Nejdrsnější věznice světa - Série 3 (2018) (séria)

Rumunsko: Olašské vězení (S03E03)

(epizóda)
  • Veľká Británia Romania: Gypsy Prison
Dokumentárny / Reality-TV
Veľká Británia, 2018, 48 min

Raphael Rowe (sprievodca)

Raphael Rowe stráví týden ve věznici s maximální ostrahou v rumunské Craiově. Vězni si tu odpykávají tresty za znásilnění, zabití nebo nájemné vraždy. (Netflix)

Bozvav

Vidím, že Rómové "přemýšlejí" všude na světě stejně. Klobouk dolů před těmi, co alespoň řekli pravdu. Cigáni neradi pracují, jen se brzy žení a vdávají, aby se mohli hodně množit, nepřemýšlí o budoucnosti, žijí ze dne na den, jsou chronicky nevzdělaní a agresivní. Při návštěvě bylo také vidět, že jsou silně patriarchální a orientované na chlapce. Otec si celou dobu hrál ze synem a dcery si ani nevšimnul. Mají takovou mentalitu a až na pár vzácných případů, nemají ani zájem svůj životní styl nějak měnit. Problém je v nás ostatních. Naše snaha o jejich násilnou asimilaci vede k tomu, že díky přístupu ke zdravotní péči, kvalitnějšímu bydlení a sociální podpoře, se výrazně zvýšila jejich životnost a schopnost  přežít. Oni své zvyky nezměnili, pořád se množí, loupí, vraždí se stejnou intenzitou, ale naučili se ždímat systém, mít věčně nataženou ruku. Rumunsko je poměrně chudá země, takže tam nemají takovou podporu státu, jako u nás, kde jsou ostatně také nejčastějšími klienty nápravných zařízení. Rumunská věznice jee odrazem své země. Omšelá, podfinancovaná, ale v základních bodech fukční. ()