Černá zmije

• Veľká Británia Blackadder
Veľká Británia, (1983–1989), 12 h 15 min (Minutáž: 30–35 min)

Kamera:

Bill Broomfield

Rowan Atkinson, Richard Murdoch, Roger Sloman, John Savident, Brian Blessed, Bill Wallis, Gretchen Franklin, John Hallam, Stephen Gressieux, Angus Deayton (viac)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (29)

Černá zmije (1983)

Nejlepším vychytralým plánem zdá se být to, pustit si Černou zmiji a nechat se unášet na vlně kvalitního humoru. Je třeba se překousat přes průměrnou první sérii, ale od druhé už je to parádní nálož satiry a klasického Britského humoru v plných dávkách s protřelým intrikánem Černou zmijí v čele. Jak se ukazuje, tak pro kvalitní humor je neocenitelný hlavně výborný scénář a herecké obsazení, a lze se tak obejít vez velké výpravy, triků a podobných věcí. Pakliže si myslíte, že je Atkinson pouze Mr. Bean, tak tento seriál vás dokonale vyvede z omylu. ()

The Black Adder (1983) (S01)

Dost často bývá zvykem, že první série je u seriálů jasně nejlepší, a pak jde kvalita postupně dolu... Černá zmije jde na to úplně naopak. První série ještě nedává příliš záminek, k tomu, aby se stal seriál legendou na poli komedie. Dost věcí je tu ještě takových nevyladěných, Atkinson je mnohdy víc Mr. Bean než Černá zmije a hlavní otěže humoru má mnohdy na bedrech spíše král Richard, fóry jsou mnohdy takové dost laciné a prvoplánové. Z průměru to tahají epizody Arcibiskup a Čáryčichač, ostatní opravdu jen průměr. ()

Věštba (1983) (S01E01)

První díl je hodně "Mr. Bean" . Atkinson je tu dost rojzetý ve své typické mimice, která tady ale spíš škodí... Táhnou to spíš oba (vlastně tři) králové. Richardova smrt je dobrá parodie na Shakespeara, ale jinak spíš takový průměrný úvod. ()

Zrozen pro trůn královský (1983) (S01E02)

Řekl bych, že tenhle díl ovládá takový "lidový" humor. Takový lepší Troška no. Na tomhle díle je také dost vidět, že Černá zmije se teprve prostě hledá, a ještě nemá pevně upevněné své místo na poli legendárních seriálů. Skot místy výborný, ale místy dost otravný. ()

Arcibiskup (1983) (S01E03)

Zatím nejlepší díl první série. Problematika střídání Arcibiskupů byla opravdu parádní, a konečně jsem se od srdce zasmál. Vydařená byla taky závěrečná převlékačská bitka, hned jsem si vzpomněl na Haló, haló... Přišlo mi, že tohle je první díl, který má nějaký originální nápad a fungující dějově-zábavnou linku.... A počet papežů? Dva, tři... Nikdy jich není dost :) Taky jeden z mála dílů první řady, kdy Edmund není totálně za dementa, ale dokáže svou intrikou nalákat do pekla i pánova služebníka. ()

Vous královny španělské (1983) (S01E04)

Jsem trochu zmatený ohledně pořadí dílů. Přiznávám, že na neoriginální verzi, kterou sleduju, je tohle jako druhý díl....  Potěší Jim Broadbent, a jeho překladatelské zásahy, ty tenhle díl táhnou nejvíce. Jinak tomu stále pořád něco chybí, něco, kvůli čemu byste chtěli sledovat další díly. Ale určitě to nejsou ovce v ložnici :) ()

Čáryčichač a lovec čarodějnic (1983) (S01E05)

Čáryčichač byl prostě borec, jak dokázal ohýbat všemožné názory, potažmo prosazovat svou pravdu - "Buď mu upadne hlava, a když ne, tak je čaroděj, a upálíme ho"... Jak se říká, prostě win-win situace, nelze prohrát :) :D. No, ale stejně prohrál, kdo ví, kdo byl vlastně nakonec čaroděj, asi Baldrick. Ve výsledku určitě jedna z těch lepších epizod první řady. ()

Černá pečeť (1983) (S01E06)

Je škoda, že v posledních dílech už nedostával skoro žádný prostor excentrický král Richard, v téhle epizodě se doslova jen mihne, a opět to klasicky celé zbourá: "Připíjím na Černou svini" Jinak mi celá linka přišla dost nelogická, Černá zmije byl rok v base, a mezitím další adept na trůn teda nic nedělal, ačkoliv předtím vyhlásil, že si jde pro trůn... ()

Černá zmije II (1986) (S02)

Druhá série dorazila až s odstupem několika let od první, za tu dobu se stihl částečně obměnit tvůrčí i herecký tým, což rozhodně pomohla nárůstu kvality. Druhá série už se veze na zlaté vlně Černé zmije, a dělá z ní onu oprávněnou legendu. Vtipy už jsou více propracované, narážejí na danou dobu, potažmo přidávají různé narážky směrem k současnosti (Brambory). K tomu se přidávají výborné epizodní role jako opilecký Kapitán Rum, se kterým se můžete vsadit o co chcete, že se to dá použít na záchranu lodi, či excentrická klátička Flash s kánoí mezi nohama, rozdávající hlavičky místo pozdravu. ()

Zvony (1986) (S02E01)

Tvůrčí tým se oproti první sérii o něco změnil a hned na prvním díle je to podle mého znát. Humor je více propracovaný, více se trefuje do dané doby a je více správně "Britský" ("Tady je plný měšec.... který ti ale nedám"). Tenhle díl se nebojí vzít na paškál všemožné minority ("Lepší než hulibrk"), ale totálně to odbourá až závěrečná vsuvka s šíleně excentrickým Flashem, který nejprve doslova zbourá chudáka Percyho, a následně zbourá všechny přítomné dámy svou "kánoí" ()

