Černá zmije

• Veľká Británia Blackadder
Veľká Británia, (1983–1989), 12 h 15 min (Minutáž: 30–35 min)

Kamera:

Bill Broomfield

Rowan Atkinson, Richard Murdoch, Roger Sloman, John Savident, Brian Blessed, Bill Wallis, Gretchen Franklin, John Hallam, Stephen Gressieux, Angus Deayton (viac)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (29)

Žně a ženich (1987) (S03E05)

Tak nakonec tenhle díl o trochu lepší, než ten minulý. Střídají se tu výborné momenty díky návratu Mirandy Richardson (její "roztomilá" poloha) s těmi nezajímavými (její "zločinecká" poloha). Pobavil inzerát na hledání vesnického idiota ("Nevyhrál jsem - Jakto? - Ten druhý byl takový idiot, že nepřišel")... Kotel na kolečkách pana Stevensona také nabízí určité finanční zhodnocení, ale jako nejlepší volba se tak nabízejí karty, to je hra, kde je cílem ztratit všechny peníze. ()

Duel a dualita (1987) (S03E06)

Další z velkých návratů, a tentokráte doslova velikán Stephen Fry a jeho zelený mozek, pohrdající spodinou ("Chtěl jsem čaj, vy neschopný imbecile") i princi ("Slyšel jsem že princ je úplný idiot, ale jeho majordoma, Černou zmiji, že uznává celé město") I-kdyby byl celej díl úplně strašnej, tak závěr je naprosto geniální ("Děkujeme, že jste si pořídili kanónek třídy.... Pakliže budete postupovat správně, čeká vás mnoho úspěšného mrzačení"). Velkolepý střelecký souboj tak skončí vítězstvím Černé zmije na plné čáře, kdy tak konečně mohl dosáhnout vytoužených cílů a satisfakce. ()

Černá zmije IV (1989) (S04)

Další změna prostředí přináší možnost satiry úplně jiným směrem. Armáda a 1. světová válka tady dostávají na frak a nánosu dalších výborných hlášek Černé zmije a kompletního osazenstva. Díl Polní soud je určitě jedním z nejlepších z celého seriálu. Vrací se také spousta osazenstva z předchozích řad ve vedlejších rolích, což už tak nějak navozuje atmosféru postupného loučení se seriálem. Tu výborně dokresluje poslední díl, který není vesměs vůbec vtipný, ale nijak to nevodí, protože se tvůrcům podařilo dostat ze celého dílu spoustu jiných emocí, které byste tu možná ani nečekali. ()

Frontový malíř (1989) (S04E01)

Když bych měl srovnat své malířské schopnosti s protagonisty, tak musím konstatovat, že jsem tak na úrovni Baldrickových zvratků.... :/ Takovou krásu, jako dokázal namalovat George (Nebo Černá zmije???) bych fakt nedal... A co teprve ty slony v Německých zákopech ()

Polní soud (1989) (S04E02)

Za mě nejlepší díl čtvrté série. Hláškami se tu fakt nešetří, a jedna ironická scéna střídá druhou. Začněme od toho krásného, tlusťoučkého, chutného holuba, neboli Kropenatého Jima... Smůla, ode dneška je to trestáno polním soudem. Polní soud je pak určitě nejlepší částí samotného dílu. Černá zmije se snaží co se dá, ale jeho blízcí jsou dost proti, ať už Baldrick ("Vše popři Baldricku - Jmenujete se Baldrick? - Ne"), nebo obhájce ("Obžalovaný je vinen...") potažmo jasně nestranný soudce ("Každý nestranný soudce mě musí osvobodit - Předsedá jeho ctihodnost generál Melchett - Jsem mrtvej"). Parta z popravčí čety je také dobrou zásobárnou vtipů. Za mě opravdu povedený díl. ()

První dáma (1989) (S04E03)

V tomhle díle se ukázal problém s českým (ne)překladem jména Darling, které tak úplně zabíjí vtip Melchetta, který se snaží v zrcadle připravovat řeč pro "sexy Georginu".... Potěší návrat Boba (Nebo spíš Bobiny...), které(mu) určitě může Černá zmije nabídnout něco k pokouření, a co třeba ještě když je navlečen do dost nechutné travesti show, to George(ina) je jiný level, hned by si jí každý vzal za ženu :) ()

Letecká esa (1989) (S04E04)

Nebýt trapného prdícího vtipu, tak se bude jednat o jeden z nejlepších dílů celého seriálu, ale tahle scéna ho posílá přecijen o něco níže... Každopádně je tu další z velkých návratů, tentokráte excentrického Flashe, tentokráte jako letecké eso, v kalhotech s koňským nádobím, a pokračujícím vtipem z 2. řady s rozdáváním hlaviček na potkání. Ženské v Londýně by začali hromadně páchat sebevraždy, kdyby se jejich miláčkovi něco stalo. ()

Vojenský lazaret (1989) (S04E05)

Další návrat Mirandy Richardson, tentokráte jako falešné zdravotní sestry, předstírajíc zájem o pacienty, ale ve skutečnosti toužící po pravém hrdinovi... No, ale snaha se nemá přehánět, a zájem o tanky, a příliš dobrá znalost němčiny můžou vzbudit podezření, že dotyčná je onen Německý špion, který je právě v lazaretu hledán. Nejlepší scénou je pak určitě výslech chudáka Darlinga, který byl nedobrovolně infiltrován, a následně málem i odsouzen. ()

Sboheeem (1989) (S04E06)

Poslední díl mi příjde, že už je téměř bez humoru, a jede se ve velmi melancholickém duchu. Mnohdy se tu tvůrci snaží u diváka vyvolat emoce soucitu s hrdiny, kteří zde mluví o smrti a strachu, jako v klasických válečných filmech. Hodně se vzpomíná na celou válku a rekapitulují se životy všech zúčastněných. Slabším povahám i ta slza možná ukápne. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz