Nejdrsnější věznice světa

• Veľká Británia Inside World's Toughest Prisons
Dokumentárny / Reality-TV
Veľká Británia, (2016–2023), 21 h 17 min (Minutáž: 44–53 min)

Investigativní novináři se dobrovolně nechají zavřít do těch nejhorších světových věznic, kde vládne strach a brutalita. (Netflix)

Recenzie používateľa Bozvav k tomuto seriálu (22)

Honduras (2016) (S01E01)

Jedna věc je pravda, že rozdíl mezi venku ve slumu a ve vnitř ve vězení je téměř nerozpoznatelný. Spíše se jedná o izolaci, než vězení. O nápravě nemůže být řeč. strážný bych tam nechtěla být ani minutu. Ale pořád to tam vypadá lépe než v Brazílii, nebo ve střední Africe. Byť učesané, stylizované, tak zajímavé. 75% ()

Polsko (2016) (S01E02)

Opravdu hoódně hustý vězení. Je to nejspíše naivní a scestný pohled, ale polské vězení mi nahánělo větší hrůzu, než to v Hondurasu. Je to o atmosféře, která je opravdu děsivě ponurá a beznadějná. Na stranu druhou, kdyby v tom honduraském začalo v noci hořet, byl by to takový masakr, že by se o tom mluvilo po celém světě.  V této moderní a vysoce střežené polské věznici mají bezpečnost zmáknutou dokonale, to teda klobouk dolů.  Čeho se bojím je, že pokud bude v polsku pokračovat ten náboženskopolitický hon "na čarodějnice", skončí v tom vězení i nevinní lidé a to bych jim rozhodně nepřála. Za  mne 100%. ()

Mexiko (2016) (S01E03)

Dobrý díl,  jen mi přišlo, že tam lhali úplně všichni, dozorci i vězni. takové moc učesané to bylo.65% ()

Filipíny (2016) (S01E04)

No tak tam bych se fakt dostat nechtěla. Za mne zatím asi nejhorší, co jsem kromě Thajska viděla. Já vím, že na Filipínách je kriminalita vysoká a že životní podmínky tomu moc nepomáhají, nicméně toto je i na mne silná káva. Takové porušování lidských práv a čekací lhůty na soud několik let, to je opravdu peklo na zemi. chybělo mi vyjádření příslušných úřadů i důvod čekání na soud.80% ()

Brazílie: Věznice gangů (2018) (S02E01)

Nemyslím si, že by se podařilo v zemi, kde jsou tak obrovské sociální rozdíly a hluboce zakořeněná potřeba příslušnosti k nějaké skupině, nízká všeobecná vzdělanost a chudoba vymítit gangy. Je chybou tyto asociální živly jen tak shromažďovat na jednom špatně hlídaném místě. Měli by tvrdě makat na nucených pracích a hlavně by se mělo zamezit výrobě a distribuci drog od kořene. Zavřením mladých kluků, dealerů  to nevyřeší. ()

Papua-Nová Guinea: Věznice pro útěkáře (2018) (S02E03)

Tristní podmínky ve věznici jen odrážejí neméně tristní podmínky venku. Chudoba, nízká vzdělanost, kmenové rozdíly. víra v čarodějnictví, vysoká míra násilné kriminality. To vše venku, se odráží na malém prostoru finančně podhodnocené věznice. Naprostý nezájem ze strany vlády dělá z věznice prostě jen izolaci, která jinak neplní žádný účel. Možná kdyby bílý objevitelé v minulosti nekolonizovali tyto ostrovy a nenarušili jejich přirozený vývoj, mohli se místní vyvíjet po svém a ve své kultuře se někam posunout. Takto jsou bez šance. ()

Kostarika: Vězení na ostří nože (2018) (S03E01)

Velmi zajímavý díl, z něhož mrazí v zádech. Většina osazenstva působí tak, že by jim člověk ruku nepodal. Je zajímavé, že nechtějí využít možnosti, být v nové části věznice. Jestli to nebude tím, že mnozí pocházejí z prostředí, které se od zanedbané věznice zas tak moc neliší a kulturnější část věznice jim přijde cizí a nepřátelská. Zvláště, když v ní nemohou využít svoje vazby na podsvětí a dělat pochybný byznys. ()

Rumunsko: Olašské vězení (2018) (S03E03)

Vidím, že Rómové "přemýšlejí" všude na světě stejně. Klobouk dolů před těmi, co alespoň řekli pravdu. Cigáni neradi pracují, jen se brzy žení a vdávají, aby se mohli hodně množit, nepřemýšlí o budoucnosti, žijí ze dne na den, jsou chronicky nevzdělaní a agresivní. Při návštěvě bylo také vidět, že jsou silně patriarchální a orientované na chlapce. Otec si celou dobu hrál ze synem a dcery si ani nevšimnul. Mají takovou mentalitu a až na pár vzácných případů, nemají ani zájem svůj životní styl nějak měnit. Problém je v nás ostatních. Naše snaha o jejich násilnou asimilaci vede k tomu, že díky přístupu ke zdravotní péči, kvalitnějšímu bydlení a sociální podpoře, se výrazně zvýšila jejich životnost a schopnost  přežít. Oni své zvyky nezměnili, pořád se množí, loupí, vraždí se stejnou intenzitou, ale naučili se ždímat systém, mít věčně nataženou ruku. Rumunsko je poměrně chudá země, takže tam nemají takovou podporu státu, jako u nás, kde jsou ostatně také nejčastějšími klienty nápravných zařízení. Rumunská věznice jee odrazem své země. Omšelá, podfinancovaná, ale v základních bodech fukční. ()

Paraguay: Nejnebezpečnější věznice na světě (2020) (S04E01)

To není věznice, ale děsnej bordel, nebo peklo na zemi, které jen odráží životní úroveň celé země. Škoda, že jsme se nemohli setkat s těmi nejprivilegovanějšími, tedy s vůdci kartelů atd. ()

Mauricius: Věznice s extrémními tresty (2020) (S04E03)

Drsné, ale působivé. Správně to řekl ten šéf, vězení by se měli lidi bát. Jen škoda, že to bylo takové učesané a osekané. ()

Lesotho: Srážka se sexuálními násilníky (2020) (S04E04)

Ani kapku soucitu ze mne ti x (nebudu riskovat obvinění z rasismu) nevydolují. Jediné, za co se v souvislosti s tímhle ksimdlem modlím je, aby se nikdy nedostali k nám do Evropy a aby je to HIV dohnalo dřív, než oni doběhnou nás. Dokážu pochopit, že jejich zaostalá nekultura ospravedlňuje jejich chování, nicméně, to by museli být civilizací nedotknuou minoritou, což nejsou. To, jak svoje zločiny příhodně svádí na ďábla, zlého ducha a jiné, je jasnou ukázkou toho, jak ti všiví zmetci moc dobře vědí, co dělají a že to je špatné, ale je jim to úplně jedno. I když je to celé takové načesané a trochu umělé, považuji tento pořad za velmi přínosný. ()

Jihoafrická republika: Věznice pro Číselné gangy (2021) (S05E01)

Zajímavé vidět, kam až dohnal aparteid naše milé tmavší spolupozemšťany. Na stranu druhou si to bílí v JAR asi zaslouží, mít to na krku. Napadá mne vyloženě filozofická otázka, byli by jiní, kdyby nebyli dlouhodobě vystavování rasové nenávisti,  nedostatku vzdělání a pracovních příležitostí? Nebo to mají zkrátka v povaze? Každopádně to jen potvrzuje, co mi říkal známí, co tam byl (pracovně, ne v kriminále), že jsou v pěkným průseru.  Co se dokumentu týče, chyběl mi nějaký silnější moment, a taky více o poměrech kolem. Za mne 65% ()

Filipíny: Válka s drogami (2021) (S05E02)

Vidím, že na Filipínách se od posledka nic nezměnilo. Pořád přecpané věznice, pořád to řídí gangy a pořád tam mají prezidenta, co si z demokracijí hlavu moc nedělá. Na stranu druhou, v tak chudé a drogami prolezlé zemi, které nepomáhají ani přírodní živly, je těžké někam se posunout bez striktních opatření. Dokud se na Filipínách nezmění ekonomická situace, tak to nebude lepší ani v místní base. Ale pořád zlatá Manila, ten kriminál na filipínském venkově, mne straší do teď. Velmi dobrý díl.85% ()

