Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

Gogo333

Po letech opáčko a pořád je to perfektní akční jízda. Všiml jsem si hromady známých tváří, co teď znám převážně ze seriálů. Film má stále své kouzlo a i přes nějaké ty chybky, pořád pecka. ()

Anderas

Na to že mi Bay leze krkem, nosem, ušima a možná i dalšími otvory a navzdory tomu, že velmi neoblibuji čistokrevné akční záležitosti, chtě nechtě musím uznat, že tenhle film má šťávu. Vlastně se od něj ani nemá čekat nic jiného a proto svůj účel plní dokonale. Nakonec je to stejně jeden z mála (možná jediný) Bayův film, na který se klidně a rád podívám znova a nebudu z toho mít noční můry. ()

Crackonosc

Kdyby za mnou přišel Bůh a řekl: "Běžej ti poslední chvíle tvýho života a můžeš se naposledy podívat na jeden akční film. Vyber si." Bez mrknutí oka bych odpověděl: "SKÁLA" ()

jasiska

Keď som tento film videla prvýkrát, bola som z neho úplne hotová. Keď som ho potom videla znovu, už tu nebolo to prvorázové napätie a teda som už taká strašne nadšená nebola, ale ešte stále si myslím, že je to perfektný film: super postavy - aj charaktery aj herci, parádna naháňačka, napínavé vlámanie do Alcatrazu (nejaký blbý smer, nie? :-) a potom tie zelené nervovoplynové svinstvá - to všetko efektne a esteticky natočené - niet čo dodať. ()

Prochy38

Jeden z nejlepších snímků M. Baye. Kombinace S. Connery, N. Cage a E. Harris je nezapomenutelná. Skvělý akční thriller, který bych osobně zařadil mezi klasiku v žánru. ()

tterez

Má to záporňáka, má to klaďase a má to zábavného hňupa Cage. Skvělý příběh, dynamický náboj a můj oblíbenej Sean Connery. Úplně se divím, že jsem ten film neviděla dřív. Doporučuju filmy Michaela Baye! ()

Xavi6

Tomuhle se alespoň pořádné herecké obsazení! Cage, Connery, Harris a další. Moc se mi tento film líbil, přišel mi hodně velkolepí, ale něco tomu zase scházelo. Taková pořádná změna charakteru jako u postavy Cage se často nevidí a to se mi hodně líbilo, jak se z chemika stane pořádně nebojácný člověk. Jinak takové filmy typu útěku z vězení se mi moc líbí a mám je v oblibě, ale zde to bylo o trochu méně složitější než jsem zvyklí, takže to nebyla taková precizní práce jak jsem možná čekal. ()

iampatrik

75% Jeden z mála akční filmů, který jsem viděl nělikrát a žral ho už v předpubertálním věku a i teď po letech má své kvality, kouzlo a čestné místo mezi akčními filmy ()

J*A*M*A*L

Akční filmy natočené Michaelem Bayem je prostě luxusní Ražba kterou sleduji neustále.Toto je jeden typ který hodně sleduji.Skvělé obsazení a samozřejmě výkon herců.Honičky po městech které jsou skoro v každých akčních filmech už jsou možná dost ohrané, ale já se u nich skoro z celého filmu bavím nejvíc.A Michael Bay to umí snad nejlíp.Zde bylo dobré snad všechno a já se moc bavil.99% ()

Hanes88

Naprostá pecka mezi akčními filmy! Sean Connery, Nicolas Cage i Ed Harris ve svých rolích naprosto úžasní. Děj geniální a hudba od Hanse Zimmera, tentokrát ve spolupráci s Harrym Gregson-Williamsem a Nickem Glennie-Smithem, je jedna z těch nejlepších, co kdy ve filmech zazněla. Nemám jedinou námitku. 100%. ()

Lefty86

V půlce filmu jsem to viděl na 4* ale pak to začalo bejt tak předvídatelný jako máloco. Taky scéna kde Cage vystřelí raketou toho černocha mi přišla debilní, takovej elitní voják a postaví se přímo před hlavici, v kdejakém béčku bych to odpustil, ale do filmu s takovýmnhle obsazením to nepatří. Po shlédnutí Skály se o to více směju lidem co se mě snaží přesvědčit jakej je Cage akční herec a právě Skálu mi furt cpou jako důkaz a argument, vždyť tu hraje doktora, chemika, vystřelí asi 3x a všechno vedle. Takže nechápu o to víc. 60ti letej Connery ho v akci zastiňuje i charismatem a hláškama, prej NECHÁPU JAK JSI PŘEŽIL PUBERTU :-D lepších 70% ()

Honzeek95

Film, ve kterém je všechno naprosto dokonalé. Kromě příběhu. Budu spoilerovat. Moje pocity jsou stejné jako u filmu Vetřelec. Sakra, na co je všechno tak vyšperkované, když se jedná o tak hloupý příběh, při kterém si od začátku do konce klepete na čelo? Nějaký generál si myslí, že zajme 80 rukojmí, bude vyhrožovat smrtí milionu lidí, vláda USA mu pošle 100 mega na účet, on to všechno zabalí a odjede na Havaj? ()

peetriss

Výživný a zábavný akční blockbuster. Stejně jako v předchozích Mizerech se Bay veze na vlně jednoduché zábavy, jejímž primárním cílem je bavit a ohromovat dynamickými akčními scénami. Skála má navíc k dispozici kvalitnější a zvučnější obsazení a tahounem první poloviny je jednoznačně Sean Connery, který zastiňuje i zdatně sekundujícího Nicolase Cage. Polovina druhá kromě nich sází na typickou Bayovu akci na oko se snažící o jakýsi kritický přesah do poměrů amerických silových a zpravodajských složek. Na druhou stranu, ve Skále už Michal Bay dává nezakrytě na odiv své sklony ke kýčovitosti, "humorným" vsuvkám, patosu a natahování stopáže, ve kterých v budoucnu utopí mnoho svých filmů. Bezesporu jeden z nejvýraznějších akčních filmů 90. let. ()

buzzwoody

Tohle je akční film, kterému nechybí nic. Tady musím Bayovi vyseknout poklonu, o kterou sice přijde v prodlužovaných Transformerech, ale bude si ji aspoň pamatovat. Na tohle se dá dívat pořád dokola. Perfektní volba herců, Nicolas Cage, Sean Connery, Ed Harris, i Michael Biehn se sem perfektně hodili, dvojice slizkých kapitánů a major, který stojí skoro v každé situaci za Harrisem, dokonce i ty nudný svině v sakách jsou zahraní docela dobře. Co do herců, to je paráda, hudba krásně podtrhuje epickou akci, Conneryho hlášky jsou super a někdy i ty Cageovi. Vyvrcholení příběhu příjemné, popravdě jsem čekal, že Cage nebo Connery umřou, ale nakonec se ani jedno naštěstí nestalo. Jeden z vrcholových akčních filmů vůbec. ()

Paldiny

Bolo mi 13 a nebol som unesený, je mi 27 a pocity zostali rovnaké. Skala je jednoznačne kvalitnejšia a vyzretejšia ako Bad Boys. Dokonalá obsadením, chlapáckymi gestami a akciou na oboch brehoch. Prečo potom nezdieľam nadšenie tu prítomných? Možno som už prejedený patriotických rečí, možno mi chýbala bezprostrednosť, pocit nebezpečia. Skrátka ako keď pozeráte reprízu zápasu, ktorého výsledok poznáte a to dej paradoxne nepatrí k predvídateľným. ()

Tristaver

Mám rád filmy, ve kterých divák neví, které straně fandit (a že takových moc není). The Rock je jedním z nich. Harris je prostě tak velký sympaťák s legitimním důvodem se opevnit na Alcatrazu, že je těžké mu nepřát vítězství. Scéna ve sprchách patří do zlatého fondu akčních filmů s příběhem. ()

orkadimenza

V rámci akčních scén, scénáře a soucítění s výbornými hlavními postavami a jejich představiteli by to byl společně s dvojikou Terminátora nejlepší akčňák všech dob, jen kdyby neobsahoval tu zpropadenou americkou nadšenost (Ano pane! Rychle rychle, pohyb! Rozkaz generále!...) , která byla místy fakt nechutná. Bohužel jsem se musel v poslední době setkat s jedním případem amerického šílenství, ale Bayovo vlastenectví (na které si asi budu muset v jeho filmech zvykat) je často hodně přemrštěné. I přes tento rušivý element jsem si dokázal Skálu užívat a ty více než dvě hodiny strávené společně s kabrňákem Maysonem, odborníkem Goodspeedem a cílevědomým generálem Hummelem uběhly jako voda. O konečném stržení jedné hvězdičky rozhodl závěr, který bych nerad prozrazoval, nutno však říct, že jeho velká část mě zklamala. ()

Rozjimatel

[3,5*]     Až do momentu, kedy sa na scéne objaví Sean Connery alias John Mason, je to priemerný akčný thriller so zápletkou trochu pritiahnutou za vlasy. Ale Sean Connery vniesol okamžite do filmu svetlo a zrazu sa začína jedna skvelá jazda, čo sa týka akcie a tiež humorných situácii a hlášok. Sean má neskutočné vyžarovanie, jemu stačí hodiť ten jeho pohľad a divák je vo vytržení. A keď ešte niečo prehodí s tým jeho škótskym akcentom! Práve tie akčné scény, kde figuruje, sú strhujúce a zábavné, spomeniem naháňačku v meste, alebo prestrelky na vozíkoch. Dokonca aj Nicolas Cage je popri ňom celkom znesiteľný, dokonca si trúfam povedať, že dobre hraje. Bolo to ešte v čase jeho najväčšej slávy, keď ešte vedel hrať, predtým ako začal brať roly v každom brakovom filme, ktoré mu boli ponúknuté. Ako vždy výborný je Ed Harris, akurát tu má trochu čudnú rolu, kde sa až tak predviesť nemôže. Potešil ma aj Hans Zimmer, ktorého hudba je síce dosť jednoduchá a pripomína ďalšie jeho diela (Piráti z Karibiku), ale do filmu sa hodí (je to taký ten heroický soundtrack). Záverom, ide o thriller s výbornými akčnými scénami a výbornými hercami, ktorý sa vôbec neberie vážne, čo je jeho veľké plus ("Vieš kto zabil J.F.K.?"). ()

MnamBuchta

Říkali jste si někdy, jestli Nicolas Cage natočil nějaký velice kvalitní film s výbornou akcí, herci, kamerou a dějem? Pokud ano tak je to tento film, který jsem si prostě musel pustit, nejen kvůli Cageovi ale také kvůli výborným ohlasům od MovieZone ( čímž jím tímto příspěvkem velice děkuji ). Jak bych nejlépe popsal tento film? No je to totální testosteroňácká jízda s nadupaným obsazením, masivní akcí a zápletka okolo mise do Skály ( Alkatraz ), je skvělá a váš tep se bude zvětšovat podle toho jak daleko v příběhu jste. Michael Bay prostě umí dělat ty praktický efekty, plných explozí aut, tankerů a všeho možného co na plátně najdete. Ed Harris jako záporák funguje na jedničku a tyhle role mu prostě sedí jak prdel na hrnec a chemie mezi Connerym a Cageem je naprosto super a v některých momentech dokáže vážně pobavit. SUPER AKČNÍ JÍZDA 10/10 ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)