Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

dave14

Skála je opravdu asi nejlepší akční film všech dob. Michael Bay se ještě nezbláznil do autobotů, Nick Cage si uměl vybírat projekty a Sean fucking Connery tady předvádí výkon hodný smeknutí všech klobouků na zemi. Přidejte Eda Harrise jako záporáka, kterému člověk nemůže nefandit, a Hansův úžasný hudební podkres a nic jiného, než nejlepší akční film vám ani vyjít nemůže. I got green smoke! ()

Rockerman

K této akční klasice není třeba moc co dodávat. Rychlý spád, drama do poslední chvíle a spousta "přeháňkových" scén, čili o humor není nouze. ()

BeranSon

--V RÁMCI FILMOVÉHO ÚTERKU-- Parádní akční jízda pod taktovkou režisérského velikána Michaela Baye , která je plná zvratů, jenomže nedokáže absolutně ztrhnout a nenavodí ten praví pocit natěšení se na další scénu. Režijně odvedl Bay skvostnou práci, je vidět že na parádní akci si dá vždycky plně záležet. Scénář už je krapánek horší, vlastně nenastaví dostatek příkrých dějových zvratů, či dokonce hlubšího rozvití situace. Právě situace je spíše taková silueta, tím myslím fakt, že je slušně vypjatá. Herci uhrávají všechno co mohou, což je velmi dobře hlavní trio Cage - Harris - Connery se perfektně doplňují a každý z nich rozvijí na maximum svoji postavu. - 8/10 - ()

fila.tes

Dokonalá kombinace hereckého obsazení, hereckých výkonů, příběhu, napětí, akce a pro mě jeden z mých top 10 filmů s nejlepší filmovou muzikou. ()

Ombak▼Penari

Nikdy jsem na akční filmy nějak extra vysazený nebyl, ale tohle mě tehdy vzalo taky. Je to parádně udělané, prostě přesně namíchaný kotel akční podívané v dobré režii, se skvělými hereckými výkony a v perfektně zvolené lokalitě. Plná palba. ()

MickeyStuma

Solidní akční snímek z poloviny 90. let, který neurazí ani dnes. Michael Bay to už tehdy zkrátka uměl. Známý vězeňský komplex Alcatraz je tu sice využit trochu netradičně, ale pořád se svou slavnou historií. Každá postava plně využívá svůj osobní charakter své neodolnosti, což všemu dává svůj patřičný ráz. Hlášky jsou samozřejmostí, živá akční kamera které nic neunikne, průbojné akční scény, dokonalý scénář a samozřejmě naprosto zvládnutá režie. Devadesátky byli velice plodné na takovéto snímky a tento rozhodně patří k těm lepším. ()

Person

Tak takhle nějak si představuji opravdu hodně dobrý akční film. Sean Connery působí jako symbol mužnosti, síly, ale i cti. Nicolas Cage ho skvěle doplňoval a díky poněkud nejistému charakteru (ve srovnání s Connerym) tihle dva působili tak trochu jako zkušený učitel a jeho žák vykonávající tu nejtěžší životní zkoušku. Zkoušku odhodlání, odvahy, čestnosti a mnoha dalších hodnot. Zamozřejmě je v tom notná dávka nadsázky, ale i díky ní byl film výborně vyvážený a nic mu nechybělo k tomu, aby se zařadil mezi mé oblíbené v tomto žánru. ()

Empire

Naprosto zdrcující, nohy podlamující akce. Skvělá hudba, herecké výkony (Connery, Cage, Harris, Mores), scenář- prostě všechno tak jak to má být ve správném thrilleru. ()

Miki68

Nejsem moc na akční thrillery, ale Skálu si nenechám ujít při žádné z jejích televizních repríz. Šachová partie Harris-Connery je úchvatná. ()

tequilla

Akční jízda na první pohled tohoto blockbusteru 90.let. Film má opravdu divoké akční scény a nonstop akce. Sean Connery a Nicolas Cage podávají strhující výkon. A Michael Bay je fakt super director, tohle doporučuji akčním fanatikům, protože Skála je opravdu tvrdý akční film a Connery-Cage jsou v tomto hitu tvrdí jako skála. Perfect action packed thriller. ()

