Nezanechať stopu

(festivalový názov)
  • Česko Beze stop (viac)

Beze stop je nejnovější film Debry Granikové (Do morku kosti), který se vám dostane pod kůži. Je to působivé, tajemné a okouzlující zkoumání života mimo společnost. Dospívající dívka (Thomasin Harcourt McKenzieová) žije se svým otcem (Ben Foster) dlouhé roky v dobrovolné izolaci v rozlehlém lese na okraji oregonského Portlandu. Po náhodném odhalení jejich nelegálního příbytku jsou oba umístěni do speciálního resocializačního programu. Pokusí se přizpůsobit novému prostředí, dokud se z náhlého popudu nerozhodnou vydat na riskantní cestu zpátky do divočiny. Jejich snaha dosáhnout úplné nezávislosti je nutí čelit protichůdné touze být součástí komunity a naléhavé potřebě žít odděleně. (Cinemax)

barteca

Hyperochranitelská výchova snadno přerůstá v despotický a dogmatický přistup bez respektu k potřebám dítěte. Tidle traumatizovaní, vycukaní otcové jsou nadělením....Kvalitně zpracováno. ()

ink flo

Stejný téma jako "Captain Fantastic", akorát že to není barevnej hihihi hahahi cool dojáček pro celou rodinku, ale celkem depresivní drama. ()

warrenur

Treti vyborny filmik od reziserky Debry Granik s podmanivym, az relaxacnym soundtrackom. Ustredna dvojica otca - veterana s psychickymi problemami zijuceho s jemnou dcerkou v symbioze s prirodou, do casu, kym sa jeden z nich "pohne" dalej. Velmi jemny styl rozpravania v nadhernej prirode. Pekny pribeh, zaverecna pesnicka Moon Boat od Kendry Smith dokonale vystihla atmosferu. 70% Odpurucam, oddychovy prijemny kusok. ()

BOURQUE

Veľmi malým tempom rozvíjajúci sa príbeh otca a dcéry, žijúci v lese. O pozadí tohto „rozhodnutia“ sa veľa nedozvieme. Pekné obrazy z lesa a z prírody. A to je v podstate všetko, pretože nejaká väčšia konfrontácia názorov (príroda vs. mesto) tu prakticky chýba. Napriek tomu, v rámci možností, B. Foster a T. McKenzie hrajú veľmi dobre. P.S.: Na záver jeden pekný a melodický („soft blues rock“) pesnička! Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

Hapretor

Nuda ... Ben Foster je velmi dobrý herec ... měl by si vybírat pečlivěji role ... tohle drama mě fakt neoslovilo ... otec měl v palici mech z toho, jak rád stanoval ... holka akorát strádala ... ani jsem to nedokoukal ... ()

MickeyStuma

V dnešní době se myšlenka lidí žijících v izolaci od civilizace, tedy většinou odříznutých od zbytku světa, považuje za čiré bláznovství a nerozum. K takovým lidem společnost shlíží nepřátelsky a s odpudivým dojmem a to navzdory skutečnosti, že vedle dlouhého evolučního procesu lidé trávili většinu svého života uprostřed přírody. Až změnou paradigmatu ve způsobu, jakým se začalo myslet, se společnost změnila. Jednotlivci jsou nyní převážně městskými tvory nacházející komfort v číslech a obávají se, že jsou ve vzdálených místech osamoceni. Výjimky však potvrzují pravidlo a právě režisérka Debra Granik po pečlivém zkoumání takových izolovaných společenství žijících na okraji toho, co nyní konceptujeme jako "moderní civilizace", natočila snímek přibližující koncepci myšlenek takových lidí o stavu a vůli svého života. Příběh nám představuje dvě dějově zásadní postavy v jejich přirozeném prostředí. Bývalého vojáka trpícího PTSD (přeloženo z anglického názvu ´Posttraumatická stresová porucha´) a jeho třináctiletou dceru Tom. Oba žijí izolovaně a poklidně v lese v Portlandu v Oregonu. Sbírají houby, které pak vaří na ohni, zachytávají rosu a dešťovou vodu na pití, občas se vydají do města na nákup zásob, které si mohou dovolit prostřednictvím peněz získaných prodejem léků pro dalšího takto žijícího člověka. Dávají však také pozor, aby po sobě nikde nezanechávali stopy kvůli civilizaci chtíc je s velkou chutí pronásledovat. Jenomže se malá chybka stane a úřady si je najdou. Moc civilizace tak dá o sobě zase vědět. Co bude dál? Snímek je nezapomenutelným zážitkem, který otevírá určitý stupeň lidskosti a upřímnosti. Struktura děje je velmi jednoduše vykreslena a odvyprávěna artovou rozvahou a s pochopením. Tom a její otec vypadají myšlenkově jako velmi složité osobnosti, které jsou si ve svém zájmu podobné a přitom tak odlišné. Příběh jejich styl života nijak nepropaguje, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak se k jejich myšlence snaží přiblížit a poukázat tak diváky na jejich součinnost s přírodou a vůbec styl volného a skutečně svobodného stylu života. A stejně tak, jak už to v životě bývá, i zde je jejich způsob života zpochybňován různými postavami, se kterými se setkávají. Nebudeme si nalhávat, důvěra je v dnešním světě velmi vzácnou vlastností. Lidé rychle přijmou to nejhorší, než to nejlepší, a to je racionální adaptační mechanismus, který vychází ze skutečných zkušeností. Právě na tento fakt poukazuje scéna se včelami. V lidech budí strach a berou je jako hrozbu. Ale pokud se k nim přistupuje upřímně a jemně, není se čeho bát. Ukáže se, že žádná včelí moc neexistuje, neboť když včela ublíží, zemře. Naprosto přesný obraz stavu přírodních věcí zanechává skutečně zvláštní moment porozumění, úcty, smutku i soucitu. Takže, po shlédnutí tohoto snímku dojde divák k pochopení myšlenky a nebo bude stále diktátorským tvorem neustále druhému vnucující nějaká pravidla a nařízení? Ono to totiž přímo navazuje právě na onu myšlenku o té skutečné pravé lidské svobodě. () (menej) (viac)

