Na jedné z protějovských křižovatek je slavnostně instalována figurína policisty s podobou Tomáše Topinky (R. Mikluš), která má zpomalovat dopravu. Ale figurína hned první noc po instalaci zmizí. Topinka se pustí do pátrání. Není to ale zdaleka jediná věc, která se v Protějově ztratí. Někdo krade zdánlivě nepotřebné staré věci a na místě zanechává pokaždé stejný vzkaz. Vše se začne vyjasňovat ve chvíli, když starosta prodá jeden místní starý dům, o který měla zájem Marie pro své podnikání i major Hrubý (J. Bartoška) na důchod, neznámému kupci z Bratislavy. Topinka přijde na to, že motiv ke koupi této nemovitosti vede do historie Protějova a odhalí nečekaného pachatele krádeží. (Česká televize)

otík

Prozatím nejslabší díl. Detektivní linka je úplně prdlá, nápad s figurínou také nestojí za řeč. Jediné, co pořádně utkvělo v paměti, je scéna, kdy Topinka čumí do okna ženské, která se sprchuje. I role Bartošky začíná být hodně slabá. No uvidíme, jak to půjde dál. ()

honajz

Přijde že tvůrcům došel dech s nápady, tak recyklují sami sebe. Topinka musí pitomě položit ruku na střepy a všichni si řeknou, že se pořeže, a on se pořeže, nastojte! Má mi to přijít mile vtipné, že jeho samotného to nenapadlo? A pořád mi vadí, že Topinka je jednu chvíli za idiota, až člověk lituje pošťačku, že tam asi není a nemá lepší výběr, a pak se zachová docela rozumně. Celkově ale nechápu, proč by nemohl mít nad sebou nějaký nadhled a proč se má topinka pořád sám brát tolik vážně? Vždyť stačilo, aby byl trochu nešika, občas mu věci ne vždy vyjdou, jak chce, ale jinak se přece nemusí chovat jako dement. Nebo jako zde být tak zamilovaný do své figuríny. Případ neřeším, naprostá blbost a z prstu vycucaný nesmysl o pamětní desce, o které starosta neví, a vše měly připomenout krádeže něčeho, o čem taky nikdo neví, komu to patřilo? Ale no tak? ()

Šandík

Některé vtípky poměrně slušné, jiné úplně pitomé. Že je Topinka totální dřevák, který by se bez pravidelně sledované detektivky a mnoha rad jiných lidí nedokázal ani zavázat tkaničky by tolik nevadilo, to je prostě určitá stylizace a na tu jsem ochoten přistoupit stejně, jako jsem byl svého času ochoten přistoupit na stylizaci například Divadla Sklep. Co mi však vadí velmi je to, že ta stylizace zkrátka ve výsledku příliš nefunguje. Většinou se úplně není čemu smát, nemluvě o tom, že poněkud slaboduše v tomhle seriálu jednají vlastně všichni... Celkový dojem: 55% ()

mira007

V tomto díle se řešili krádeže starých bezcenných předmětů - hloupé, nelogické, nudné, zbytečné. V tomto díle je za dvě hvězdy leda doplňkový případ ukradené figuríny, kterou Topinka vypátral, když šmíroval nahatou ženskou ve sprše. ()

• Strážmistr Tomáš Topinka (Robert Mikluš) navštíví starostovu kancelář, odkud byl odcizen obraz. V následném rozhovoru se starostou (Miloš Vávra) Topinka starostovi vysvětluje, co je to „Modus operandi“. Je to odkaz na epizodu Modus operandi (1990) seriálu Dobrodružství kriminalistiky (od r. 1989), ve kterém si hlavní postavu inspektora Thomase Byrnese zahrál právě Miloš Vávra. (Frontier)
  • Když Topinka (Robert Mikluš) poprvé nalezne figurínu, naloží ji do kufru auta „na stojáka“. Aby se tam vešla, musel by ji však zlomit nebo uříznout nohy, protože je v životní velikosti. Když ji však vyndavá u starosty, je celá. (Brain)