Krvavý trón

• Československo Krvavý trůn (viac)

Režisér Akira Kurosawa, veľký milovník i znalec diela Williama Shakespeara, vo svojej filmografii viackrát adaptoval hry alžbetínskeho dramatika a ich dej presunul do historických reálií stredovekého Japonska. Podobne aj archetypálny príbeh o zhubnej túžbe po moci, svedomí, zrade a treste sa odohráva v časoch mocenských bojov medzi japonskými generálmi. Páni Taketori Wašizu a Yošiaki Miki sú pozvaní na hrad svojho pána, ktorý sa im chce odvďačiť za udatnosť v boji zo zradným generálom. Cestou na hrad páni Wašizu a Miki zablúdia v Pavučinovom lese. Tu stretnú starenku, ktorá obom predpovie skvelú budúcnosť a rýchly vojenský postup. Jej veštba sa okamžite naplní. Wašizuovu ženu však manželove úspechy neuspokojujú a svojou túžbou po moci otrávi i jeho srdce. Aby získal ešte väčšiu moc, zradí Wašizu svojho pána i Mikiho. Netuší však, že čoskoro sa proti nemu postaví nepriateľ silnejší ako meč. Namiesto šťastia na neho čakajú len útrapy svedomia. (STV)

darthvader77

Po dlouhé době mě moje filmové toulky zavedly znovu do Japonska. Nedopadlo to vůbec špatně. Kurosawa se opět projevuje jako výborný režisér a vypravěč. Krásná práce s kulisami a kostými, solidní námět, který se volně inspiruje Shakespearem. A atmosféra je nádherná. Musím poděkovat především za výborný herecký výkon pana Mifuneho, který se svojí rozporuplné role ujmul s charismatem sobě vlastním. Opět další důkaz, že se americký monopol na filmy přeceňuje. ()

SAINTS

Kurosawove ponatie dramy Macbeth do feudalneho japonska bol skvely tah.Film hovori o tužbe po moci a svedomi,o zrade a treste .Sceny s duchom su vynikajuce .Skveli historicky film ktory si vystači aj bez trikov. ()

Gadamf

Celý film mohol byť o trochu kratší, pretože niektoré scény sa mi zdali až príliš natiahnuté. Inak to bolo vynikajúce, presne ako som od Kurosawy čakal. ()

saladín.

Zatial co z ostatnych Kurosawovych filmov kypi zivot, z tohto sala mrazivy chlad. Asi najfantastickejsich prvych 20 minut (hudba, obraz, atmosfera) ake som mal tu cest zhliadnut za dlhu dobu, a z navstevy u zleho ducha to zlo az fyzicky citit. Rozpravka, ktorou zavarite emocne vyrovnanemu 6-rocnemu dietatu na detskeho psychiatra. A niektore sceny (umyvanie ruk) som mal problemy zvladat aj ako dospely. Kurosawa tu stavil na preciznost oproti svojmu obvykle rozmachlemu epickemu stetcu, a to niekto nemusi rozdychat. ()

Mínós

Nesmrtelný bard avonský v zemi vycházejícího slunce a do temnot se řítících ambicí jednoho samuraje, jehož životní cesta se dost podstatně odchýlí od kodexu bušidó. Prokletí "skotské" hry působí i v japonském kimonu a po půlstoletí tak, že mrazí v zádech, ať už se osudu stavíte čelem nebo jste slaboch Červeňákova typu, který pro vlastní neschopnost nebo všehoschopnost potřebuje pohotově obviněné obětní beránky. Čímž netvrdím, že urozená Asaji beránek je, před beránky obvykle roha neberu, zatímco u jmenované paní bych rozhodně nečekal, až si smyje z rukou krev mého předchůdce. 10/10 ()

brasek

Ak máte radi japonskú históriu tak pridajte k môjmu hodnoteniu jednu hviezdičku naviac. Príbehom ma snímok neoslnil, pretože nemá dynamiku, v žiadnom smere to nie je rozvinuté až je to celé statické ako keby nútene zatlačené do jedného bodu a je to prehnane ukričané (Toširó Mifune). ()

Sunwheel

Japonský Macbeth je japonskejší, než by som chcel. Jemné fantasy nádychy dodávajú filmu mystickú atmosféru, no emócie niektorých postáv ju priam mažú. Za to hlavná postava sa to snaží prekričať a predvádza divadelnú hustotu, väčšiu než všadeprítomná hmla. Pôsobivá je najmä kamera počas jazdy na koni, či scény v Pavučinovom lese. Ako je pri Kurosawovi zvykom, exteriéry a dobová atmosféra na jednotku. Keby ten koniec nevyšumel do prázdna, dám to určite na vyššie hodnotenie. ()

Vaudevillain

Problémom Washizua nebolo to, že bol príliš ambiciózny, ako tvrdí mnoho ľudí, ale to, že nebol ambiciózny dosť. Film je kritikou fatalizmu - Washizu by dopadol omnoho lepšie ak by neposlúchol proroctvo, bez ohľadu na to ktorým smerom by sa ho rozhodol porušiť, buď sa mohol spokojiť so svojou pozíciou v spoločnosti alebo po získaní Pavučinového hradu pokračovať v svojom ťažení ďalej a snažiť sa dosiahnuť ešte viac. On sa ale slepo a konformisticky riadil tým čo vnímal ako svoj osud a podľa toho aj dopadol. ()

mfanta

Moje první a doufám, že ne poslední setkání s Kurosawou. Atmosférické, temné, zajímavé. Děj trochu řidší, ale to bude zřejmě kulturní specifikum, které jsem ochoten akceptovat. ()

padlar

Tak tenhle Kurosawův film byl pro mě jednoznačné zklamání. Co se týká komentáře k filmu, tak plně souhlasím s co napsal B!shop ()

Indio

Je mi jedno jestli to je podle Williama Shakespeara a jestli to ctí přesně předlohu kterou zatim neznam ale pravdivá myšlenka, že jdeme za cílem kterej ani sami před sebou nepřiznáme a na venek máme jenom ušlechtilý mpohnutky je zajimava a myslim, že pravdivá. Plus neopakovatelnej Toshirô Mifune a husta Bába s kolovrátkem. ()

rbr

Krvavý trůn je Kurosawovo nejlepší vizualní achievement. Zdrcující obrazotvornost tohohle filmu je na jinym levelu. ()