Most cez rieku Kwai

• Česko Most přes řeku Kwai (viac)

Podobenstvo o ľudskej cti a individuálnym mravným hodnotám víťaziacich nad globálnymi vojnovými záujmami. V roku 1943 kdesi v Burme je britský plukovník Nicholson spolu so svojimi vojakmi väznený v japonskom zajateckom tábore. Veliteľ tábora Saito ho napriek Ženevským konvenciám vylučujúcim fyzickú prácu zajatcov núti postaviť most cez rieku Kwai, ktorý by Japoncom umožnil posunúť front a poraziť spojenecké vojská. Hoci plukovník je spočiatku proti, keď nevidí iné východisko, velí svojim mužom postaviť most. Jeho profesionálna česť mu napriek strategickým vojenským plánom káže postaviť most čo najlepšie. Veliteľ Saito sa zase zžiera myšlienkou, že jeho muži by nikdy nepostavili taký kvalitný most ako Briti. Spojenci pripravujú sabotážnu akciu na most a hoci Nicholson je vojakom verným svojej armáde i krajine, nedokáže sa pozerať na skazu práce svojich vojakov... Silné protivojnové posolstvo obsiahnuté v diele mu spolu so špičkovými hereckými výkonmi vynieslo 7 Oscarov. (RTVS)

PTuranyi

Vynikajúca vojnová dráma kombinujúca drámu zajateckého pracovného tábora s sabotážnou akciou. Zároveň je súbojom odvahy a vytrvalosti medzi veliteľom zajatej britskej jednotky plukovníkom Nicholsonom a japonským veliteľom tábora plukovníkom Saitom. Súbojom medzi násilným povýšeneckým prístupom a britskou civilizačnou hrdosťou, ktorá je v kontraste s americkým individualizmom kapitána Shearsa. Všetky tieto postavy sa podieľajú na tom, aby stavba mostu cez rieku Kwai dopadla dobre. Saito aby dodržal rozkaz a tým posilnil vplyv Japonska v okupovanom Siame, Nicholson aby dokázal civilizačnú nadradenosť Britov a postavil pomník tejto snahe v mene humanizmu no a Shears s americkým výsadkom, aby most zničil a zabránil Japoncom v postupe. Vyvrcholením je morálna dilema plukovníka Nicholsona, ktorá sa skryte vinie celým filmom, či je lepšie nepriateľovi pomáhať, alebo nie. Produkcia je perfektná a aj dejovo statické scény majú pútavú atmosféru. Herci vynikajúco stvárňujú postavy, takže ich charaktery nie sú dvojrozmerné. Hlavne Alec Guinness v roli plukovníka Nicholsona má množstvo príležitostí predviesť herecké umenie. Ale nezaostávajú ani Sessue Hayakawa, William Holden či Jack Hawkins. ()

xander

Most cez rieku Kwai má dve výhody. Počas 157 minút som sa vôbec nenudil a snímok stavia skôr na herecké výkony hlavných preddstaviteľov. Vrcholom filmu je skvelý herecký výkon Aleca Guinnessa, ktorý je jasne lepší ako William Holden. 7 Oscarová a nestárnúca filmová klasika. ()

bwian77

Perfektně natočený film, akorát mě zklamal závěr, kde muselo vše dopadnout "šťastně". Natočit i závěr podle předlohy, tak dám 100% ()

