Nezanechať stopu

(festivalový názov)
  • Česko Beze stop (viac)

Beze stop je nejnovější film Debry Granikové (Do morku kosti), který se vám dostane pod kůži. Je to působivé, tajemné a okouzlující zkoumání života mimo společnost. Dospívající dívka (Thomasin Harcourt McKenzieová) žije se svým otcem (Ben Foster) dlouhé roky v dobrovolné izolaci v rozlehlém lese na okraji oregonského Portlandu. Po náhodném odhalení jejich nelegálního příbytku jsou oba umístěni do speciálního resocializačního programu. Pokusí se přizpůsobit novému prostředí, dokud se z náhlého popudu nerozhodnou vydat na riskantní cestu zpátky do divočiny. Jejich snaha dosáhnout úplné nezávislosti je nutí čelit protichůdné touze být součástí komunity a naléhavé potřebě žít odděleně. (Cinemax)

srolyma

Americké lesy jsou plné divoce žijících traumatizovaných válečných veteránů a to už od dob Johna Ramba. Jeden takový příznivec alternativního způsobu života pod jezevčí skálou ale takhle trampuje i se svou téměř dospělou dcerou a ta lesní víla má trochu jiné představy o budoucím životě než mrznout v noci ve spacáku, k snídani si vyždímat vodu z mechu a k obědu si na slunci upéct pár prašivek. Na to jak to bylo pomalé a přírodní, to ale nakonec nebylo až tak špatné. ()

Dejf4

Velmi osobitý film, který nabízí skvěly pohled na dvě postavy a jejich psychologii. Jejich cesta je silná a myšlenka celého snímku nijak násilně podsouvána. Thomasin McKenzie je strašná sympaťanda a přeji jí silnou kariéru, protože na to jednoznačně má. Každopádně rozhodně kvalitní žánrovka. 7/10 ()

david666

herecky velice příjemné, zejména ženská postava, super lokace, chybí však trochu bližší vysvětlení proč se postavy takto chovají ()

rigby

Hodně komorní a klidný film, ve kterém se kromě vnitřních dramat toho moc neodehraje. A to je i největší slabina tohoto snímku. Jen dlouhé pohledy na lesy nestačí. A i když se přece jenom něco děje, je velmi těžké upoutat po téměř dvě hodiny diváka. Ale jinak to vůbec není špatný film. ()

fafejt001

ZA mne velmi dobré . Výborné výkony obou hlavních postav .VŠE bylo tak , jak mělo být . Nutí nás přemýšlet jaký je současný svět a kam tak nějak spějeme . Prostě skvělý film . Takový vlastně nenápadný film , který aspiruje na menší překvapení roku . ()

Sunwheel

Zaujímavý príbeh. Očakával som nejaký zvrat v deji vyústený do post-apokalyptického sci-fi terna. No film si držal svoju komornú latku nastavenú v rozumných medziach. Snímka pracuje s mnohými otázkami o modernej spoločnosti. Ten koniec ma prekvapil. Super herečka! ()

Kozlowski8

Válečný veterán, který zřejmě prožil silné trauma (buď v souvislosti s válkou, nebo se smrtí své ženy - což nám scénář bohužel blíže nevysvětluje), žije se svou dospívající dcerou v lesích za městem. Vše vypadá docela idylicky, než dojde k nevyhnutelné konfrontaci s "normálním" životem... Hezké, pomalé vztahové drama o postoji k životu, k okolnímu světu a o hledání a poznávání životní cesty. Jednání toho otce bych asi dokázal docela dobře pochopit, pokud by byl sám a nevtahoval do něj dítě. Takto je ale v mých očích nezodpovědný sobec. Film jsem si opravdu užil, přestože mi z něj bylo i smutno. Velice mne zaujala Thomasin McKenzie a její herecký projev, který - ač působil velice úsporně, obsahoval drobná gesta a mimické projevy ve tváři, které krásně vyjádřili vše, co bylo třeba. Těším se na její další film. 75%. ()

Saxos

Neberu jim způsob společného života v hlubokém lese, kam to však povede. Sebereme se všichni ve dvojicích, trojicích, a vyrazíme do lesů. Kolik nás přežije. Ona by to nebyla žádná sranda. Nikde by nikdo nepracoval. Města by nebyla. Vesnice, osady, také ne. Začali by jsme se oblékat do listí a to i jíst. Těch volně se pohybujících zvířat k jídlu moc dlouho nevydrží, kořínky také ne. Prostě demagogie. ()

bonovox

Ľudský príbeh o vzťahu otca a dcéri žijúcich pre nás až v netypických životných podmienkach. Komorné ale dostatočne pôsobivé. ()

Radek273

Nemůžu si pomoct, ale něco mi ve vyprávění chybí. Příroda skvělá, oba hlavní představitelé zrovna tak, nicméně příběh postrádal grády. Ano, divák čeká v napětí každou vteřinu, děj se povážně rozvíjí a domýšlet ho jde jen opravdu těžko. Přesto příchozí scény naplní jeho zvědavost a očekávání jen zpola, tak nějak s nimi nemůže být na 100% spokojen. Každopádně hodně zvláštní a osobitý snímek. Na druhou stranu minimálně o level výš je rozhodně "Tohle je náš svět" s Mortensenem! ()

parazit

Parádní film k zamyšlení... Týpek, který se straní lidí a civilizace, co to jen jde, a vede k tomu i svou dceru. Divák si musí několikrát položit otázku, kdo má "pravdu"... Zda otec, který vše zvládá na jedničku (jen nežije podle pravidel dnešní konzumní doby), nebo úředníci, kteří se snaží otce s dcerou začlenit do běžného života v domnění (a také podle zákonů), že dvojici něco chybí... Příroda je ve filmu nádherná, Ben je vynikající, člověk by měl chuť ho obejmout, aby se trošku pousmál :) ()