Grónsko: Ledové vězení (2021) (S05E03)

Tak už dlouho jsem se takhle nenasmála.  "A máš venku nějaké sourozence? Osm, jeden je policista a zbytek pracuje." až si budu chtít pořádně odpočinout na čerstvém povětří a užít dosyta polární záře, vezmu kilo háše a hurá s ním do Grónska. Vězení co by hotel s plným konfortem, popř. prací venku, s telefonem a možností návštěv, prostě lahoda, pane jahoda. Nejvíce mne dorazila ta možnost lovu s puškou v ruce. Je to nehumální a navíc na palici. Že grónskou populaci zdecimoval dánský systém, tomu rozumím. Vůbec severský přístup k výchově dětí je divný (viz Norsko). Každopádně grónské vězení zcela postrádá smysl, co by oběť násilného tretného činu, bych jednoznačně cítila frustraci. A zdejším vězňům bych přála pár měsíců třeba v Hondurasu, nebo alespoň v polské věznici. 85% ()

Moldavsko: Vězení pro odsouzené na doživotí (2022) (S06E01)

O tom, že si vězení oba Raphaelovi spoluvězni zasloužili, o tom žádná. Ale stejně tak je pravdou, že samotná deprimující izolace nic neřeší. I doživotní vězni by měli mít nějakou motivaci něco společnosti vrátit, nějak své činy alespoň maličko odčinit. Což se zavřením na celu na 22 hodin denně asi nevyřeší. Třeba možnost práce vidím jako velmi důležitou. Stejně tak nějaká psychoanalýza, konfrontace se svými činy by byla zjevně na místě. I díky tomu by bylo jednodušší posoudit, zda je naděje na nápravu a tudíž nějaká možnost na propuštění, nebo se jedná o nenapravitelného jedince. Za mne doživotní vězení nic neřeší. To už je humálnější kulka do hlavy a také levnější. Jinak jsem na tom asi jako náš  seriálový průvodce, působili v pohodě, ale ta dvojnásobná brutální vražda mne dostala.  Sama si nejsem jistá, zda bych hlasovala pro propuštění třeba po 25 letech na svobodu. Jinak věznice působí jako obvykle, dokonaý odraz společenských, sociálních, kulturních a ekonomických podmínek té dané země. ()

Kypr: Utopie ve vězení (2022) (S06E02)

Přiznám se, že na mne to působilo děsně učesaně. Ne, že bych nevěřila nadšení a práci ředitelky, ale spíše se mi nezdá, že by ti vězni se chovali takto civilizovaně. Vrazi, fetky a násilníci se nezmění, prostě to sluníčkaření bylo dost do očí bijící. To stejné s dozorci, když mluvili o nápravě svého přístupu, znělo to stejně jako když mluví recidivista o své nápravě, až bude venku. Stejně jako Rowe jsem dosti skeptická, že by to tak fungovalo v realitě. Nicméně, že do toho napumpovali prachy a mají snahu něco zlepšit, je vidět. Což je šlechtí. Jako oběť bych ovšem tak nadšená nebyla. ()

Bosna: Vězení pro mafiány (2022) (S06E03)

Jen co mne pustí, seberu si svou horu tupých svalů a hurá do Evropy. Někdo by jim měl nakecat, že Evropa je od Bosny jihovýchodním směrem, ideálně třeba až za Arménií. Přesně co tu potřebujem je stotřicetikilový, dvoumetrový, korán vyznávající Bosňan s trestním rejstříkem dlouhým, jak toaletní papír. Jinak tyhle tipany bych mezi lidi moc nepoštěla. Zjevně mají morální kodex z jiné dimenze. ()

Řecko: Vězení pro pašeráky lidí (2022) (S06E04)

Kdo má na to, aby strčil pašerákovi do chřtánu 80 000 dolrů? Já tedy ne. Ahmed utratil svoje, na poměry Iráku obrovské peníze za to, aby mohl se svojí početnou rodinkou dojit už tak finančně vyřízené Řecko. zjevně tedy žádný chudák, ale příslušník privileované minimálně střední třídy. Ale to ven kozel, zjevně bud inteligentní, vzdělaný a nebude  mít teroristické a neasimilační tendence. Já osobně bych poradila Řekům, aby pašeráky popravovali a ušetřili si tak nemalé výdaje. Navíc odstašující účinek by byl zaručen. ()

