Léto 84

• Česko Léto roku 84 (festivalový názov) (viac)

"Nejšílenější věci se odehrávají na předměstích", sděluje nám v úvodu filmu "Léto 84" patnáctiletý Davey Armstrong, a něco o tom ví. Děj se odehrává v červnu onoho titulního roku v oregonském městě Ipswich. Davey tráví celé dny i noci poflakováním, tlacháním o sexu a podrobnostech z pokračování Hvězdných válek, a hraním si na “lovce lidí” s kamarády Eatsem, Woodym a Curtisem. Když se v televizi objeví zpráva, že policii uniká sériový vrah, pro Daveyho, který se vyžívá v konspiračních teoriích, je hrůzostrašná novinka příslibem vzrušujícího dobrodružství. Vezme si do hlavy, že oním vraždícím maniakem, který v okolí kosí teenagery v jeho věku, je jeden z jeho sousedů, navenek přívětivý policista Wayne Mackey. Davey strhne své tři nejlepší kámoše k tomu, aby společně začali na vlastní pěst pátrat po usvědčujících důkazech. (Cinemax)

JADIM

Nemôžem si pomôcť, ale väčšina toho pátrania sa mi zdala dosť detská a jej najvyspelejšou súčasťou boli sexuálne hlášky. Tie dôkazy pripomínajú skôr pseudodôkazy získané na základe nedorozumenia. Podobné "pátrania" sme s kamarátmi tiež robili, nešli sme na to tak sofistikovane a hľadali sme skôr paranormálne javy ako sériového vraha, ale to pozorovanie a serióznosť vyzerala často podobne. Možno aj pre tú nostalgiu ma to bavilo sledovať. A najšialenejšie veci sa logicky neodohrávajú na námestiach. 6,5/10 (Videné 24.2.2021, Originálne znenie) ()

BMAJTZ

Moc jsem toho neočekával a po dlouhou dobu to vypadalo na takový standardní thriler, ale ten závěr to teda vykatapultoval minimálně o jednu hvězdičku nahoru. ()

666Carnage

Stranger Things dostaneme až v roce 2019, tak tu máme aspoň další dětskou partu. Akorát místo demogorgona se tu nahání sériový vrah. Celý film je super a je to takový hravý a hodně to vypadá jako rodinný film ale jen do chvíle než se objeví kdo vlastně je sériový vrah. Celou dobu je tu v podtextu puštěný hudební doprovod ve stylu synth-wave, který já hodně můžu. Konec je teda pekelně dobrej a pokud si chcete zkrátit čekání na Stranger Things, tak tohle je jasná volba. Byl jsem velice příjemně překvapen jaký se z toho vyklubal super film co má atmosféru, super mladý herce se zápalem pro řešení záhad a hlavně ten soundtrack co tomu dodal tu cool atmosféru 80. let. Lahoda 80% ()

klukluka

Kudla, proč nechali toho jednoho kluka umřít? 😔 Tohle mohla být bezvadná detektivka pro moje děti. Tak zase nic, dál budou čumět na youtube. ()

iXtr3m3

Včera som konečne pozeral Summer of 84, ktoré mi už trištvrte roka ležalo na disku a bolo to viac ako len fajn. Hudba inšpirovaná Stranger Things, fajn dobové zasadenie, aj v rámci dialógov boli "pomrknutia" na 80te roky a ich kultúru, takže dobre premyslené a ten koniec bol teda po takom vývine fakt dosť drsný na daný typ filmu. Normálne ma to milo prekvapilo. Taký malý nezávislý film a odvážnejší a "originálnejší" ako kopa toho, čo bežne beží v kinách. ()

borec999

Inšpirácia je jasná. Tvorcovia sa zviezli na momentálnej vlne popularity podobne ladených Stranger Things a IT (deti, 80. roky, riešenie niečoho záhadného a potanciálne desivého v americkom zapadákove) a ono to zase funguje. Má to správnu 80s retro atmosféru, sexy susedku, detské postavy, ktoré nie sú až také deti ako v ST ale skôr puberťáci, takže dôjde aj na dosť humorných a sexistických hlášok i vzájomného doberania sa a poteší, že režisér/scenárista s postavami pracuje (viď postava Judaha Lewisa, či tlouštíka a ich background). Postavám sa dá fandiť a aj "vyšetrovanie" a sledovanie vývoja udrží pozornosť pri čom celý čas váhate, či chalani reálne na niečo prišli alebo majú len príliš bujnú fantáziu. O slabšej 5. hviezde ma definitívne presvedčil záver, v ktorom akoby skončila atmosféra detskej nevinnosti a bezstarostnosti a dôjde k rýchlemu vytriezveniu. Kanade sa zadarilo, za mňa jeden z najlepších hororov v 2018 (aj keď veľmi light) od totálne nezámeho režisérskeho tria. 90% ()

Corpsegrinder

Tohle se tvůrcům povedlo rozhodně víc než Turbo Kid. Hlavní parta je celkem sympatická, možná až na hlavní postavu což je takovej otravnej debílek. Dějově to drží pozornost a místama je to i napínavý, co jsem však nečekal byl konec, kterej rozhodně neni moc veselej, ale o to víc funguje napojením na ten v podstatě dětinskej zbytek. Možná jsem od toho čekal trochu víc krve nebo dobovejch věcí, na to že v Turbo Kid se docela vyblbli s efektama tak tady je to trochu obyčejný, ale nevadí. Nejlepší práci odvádí samozřejmě Le Matos a jejich soundtrack. ()

