Nejdrsnější věznice světa - Série 7 (2023) (séria)

Finsko: Vězení svobodné volby (S07E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia Finland: The Free Choice Prison (viac)
Dokumentárny / Reality-TV
Veľká Británia, 2023, 45 min

Raphael Rowe (sprievodca)

Raphael si ve finském vězení Kylmäkoski hledá cestu k odsouzeným násilníkům. Jednoho z nově příchozích mezitím napadnou. (Netflix)

kukkik

Tento vězeňský systém zcela očividně nefunguje správně. Spousta opravdu silně násilnických vězňů tady pouze získá možnost navázat další kontakty v podsvětí, prohloubit svou drogovou závislost a zdokonalit se v násilnostech, ať už sdílením zkušeností s "elitami" svého "oboru" nebo i v rámci kultu bodybuildingu. Velká část vězňů zde tráví většinu volného času v posilovně a jde z nich opravdu hrůza, především z těch, kteří jsou i mnohonásobnými brutálními vrahy a přestože neprokazují sebemenší záchvěv lítosti nad spáchanými zločiny, těší se na svobodu a i na kameru zcela klidně přiznávají, že budou v trestné činnosti pokračovat. Jak zhodnotit vězeňský systém, který s klidem propustí na svobodu 100kg nabouchaného vraha závislého na drogách, který několik měsíců před svým plánovaným propuštěním řekne, že když ho "tam venku" někdo nakrkne, zabije ho? Tento vhled je asi nejdůležitějším poselstvím a hodnotou tohoto pořadu. Ředitel věznice působí spíš jako ředitel základní školy a je mi upřímně líto finské společnosti a všech budoucích obětí "napravených" absolventů tohoto hotelového pobytu. 4/5 ()

Bozvav

Ti Finové jsou normálně poťapaní. Násilníci, očividní magoři (přivážou obět ke stolu, rozdrtí mu ruce, nohy, přejedou ho autem a ještě střelí šípem) si tam polehávají, kouří, cvičí, čumějí na bednu, vaří a fetují v pěkných pokojíčcích a ještě se tím, co dělají, chlubí. Jeden vězeň zmlátí druhého dozorcům pod nosem a nedostane za to ani černý puntík na nástěnku. I ty tresty jsou směšné. Nelze se divit, že recidivu mají tak brutálně vysokou. V rámci zachování lidské důstojnosti se jim nic nepřikazuje, občas dostanou dovolenou, či jim dovolí připlatit si sportovní kanály, aby se chudáčci nenudili. Jako fakt? A co důstonost obětí?  Však oni to těm seveřanúm ti jejich prudce asimilovaní přistěhovalci vysvětlí, až je jednou převácují, to se budou divit. Tento typ vězení má jediný účel, izolovat nekalé živly na dobu nezbytně nutnou a nic víc. Náprava nulová. PS: název Nejdrsnější věznice světa v tomto světle vypadá dost bizardně, možná měl mít tento typ věznic název Nejhezčí věznice světa, nebo nejměkčí věznice světa. Bůh ví, jak já bych těn finským kriminálníkům přála, aby si trest museli odpykat třeba na Šalamounových ostrovech v té jejich betonové kleci pro sexuální delikventy. To by bylo pokoukáníčko. ()