a občas až nepříjemně prkennně slaďoučký hlavní hrdina... Nicméně, a TO JE MARNÉ, Leontýnka je kult, Svěrák jako textař a slovní hrátkař je zde ve své vrcholné formě, jakož i Uhlíř - ty písničky jsou prostě VĚČNÉ a dívat se na tento film je jednoduše BLAHODÁRNÉ... ()

pegtr

Příjemná dětská komedie s dobrými písničkami která ani po několika shlédnutích nenudí.Dal bych 3 hvězdy ale protože se mi tento film kdysi strašně líbil dávám horší 4 hvězdy. ()

Kivis

Napíšu asi to, co už je tady zhruba třistakrát napsáno - Ať žijí duchové je neokoukatelná klasika. Špičkoví herci mezi dospěláky, sympatičtí a uvěřitelně hrající představitelé dětských rolí. Rozepisovat se tu o povedené hudbě by bylo už teprve jako nosit trpaslíky Brtníkovi z Brtníku. Ve svém žánru "pohádka, muzikál, komedie" dlouho nepřekonaná. Než o dvacet let později Svěrák překonal sám sebe a napsal scénář ještě lepší, a sice Lotrando a Zubejda. Ale i tak patří Ať žijí duchové k naprosté špičce a jen těžko se něco vytýká. ()

prometheusll

No docela dobrej film od Lipskýho. Příběh byl jakštakš na úrovni,ale hudba od Uhlíře-hrůza. Šíleně mě vadí v Uhlířových písničkách ta ozvěna dětí. A to ubírá ty dvě hvězdy. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)