horovska

Pár - otec, který trpí nočními běsy - patrně souvisejícími s jakýmsi traumatem utíká před civilizací. Svou patnáctiletou dceru učí vést život v symbióze s přírodou. Jejich svět naruší státní úředníci a donutí je opustit les.... Drama vztahu otce a dcery s minimem slov a přesto silné a hluboké. Jednoduše krásné! ()

Critic

Už se mi dlouho nestalo aby mě závěrečné titulky naprosto překvapily. Takový pěkný příběh si zasloužil méně otevřený konec. Thomasin McKenzie jakoby se pro tuhle roli narodila. ()

tomik99

Podobný film tu už jednou byl a nutno říci, že o dost povedenější. Podivný a trochu zakomplexovaný otec, který své dítě vychovává sám v přírodě, učí ho normálním věcem a izoluje ho od dnešního světa. Nápad opět znovu skvělý, nutno říci, že snímek „Tohle je náš život“ s Viggem Mortensenem vyhrává na plné čáře. „Beze stop“ má několik hluchých míst, kdy se příběh táhne a i nudí. Není to špatný film, ale prostě na dvě hodiny se toho tam tolik nestane. Značně lze ale docenit Bena Fostera, který i přes minimum dialogů dokáže přes grimasy předvést, že je zdatným hercem. Thomasin McKenzie také dokázala, že umí hrát svědomitě. Ve finále to nebyl špatný film, jen zkrátka moc dlouhý v porovnání s tím, co málo vlastně chtěli tvůrci říci. ()

dalziel

Fajny ,lacný filmík o "nekonečnom " putovaní otca s dcerou poháňnom vojnovou tramou otca.Ben Foster "Will" tomu dal klasicky minimum ,čo v jeho prípade a typoch postáv ktoré hráva je vlastne maximum.Thomasin McKenzie "Tom" má pred sebou isto hviezdnu hereckú karieru nakoľko bola veľmi presvedčivá.Veľmi dojemný príbeh ktorý vytlačí z oka nejakú tú slzičku. ()

Allcinna

Ten syrový začátek byl hodně nabušený. Postupem času ale ztrácel děj na uvěřitelnosti. Myslím, že velkou devízou mohla být ta reálná obava, že takový to únik z reality je dnes skutečně možný. Právě proto mě v druhé polovině odradilo, jak se situace stávala nelogickou a chladný vycvičený mozek taťky vojáka začal dělat zcela nesmyslná rozhodnutí. ()

Kofolacik

Po Winter's Bone dala Granik znova bezchybnu zalezitost... premna ovela pristupnejsi a krajsi pribeh, Ben Foster s PTSD velmi dobry, ale McKenzie tu ma breakout performance of the last X years rovnako ako mala J-Law vo Winter's Bone. Podobne ako v tom filme, aj tu su detajlne vykreslene tie 'marginalised' vrstvy spolocnosti, tentokrat mozno viac relevantne kedze je dnes viac citit tu "broken america"... 9/10 ()

Tamten

Všichni jsou hodní, pomáhají, a i když ten vrchní je nějakej divnej, tak mi mu rozumíme. Bezkonfliktní film o konfliktu. Sice příjemné téma, ale totálně nudně natočené. ()

gemi

Pomalý a pohodový film téměř bez jakékoliv dramatizace o otci s dcerou, kteří se snaží žít mimo systém. Otcovy myšlenkové pochody a motivace jsem ale za celý film nepochopil. Co ho pořád tak táhlo, že raději opustí dceru, aby šel sám nevěděl kam? A proč vlastně? To zůstalo nezodpovězeno. ()

mira.l

Nečekal jsem od toho moc, o to větší to bylo překvapení. Takový minimalistický film, ve kterém zůstalo mnohé nevyřčeno, mnohé nahradily jen pohledy a gesta, a i když pan otec byl svým způsobem na pěst celou dobu a o jeho pohnutkách a důvodech se nedozvíme skoro nic, bylo to přesto anebo možná právě proto hodně zajímavé. Zaujal především skvělý a přesvědčivý výkon Thomasin McKenzie. ()

E lan

Trochu nudná záležitost vyprávějící zvláštní osamělý příběh otce a dcery. Ve finále dobře natočené, ale na nějaké zábavné sledování to není. Svou kvalitu ale příběh má. ()

RAFT

Vcelku příjemný oddychový film .Kdo viděl před pár lety film Tohle je náš svět ,tak je to skoro to samé.Jako drama dobré které řeší postavy .Chcou žít ve společnosti nebo s přírodou plné svobody.65% ()

pushover

Další z bezdějových nezávislých filmů, postavených na atmosféře a hereckých výkonech. A na herce má režisérka opravdu šťastnou ruku. ()

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)