Finsko: Vězení svobodné volby (2023) (S07E01)

Ti Finové jsou normálně poťapaní. Násilníci, očividní magoři (přivážou obět ke stolu, rozdrtí mu ruce, nohy, přejedou ho autem a ještě střelí šípem) si tam polehávají, kouří, cvičí, čumějí na bednu, vaří a fetují v pěkných pokojíčcích a ještě se tím, co dělají, chlubí. Jeden vězeň zmlátí druhého dozorcům pod nosem a nedostane za to ani černý puntík na nástěnku. I ty tresty jsou směšné. Nelze se divit, že recidivu mají tak brutálně vysokou. V rámci zachování lidské důstojnosti se jim nic nepřikazuje, občas dostanou dovolenou, či jim dovolí připlatit si sportovní kanály, aby se chudáčci nenudili. Jako fakt? A co důstonost obětí?  Však oni to těm seveřanúm ti jejich prudce asimilovaní přistěhovalci vysvětlí, až je jednou převácují, to se budou divit. Tento typ vězení má jediný účel, izolovat nekalé živly na dobu nezbytně nutnou a nic víc. Náprava nulová. PS: název Nejdrsnější věznice světa v tomto světle vypadá dost bizardně, možná měl mít tento typ věznic název Nejhezčí věznice světa, nebo nejměkčí věznice světa. Bůh ví, jak já bych těn finským kriminálníkům přála, aby si trest museli odpykat třeba na Šalamounových ostrovech v té jejich betonové kleci pro sexuální delikventy. To by bylo pokoukáníčko. ()

Česká republika: Pervitinové vězení (2023) (S07E02)

Ono v Čechách hledat nějakou vyloženě drsnou věznici je asi těžké. Žádné mučení, nelidské zacházení, či podivná úmrtí se  u nás moc nenosí. Jistě šikana a buzerace ze strany dozorců a agresívních vězňů určite je, ale co se samotných podmínek ve věznicích týče, oproti mnoha jiným státům, je to spíše hotel. Vůbec Evropa je v tomto dosti civilizovaná oproti zbytku světa, snad nejhorší vězení v Evrope mají prý Francouzi, to je prý už docela divočina. Celý díl z Borů působí dosti vyumělkovaně a stylizovaně. Jistě na kameru se všichni (vězni, kápové i dozorci) tváří jinak, než v reálu, ale přišlo mi, že Raphael zbytečně hledá bubáky, kde nejsou. Už jen ten bizardní úvod. Nebýt znalá našich poměrů, měla bych pocit, že co Čech, to uživatel perníku. Přitom, buďme realisti, většina slušných spoluobčanů pervitin "naživo" v životě neviděla. Byť chápu, že v určité sociální skupině jsou drogy velký problém. Ale kde na světe to tak není? Třeba scénka z návštěvy samotky byla přímo trapná. Raphael se tvářil, jako by se tam vězňům dělo  bůhví co, (věřím, že občas nějaký dostane od dozorců přes držku), přitom ho vůbec nenapadlo, že třeba právě ti vězni nechtěli být zachyceni na samotce na kameru. o dozorcích nemluvě. Veselá byla ta psychoterapie, která je jim k hovnu, ale alespoň se kluci nenudí.  Nedělní návštěva mše a jejich naprosto neupřímně vyznívající motliby, byly do nebe volající. Na těch muklech bylo tak hrozně vidět, že jde o účelovou záležitost, nějaké ty body navíc k dobru, pro řízení o podmínce, až by anděl plakal. Nejvíce mne překvapila ta čistota ve věznici, přemýšlím, zda ji před návštěvou štábu pucovali dnem i nocí, nebo je tak úhledná pořád? Za mne průměrný díl, ale velký obdiv zaměstnancům, že ná drží všechny ty smažky a živly daleko od těla. Také bylo docela vtipné, že někteří vězni mluvili anglicky lépe, než zaměstnanci věznice. ()