Jinoch

Po všech kladných ohlasech, skvělých recenzích a hlavně 7 (!) získaných oscarech jsem měl k filmu velká očekávání, ale ta se ani zdaleka nenaplnila... Most přes řeku Kwai bohužel podává válku zcela nerealistickým a naivním způsobem. Jednostranně v ní vyzdvihuje ctnosti britského armády a z japonců dělá negramotné a morálně slabé lidi... Asi nejvydařenějším prvkem celého filmu je psychologický souboj plukovníka Nicholsona, jenž pevně věří v hodnoty cti, morálky a kázně, bez kterých by vojsko (potažmo společnost) zachvátila anarchie, proti Saitovi oddanému myšlence, že válka všechny hranice lidství ruší a dovoluje jednat jakýmkoliv způsobem. Tento souboj však končí již po necelé hodině, kdy se ze Saita stává pouhý přikyvovač a faktickou situaci (potažmo celý vězeňský tábor) přebírá plně pod kontrolu Nicholson. Film již poté nabízí (po dějové stránce) pouze příval nelogismů a paradoxní honbu za zničením mostu, který samotní angličané postavili... Tolik k dějové stránce, nyní ke ztvárnění. U toho mě potěšila snad jen výprava a Alec Guiness vyčnívající z nepřeberného množství postav (, z nichž mnohé ani nedostali tolik prostoru, kolik měli). Kamera je bez nápadu a to samé platí i pro hudbu. Posledním hřebíčkem je pak celková atmosféra, o které by se dalo říci, že poměrně věrně kopíruje dějovou linku - dokud probíhá psychologická válka Saito vs. Nicholson, je vše v pořádku, ale poté atmosféra klesá až na pozici lehkovážně vyprávěných dobrodružství tipu Indiana Jonese, kterou navíc dále degradují poměrně časté, naivně pojaté scény... Most přes řeku Kwai zřejmě své kvality (stejně jako diváky) má, ovšem na můj vkus obsahuje příliš mnoho chyb, nevyvážený scénář a atmosféru neodpovídající jeho zaměření... 45% ()

Guly Guly

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec :-) Excelentní Alec Guinness a William Holden v Leanově válečném velkofimu se předhánějí v hereckých výkonech, do toho všudypřítomná džungle a v ní za zvuků známého pochodu plukovníka Bogeyho rostoucí most. Prostě zážitek! Sice oproti knižní Bouleho předloze to v závěru most neustojí, ale zase výbuch mostu a následné filozofování lékaře Cliptona, který se zdá být jediným racionálně uvažujícím opět ukazuje absurditu války v plném rozsahu. Jeden z nejlepších válečných (protiválečných) filmů vůbec. ()

jerrik7

Atmosféra filmu připomíná nezapomenutelná díla socialistického realismu kterými jsme kdysi byli zásobováni z veliké bratrské země sovětů. Neposkvrněný morální profil jedněch (těch „našich“), zatímco na těch druhých nenajdeme čistý ani chlup. Chtělo by se zvolat spolu s Alexejem Meresjevem: „Ale já jsem sovětský člověk“. Na činnosti Japonců za WW2 se žádný čistý chlup rozhodně najít nedá, ale irituje mě ta filmem popisovaná udatnost, čestnost, sebevědomí, hrdost a neposkvrněnost zajatých Anglánů. Alexeje Meresjev by se musel červenat hanbou. Dobře to vystihl uživatel Ziriath: "přišlo mi, že se tam zajatci mají jak děcka na táboře. Ve skutečnosti by si v japonském lágru ani důstojník takhle projevovat své názory sotva mohl. Zajatci by byli rádi, že vůbec dostanou najíst a bojovali by o holé přežití". Dovede si snad někdo představit, že by se Židé v Osvětimi mohli chovat tak sebevědomě jako ti hrdinní Angličané v japonském lágru? Asi by se tak mohli chovat maximálně tři vteřiny, než by do nich napumpovali olovo. Nemyslím si, že by Japonský lágr byl o moc humánnější. Jsem přesvědčen, že jsme shlédli naivní, zcela nerealistický film, točený jenom na efekt. Po shlédnutí dokumentu "Jak to bylo s mostem přes řeku Kwai" snižuji hodnocení ze *** na *! Film Most přes řeku Kwai je slátanina. Co je horší, v očích mnoha naivků dělá z války procházku růžovou zahradou a to je trestuhodné. ()

raadec

Legendární film legendou zůstane navěky. Suchý anglický humor, jedinečný Alec Guinness v roli plukovníka, který si jako své životní poslání zvolí dodržování předpisů a rozhodne se, že Japoncům ukáže, co to znamená postavit pořádný most :)) Vůbec se nedivím, že v zápalu boje chudák zapomene, za jakou stranu to vlastně hraje.. ()

Otan

No pokud se někdo chcete rozhodnout,zda-li zhlédnete tento film díky mému komentáři,tak se vám klidně může stát,že si tento snímek necháte ujít,protože tato sonda ,nebo vstup do hlavy velitele je tedy alespoň pro mne o ničem.Herecky mě to fakt nudilo.Od začátku jsem si s filmem nesdl a už se to nepodaří.Kvůli vlastnímu hodnocení to vidět musíte,ale jinak ne. ()

Dupac

Charaktery postav i děj jsou trochu schematické, nebo spíš poplatné době vzniku (každý, kdo se jen trochu zajímá o stavbu "železnice smrti", těžko uvěří, že by největším trestem pro zajatce ze strany Japonců byla samotka nebo facka před nastoupenou jednotkou). To jsou ale malé mušky, které se vytratí na velkém filmovém plátně, kam Most přes řeku Kwai bytostně patří. Klenot, který za šedesát let nezestárnul ani v jediném rámečku (obzvlášť to vynikne v restaurované verzi na BR). ()

ragtime

David Lean to jednoducho mal a vedel natočiť filmy s gráciou, ktorá sa už dnes nevidí. Je to plezír sledovať ako narába s postavami a buduje atmosféru. Od začiatku do konca nádhera, snáď by som to len trochu skrátil a vyhodil zopár scén. ()

Flashheart

Jsem zklamán. Dokonce velmi výjimečně musím označit stopáž za naprosto přepálenou. Prvoplánové psychologické profily Saita, Nicholsona a dalších, včetně nepřirozeně zvlhlých domorodých nosiček, jsem nežral ani náhodou a stačilo jim věnovat ani ne polovinu záběrů. Hloupost většiny důležitých postav mě dost iritovala a byla úsměvná. Přál jsem prohrát všem třem stranám, zasloužily by to. Dehonestace japonských inženýrů je nehorázně prasácká propagadna a od té chvíle jsem filmu něvěřil ani nos mezi očima. Ostatní nereálné okolnosti tomu taky nepřidaly. Kdysi dávno jsem četl knihu a užil jsem si to. Možná jsem to viděl svýma mladýma naivníma očima, ale krom nereálného příběhu to byla kvalitní četba a film by udělal líp, jako to tak bývá skoro vždy, kdyby se té knihy držel. To vše beru tak kriticky proto, že jde o velkofilm nejvyššího kalibru ověnčený vysokým hodnocením a oskary. Určité kvality tomu nelze upřít, jako třeba kamera, některé herecké výkony, výprava a celkově si na tom docela dali záležet. ()

Bogrant

Leanov vojnový veľkofilm s výborným hereckým zoskupením, krvopotným utrpením, nezlomnou vôľou, jedným chytľavým pískaním a nádherne vyostreným záverom. So všetkým tým, čo je potrebné pre neskonale dobrý pohľad na vojnu. ()

Marcecek

7 oskarov pre tento film značí o jeho legendárnosti. David Lean ako tvorca vysokorozpočtových výpravných filmov, v ktorých dá zabrať aj samotnému štábu, nesklamal, precíznou a totálnou réžiou sa mu podarilo vytvoriť majstrštyk s vynikajúcimi hereckými výkonmi na čele s geniálnym Alecom Guinnessom, resp. Obi Wanom Kenobim /vďaka tejto role, aj keď ju nenávidel, je môj obľúbenec/. Film sa dá rozdeliť na 2 časti, v prvej, komornejšej je to o tvrdohlavosti a neoblomnosti plukovníka Nicholsona, jeho treste a jeho psychologickej vojne s japonským šéfom, ich vzťah, ako aj ich postavy sa zaujímavo postupne vyvíjajú a druhá časť, akčnejšia o samotnej spätnej sabotážnej akcii, ktorej koniec obsahuje niečo nelogičností v konaní postáv, ale nič čo by tomuto filmu ubralo zo štatútu legendy, je veľmi napínavý a do poslednej chvíle neviete ako to dopadne. Nebudem určite sám, keď poviem, že sa ihneď po zhliadnutí zaradil do mojej topky vojnových filmov. Bolo mi cťou a ten kdo tento film ešte nevidel, mal by ísť rýchlo zistiť ako to s tým mostom vlastne bolo. Bravoo a 5*. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (viac)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (viac)