18. marec 1965. V kozmických pretekoch ZSSR ešte stále predbieha Spojené štáty americké, ale Američania už pripravujú let na Mesiac a ZSSR nesmie zaostať - sovietski kozmonauti musia ako prví podniknúť výstup do otvoreného vesmíru a naživo sprostredkovať tento úspech celému svetu. Posádku letu,  ktorá má uskutočniť tento priekopnícky čin, tvoria dvaja kozmonauti - veliteľ Pavel Ivanovič Beľajev (Konstantin Chabenskij) a druhý pilot Alexej Archipovič Leonov (Jevgenij Mironov). Na výrobu kozmických lodí Voschod 1 a Voschod 2, na doladenie technológií a výcvik kozmonautov zostáva veľmi málo času. Skúšobná loď explodovala v atmosfére, a preto je ďalší štart mimoriadne riskantný. Astronauti sa však cítia perfektne fyzicky pripravení a presvedčia vedenie, že podstúpia akékoľvek riziko. Po štarte letu Voschod 2 kozmická loď bezpečne vystúpila na obežnú dráhu, ale aby kozmonauti misiu dokončili a vrátili sa domov živí, budú musieť podstúpiť ešte mnohé náročné skúšky, vyriešiť veľa nečakaných problémov a úspešne zvládnuť životu nebezpečné situácie, akými sú napríklad nafúknutý skafander Alexeja Leonova v otvorenom vesmíre, ktorý mu znemožňuje návrat do kabíny, či otrava kyslíkom v dôsledku aktivácie senzora úniku vnútornej atmosféry, alebo manuálny zostup z obežnej dráhy s pristátím v neplánovanej oblasti na Urale a prežitím v drsnom permskom lese do príchodu záchranárov. (TV JOJ)

lukano

Musím uznat, že Rusové se naučili dělat filmy s tématem kosmonautiky. Výhodou jím je, že nejspíš otevřeli archív do nedávna utajovaných dramat sovětských kosmických letů. Tam toho je možné najít mraky. ()

Mackoun

Po Gagarinovi další fajn kousek z ruské produkce. Poslední dobou se mi daří absťák po sci-fi celkem schůdně zahánět lovením podobných, dosud záhadně přehlížených “podpultovek” a jsem spoko... krásně se to navíc tématicky doplňuje s aktuálně rozjetým For All Mankind! ()

agassi68

Ruská odpoveď na americké filmy s vesmírnou tematikou sa vydarila. V podstate osvedčenými spôsobmi natočená v ruských reáliách. Režisérovi sa našťastie podarilo vyvarovať sa množstva núkajúcich sa klišé a tak môžem vytknúť azda len prílišnú stopáž.. ()

Rathalos

Tato ruska historicka drama nepotrebuje zbytocne dlhe komentare,jednoducho skvelo zobrazena velka udalost,ktora sa nezabudnutelne zapisala do dejin ludstva...:-) ()

Rockerman

Protentokrát pomíjím ty soudružské, sovětské, odporné kecy a vysoce hodnotím toto nesmírné, vesmírné drama, mistrně natočené! ()

sadlokan

Rusové využívají národních vlastností,to  píše sama žizň.Neni to hotový,pak se to rozbije,tak to spravíme a nějak to dopadne.Ostatně,na to je tu přitažlivost zemská.To je prostě nepřekvapí. ()

Porp

Super, na toto som čakal! Ruská kozmonautika sa má čím pochváliť, možno ani nie tak technikou, ako neskutočnou odvahou svojich kozmonautov, ktorí boli ochotní riskovať život aj s vedomím, že sa nemusia vrátiť. Krásne to ilustruje Leonovova reč tesne pred štartom rakety, keď im Koroljov oznámi, že nemusia nikam letieť pokiaľ sami nechcú. Príjemným osviežením je aj artová vložka (svetlušky) vďaka čomu film nepôsobí až tak suchársky ako Gagarin. Pochopiteľne si tento film v našich kinách určite nepozrieme. ()

Dimo

Vzácný 3D poklad v mé filmotéce. A bezostyšně se přiznám, že byť mírně překvapeně, ale o to víc spokojeně pokyvuji hlavou nad obrazovou kvalitou, hloubkou 3D, prostorovým zvukem i hudebním doprovodem. Sice jsem rozuměl prd, ale většinu jsem pochytil z kontextu a něco vypomohli starší a jazyka Sovětského svazu znalí spolusledující diváci / tlumočníci. Nuže, ve zkratce, tenhleten Ruský počin v ničem nezaostává nad Americkou konkurencí stejného žánru. Graduje to skvěle, herci jsou profíci, efekty jsou luxusní, patos v míře obvyklé, vlajky na svém místě ve větru plápolající... A především jde o příběh opravdových frajerů, kteří si politická přání zažili na vlastní kůži a všechna rizika vyžrali až do dna. Průlet atmosférou až do samotného přistání patří mezi nejlepší vizuální sci-fi prožitky, které jsem viděl a 3D tady všechno smysluplně podporuje. Hodně hrdé 4 hvězdy a ještě fous. ()

tranquill

"Přiveď mi ho, šílence teď potřebujeme!" Je vidět, že i Rusové umí velkolepou produkci ala Hollywood. Každopádně kvalitní režie i kamera, snad jen ta délka ubírala na napětí. Dobře zobrazená ten cíl nebo spíše povinnost být před nenáviděnou Amerikou. Ale nezapomnělo se i na osobní touhu, a pokud to tak bylo i ve skutečnosti, mají také své "Apollo". "Zlomte vaz, sokolíci!" ()

Torgal

Pri ruskom filme musím ako prvé pochváliť to, že sa propagandu podarilo udržať v únosných medziach a ani dialógy nešušťali papierom tak silno ako by som očakával. Technicky slušná práca a napätia tak akurát aby to pôsobilo hodnoverne, ale k strhujúcemu zážitku to malo ďaleko. 7-/10 ()

FeriusParfax

Ach jo... zase ty vlastenecké a budovatelské kecy! Špatný film to určitě nebyl, ale bylo to hrozně natahované a nelíbil se mi vizuál snímku. Navíc poslední hodinu už jsem skoro nevnímala… Sovětští budovatelé vyletí do vesmíru – DŘÍV NEŽ AMERIČANI, ve vesmíru se musí vyřešit pár drobných problémků a pak zase šup dolů. Do mrazivé zimy. Bohužel byl film viděn s anglickým dabingem, takže to filmovému zážitku taky nepřidávalo… Asi jsem holt nebyla u snímku správně naladěna. Jestli se tomu dá věřit, tak se mi líbí, že je film podle skutečné události. ()

desade

Film hodnotím pozitívne, hlavne odvahu po 50. rokoch priznať aj chyby, ktoré boli spôsobené hlavne z časového stresu v pretekoch s USA vo vesmírnom programe. A aj napriek tomu, že snímok obsahuje určité zámerné nepresnosti, kde niektoré šťastné náhody (bez ktorých by sa kozmonauti nevrátili na zem) boli pripisované ich schopnostiam (napr. "vyriešenie" prebytku kyslíka v kabíne). Skutočný priebeh letu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Voschod_2 Dík za titulky audit.cz ()

LordMysti

Miluji vesmír, miluji dobývání vesmíru a pokud je film na motivy skutečných událostí, slintám blahem :). Ano toto nebyl velkofilm, měl poměrně nudné a mrtvé pasáže, i tak ve výsledku pro mě povinost. ()

Lupes

Úvodní povzdech: český název filmu vymýšlel opravdový blb. Dál už jen samá chvála. Nejen že to snese srovnání s podobnými legendami z opačné strany světa, ono to v lecčems Hankse a spol. předčí. Zpočátku je to zábavné, rozdílné povahy obou hrdinů jsou kořením příběhu a rozhodně si je nespletete (v amerických obdobách jsou všichni ti chlapci jako ze žurnálu, tedy občas nerozeznatelní). Postupně přibývá napětí, komplikace jsou dávkovány s gradací, přesto střízlivě a věcně (až na závěrečný doják ve zmrzlé tajze). Člověk by ani nevěřil, kolik napětí způsobí docházející kyslík, a jaké odvahy je třeba k puštění obyčejného madla - jediné (a pofidérní) jistoty v nekonečném vesmíru. Vyprávění zůstává po celou dobu srozumitelné a přehledné, aniž by ovšem ubíralo ze složitosti problému a cílilo na lobotomií postižené fandy Marvel studios. Osobního života je přiměřeně a na city útočících rodinných a rodičovských vztahů podobně jako u konkurence. Záběry třepetající se sovětské vlajky evokují sice podobný patriotismus hvězd a pruhů zpoza oceánu, zobrazená sovětská realita ovšem veškerý sentiment relativizuje. Hlavní hrdina tak vzpomíná na dětství třídního nepřítele a možnost obětování kosmonautů zneklidňuje od prvních minut filmu. Ruské myšlení shrnuje ostatně nejlépe hlavní konstruktér Sergeje Koroljov (mimochodem mistrně zahraný): "Náš národ od narození létá v okovech. Co uděláme, když nám je sundají? Ztratíme rovnováhu..." ()

Ceberus

Je-li Saljut-7 ze stejného roku ruskou odpovědí na americkou Gravitaci, tak tento Čas dobyvatelů má blíže k Apollu 13. Mnozí se tady vyjadřují ve smyslu, že je třeba "přežít" prvních 40 minut filmu, než se děj dostane do vesmíru, ale já tu první pasáž považuji za velmi důležitou nejen k přípravě všech možných "Čechovových zbraní", ale hlavně k vybudování hlavních postav a také k utvoření obrazu, jaké bylo myšlení tehdejšího CCCP - muset být první, i kdyby to mělo stát životy. Čas dobyvatelů i zmíněný Saljut-7 naštěstí poctivě opisovali ověřená hollywoodská schémata., takže pokud se vám líbily zmíněné americké protějšky, s ruskými variantami neuděláte chybu. ()

Rebeca

Původně jsem hodnotila na 80 %, ale je to tak bravurně,  puntičkářsky (a technicky dokonale) vypracované, s nádhernou muzikou, že nad velikášskými ruskými gesty, postoji a projevy pouze mávnu rukou... Nakonec - v té době to byl nebývalý úspěch, takže určitý druh pýchy (nebo spíš hrdosti) je na místě a projevilo se to i v jazyku tohoto snímku. ()

Laaca

Kosmonautika mě zajímá, obzvlášť ruská, jsem tedy jasná cílová skupina. A film se mi líbil. Průběh letu Voschodu 2 znám, vím, že všechno dobře dopadlo, ale jakmile se kosmonauti dostali do vesmíru a do volného prostoru, tak jsem byl opravdicky dojatý a když se průběh letu začal komplikovat, tak jsem místy napětím ani nedýchal. Hlavní hrdina je Leonov, ale ten mi pro svoje až přehnaně pozitivní ladění přišel trošku protivný, ale asi je to tak podle pravdy. Nejpůsobivější postava byl určitě Koroljov, obzvlášť když musel v řídícím středisku řešit kupící se komplikace. Mrazí z toho, že film je hodně historicky přesný, řekl bych, že shoda s realitou je kolem 90%, jenom některé okamžiky byly trochu zdramatizované, i když v jádru pravdivé. Nevím třeba o tom, že by při hromadění kyslíku v kabině trpěla posádka halucinacemi a mám za to, že pátrací vrtulník našel kosmonauty sice trochu promrzlé, ale v zásadě v pohodě, kdežto zde ve filmu to vypadá, jako kdyby je od smrti podchlazením dělily snad jenom vteřiny. Už se těším na další film z dobývání vesmíru, na Saljut 7. ()