F.W.Colqhoun

Tape doesn't lie. Filmový ekvivalent hudebního žánru synthwave, který sám jest ve formě stylového sountracku z pera Le Matmos hustě zastoupen: Ambivalentní iluze nevinného světa bez internetu, kde kluci sjíždějí péčko v časopisech, telefonují přes pevnou linku, očumují holky dalekohledem, čtou knihy a po večerech hrají manhunt. Objevení osmdesátých let jakožto ztraceného ráje, jehož ďábělskost se odkrývá nutně avšak pomalu, vykazuje společné víc současných populárních produkcí. (Stranger Things jsem ještě neviděl, ale tuším, že se jedná o podobný případ.) V podstatě Twin Peaks pro mileniály: I ti už vědí, že není děsivějšího, než zdánlivý mír a dobro v duších obyvatel předměstí. V duších lidí. I když už ale všichni seznali, že se sovy snaží zdát se sovami marně, demaskování světa, který nebyl, zjemnělého synthpopovou melancholií, funguje skvěle. Tedy, spíš dobře: Ani jeden ze tří režisérů Léta není David Lynch / Steven Spielberg / John Carpenter. Krásný zlý sen. Reagan/Bush. ()

kery-

Tenhle 80' oldschool styl ve stylu Stranger things už začíná být poněkud neoriginální, nicméně mě to stále vůbec neuráží a říkám "ještě". ()

ChrisBa

Silnejšie 3*. Atmosféra výborná, retro štýl dobrý, scenár síce očakávaný, ale vôbec nie v zlom prevedení. Škoda toho konca. Drsný koniec vôbec nevadí, ale tá stupidita mi nedovolila dať viac ako 3*. Nechcem dávať spoilery, ale tí, čo to už videli tak vedia o čom hovorím. Po tom čo príde finálne odhalenie vraha som si vravel, že ako je dobré, že film nie je stupídny. Ihneď potom ma však vyviedli z omylu a prišiel finálny krok a únos, pri ktorom sa všetka logika strácala. Škoda, lebo inak ide o dobrý počin tvorcov.. ()

J.F.B.

"God, suburbia is so fucked up." Téma hrůzného, temného tajemství, zla, skrytého kdesi za zdmi navenek přívětivých předměstských domů, za perfektně posekanými trávníky, za úsměvy sousedů (a ne, že by tam opravdu nebylo), proslavila na počátku našeho století (potažmo tisíciletí) asi nejvíce Disturbia. A ta je také jednou z hlavních inspirací tohoto snímku, který spojuje některé její rysy, situace, záběry (či je spíše vykrádá) a osmdesátkovou nostalgii (a život na předměstích obecně). A docela se mu to daří – za pomoci skvělého soundtracku i výpravy. I ústřední čtveřice je vcelku sympatická... ač jejich charaktery nemohou být klišovitější. Většina stopáže je veskrze průměrná oddychovka s dostatkem humoru a příjemně odlehčenou atmosférou. Ovšem konec mne osobně velmi překvapil – a pořád si nejsem plně jist, zda je to pozitivní věc nebo ne. Domníval jsem se totiž, že i závěr bude okopírován od Disturbie, což se ale nestalo. Tvůrci šli vlastní cestou (a poměrně zajímavou), což samozřejmě oceňuji, jenže to pro mne trochu nabouralo ten pocit, který jsem si utvořil z většiny filmu. ()

HonzysKISS

Vypadá to jako klasická pohádka z 80. let, ve které si parta děcek hraje na detektivy. Ono to taky tak je, tedy po celou dobu filmu kromě posledních cca třiceti minut. Je to moc hezky natočené, příjemně zahrané, hudba skvělá, ale přece jenom v tom nějak velký údiv není. Jediné, co je na tom vážně tak parádního je, že velmi dlouho nevíme, jestli dotyčný je skutečně vrahem. Což díky tomu stojí film za to. Protože je to vyprávěné opravdu kvalitně. Klíčové momenty jsou tu luxusní. Ale jak už jsem naznačil, tak mi opravdu vadilo, že je skoro celý film taková dětská pátračka. I když postavy jsou sympatické. Děcka vypadají vážně velmi mladě. Až mi přišlo bizarní, že pěkná osmnáctka balí třináctiletého klučinu (nebo jsem možná jenom záviděl). A úplný závěr je celkem trapný. 70/100 ()

MajkHany

Kombinace Stranger Things , Disturbia a Stůj při mě. Ten úplný závěr byl sice nečekaně brutální, oproti zbytku děje, ale za mě to film velice povýšilo, na takovou těžce napjatou atmosféru, která ve mě s posledními záběry filmu zůstala. Pokud vás bavily mnou uvedené filmy (a seriál), tak tady tento film spolknete jako panáka Jamajského rumu, který mám doma ve skříni.. ()

Mimomisu

4 slabsi hvezdy bych tomu dal asi tak jako tak, od tehle retro filmu toho tolik necekam. Zaver to ale posunul na velmi slusne ctyri. PS.: fyi: V komentarich casto zminovana Disturbie je dost zasadni "vykradacka" Hitchcockova Okna do dvora (a jeho nasledovniku). A taky si nemalo bere i treba z Arlington Road... ()