Hopeman

První polovina filmu nám odkrývá tajemství toho co se ukrývá na dně kyblíku plného nudy, pokud však vydržíme v survival módu až do další části filmu - dozvíme se jaké to je žít s napůl vydlabanou kedlubnou, kde jako ostrá sekera zaseknutá v holeni je jediná myšlenka "že už musíme jít!" ()

kokofek

Myslím,že bychom všichni čas od času toužili žít někde mimo systém. Bohužel nasednete-li do vlaku často nikde nestaví. A taky vás nenechají vystoupit. Máte -li pak zraněnou duši je žití v systému ještě větším utrpením. ()

PTuranyi

Príbeh otca a dcéry žijúcich v Portlandskom lese by mohol byť ekologickou agitkou ale nie je. Ide tu otcovu posttraumatickú poruchu, ktorou ako vojnový veterán trpí. Hlavnou témou však je ich vzájomný vzťah. Tom (dcéra) pomaly dospieva a jej vzťah k ľudskej spoločnosti nie je poznačená otcovou skúsenosťou. Dráma osamostatnenia je podaná veľmi civilne až dokumentaristicky bez lacného tlaku na emócie. Trpí tým však pútavosť a produkcii sa nepodarilo ma vtiahnuť do príbehu hoci herecky je na celkom dobrej úrovni. 65% ()

PetrHendrix

Někteří lidé se chovají bláznivě, aby se opačně nezbláznili. Otec té dívky, veterán z války, kde asi zažil těžko popsatelná zvěrstva a po návratu mu zemřela manželka, matka hlavní hrdinky snímku, své vnitřní šílenství řeší bezcílným útěkem do neznáma, kterému předcházelo opuštění civilizace. Snaha žít v divoké přírodě, bez přítomnosti jiných lidí, i když zpočátku na jednom místě, což se později více vyhrocuje, a sice v podobě obrazu následné cesty bez cíle a setrvání, který asi znamená, že se stav otce zhoršuje, což rozpozná i jeho dcera. Snímek mě mile překvapil, ukázal, že lze natočit civilní příběh, aniž by bylo třeba se snižovat ke stupidním klišé, nebo laciným hororovým zápletkám. Zajímavé je, že tento snímek se mi líbil, kdežto Cesta s Viggo Mortensenem už tolik ne. Asi proto, že autor předlohy do ní opět zakomponoval násilí, které se sice v postapokalyptické společnosti očekávat dá, ale nelze se ubránit představě, že se takové výjevy stávají vhodným materiálem pro komerčnější podání. Tenhle snímek mi je proto mnohem bližší. ()

Cardas

Já dám tři hvězdy. Čtyři dávám jen těm nejlepším, a pět pouze naprosto výjimečným mezi těmi nejlepšími. Film to je zajímavý, i když na téma, které už tu bylo. Detailněji než ostatní rozpracovává ty různé možnosti a mezistupně mezi tím úplně poustevnickým životem v divočině a naprostým velkoměstem. Kladl jsem si otázku, proč nabízí tyto různé cesty a ne pouze poustevnictví kontra moderní civilizace, buď anebo. Ta širší škála možností je filmem ukázána nejen proto, aby mohlo být vyjádřeno, že neexistují jen protipóly. Je to nabídka k zamyšlení, co vůbec znamená být svobodný, a že se se svobodou děje cosi zvláštního, jakmile ji uplatním v podobě rozhodnutí. Pocítím nesvobodu! Protože ostatní možnosti zmizely. Takže svým uplatněním svoboda najednou už není svobodou. Prchá před námi jako fata morgana neustále ustupující za obzor. To je jedna rovina. A druhá je dospívání jako nabytí a uplatnění svobody volby, vlastní cesty, která může být bolestná pro rodiče. A další je možná už jen malý dodatek: otec toužící po životě zcela mimo vztah s jakýmikoli dalšími lidmi, trpěl posttraumatickým syndromem z války, což je patologický stav duše. Mimopatologické osobnosti volí spíše stupeň intenzity společenského civilizačního ruchu a přírodního nepohodlí, nikoli "Ano" nebo "Ne". A film ukazoval, že jsou prostě různá řešení a různé možné poměry mezi lidmi a přírodou a mezi lidmi a lidmi, a že vlastně možná zbytečně fňukáme, protože každý může nejen najít ten svůj správný model a mix, ale hlavně musí najít i vůli a odvahu k rozhodnutí zvolit si ho a žít ho, namísto aby jen kritizoval modely ostatní. Musím se připravit, že prosazením své svobody ztratím přímý kontakt s lidmi, kteří zvolili jinou cestu, a které jsem měl ve svém životě rád. Tak to je. Proto to je zajímavý film. ()

dinzbir

S "Útěkem do divočiny" si člověk může jít vytřít konečník... toto je snímek, který mě upřímně po delší době rozsekal !!! Ten soudobý kontrast bohulibé civilizace s tužbou žít s panenskou přírodou je mistrovsky podané... a to říká X tá generace vidláka.. ()

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)