Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Chrysopras

Trochu zvláštní podání klasické story o hledání pokladu, k tomu ještě na pozadí války Severu proti Jihu. Je to velmi dobře vypointovaný s vymakanými momenty. Herecky taktéž dobrá kompilace. Slabší mi tu přišel Morriconeho příspěvek ( samozřejmě ve srovnání s ním v jiných dílech, jinak je to ok ). A přece jen ten celkový dojem není úplně dechberoucí, proto ****. A v logické konfrontaci s Tenkrát na západě se jednoznačně kloním k harmonice... :-) ()

Sheldra

Leone je prostě machr, a to obzvlášť v jedné věci: u všech jeho filmu dumám, co se hergot stane dál, a proč to ten pistolník vlastně dělá a jakže se z té kaše dostane... No, nikdy to pochopitelně neuhodnu, ale to mě na tom právě tolik baví. Kdyby někdo vymyslel žebříček nejlepších filmových závěrů historie, tenhle bych řadila hodně vysoko. Že by to byl nejlepší western všech dob, to říct nemůžu. Ale i tak je setsakramentsky dobrej. ()

Rafik

Leone,Morricone,Eastwood a vlastně všichni a všechno včetně jednoho z nejlepších filmových konců je tak dokonalý, že je zbytečný se nějak víc rozepisovat. To se musí vidět. ()

fmash

Vytí větru a vytí kojotů, vedro, prach. A samozřejmě blýskavé pohledy drsných mužů. A taky spousta dalších věcí, protože v tomhle filmu je prostě všechno... je skoro jako Bible. O to míň pak chápu, proč bylo potřeba dělat z války samostatné téma na desítky minut. Ale jinak? Nedávám čtyřku kvůli drobnostem, ale čistě kvůli rozlišení, že jsou i westerny, které mám ještě radši. 4½. (Kdo má zájem o zajímavou exkursi, poslouží mu komentářem Adam Bernau, se kterým sdílím mj. totální fascinovanost Tucovou scénou na hřbitově.) ()

Carlossss

K westernům jsem měl vrozený odpor, protože je do mě cpal otec, když jsem byl malý. Ve třinácti jsem však nedopatřením zhlédl film Hodný, zlý a ošklivý a rázem jsem věděl, že jsem dělal chybu. Tento film je vyjímečný v mnoha směrech. Ať si vezmeme režii, herecké obsazení, hudbu... všechno je téměř dokonalé... a ty malé chybičky dělají z filmu ještě větší skvost. Ani poměrně dlouhá stopáž nevadí. Děj vás nenechá vydechnout. Tohle není western. Tohle je Pan Western. ()

kagemush

Jen předkrm před Tenkrát na západě. Ale jaký předrkrm! A Eli Wallach,no teda,nemůžu si pomoci,ale takhle nějak by vypadal Calvera,kdyby byl přežil. ()

Katarine

Vynikající western a teď už si troufám i říct, že pro mě dokonce lepší než Tenkrát na západě. Proč? Více děje, více napětí a přesto zanecháno stejné kouzlo divokého západu tak, jak si jej představoval režisér s velkým R Sergio Leone. A tady nacházíme mnohem důmyslněji propracovaného záporáka "Krásnoočka" Lee Van Cleefa, i sympatičtějšího dobráka "Blonďáka" Clinta Eastwooda. Po celou dobu nás doprovází kouzelná Morriconeho hudba, která je prostě nezapomenutelná. Tady to je bez debat jasných 5 hvězdiček a kdyby to šlo, dala bych jich i více. ()

Cl3ricK

Dlouho, dlouho jsem se tomuto filmu vyhýbal. Kdybych já blbec věděl jaký to dokonalý film je, určitě bych se na něj podíval dříve. Holt jsem takový. Nebudu psát zbytečnosti, tohle je prostě pure and fucking awesome. Ecstasy of Gold při zahajování koncertů Metallicy miluju. ()

easaque

jak nemám rád westerny, tak tento se mi líbil, a to i přesto, že trvá necelé 3 hodiny, po které dokázal bavit a nenudit. Bylo to zejména díky herecké squadře, pomalu ale intenzívně budovanému napětí i legendární jednoduché melodii, která film provází velmi často s menšími obměnami. Takže si oprávněně zaslouží patřit do špičky svého žánru. [ PŘÍBĚH: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

ilemas

Nejlepší a nejslavnější díl z celé trilogie z něhož finální závěrečnou hudbu jako úvod ke svým koncertům převzala skupina Metallica. Vždy mě při ní nádherně mrazí. ()

