Nejdrsnější věznice světa - Série 7 (2023) (séria)

Česká republika: Pervitinové vězení (S07E02)

(epizóda)
  • Veľká Británia Czech Republic: The Crystal Meth Prison (viac)
Dokumentárny / Reality-TV
Veľká Británia, 2023, 47 min

Raphael Rowe (sprievodca)

Raphael nastupuje do plzeňské věznice mezi trestance závislé na pervitinu a zjišťuje, že některých návyků je těžké se zbavit. (Netflix)

castor

Už jen samotná představa pobytu za mřížemi by měla být dostatečným varováním. Proto chápu vznik tohohle projektu ukazujícího krutou realitu divácky lákavých a drsných věznic. Nicméně soudě právě podle volby plzeňské věznice na Borech už zřejmě není kde brát. Někdejší vězeň a průvodce pořadem Raphael Rowe bere diváky mezi odsouzence spojené v Česku s nechvalně proslulým pervitinem. Formát je prostý: nechá se zavřít a sleduje chod zařízení, promlouvá se spoluvězni, dumá nad jejich šancí na nápravu. Vztah si k nim ale těžko najdeme, je nám šumák, co s nimi bude, až se dostanou ven. Dny ubíhají, brány věznice ovšem nepřinesou nic zajímavého či nápaditého, vypovídajícího hodnota je hodně dole. Výsledek není ani výrazný, ani šokující, prostě jen je. ()

mira007

Letem světem přehlídka vězení  s Raphaelem Rowem, který se nechává zavřít do vězení a tady zavítal na plzeňské Bory. Pokud divák uvěří v autentičnost, kdy se hlavní hrdina nechá zavřít mezi opravdové mukly a to asi včetně kameramana a překladatele, tak to může mít nějakou vypovídající hodnotu, takže i tady je to poselství jasný: v base se fetuje o sto šest, což není nic překvapivého. Netflix zavítal do ČR tak to vzbudilo malé haló, ale jinak spíš průměrný dokument. ()

kukkik

Docela zajímavá epizoda. Bavilo mě sledovat, jak tam skoro nikdo neumí anglicky a oni se to snaží zachraňovat střihy. Překvapilo mě, že mnohdy uměli anglicky líp než většina dozorců včetně ředitele i někteří vězni, to je podle mě taková zvláštnost, na kterou asi tvůrci nejsou ze zahraničních věznic moc zvyklí. Epizodu jsem si pustil upřimně jenom proto, že byla z Česka. Mám pocit, stejně jako z celého toho pořadu, a tady je to pro Čecha ještě mnohem víc vidět, že ten pořad neukazuje realitu i když se o to upřímně snaží. Zkrátka lidi, kteří jsou ve výkonu trestu a navíc berou drogy i za mřížemi nebudou a snad ani nemůžou být úplně upřímní v tom, co se tam děje, co dělají a co ne. Za kamerou se toho děje mnohem víc a zajímavá by byla spíš nějaká nenatáčená přednáška od toho moderátora, kde by zmínil anonymně ta fakta, která na kameru říct nemohl. Určitě tam je i nějaké kulturní nepochopení, z mého pohledu konkrétně návštěva samovazeb, kde dozorce nemá podle vězeňského řádu prostě možnost ho tam pustit i kdyby nakrásně chtěl, ale štáb se z toho buď snaží vytěžit trochu víc drama, jelikož co si budeme, české věznice jsou oproti nějakým třeba jihoamerickým docela nuda, nebo zkrátka i díky té jazykové bariéře mu to ten dozorce nedokázal správně vysvětlit a oni tak získali dojem, že se tam děje něco nekalého, vězně tam mučí v nelidských podmínkách a podobně, o čemž tedy silně pochybuji. Trochu mě zarazilo, že se nepokusil zeptat třeba na to, jestli se nemůže o těch samotkách pobavit ne s někým, kdo na ní zrovna je, ale s někým, kdo na ní byl a ideálně z ní byl nedávno propuštěný. Je jasné, že někdo kdo porušil řád tak, že musel jít na samotku, by o ní nejspíš neřekl nic kladného a nejspíš by si i vymýšlel, protože je třeba ještě v afektu, a to by potom po odvisílání vrhlo třeba i neprávem špatné světlo na celou tu věznici. Celkově ale zajímavý náhled "dovnitř" systému, myslím si, že náš vězeňský systém funguje docela dobře i když ta terapeutická činnost a začlenění zpátky do společnosti má určité mezery, musím zase uznat, že vzhledem k tomu, že práce dozorce není nijak vyhledávaná ani kdovíjak lukrativní, tak se dozorci a vůbec celý personál opravdu snaží a je to znát. Žádné nelidské podmínky se tady nekonají, takže reálný stav je víceméně to, co jsem čekal. 3/5 ()

DonBraso

Pustil jen kvůli tomuhle a byla to dobrá nuda. Chápu, že nějaká dramatičnost umělá je asi cizí, ale zde kromě toho, že ČR je v pervitinu numero, tak chytnete pár menších story od kluků co jsou na takový menší odvykačce. Ten rozhovor s ředitelem Bor ukázala, že tam sedí šašek, který je jen další v systému. Vcelku průměr. Čisto je tam víc, než v nemocnicích. Aspoň, že ty Bory jako architektonický bonbónek vypadají docela pěkně.50% ()

Bozvav

Ono v Čechách hledat nějakou vyloženě drsnou věznici je asi těžké. Žádné mučení, nelidské zacházení, či podivná úmrtí se  u nás moc nenosí. Jistě šikana a buzerace ze strany dozorců a agresívních vězňů určite je, ale co se samotných podmínek ve věznicích týče, oproti mnoha jiným státům, je to spíše hotel. Vůbec Evropa je v tomto dosti civilizovaná oproti zbytku světa, snad nejhorší vězení v Evrope mají prý Francouzi, to je prý už docela divočina. Celý díl z Borů působí dosti vyumělkovaně a stylizovaně. Jistě na kameru se všichni (vězni, kápové i dozorci) tváří jinak, než v reálu, ale přišlo mi, že Raphael zbytečně hledá bubáky, kde nejsou. Už jen ten bizardní úvod. Nebýt znalá našich poměrů, měla bych pocit, že co Čech, to uživatel perníku. Přitom, buďme realisti, většina slušných spoluobčanů pervitin "naživo" v životě neviděla. Byť chápu, že v určité sociální skupině jsou drogy velký problém. Ale kde na světe to tak není? Třeba scénka z návštěvy samotky byla přímo trapná. Raphael se tvářil, jako by se tam vězňům dělo  bůhví co, (věřím, že občas nějaký dostane od dozorců přes držku), přitom ho vůbec nenapadlo, že třeba právě ti vězni nechtěli být zachyceni na samotce na kameru. o dozorcích nemluvě. Veselá byla ta psychoterapie, která je jim k hovnu, ale alespoň se kluci nenudí.  Nedělní návštěva mše a jejich naprosto neupřímně vyznívající motliby, byly do nebe volající. Na těch muklech bylo tak hrozně vidět, že jde o účelovou záležitost, nějaké ty body navíc k dobru, pro řízení o podmínce, až by anděl plakal. Nejvíce mne překvapila ta čistota ve věznici, přemýšlím, zda ji před návštěvou štábu pucovali dnem i nocí, nebo je tak úhledná pořád? Za mne průměrný díl, ale velký obdiv zaměstnancům, že ná drží všechny ty smažky a živly daleko od těla. Také bylo docela vtipné, že někteří vězni mluvili anglicky lépe, než zaměstnanci věznice. ()