Joeey

Akční pecka to teda je, o tom se nedá polemizovat... Já filmu vytýkám to, že sice je skvěle sestříhanej, ale já měl při jeho sledování dojem, že nedrží úplně pohromadě. Na začátku hodně svižná zápletka, akce (přepadení armádního skladu, přemístění do pevnosti), ale pak tvůrci "odbočí" - ty honičky a scéna s vykolejenou tramvají mi tam vůbec neseděly. Když pak po této "odbočce" začne dobývání Alcatrazu dvojicí Cage-Connery, jsme opět doma - u Bayova akčního filmu. ()

Fulham

Tak tomuhle filmu jsem nemohl dát nic jiného než 5 hvězdiček, je to bezkonkurenčně nejlepší akční thriller jaký jsem kdy viděl. Podle mě Sean Connery a Nicolas Cage jsou úplně fantastická dvojice pro tento film. Tomuto filmu nechybí vůbec nic je tam akce, napětí, prostě všechno jak ma být u skvělého akčního thrilleru a ta automobilová honička s tím Hummrem a Ferrari je taky uplne skvělá. Takže mi nezbýva nic jiného, než konstatovat že tenhle film je téměř dokonalý. ()

illy.cz

Nejlepší film Michaela Baye... Skvělý Cage v roli nechtěného hrdiny který pomalu neumí ani plavat, Sean Connery zase jako bývalý ,,hrdina", který si chce dokázat, že na to ještě má. K tomu přimíchejte skvělou hudbu a nejlepší automobilovou honičku ze všech filmů a je jasné, že tohle je prostě akční klenot. ()

bolf!k

opravdu nechapu nadseni z tohole prumerneho snimku. jedine cim se film lisi od jinych akcnaku je skvele obsazeni ale jinak je to dalsi americka kktina, ktera nabizi pouze nadupane akcni sceny, nic vic a to me na vic jak tri hvezdicky u filmu ktery mel mnohem vetsi ambice proste nestaci. ()

Barak

Druhý Bayův film, který se bude jen těžko překonávat - jak autorem, tak kýmkoliv jiným. Nicolas Cage - "zvíře na chemii" nebo také "laboratorní krysa" -, Sean Connery - "šedesátiletý trestanec" - a Ed Harris - "hrdina" nebo spíše "legenda". Myslím, že tuhle akční pecku asi všichni znají, takže není třeba ji dál představovat. Výborná honička ulicemi San Franciska, Alcatraz jakožto parádně vybraná lokalita, kde se odehrává většina filmu, emočně a vizuálně nabité, plné hlášek, Ed Harris je skvělý záporák, Connery má na stará kolena pořád ještě páru.... Trošku zamrzí pár chybek, kterých si lehce všimnete (malinký podíl má na tom také český dabing, který značně pozměnil význam některých vět, takže až se vám tento skvost dostane do rukou, měl by být v originálním znění (s titulky)).. ale co nezamrzí, tak to je určitě soundtrack. Hans Zimmer a jeho instrumentální doprovod k tomuto snímku je.. to snad ani nelze popsat slovy, jak je hudební stránka vydařená. Výborně sladěná s filmem a samozřejmě excelentní sama o sobě - tedy "bez filmu". Nezapomenutelný filmový (a také hudební) zážitek.. nebo jinak - nejlepší film, jaký jsem měl tu možnost shlédnout.... ()

ex.it

Takhle si představuju kvalitní akční film. Nabité hvězdami, akční od začátku až k titulkám. Bomba. A navíc se mi líbilo stvárnění zápornýho hrdiny. Byly totiž i okamžiky, kdy jsem se přistihla, že mu vlastně chudákovi fandím. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)