Cobra Kai - Série 5

(séria)
Akčný / Komédia / Dráma / Rodinný / Športový
USA, 2022, 6 h 19 min (Minutáž: 31–49 min)

Ralph Macchio, Xolo Maridueña, William Zabka, Tanner Buchanan, Mary Mouser, Jacob Bertrand, Peyton List, Courtney Henggeler, Luis Roberto Guzmán (viac)

Terry prosazuje v Cobra Kai nový režim. Daniel a Johnny se dají dohromady se starým spojencem a zahájí bitvu, která rozhodně neskončí na tatami. (Netflix)

VSlunecnice

Pátá série pro mě byla zatím nejlepší a nejsilnější sérií vůbec! Ačkoliv první díl byl horší, zbytek série měl všechno! Postupné budování děje a charakterů, výborný vývoj postav (i těch, u kterých jsem si myslela, že už se posunout nemohou), výbornou akci, hudbu, kameru… cítila jsem tolik emocí, chápala motivace prakticky všech postav, ať už byli emocionálně nahoře nebo dole. Obecně bych pátou sérii označila jako “vyspělejší” oproti předchozím čtyřem a vlastně i “velkolepější”… tady už nejde o obyčejné rvačky ve škole mezi nevyspělými puberťáky… tady jde o nastavení hodnot, čest, životní motivace, poznání sám sebe, poučení z vlastních chyb a překonání svých nedostatků pro dobro přátel a rodiny.  V posledních dvou dílech jsem cítila takové napětí a měla doslova husí kůži a jen doufala, ze všechno dobře dopadne. Výborným highlightem byl Chozen, který zpočátku působil jako badass vtipná vedlejší postava, ale ke konci konečně získal hloubku a jeho vzájemná chemie ať už s Danielem nebo Johnnym byla na jedničku!  Na tomhle seriálu nejvíc miluju to, že žádná z postav není dokonalá, všichni dělají chyby a uvědomuji si vlastní nedostatky, bojují se svými démony. A výbornou třešničkou na dortu bylo finále, kdy si prakticky všechny postavy uvědomili, co se v průběhu série ale i života naučili (ať už jde o styl boje nebo třeba motivaci) a využili to na 100%. Klobouček dolu, jsem neuvěřitelně spokojená a ještě teď se mi nadšením svírá žaludek a naskakuje mi husina jen při vzpomínce na určité scény. ()

castor

Zaměřme se proboha zpět víc na dospěláky, kteří mezi sebou mají dlouhou a komplikovanou historii, říkal jsem si při hodně mdlém rozjezdu série. I když otravná mládež (logicky) znovu hrála podstatnou roli, tvůrci mě docela vyslyšeli. Postupně bylo zřejmé, že kromě osvědčeného dua Johnny a Daniel budou v páté sérii nejzajímavější rozpolcená Tory, navrátivší Chozen (se kterým se Daniel kdysi v Okinawě dostal do konfliktu kvůli dívce Kumiko) a hlavní záporák Terry Silver. Nicméně platí to, co v minulé sezóně: nedá se furt spoléhat na nostalgii a odkazovat na takřka 40 let starý flák. Holt Cobra Kai se dál šíří po celém městě a skupuje konkurenci. Daniel už nemá sílu a skládá zbraně, Johnny řeší rodinné záležitosti. A pak je tu komický příjezd nejlepších senseiů soukromým tryskáčem, což má evokovat, že finále bude velké, což má zajistit mezinárodní turnaj Sekai Taikai. Ale furt je to krapet nemastné neslané. Naštěstí na příkladu Chozena tvůrci ukazují, že pořád umí slušně pracovat s jednotlivými charaktery. Rovněž jsem dostal nejednu vděčnou scénu, funkční atmosféru i silnou nostalgii podtrženou výbornými souboji. Zároveň stále platí, že William Zabka, Ralph Macchio i další ze staré party si svůj návrat neskutečně užívají. Přesto dech tvůrcům chtě nechtě dochází. A bohužel i humor pokulhává. Uvidíme, co bude dál. „Drago!“ ()

Malarkey

Jakmile jsem zjistil, že vychází tato série, došlo mi, že jsem seriál dlouho neviděl a mám tedy co dohánět. Zajímavé je, že se to od první série docela dost proměnilo. Začínalo to jako takové rodinné drama s vtipnými pasážemi a dnes z toho je přiznaný béčko s vtipnými pasážemi. A víte co? Vůbec mi to nevadí. Akční scény jsou super a děj je tak vědomě prvoplánový, že mu to vlastně rádi odpustíte. ()

anais

Na prvních sériích mě bavil realismus ve vykreslení postav (Johnny) oproti původní filmové sérii. STŘIH. Pátá série se od realismu zcela oprostila. Je to nesmyslná béčková jízda, ve které se Daniel Larusso snaží překazit šíření frančízy Cobra Kai tak, že si z Japonska pozve charismatickou mlátičku Chozena a spolu se všemi kamarády se snaží zničit neskutečně evil záporáka Terryho Silvera. A světe div se, ono to zase funguje - je to zábavné na primitivní soubojové úrovni, dojemné, vtipné, a závěrem s blikající policií a hasičema až nečekaně filmové. A přitom je to stále přiznaně televizní - v rámci svého škatulky to ale dělá maximum. Přál bych si, aby tohle byl konec. Protože tohle jen tak nepřekonají. ()

NifKor

Pořád je to dobré ale už ne tak. Děj se už nemůže moc posouvat dál, je strašně místy klišovitý, předvídatelný a strašně nelogický (SPOILER: Barnes ukradne obraz, vloupá se s Johnnym do baráku tak jako jejich děcka do dódžó a jedinej, kdo z toho všeho jde do vězení a má nějakej postih je Silver CLAP CLAP). Postava Mikea Barnese je totálně zde nevyužitá a doslova za mě poslaná do koše s celým jejím potenciálem. Alespoň o postavy se tvůrci pořád starají. Netěším se na 6. sérii, protože ta už nemá absolutně co nabídnout kromě Kreese. Sice už to také není tolik zábavný a jde vidět jak ta kvalita spadla dolů ale pořád to je do řiti silný nadstandard v téhle době a hlavně to nahoru tahá ta druhá polovina co si budem. 8,5/10 ()

• Ve scéně, kdy Johnny (William Zabka) začne pracovat jako řidič Uberu, se ho první zákaznice zeptá, zda by mohl zahrát skladby od Billie Eilish. Johnny místo toho začne hrát skladbu „Mony Mony“ od zpěváka Billyho Idola. (Knowho)
  • V 5. sérii si roli senseie, který spolupracuje s Terrym Silverem (Thomas Ian Griffith) v Cobra Kai, zahrál Tyron Woodley – bývalý UFC šampion ve welterové váze (tento titul obhájil hned 4x). (Dejvid17)
  • Epizoda je věnována pamatáce Jeffa Kaye (1965–2021), který pracoval jako první režisérův asistent na této epizodě a také na epizodě Extrémní opatření (2022). (Rominator)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD