Vtedy na Západe

• Československo Tenkrát na Západě (viac)

Opustená železničná stanica, na ktorej traja muži trpezlivo čakajú na príchod vlaku, je legendárnym prológom jedného z najslávnejších westernov v dejinách svetovej kinematografie. Tých troch poslal pištoľník Frank, aby sa postarali o tajomného cudzinca, ktorý si chce s Frankom vybaviť nejaké staré účty. Keď na malej stanici príde k nevyhnutnej prestrelke, vyvraždí Frank so svojou bandou rodinu farmára McBaina, tesne predtým, ako na ranč prichádza McBainova nová manželka Jill... (STV)

Trustme

Tenkrát na Západě byli chlapi zarostlí, opálení, zaprášení a smrděli potem. Moc toho nenamluvili a když už něco řekli, stálo to za to. Tenkrát se "mluvilo" pohledem očí a jejich chůze byla těžší o váhu revolverů... Tohle všechno dal Sergio Leone do svých westernů, kde narozdíl od amerických, jeho desperáti opravdu vypadají, že jeli pouští, že neměli čas se oholit a pár týdnů neviděli vanu. Ve vrcholném díle Leoneho režíjní práce tohle vše je vyvedeno k dokonalosti a spolu s pocitem napětí (geniálně dlouhé scény před střetnutím), vyprahlým dojmem letního arizonského vedra, prašných cest a dobové oprýskané výpravy, dekorací se divák opravdu přenáší do oněch časů. Hvězdou filmu je však ještě něco dokonalejšího - HUDBA. Už asi nikdy se nikomu nepodaří to, co skladateli Ennio Morriconemu, a sice melodií vyvolat absolutní emoce diváka. Příjezd Jill na nádraží, Cheyennova klapkavá melodie s osudovou pauzou, tesklivá melodie pana Vláčka a Harmonikův zlověstný motiv. Tenhle film je filmařsky a žánrově nedostižný a mistrovská škola pro nové generace filmových tvůrců. ... .... "A co tady s tím klukem, Franku?" - - - "Teď, když už jsi mě oslovil jménem...?" ()

MIGHTTREE

Žánr western není sice můj šálek kávy, ale díky takovým filmům jsem se ho naučil respektovat a uznávat jako barvu spektra bez které to prostě nejde. Znám westernové blázny a nadšence. Jejich nekonečné a barvité vyprávění. Jo někdy jsou otravní, ale neříkejte jim to. ()

Ceres

Nejlepší western, který se těžko bude překonávat, zvláště nezapomenutelnou a geniální hudbou, kterou složil Ennio Morricone a kvůli které je film to co je . K tomu ještě dokonalé obsazení Bronson, Fonda, Robards a krásná Cardinale. Film, který právem patří mezi nejlepší. 100 % ()

hroubek

Pamatuji se jak jsem si to našel v televizi a koukal jsem s otevřenou pusou a ušimami protékala hudba, která mě dostavala na vrchol blaha.Nejvíc ze všeho si ale pamatuji zvuk harmoniky, který byl v jednom okamžiku krásný a druhém skoro strašidelný.A ještě jednu věc nezapomenu modre oči Henryho Fondy. ()

Brain-D

Nejlepší WESTERN všech dob. Hudba Ennia Morricone umocňovala každou scénu do megalomonských výšin a já jen tajil dech. Pro mě je hudba se zvuky ve filmech velmi důležitá, takže se tento film stal okamžitě moji srdeční záležitostí. Charles Bronson s harmonikou byl naprosto božský a stejně tak modrooký Henry Fonda. Dialogy, kamera a dlouhé scény to vše od Sergia opravdu nejlepé naservýrované. Bezchybný film. ()

VasaX

Jelikož mé hodnocení a komentáře podléhají zákazu retroaktivity (tzn. je zde určitý bod, od kterého hodnotím vše, co zhlédnu, a později dodatek, že i okomentuji), až nyní konečně mohu přidat další hřebíček do mé filmové kroniky k tomuto zlatému kousku kinematografie (91% a 30 370 hodnocení zde a "87%" a 129 675 hodnocení světově (IMDb)). Zhlédnutém v plné délce, originální znění, na velkém plátně. Krása. Fonda, Cardinale, Bronson a Robards jsou prostě skvělí. Leone se inspiruje v nejlepších a mnozí dnešní režiséři by se mohli inspirovat alespoň v něm, přinejmenším u statických a/nebo blízkých záběrů a s tím, jak a kdy se mluví a mlčí. Tenkrát na západě je krásný řemeslně perfektní film, který pokračuje dál směrem umění. A u filmu, který dokáže (i při své pekelné 175 minutové délce) pomalu i po padesáti letech (opakovaně) při shlédnutí vtáhnout a nadchnout, se rozhodně nedá mluvit jako o nějakém dalším kousku. Napětí, Claudia ve svém vrcholném půvabu, do toho úžasný Morricone... No je hezké si ukázat, že i kdyby studia mířila novou tvorbou více a více směr Chechtákov nebo směr Oskarov, místo našich "myslí a srdcí", jsou tu pořád skvělé kousky, ke kterým se dá vracet. ()

Sany33

Nie som žiadny odborník medzi Westernovými filmami ale konkrétne "Vtedy na Západe" sa mi teda veľmi páčil. Na dobu, kedy tto bolo natočené sa jedná o klenot vo svojej kategórií. Vynikajúci príbeh a príbehové zvraty a famózny koniec, ktorého som sa teda ja osobne nevedel dočkať. Všetko je to navyše podtrhnuté vynikajúcou hudbou a legendárnou hrou na harmonike, ktorej melódiu pozná asi každý. Vynikajúce herecké výkony a celkovo dobrý dojem hodnotím kladne a to 98%. ()

ZeroCZ1233

Magnum opus, mistrovské dílo, krystalická kulturní veličina. Po letech a letech, co jsem slýchal samé chvalozpěvy na tento počin jsem se sám konečně rozhoupal a s chutí se ponořil zpět do mistrovy špageťácké poetiky a dostal jsem ještě intenzivnější zážitek, než mi zatím zprostředkoval. Tenkrát na Západě je realizací a konečná fáze Leoneho poslání povýšit spotřební westernový žánr na vyšší uměleckou hodnotu. Příběh je ve své podstatě, podobně jako u dolarové trilogie, velmi prostý, zakládající si na dobových konfliktech, jenže je vyšperkovaný o podvratné vyprávěcí postupy, kdy režisér pomocí nuantivních vodítek trénuje divákovu fabuli a ve fázi, kdy tne do živého, tak člověk během těch pár chvil září nadšením nad tím, jak do sebe dílky krásně zapadají, nebo o plejádu znamenitě napsaných postav (na jejichž kvalitě se také promíta vybraný casting a jejich výkony). Už tak silný obsah ještě doplňuje řemeslná živelnost formy, Leone tu rozehrává své umělecké ambice na jednotlivé vrcholy, jeho struktura mizanscén s promyšlenými kompozicemi, nebo zručná přesnost rámování a jejich návaznost na opulentní soundtrack hemžící se jedním klasickým motivem za druhým, zásadně ustanovuje legendární status tohoto mistrovského tvůrce. Tenkrát na Západě společně s Hodným, Zlým a Ošklivým už navždy zůstane vrcholem westernového zastoupení světového kulturního bohatství. 10/10. ()

sskrblik

Asi si já představuju, že nejlepší westernový film by měl být i nejzábavnější po dějové stránce. To ale není případ Tenkrát na Západě, který hlavními zbraněmi používá ikonickou hudbu, skvěle naaranžovanou scénu a sličnou Claudii Cardinale. Určitě dám šanci ještě dalším westernům, protože z trojce hodnocením nejlepších westernům mě zatím bavil o něco víc jen Hodný, zlý a ošklivý. ()

fabecc1222

Jsou filmy, které naprosto vystupují mimo svůj žánr, a právě takovým je Tenkrát na Západě. Jsou westernovky s Eastwoodem, Mayovky, John Wayne a kdo ví co ještě... A pak je Tenkrát na Západě, které nad nimi, a nad většinou jiných filmů kvalitativně ční na trůně. Mistrovská práce s emoceni a kamerou, kdy se ukazuje, jak lze zahrát všechny druhy emocí bez použití jediného slova, s využitím detailních záběrů na obličeje, vrcholící v nezapomenutelném finálovém souboji dobra proti zlu. Henry Fonda, jako idol američanů, zaškatulkovaný v mnoha kladných postavách vytahuje jednoho z nejlegendárnějších filmových záporáků. Všechno se zdá být vcelku jednoduše načrtnuto, ale když se do toho zakoukáte, tak uvidíte, jak je vše do detailu propracováno, a jak mikroskopicky jsou všechny postavy napsány. A ta hudba, ta dělá tak polovinu celého filmu. ()

ABCD Marta

Vybroušený diamant žánru a spolu s tímto kouskem patří mezi to nejlepší, co mistr Leone westernu dal. Božská kamera, božský střih, slovy nepopsatelné herecké výkony, napínavý příběh a mistrovská režie s tou nejlepší filmovou hudbou! ()

