Strážmajster Topinka

• Česko Strážmistr Topinka
Česko / Slovensko, 2019, 11 h 11 min (Minutáž: 50–53 min)

Réžia:

Petr Zahrádka

Kamera:

Miloslav Holman

Hudba:

Andy Čermak

Robert Mikluš, Jiří Bartoška, Veronika Freimanová, Jenovéfa Boková, Marek Geišberg, Miroslav Donutil, Gabriela Marcinková, Václav Kopta, Tomáš Jeřábek (viac)

Humorný seriál z prostredia podhorského mestečka Protějov v Beskydách - vraciame sa v ňom k obľúbeným postavám a ich vzájomným peripetiám tentoraz z pohľadu kriminálnych - úsmevných aj iných - zápletok, s akcentom na strážmajstra Topinku, ale aj so spoluúčasťou doktora Martina. (RTVS)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (7)

Zločin na pošte (2019) (E01)

Po veletrapné Záhadě v Beskydech jsem se seriálu hodně bál, ale tentokrát dokázali tvůrci vybalancovat tu hranu, za níž už by příběh a chování strážmistra sklouzly do trapnosti. Toho jsem se vlastně bál nejvíc, že Topinka bude stejně jako v „Beskydech" za trpného a dementně se chovajícího otloukánka, který je zde jen proto, aby si z něho každý dělal srandu. Naštěstí zde projeví svůj úsudek i schopnosti vcítění se a jednotlivé scény jsou skutečně vtipné. Vložený seriál s Hanákem a Nebřenským o praní peněz mne tentokrát taky bavil. Možná se mu časem rovněž dostane vlastního seriálu? Dvakrát třikrát jsem se u tohoto dílu dokonce nahlas smál - zvláštní, jak jde dělat humor bez fekálností a sprostých slov, a stejně funguje. (Řeknete mi, až mi budete dávat injekci? - Řeknu. Teď.). A potěšilo mne samozřejmě i cameo Donutila a nutno říct, že i Boková zde hraje poměrně slušně, i když nejvíc svýma očima. A ostatně mne pobavila i ta scéna v hospodě, takže nakonec, když tak nad tím přemýšlím, dám místo tří čtyři hvězdy. Sice se to chvílemi táhne a některé scény jsou jen na výplň, ale zas ta beskydská příroda je nádherná - a subplot s jezevci ji jen doplňuje. A jak tu někdo psal, celé vysvětlení a vyšetřování je stokrát logičtější než třeba u Dámy a Krále. ()

Zločin v penzióne (2019) (E02)

Hm, tak po skvělém prvním dílu se spoustu skutečně vtipných scén a situací jsme sklouzli k tradičnímu maminka-mamánek a jde to trochu zu grunt, protože najednou jsou to případy paní Topinkové - která vlastně i vše vyřeší - a strážmistr je tady až někde na třetí koleji. Případ samotný je vlastně nic moc, a dokonce i parodie s Hanákem a Nebřensým tady nemá koule. Nejvtipnější scénou tak skutečně nebylo dovádění s dětmi v autě, ale opět krátký Donutilův vstup jakožto doktora. A ta závěrečná idylka u polévky už mi přišla skutečně poněkud přehnaná. ()

Zločin na ihrisku (2019) (E05)

Hodně, hodně, hodně slabé. Scéna v autobuse svou nevypointovaností a délkou je snad to nejpitomější v tomhle dílu, když pominu blbost maminky a šéfa ostravské kriminálky usměrnit blbého Topinku u večeře nebo mu rovnou říct, že marjánka šéfa kriminálky netrápí, když pominu že Bartoškova postava neměla kde přespat do druhého dne atd. I ty etudy Hanáka a Nebřenského začínají být stále trapnější. Vážně slabý díl. A jednu věc nechápu - jednou tvůrci představí Topinku jako sice nešikovného ňoumu, kterému to ale přesto pálí a případ rozlouskne, a podruhé jako totálního pitomce, kterému by nedošlo ani to, že svítí sluníčko. Tyhle skoky nechápu. Raději mám ty díly s tou první verzí Topinky. Ale moc jich není. ()

Zločin na tanečnom parkete (2019) (E06)

Jejda, to byla blbost. Vlastně se tam celou dobu nic neděje, vtipné to není a rozuzlení proběhne pět minut před koncem. ()

Zločin na križovatke (2019) (E07)

Přijde že tvůrcům došel dech s nápady, tak recyklují sami sebe. Topinka musí pitomě položit ruku na střepy a všichni si řeknou, že se pořeže, a on se pořeže, nastojte! Má mi to přijít mile vtipné, že jeho samotného to nenapadlo? A pořád mi vadí, že Topinka je jednu chvíli za idiota, až člověk lituje pošťačku, že tam asi není a nemá lepší výběr, a pak se zachová docela rozumně. Celkově ale nechápu, proč by nemohl mít nad sebou nějaký nadhled a proč se má topinka pořád sám brát tolik vážně? Vždyť stačilo, aby byl trochu nešika, občas mu věci ne vždy vyjdou, jak chce, ale jinak se přece nemusí chovat jako dement. Nebo jako zde být tak zamilovaný do své figuríny. Případ neřeším, naprostá blbost a z prstu vycucaný nesmysl o pamětní desce, o které starosta neví, a vše měly připomenout krádeže něčeho, o čem taky nikdo neví, komu to patřilo? Ale no tak? ()

Zločin v skúšobni (2019) (E08)

Ach božíčku. Když už nevíme kudy kam, nacpeme sem jako crossover a prozření Topinky, že ti dva skvělí detektivové, na které kouká v TV, jsou herci! Brilantní, skutečně. Udělat z Topinky tak totálního dementa, to chtělo koule. Asi nejlepší scéna je ta, kde Bartošku coby policistu v důchodě, chytne hra na bicí, jinak se to plahočí zase upachtěně k nějaké pointě, která myslím hodně lidí napadla, když se pachatel poprvé objeví na scéně. Scény natáčení seriálu a dvou herců v přestrojení (Hanák a Nebřenský) podle mne zcela nevyužité, jen se tam tak oba klátí a nemají co hrát. Přitom se z toho dalo mnohé vytěžit! Ale ne, všichni zatleskají bravurnímu pitomci, ten dostane pusu od své pošťačky, a jede se dál. ()

Zločin na svadbe (2019) (E13)

Konečně se zas Topinka chová jak normální člověk, i když shody náhod hrají proti němu. Jen mi přišlo přitažené za vlasy to slovenské vyšetřování (vůbec by tam slovenský policajt nejel a nechal by to české straně, tak i tak). Taky škoda, že nevíme, co s manželem vlastně celou dobu bylo - je sem hozen jako by se právě narodil, jako by nikdy nikde neměl škraloup, a při jeho způsobu chování mi to přijde velmi nepravděpodobné. A pokud měl škraloup, nikdo by mu nevěřil a šel by rovnou znovu do báně. Divné. Zajímavé byly v seriálu dubové prsteny, slyšel jsem o tomto fenoménu poprvé. Ale jinak mi přišlo, že celkově díl není dotažený a dal se spíchnout a zahrát jinak a líp a uvěřitelněji. Btw, kostel tam mají hezký. ()