Lexonka97

Konečně jsem si našel čas a náladu k této klasice, která nemá chybu. Opravdu výborný snímek, který jsem si celé tři hodiny užíval naplno. Filmu nechybí výborně napsané postavy včelel s Clintem Eastwoodem, skvělá hudba, fantastické prostředí a úžasná atmosféra. Je vidět, že Sergio Leone ví, jak udělat pořádnou klasiku a určitě kouknu na jeho další ikonické snímky. Jeden z nejlepších filmů všech dob 10/10 ()

honajz2

Nemožné se stalo možným a i já tomuhle kultovnímu westernu dal slušné hodnocení. Zcela oprávněně, avšak ze stejného důvodu, jako jsem dal čtyři hvězdy Kmotrovi - skvělou filmařinou si to ten film zaslouží, ale zároveň to hodnocení má i za to, že mě celou dobu dokázal bavit a nenudit i přes to, že je to žánr mému vkusu dost vzdálený. Vlastně bych tu našel spoustu důvodů, proč tu čtvrtou hvězdu dát (filmařská stránka, válečná část s výraznou a trefnou protiválečnou scénou, skvělý úvod, překvapivé gradování střetu ústřední trojice, podmanivá atmosféra...), nebo naopak nedat (neopodstatněná délka stopáže, utahaná prostřední část, nahodilé zvraty, nelogická chování postav s ohledem na jejich charaktery...), ale dojmy z toho mám kupodivu pozitivní a čas u toho strávený překvapivě vůbec nepovažuji za ztracený. A možná, teoreticky, bych se nebránil tomu u toho ty tři hodiny strávit znova... Pamatuji si, že podobné dojmy jsem měl i z Tenkrát na západě, ale to jsem viděl když mi bylo 10 a pamatuju si z toho jen matné útržky, takže si to nedovolím víc srovnávat, i když to tu mám za plný počet. Asi bych dal dneska stejně jako Hodnému, zlému a ošklivému (nedokážu si představit, že bych dal teď jakémukoli westernu plný počet), každopádně tenhle úspěch mě možná navnadí na to, abych si to pustil znova a přehodnotil. Takže až tak. Slabé 4* ()

/Pablo

Konečně jsem i já měl tu možnost uvidět další Leoneho slavný western. A musím říct, že to byla skutečně podívaná hodná svého tvůrce. Clint coby Blondie sypal jednu hlášku za druhou, Eli Wallach alias Tuco byl komicky prohnaný a Van Cleef zvaný Angel Eyes ďábelsky zlý. Jak už je u Sergia zvykem a potvrdil to i později v Tenkrát na Západě, rámec klasického westernu snímek překračoval poměrně často (dramatické prvky v podobě válčících armád, umírající unionistický kapitán a jižanský mladík či nebývale početný černý humor). Nápaditý scénář se odvíjel ve svižném tempu za doprovodu stylové hudby dvorního režisérova skladatele. Kamera jako vždy detailně precizní a ten závěrečný souboj...! Přesto v konfrontaci dvou top westernů u mně vítězí Tenkrát na Západě, protože je přeci jen více dramatičtější a poetičtější. ()

lekr

Jeden z nejlepších weternů všech dob. Skvělý námět, detailně propracovaný scénář, skvělé herecké obsazení včele s Clintem Eastwoodem. To vše pod taktovkou Sergia Leoneho, nejlepšího režiséra westernů všech dob!! Ani chvíli jsem se u filmu nenudil a při závěrečném finále kde se všichni tři hlavní hrdinové setkají na hřbitově a připravují se ke střelbě jeden na druhého jsem seděl v křesle jako přibitý a tajil se mi dech. A to vše doplňuje skvělá hudba. Ústřední melodie tohoto filmu je opravdu legendou!! A celý tento film taky!! ()

johny89

Podle hodnocení jsem čekal že tento film bude plně srovnatelný s Tenkrát na západě. Ale není. Příliš rozvleklý děj, mě opravdu zklamal. U filmu by se nemělo stávat to, že člověk procitne z filmového prožitku a může si říct: "tak teď se nudím.." Zajímavé bylo že když jsem pustil tv, tak film už běžel a opravdu jsem nevěděl jestli mi nefunguje zvuk nebo prostě v tom filmu zrovna neni žádná hudba ani hlasy. :-D Ale to bylo jen na začátku, dál už byla aspoň hudba, která je sice dost monotónní ale hodí se tam víc než cokoliv jiného ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)