Vtedy na Západe

• Československo Tenkrát na Západě (viac)

Opustená železničná stanica, na ktorej traja muži trpezlivo čakajú na príchod vlaku, je legendárnym prológom jedného z najslávnejších westernov v dejinách svetovej kinematografie. Tých troch poslal pištoľník Frank, aby sa postarali o tajomného cudzinca, ktorý si chce s Frankom vybaviť nejaké staré účty. Keď na malej stanici príde k nevyhnutnej prestrelke, vyvraždí Frank so svojou bandou rodinu farmára McBaina, tesne predtým, ako na ranč prichádza McBainova nová manželka Jill... (STV)

Molir

Naprosto strhující film, když jsem ho poprvé viděl v kině, tak jsem jen zíral a zíral a zíral a domů jsem šel jako ve snu - kamera, hudba, příběh, herecké výkony, vše je prostě dokonalé... a úvodní scéna, kdy padouši čekají na vlak, která se odehrává prakticky bez jediného slova a za hudebního doprovodu různého skřípění, kapání a praskání je IMO to nejgeniálnější, co se kdy na filmovém plátně objevilo. Sergio Leone + Ennio Morricone je opravdu vražedná kombinace, obzvlaste kdyz hudba vznikla z velke casti uz pred natocenim prvniho zaberu, a cela vizualni slozka na ni byla "napasovana".. A pritom tento film natocil Leone po uspechu Good Bad & Ugly z donuceni. Aby mu producenti dali penize na Tenkrat v Americe, tak po nem chteli, aby natocil jeste jeden western. Tenkrat na Zapade ovsem v US propadlo (proste byl moc nudny :-) ) a Leone tak tehdy na svuj vysneny film nedostal ani cent. ()

Death

Dokonaly filmovy zazitek. Vyborna atmosfera, hudba, herci...Nejlepsi western vsech dob s nezapomenutelnou zaverecnou scenou (jen tak na ni nezapomenete) a hlavne s neprekonatelnou hudebni strankou mistra Morriconeho. ()

silent cut

Předem bych si dovolil podotknout, že tohle ve své podstatě už snad ani není western...odehrává se sice na blíže nespecifikovaném západě, ale tam kam míří železnice, tam už není západ a východ...tam už je jen za pár hodin, nebo za víc hodin...Proto je pro mě Tenkrát na západě tak fascinující. Tohle je zásadní za pět minut dvanáct pro ameriku. Život nebo smrt jediného člověka zde vyřeší budoucnost jednoho města, které tam vlastně ještě ani nestojí. Tenkrát na Západě bych vlastně skoro označil za počátek filmového mapování organizovaného zločinu v tom směru jaký ho známe. A to si tři mistrně zfilmované hodiny zaslouží... ()

deckardx

Film, ktery asi predesel dobu... Uz nekolikrat zmineno, ale ja musim zvovu zopakovat, ze je to GENIALNI film.. Hudbu mam vrytou do pameti uz asi naporad a melodii z harmoniky si nekdy i piskam... Chtel bych ten skvost nekdy videt v kine,ale to uz se mi asi nepostesti... ()

Pecival

Tak tohle mě krutě nudilo. Přišlo mi to celé zdlouhavé a nic se tam pořádně nedělo. Hvězdička navíc za Fondu, který je skvěly jako vždy. ()

Styxos

Konečně jsem viděl na velkým plátně Tenkrát na Západě. A musím říct, že ten film je i po 45 letech pořád úžasný a kino ten zážitek ještě zvětšuje. Už vím o čem jednou budu vyprávět vnoučatům (pokud teda někdy nějaký budu mít). ()

PELC

Jistě tento film je výborný. Fantastická hudba, kamera a herecké výkony.Jedna věc mi však u tohoto filmu a některých i jiných vadila. Ve velkém detailu nepřirozené bílé a čisté zuby.Ani jedinému hrdinovi nechyběl jediný zub. Na mě to působilo naprosto rušivě. ()

Aqualung

Těžko nalézt ta správná slova k ohodnocení tohoto skvostného filmu.Je jednodušší vyseknout poklonu,mlčet a nechat vrzat větrnou pumpu.Vynikající hudba pana Leoneho s centrálním motivem na foukací harmoniku se jistě každému vryla natrvalo do paměti. Parádní zápletka zasazená do nádherných exteriérů, točeno povětšinou kdesi ve Španělsku.A ty dialogy protagonistů, no to je perla za perlou.Meritum těchto příběhů je vždy stejné, dobro vítězí nad zlem, ale tady je tento prastarý konflikt jaksi nevtíravý.Ustupuje do pozadí. Dominantní je zde konflikt mezi nastupujícím a odumírajícím. Zřetelně na to ukazují tři momenty, a sice jednak dialogy mezi Frankem a Mortonem a Frankem a Harmonikou. No a úsměvnou podobu nabírají při rozhovoru mezi Harmonikou a Cheyennem při "zahájení" stavby nádraží. Velmi silný je moment, kdy Frank stojí na zadní plošině vagónu a míří na nemohoucího Mortona, který se válí v blátě. Nestojí Frankovi za zmáčknutí kohoutku, Nicméně, přesto je Mortonem poražen, aniž by přišel o život. Ale svého vítězství se Morton také nedožil.Zmíním ještě fantastickou kameru. Ty záběry detailů obličejů a očí vydají víc než rozhovor nebo monolog. Stylisticky jde o naprosto precizně vybroušené dílo, které nemá kaz. Myslím, že někteří mi dají za pravdu jestliže řeknu, že se žádný western po roce 68 kvalitou tomuhle dílu ani nepřiblížil. Já se na to mohu dívat kdykoliv, ale dopřeji si to tak dvakrát do roka. ()

jefff

Nejlepší western všech dob pod režijní taktovkou mistra Leoneho. Je až překvapivé, že původně šlo o mírnou parodii na westerny a vznikl z toho takový kult. Herecké obsazení ani nemusím vychvalovat neboť je dokonalé. Hlavně Henry Fonda nemá chybu...a samozřejmě Claudia (je fakt překrásná, kam se hrabou dnešní stars). Tenhle film miluji a i když nemám v lásce dlouhé stopáže, Tenkrát na západě to vážně odpustím:-) ()

Sir-Filip

ONCE UPON A TIME IN THE WEST !!! Jak krásně a poeticky ten název v angličtině zní !!! Poezie to sice není, ale mluvíme-li o poezii ve zpracování westernu, musíme odpovědět opačně. "MORRICONE" - to je jedinné jméno, které opravdu musím v souvislosti s tímto dílem Sergia Leoneho zmínit. Jasně, že i herci (Fonda, Cardinale apd.) si zaslouží můj obdiv, ale v případě Morriconeho je to slovo obdiv až příliš slabé. Jeho hudba je totiž tím, co z "Once upon a time in the west" dělá tak skvělý western. Scény s harmonikou bez tak známé a proflákllé skladby, jakou složil Morricone, by byly sotva poloviční. A závěrečný příjezd vlaku, na pozadí s další fantastickou hudební třešničkou, je prostě úžasný. Tento snímek prostě přinesl filmovému světu westernovou hudbu a to vůbec nepřeháním. Když se totiž zeptáte lidí, kteří "Tenkrát na Západě" nikdy neviděli, cože je tohle za hudbu a pustíte jim jen kousek "harmoniky" - řeknou Vám už po pár vteřinách, že jde o western. A to se při pouhém puštění hudby nestává často. MORRICONEHO hudba je synonymem skvělého Westernu a SKVĚLÝ WESTERN = "TENKRÁT NA ZÁPADĚ" !!! "ENJOY IT !!!" ()