Spock

Pro mě nejlepší western všech dob. Film obsahuje několik zásadních veličin, které z něj dělají jedničku mezi westerny, jde především o strhující atmosféru, skvělou kameru, vhodně vybrané herce a v neposlední řadě úžasnou hudbu. Soundtrack k tomuto filmu je nezapomenutelný. Film sám pak obsahuje mnoho skvělých momentů. Namátkou např. smrt "pana vláčka", příjezd Claudie Cardinalové do města nebo závěrečný střelecký souboj. Pomalé rozkrývání motivů pomsty Charles Bronsona přidává filmu na zajímavosti. Jediná výtka by se snad mohla týkat zdánlivé rozvláčněnosti filmu. Mě osobně jeho délka nevadí, vychutnávám si celý film až do poslední minuty. ()

ganz

Vždycky jsem si myslel že westerny nejsou úplně tak pro mě. Toto veledílo mě ale přesvědčilo o opaku. Leoneho mistrovská filmařina spolu s dokonalým doprovodem Enio Morriconeho, ve filmu kde jsou slova vlastně tak trochu navíc. ()

mandlova

Ennio Morriconne a jeho dech beroucí hudba, Sergio Leone a jeho magické, téměř mytické vidění světa posledních archetypů chlapa....... Cheyenne, Harmonika, Frank a mezi nimi přenádherná Jill "vdova" McBainová, ženská jako břitva. Tohle je prostě film z kategorie 6* a víc. ()

mirec88

Tomuto skvostu sa asi nedá nič vytknúť - snáď len to, že asi nikdy nebudeme vidieť úplne prvú pôvodnú verziu filmu, čo je škoda. Ale to, čo je vo filme je fakt jeden z najlepších filmov sveta a Morricone je skutočne Majster skladateľ. Aj keď trvá vyše 2,5 hodiny a dialógov je minimum, tak celý čas sa ani na sekundu nenudím. A to ani vtedy, keď to vidím desiaty krát. ()

Ichabod

Leoneho režie je samozřejmě brilantní a kamera se staví do zajímavých úhlů a typicky táhlé záběry znám již z jeho dolarové trilogie. Nicméně se mi tenhle film jeví sám o sobě jako ne zcela poctivých pět. Herci jsou veleslavní a já k tomu cítím respekt, ale tu pátou hvězdu dávám zejména za nadčasovou krásu Claudie Cardinal a naprosto BOHOVSKOU Morriconeho hudbu, ze které jsem měl prakticky kdykoliv zazněla husí kůži, ačkoliv soundtrack znám skvěle. Je to trapné, že jsem si film vychnutnal až teprve čtyřicet let po premiéře, ale o to víc takto vysoké známky tady znamenají. ()

svobik

Čekal jsem, že to bude hraničit s geialitou, ale že to bude takřka Boží dílo? Až to uvidím po druhé a docvakne mi do dění i zbytek jednotlivých scén, bude se Tenkrát na Západě navždy hřát v mé TOP. P.S. Všechny filmy právě po OUATITW jsem viděl v pořadí, ve kterém je Leone natočil. Jestli to takhle půjde dál, u Tenkrát v Americe asi zemřu blahem. ()

Bagr_007

Naprosto bez diskuze nejlepší western všech dob a nejlepší film nesmrtelného italského génia. Stokrát omílaná hudba je skutečně ještě mrazivější než v dolarové trilogii a povyšuje již tak úžasně natočené scény k hranici naprosté dokonalosti. Westerny mám rád, ale vedle tohoto veledíla vypadá drtivá většina z nich jako hloupý nesmysl. A dlouhé pláště byly nehorázně cool už 30 let před Matrixem. ()

ghatos

Je fakt, některé filmy jsou nadčasové, ale tenhle to určitě není. Harmonikář je parodií sebe sama. Člověk může mít nadhled a chápat pravidla westernu, a že to jde se ukázalo v Hodném, zlém a ošklivém, jenže Tenkrát na západě je extra nuda a falešná modla sama pro sebe. Jestli tohle má být nejlepší snímek historie žánru western, tak ať tenhle typ filmu dál zůstane v hrobě a nikdy z něho nevyleze. Bylo to jako přerušovaná soulož s kondomem - dlouhé, nudné a s nic moc koncem. Co opravdu za to stojí je skvělá hudba. To však všichni ví. 41%. ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone

06.07.2020

Z Říma dnes dorazila velice smutná zpráva pro svět filmu a hudby. Ve věku 91 let nás opustil legendární hudební skladatel Ennio Morricone. Zemřel v římské klinice v noci z neděle na pondělí na… (viac)

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)