Neslavně známé léto roku 1977 bylo časem srážky disca s punkrockem, ale i létem, počas kterého řádil vrah, označený jako "Samův syn". Šílený maniak si vybíral milenecké páry a osamělé dívky. Dařilo se mu zabíjet a unikat beze stop, a jak teploty a počty obětí stoupaly, k pátrání se přidala i samotná mafie a občanské hlídky. Kadeřník Joey se svou partou povalečů dostali nápad, že vrahem je někdo z jejich čtvrti. Sepsali si proto seznam podezřelých a začali hledat toho, kdo jim bude nejvíc připadat jako vrah - někdo, kdo je jiný než ostatní... (Intersonic)

Mr.Apache

Okomentuju 47 dílů Buffy a pak si ke komentáři vyberu film někoho, kdo se jmenuje Spike. Náhoda? Přesně tak. Ve skutečnosti za to mohou Blue Öyster Cult, což je naprosto fantastická kapela z newyorského Long Islandu. Nedávno jsem narazil na článek, v němž se o jedné jejich písni psalo: "(Don’t Fear) The Reaper’s ghostly autumnal guitar line beckoned like a skeletal finger as temperatures soared and Son of Sam haunted the backstreets and alleys of New York City." Po krátkém zjišťování kdo je Samův syn, jsem narazil na tenhle film. Spike Lee do něj krom zmíněného vraha nacpal úplně všechna znamení doby: disco klub Studio 54, punk rockové doupě CBGB, travolťácké rváče i homosexuální prostituty. A došlo i na Kmotra. Jen ty Blue Öyster Cult, kteří byli v létě roku 1977 na samém vrcholu popularity, samozřejmě vynechal. A přitom se mu songy jako (Don't Fear) The Reaper nebo This Ain't the Summer of Love z tehdy aktuálního alba Agents of Fortune tématicky přímo nabízely. Jenže on si prostě musel vybrat písničku The Who z roku 1971 (!) Baba O'Riley (známou též jako Teenage Wasteland), a pro jistotu ji tam šoupnout hned dvakrát. BÖC mu holt asi nebyli dost sexy. Jinak by mě zajímalo, zda už v roce 1977 nosili punkáči (nota bene ti američtí) na hlavě takové nádhery jako tuhle Richie (Adrian Brody). I kdyby inspirací pro tuto postavu byl jeho jmenovec Richie Stotts z kapely Plasmatics, řek bych, že rok 1977 je přece jen i na něj trochu too early. (Citát z Wikipedie: "In 1978, Richie was among the earliest musicians to sport a Mohawk, taking inspiration from the Travis Bickle character in the movie Taxi Driver.") Ale tak dejme tomu. Jinak krom těchto drobných výhrad a toho, že Lee mohl postavu Samova syna alespoň zpočátku obestřít trochou tajemna a nevyspoilerovat hned ze startu s kým máme tu čest, je Krvavé léto v New Yorku poměrně excelentní kousek. Potěšily některé detaily, pěkné holky a také opětovné setkání s hajzlíkem Johnem Leguizamem z Carlitovy cesty. ("Benny Blanco z Bronxu", pamatujete?) Sedmdesátky ve filmu mívají obvykle šmrnc - většinou se je tvůrcům dařívá vykreslit lépe než osmdesátá nebo šedesátá léta. Možná za to může i to, že punk a disco budou většinu lidí asi vždycky vzrušovat víc než psychedelický idealismus hippies nebo mejdanová bezstarostnost synth popu či glam metalu. ()

gudaulin

Spike Lee se tentokrát vzdal své zaťaté angažovanosti pro osud černého etnika ve jménu vyššího cíle. Jeho ambicí se stalo zachytit na pozadí vyšetřování série vražd společenskou atmosféru New Yorku 70. let. Éru liberární svobodomyslnosti, diskotékové taneční hudby, sexuálních výstřelků, drog a zvýšené kriminality. Mám pocit, že tentokrát honil moc zajíců najednou a koncentrovanější vyprávění soustředěné na jedno téma by filmu prospělo, ale minimálně účast Miry Sorvino si zapamatuju až do doby, než mě dostane Alzheimer. V blond paruce a diskotékovém ohozu vypadala totiž neuvěřitelně dráždivě sexy. Všechno ostatní je zapomenutelné, byť to neznamená, že špatně natočené. Celkový dojem: 65 %. ()

brit84

Atraktivitu filmu zvyšuje jeho reálný základ. Ale příběh Joeyho příliš přebíjí vrahovu linii. Vlastně vraždy Samova syna jsou vyobrazeny v několika minutách a zbytek filmu je s nadsázkou o tom, že Joey řeší, zda má nebo nemá podvádět manželku. To v Zodiakovi si s tím poradili mnohem líp, protože se na to dívají z pohledu vyšetřovatelů, což mně přišlo o dost lepší. ()

Gilmour93

Černý pes ponouká mě k zabíjení a já se ho jal poslechnout.. Na pozadí Samova léta zbroceného krví rozehrává Lee příběh o nepochopení a touze jít proti proudu. Tahouny jsou nekonvenční punker Brody a skvělý soundtrack (nikde jinde už nezazněla Baba O´Riley od The Who tak dobře jako tady). ()

Tuxedo

Ačkoliv nás film zavádí do míst, kde právě řádí sériový vrah, zaměřuje se spíše na osudy těch "normálních a obyčejných". Spike Lee natočil chytrou a působivou sondu do lidských pohnutků a nakonec se nelze zbavit myšlenky, kdo je tady vlastně více nebezpečný: Zda sériový vrah, kterému se lze drobnou úpravou vzhledu snadno vyhnout či lehkomyslní sousedé, kteří z těch nejhorších zločinů neváhají obvinit kohokoliv, kdo jen sebemenším způsobem vybočuje z jejich řad. Kromě Leeovi režie potěší zejména výkony Leguizama a Brodyho, zejména u prvně jmenovaného se jedná o nejlepší výkon vůbec. ()

maxi6

Spike v tomto drama použil do některých rolí zcela neznámé herce, podle "svého" věrně zobrazil dobu 70. let a život v mladých komunitách, drogy, auta, sex, hudba, punk, hipies. Některé dialogy ve stylu amerického "Fuck" jsou na tak dlouhý film nudné až zbytečné. Oproti tomu těsně před uvedením do kin v USA, by asi vystřižené záběry orgie lépe navodily atmosféru této doby. Přesto že hlavní téma filmu je sledování seriového vraha, Spike hledá a popisuje tolerantnost k druhým, kteří mají jiné, odlišné myšlení. ()

betelgeuse

Spike Lee pro tentokrát opustil černošskou komunitu a výsledek je spíše zklamáním. Přes tradičně schopnou režii je příběh ne moc přesvědčivým mixem disko retra, společenského dramatu a portrétu sériového vraha ve stylu televizního MILÉNIA. ()

Tyler

Konečně důkaz, že Amerika sedmdesátých let byla jeden neskutečně velký bordel :)...Ale vážně - atmosféra filmu je nezapomenutelná, střídání výjevů z běžného života a psychedelických scén se Samovým synem, nevázanost té doby, střet disca a punku (Punk´s not dead!!!) a dusno horkého léta tvoří opravdu skvělou kombinaci. Navíc humor na správných místech, "trocha" neslušné mluvy a výtečné herecké výkony...A díky Spikovi Lee to všechno drží perfektně dohromady. ()

*CARNIFEX*

Predstavte si, že by sa jedného dňa natočil snímok podľa skutočnosti o Petrovi Saganovi, pričom by ste následne po jeho vzhliadnutí zistili, že ste čumeli na dvoj hodinový dementný film, ktorý si nebral na paškál vašeho "favorita", ale nejakého meniča pneumatík či ventiliek. Čakal som niečo iné, dostal som úplne niečo iné. Možno moja chyba, možno nie, no len zriedka kedy narazím na chabý pokus hodný "odpadu". Tento by si to z mnohých ohľadov plne zaslúžil, pričom je úplne mimo moje chápanie tunajšie hodnotenie užívateľov. Nedokázal som to ani len dopozerať, a to zrejme hovorí za všetko. ()

Mahalik

V New Yorku je takové vedro, že se lidi navzájem zavírají do lednic, tváří se přejetě (no co by ne, když se v jejich ulici promenáduje vrah a chce zabít každou holku) a navíc je tam jeden pošuk, kterej má číro jako Travis Bickle a miluje větu: Punk´s not dead! Jmenuje se Adrien Brody...teda vlastně Richie a hraje ho Adrien Brody, tak je to správně a je to strašnej kruťas. A je taky to jediné, co si z toho budu za 20 let pamatovat, protože ten zbytek je, no přiznejme si to, je bez šťávy. Do tohohle filmu jsem vkládal obrovskou důvěru, že mě donutí být na pár minut magorem, ale nic.... John Leguizamo vypadá jako bílej Ray Koranteng (což ani tak nevadí), ale jeho herecký projev se projeví až na konci, což teda od té podobnosti vadí! Spike Lee kromě toho asi neví, že film se taky dá sestříhat a nechal ho nesmyslně natáhlej a být to o pár minut kratší, přilepím tu 4*. Naštěstí každou scénku vylepšuje Adrien, který nejenže aspiruje na mého druhého De Nira, ale on umí i sexy taneček při kterém rozzřeže nafukovací pannu. Pokud bych měl alespoň nějak Krvavé léto očistit od toho předešlého stíraní, tak vám rozhodně doporučuji podívat se na pasáž, kde Richie tančí na písničku od The Who. Naprosto geniální scéna! Ovšem jinak jsem celkem zklamaný.... a Spikeu přiště hybaj do střižny. ()

pepo

Tento Spike Lee Joint nezabral. Má to vynikajúci koncept, skvelých hercov ( Adrien Brody !!!) , dobrú atmosféru ale celé sa to takt strašne vlečie, že som mal pocit akoby to trvalo 4 hodiny. Určite dobrý film ale napr. Scorsese by z toho spravil megapecku. Na Leeho je to príliš košaté. Komorné veci mu idú neskutočne lepšie .Veľmi, veľmi, veľmi tesné 4* ()

Phobia

První půlhodina byla celkem o hovnu, soudruhu Bláho, a postavy natolik iritující (zhulený Brody vypadá jako by mu na hlavě vybuchl ohořelý kaktus, Leguizamo je slizký jak hvězda gayporna zalitá v želé, pak nějaká povrchní pipka atd.), že se mi vážně nechtělo další skoro dvě hodiny (S. Lee neslyšel o střihu) čekat, co z toho nakonec vyleze. Atmosféra sedmdesátých mě nebere, dusná léta nenávidím, o vrahovi se v tom akorát pindá (chci krev, já chci krev!:-)), marně jsem hledala důvod kousnout se do zadku a vydržet. Spike Lee se mi zatím trefil do vkusu jedině "Spojencem" a ani tím bych si nebyla jistá, nehrát v tom Clive Owen;-). Takže nedokoukáno, znuzeno, smazáno a druhý pokus si hóóóódně rozmyslím. Současný dojem tak 30%, ale hodnotit nebudu - třeba v sobě jednou najdu dostatek trpělivosti a zjistím, že to není úplně marný film. ()

sepp

Trochu delší, než by bylo záhodno. Trochu předvídatelné, ale to je s odstupem 22 let asi každý film. Některé postavy děsivě ploché, ale ústřední role zahrané skvěle, hlavně ta Vinnyho, nejvíc se mi pak však líbila "proměna" Ruby. Celkově velmi povedené, i když kratší stopáž by tomu opravdu slušela více. ()

Aky

Zdá se mi, že zde autoři honili příliš mnoho zajíců. Nejzajímavější linie - sledování počínání sériového vraha je tím pádem zatlačena do pozadí, a byt je člověk zvědavý zejména na posun v tomto plánu, musí od sekvence k sekvenci přečkat zabývání se mnohem nudnějšími problémy vznikající střetem disca a punku, nesnášenlivosti k odlišnostem a podobně. Vzniká tak trošku podrážděná nuda. ()

Ruut

70%. Zajímavý nápad odstavit hlavní téma filmu na vedlejší kolej a spíše se věnovat vztahům mezi ústředními postavami. Jenomže je to celé dost nedotažené a je tam taky až moc výrazných osobností, které si navzájem berou prostor a herci nemají šanci naplno rozvynout charaktery svých postav. Krom toho celkové vykreslení vraha je docela slabé a vůbec film dost vyzní do ztracena aniž by zanechal v divákovi hlubší dojmy. Paradoxně tomuto filmu o masovém vrahovy nejvíc prospívá když se děj netočí kolem něj. ()

MIMIC

Po "L.A.Prísne tajné" ďalší skvelý retro krimi thriller, ktorý svoju pôsobivosť buduje nielen na popkultúrnych odkazoch a marginálnych kulturologických flashbackoch, ale i na hereckých výkonoch (Brodyho herectvo naozaj nespočíva len v jeho expresívnom, romanticko-exotickom zjave) a inteligentných dialógoch (áno, aj napriek tomu, že sa v nich často hovorí sprosto). Pri scéne dokresby portrétu domnelého vraha vám možno napadne, že Socha slobody je vlastne jedna veľká punková ikona... ()

Goldbeater

Spike Lee ve výborné formě. Krvavé léto v New Yorku je výborný 70s retro drama s mozaikou uvěřitelných a poutavých lidských osudů, které se odehrávají paralelně s řáděním nevyzpytatelného zabijáka. A vlastně film, kterému jde jen málo co vytknout. ()

kingik

Režisér Spike Lee od počátku v tomto příběhu podle skutečné události o tajemném zabijákovi důsledně zachovává autenticitu a soustřeďuje se na velmi podrobné vykreslení charakterů jednotlivých postav. Až do poloviny mu to vychází perfektně. Nejistota a vzájemné podezírání postav vytváří stísněnou atmosféru, která ale s přibývající stopáží opadá a spěje k téměř banálnímu konci. Určitě se mohlo jednat o výjimečný film, ale jeho druhá polovina je hodně rozvleklá. 60% ()

Anderton

Jediný Leeho snímok, proti ktorému nemám žiadne námietky a ktorý mi presne sadol. Zaoberá sa predsudkami voči inakosti, čo vyvrcholí obvinením miestneho punkera z masových vrážd, ktoré len tak mimochodom sužujú New york. Lee je ale presvedčivý aj v zobrazení medziludských vzťahov. Leguizamo tu predvádza asi najlepší výkon svojej kariéry. Neskôr tento film v mojich očiach prekonal Do the right thing! VIDENÉ ZNOVA 4/21: Na hodnotení sa nič nemení, časom ale viac doceňujem aj Leeho klasické a nezameniteľné vychytávky, ktoré som si na prvýkrát v dávnych časoch v podstate nevšímal. ()