pugs

"Já být tebou, šel bych jim dát napít. Chlap je veľmi šťastný, když uvidí krásnou ženu. Jen když ji uvidí. A když tě plácou po zadku - nic to neznamená. Mají nárok." Každý kto ma pozná vie, že rád začínam svoje komentáre nejakým monológom/dialógom. Každý kto ma pozná vie, že milujem nový film. Každý kto ma pozná vie, že nemám rád Terminátora, ktorý je zastaraný. Ale nikto nevie, prečo to tu píšem. Vtedy na Západe sa po prvom zhliadnutí zaraďuje ihneď do mojej top. Jedna z najsilnejších atmosfér, aké som kedy videl. Najlepšie vyrovnaný záporák a kladný hrdina. Najkrajšia prostitúka na svete. Najgeniálnejšia hudba. Všetko je v tomto filme skrátka NAJ! Leone je génius na Westerny. Keby som tento film videl, keď by som mal 5 rokov, alebo proste do 10, vadil by mi, odrovnal by som ho k hroznému filmu. Pretože mne v detstve westerny vadili, každý western mi vadil. Nič som nechcel vidieť. Už nie viac skrátka. Vadilo mi prostredie, atmosféra, všetko. Teraz som spoznal pravé kúzlo tohto filmu. Je to absolútne vynikajúce! Asi najzaslúženejších 5 hviezd, ktoré dávam. Jedno z najlepších 10/10, ktoré dávam. Skrátka, tento film má svoje osobné čaro, ktorému som ja nemohol odolať. Elegán Henry Fonda, ako pištoľník, ktorému nič nerobí problém a ktorý veci rieši rozumovo. Alebo tajomný a neznámy Charles Bronson, ktorý hrá na harmonike stále tú istú melódiu, čo vám nezačne liezť na nervy, ale zamilujete si ju? Ten ktorý sa prišiel pomstiť. Moriconne je génius (samozrejme MrCreosote vie o čom hovorím), pretože skĺbiť do hromady zložky "optimistickej" a "veselej" hudby, a aby sa k snímku naprosto hodila? Wau! Získava si u mňa jedno veľké +, ktoré mu môžem dať. Hneď po Requiem for a dream asi najlepší soundtrack k filmu. Veľkých, tučných, zaslúžených, ničím nepoškrvených 10/10 ()

latvar

Ač si ve westernech nelibuju, tak musím uznat, že Tenkrát na Západě a Hodný, zlý a ošklivý jsou hodně povedené filmy, které si zaslouží 5 *. Ale film HZAO je o nějaký ten level lepší. ()

manonfire

Všichni víme, že síla kterou sebou přináší dávná spojitost mezi Harmonikou a Frankem je něco, co už nikdo nikdy nezopakuje....to je prostě óda na osudovost. A v jejím finálním vyjádření jakoby se sešly všechny múzy, aby skrze Sergia Leoneho a Ennia Morriconeho protnuly genialitou hudební a dramatickou jednu scénu, která by nepochybně neměla chybět ve výčtu těch nejsilnějších filmových momentů všech dob. Nejlepší western. Ani neuvažujte o případném konkurentu na toto místo.100% ()

Wlck

Musím říct, že tak rozpačité pocity jsem z filmu neměl strašně dlouho, pokud vůbec. Henry Fonda je naprosto fantastický a dokonale ho tady nesnáším. Problém mám ale s Bronsonem. Ze čtyř hlavních postav byl jediný, kdo mi opravdu vadil. Po půl hodině jsem začal být na jeho tvář alergický. Je mi trochu líto, že mi nepovedená hlavní postava tak dost zkazila radost ze skvělého filmu. ()

Masrii

Po zhlédnutí Hodného, zlého a ošklivého jsem se už těšil na tento další westernový kousek stejného režiséra. Očekával jsem stejně silný zážitek. Ale to se nestalo. Tento film mě málem unudil, scény jsou zdlouhavé, akce málo. 3* dávám jen díky dobrým hereckým výkonům a hudbě. 60% ()

Liflaen

Nejlepší western jaký jsem měl tu čest kdy vidět. Bezpochyby jeden z nejlepších filmů. Prostě neskutečná paráda od Leoneho. ()

klose182

Pro mně nejlepší western, který jsem kdy viděl. Dlouhé záběry do tváří hlavních postav jsou geniální a hudební podklad legendární. Leone opět dosvědčil, kdo je pánem Divokého západu. Kultovní film. ()

voleman

Absolutní klasika ve westernovém žánru, a jeden z nejlepších filmů vůbec. Pro mně je tenhle film jeden ze tří nejoblíbenějších westernů společně s Hodným zlým a ošklivým, kterého mám o trochu raději a Butchem Cassidim, který je tak na stejno. Vynikající režie, herci a hlavně špičková hudba Ennia Morriconeho, která výborně dotváří tenhle film k dokonalosti a navozuje tu nejlepší atmosféru. Právě hudba ve spojení s Leoneho dlouhými záběry na krajinu a postavy, dělají z tohohle filmu vynikající epickou výpravu divokým západem, který nikdo nikdy nedokázal napodobit. Prostě špičkové ve všech ohledech. Viděno v kině, kde je zážitek ještě o dost větší. 95% ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone

06.07.2020

Z Říma dnes dorazila velice smutná zpráva pro svět filmu a hudby. Ve věku 91 let nás opustil legendární hudební skladatel Ennio Morricone. Zemřel v římské klinice v noci z neděle na pondělí na… (viac)

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)