Hlava (1986) (S02E02)

První díl, kdy jdu s hodnocením na plný počet, a tenhle si to opravdu zaslouží, hlavně za ty scény v žaláři, kdy se jede jedna hláška za druhou ("Já vím, co se mi nezdálo: Byl mnohem vyšší, než vy, a měl mnohem hlubší hlas... a neměl ruku" - "Chudák, jakoby nestačil ten hrb, vada řeči a to, že nemá nohu"). Edmund si chtěl přidat den volna, a tak byl po zásluze potrestán. Stephen Fry sice nemá tolik prostoru, ale i na tom co má, dokáže vždy pobavit ("Kandidáti na mistra popravčího... Edmund Černá zmije, a to je vše") ()

Brambora (1986) (S02E03)

Jednoznačně prozatímní nejlepší díl seriálu. Úvahu o bramborách "Lidé je kouří, staví z nich domy, co bude příště? Budou je jíst?" dokázala překonat jen výborná epizodní role Kapitána Ruma, který by každé končetiny člověka dokázal vhodně použít... Je libo ucpání otvoru, prokousání se z lodi, záchranný člun? Vše se dá použít. BOMBA DÍL! ()

Peníze (1986) (S02E04)

Už samotný název dílu snadno vypovídá o tom, o co v této části půjde, teď je jen otázka, jak je vydělat? Gruntovní šoustačkou? Tak aspoň 6 pencí no....  Percy se se svým zeleným zlatem také příliš nevyznamenal. Královna k bohatství také příliš nepřispěje, ale aspoň vždy se svou partou zaručeně pobaví, ikdyž Edmunda asi moc ne. ()

Pivo (1986) (S02E05)

Za mě jednoznačně nejslabší díl druhé série. Je tu sice první nástup Hugha Laurieho, ale zatím se drží dost v pozadí, a omezuje se čistě na jednu větu ("To si z nás dělá prdel"). Pijanské párty jdou dost mimo mě, takže i jejich humor jde také mimo mě, a v tomto díle to tak zachraňuje pánbičkářská tetka. ()

Okovy (1986) (S02E06)

Konečně větší prostor pro výborného Laurieho a zde hlavně pro jeho převlékačské historky ("Pamatuješ si na toho pasáka? Tak já byl jedna z jeho ovcí"...... "Béééé") A pak že maj tuhle zálibu jen na Slovensku :) :) :)... Mučitel a jeho překladatelské problémy taky dobré, ale chybělo mi něco, co by mě úplně odbouralo. ()

Černá zmije III (1987) (S03)

Třetí řada je pro mě asi tou nejlepší z celého Zmijího putování a její první dva díly dost možná těmi nejlepšími z celého seriálu. Ať už výborná parodie na volby a jejich průběh, nebo sepisování Anglického slovníků jsou prostě nezapomenutelné komediální zážitky. Scénář je tu na vrcholu sil, a výborně si utahuje z tehdejší doby a všemožné narážky jsou samozřejmostí. Hodně prostoru tu má poprvé také Hugh Laurie, v pro něj dosti nezvyklé roli dementního prince, kterého si dává ale výborně. HURÁ! ()

Vůl a volby (1987) (S03E01)

Úvodní díly třetí řady jsou opravdu dost možná tím nejlepším z celého seriálu. Nadčasová parodie na volby, znázorňující snad všechny možné volební praktiky... Výborně to tady celé doplňuje volební moderátor přímo z místa voleb ("A máme tu zástupce Zmijí strany pana O. Baldricka, a spolu s ním je tu i pan E. Černá zmije" - "Zastupující volební komisař se zaručil za legitimnost voleb, a právě přichází, a je to pan E. Černá zmije" - "A co na to sám volič? A právě přichází, je to E. Černá zmije" - "Co říkáte na to, že jste jako jeden volič dal zástupci Zmijí strany přes 16 tisíc hlasů?") ()

Spis a spisovatelé (1987) (S03E02)

Suverénně jeden z nejlepších dílů celého seriálu, hlavně díky tomu zasranýmu aaku, o kterém jsem doteď nikdy neslyšel, a dost možná ani neuslyšim, a jestli ano, tak se mi okamžitě vybaví Černá zmije. Robbie Coltrane potěší v epizodní roli, jehož kompletní slovník AJ sice není moc kompletní, ale sprosťarný se v něm určitě vyhledávat dají. ()

Arest a aristokracie (1987) (S03E03)

V první řadě potěšil návrat Tima McInnernyho, alespoň v epizodní, ale výborné roli Červeného Bedrníka. Tento díl má opravdu skvělou kadencí hlášek. Ať už neustále poměřování Francouzských aristokratů a revolucionářů do podob zvířat, tak pokračující vtip se sebevražednými pilulkami. No a chudák kočka.... ()

Sen a senilita (1987) (S03E04)

Zatím nejslabší díl třetí řady. Finální rozhodnutí mez 3* a 4* si ještě rozmyslím na základě dalších dílů. Černá zmije je tady pěkný intrikář, a hlavně v závěru ty (otravné) herce pošle tam kam patří. Je tu dobrá scénka ohledně fanoušků ("Musíme myslet na naše fanoušky - Tak to bude princ zklamaný - My nevěděli, že je to pro prince - A co vaši fanoušci? - Serem na ně") ale i jak jsem psal, tak oba herci mi přišli místy dost otravný a ta jejich říkanka k oné Skotské hře to korunovala. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz