Černá zmije

• Veľká Británia Blackadder
Veľká Británia, (1983–1989), 12 h 15 min (Minutáž: 30–35 min)

Kamera:

Bill Broomfield

Rowan Atkinson, Richard Murdoch, Roger Sloman, John Savident, Brian Blessed, Bill Wallis, Gretchen Franklin, John Hallam, Stephen Gressieux, Angus Deayton (viac)

Recenzie používateľa Zagros k tomuto seriálu (5)

Černá zmije (1983)

Většinou seriály hodnotím jako celek. Nepotřebuji si nahánět počty hodnocení hodnocením jednotlivých řad, či dokonce dílů. Chápu ale, že pro někoho a někdy to může mít smysl. U mě je to například u seriálu Černá zmije. Tu jsem hodnotil po jednotlivých řadách. Zejména proto, že každá z nich je úplně jiná a taky na mě jinak působila. Výsledné hodnocení je tak průměrem jednotlivých řad a více se dozvíte také z komentářů k nim. Tady možná jen doplním, že pokud se vás nezaujme Rowan Atkinson už v první řadě, dejte mu šanci i dál. Rozhodně se to vyplatí, každá řada je jiná a ty další jsou dle mě lepší. ()

The Black Adder (1983) (S01)

První díly mě moc nepřesvědčily. Přišlo mi, že tvůrci (včetně Atkinsona) moc neví, jak to celé pojmout. Zda z toho udělat absolutní parodii, grotesku, běžný komediální seriál... no to asi ne, ale bylo to celé nějak nevyvážené. Až jsem přemýšlel, jestli mám Černou zmiji sledovat dál. Naštěstí jsem vytrval a zhruba od druhé poloviny první série to šlo nahoru. Nějakým způsobem si to sedlo a začalo to být vtipné. Do hodnocení se jej snažím nezahrnou, ale viděl jsem verzi, kde byl dabing strašný. Včetně toho, že přes něj šla slyšet původní zvuková stopa, což bylo velmi rušivé. Nakonec dám tři hvězdy a budu se těšit na další série, které jsou prý lepší. ()

Černá zmije II (1986) (S02)

Druhá série byla o trochu lepší než první. Co mě překvapilo nejvíc, byla hlavní postava. Atkinson v roli Edmunda vypadá nejlépe, co jsem ho kdy viděl. Edmund samotný již není hloupý nekňuba, ale slušně zvrácený prospěchář, který vše trefně a hlavně vtipně komentuje. Jednotlivé díly trochu kolísají, ale některé jsou skvělé. Jen ten dabing zůstal otřesný, jestli budete mít možnost sáhněte po originálu. ()

Černá zmije III (1987) (S03)

Opět se v seriálu posuneme o pár století dále. Vše ostatní zůstává, tím posunem se změní jenom kulisy pro další várku vtipných komentářů od Černé Zmije, kterými častuje celé své okolí bez rozdílu. Popravdě mě tahle série v některých svých dílech začala trochu nudit. Nemá to žádný vývoj (on by asi ani nebyl potřeba), ale hlavně stále stejný druh hlášek a humoru časem zevšední. Pravda je, že některé díly, části či scény byly skvělé. Přesto se mi zdá, že Černé Zmiji dochází dech a kvalita kolísá. Za mě o hvězdu méně než předchozí série. ()

Černá zmije IV (1989) (S04)

Čtvrtá série šla opět nahoru a je ze všech vůbec nejlepší. První světová válka Edmundovi skvěle sedla a tentokrát sedla i všem ostatním postavám. V předchozích sériích mě některé z postav vyloženě otravovaly, byly tam jako kdyby navíc. Sem se hodí všechny dokonale a skvěle se doplňují. Děkuji Edmundovi, Baldrickovi, Georgovi, Darlingovi, Melchettovi a dalším za podařeně strávené večery v jejich společnosti. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz