Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Kingjiri

"Here is Johnny!" Psychologický horory a filmy vůbec nepatří mezi moje oblíbený žánry, ale Osvícení se mi vážně líbilo. Kam chodí Stephen King na ty nápady je mi záhadou, ale co, hlavní je, že se mi jeho nápady líběj. Viděl jsem prodlouženou verzi a to byla možná chyba, protože se mi zdálo, že se občas mohlo na stopáži ubrat. Občas mi taky nesedla hudba, která tu a tam hrála na můj vkus příliš dlouho nebo v nevhodný okamžik. Jinak však nemám prakticky co vytknout a musím říct, že je to nadprůměrná podívaná s úžasnym Jackem Nicholsnem, který dokázal zahrát bláznivýho správce hotelu naprosto dokonale. Za zmínku taky stojí skvělá atmosféra, která je přítomna téměř celý film. No, kdyby to nebylo tak dlouhý, dal bych pět hvězd (proto možná někdy ještě zkouknu klasickou verzi), takhle dávám silný čtyři, přičemž pátá je na dosah. ()

VerenaLord

Výborné dílo Stanleyho Kubricka, když se tak zamyslím, nenalézám žádný jeho režisérský počin, který by mě zklamal. Film vystihuje do nejmenšího detailu tajemnou atmosféru horského hotelu i jeho blízkého okolí a vše je ještě nenásilně podtržené podmanivou hudbou umocňující samotu a hrůzu z dávné minulosti hotelu. Postavy jsou velice dobře ztvárněné, výborně zahrané, psychické rozpoložení Jacka Torrance je téměř hmatatelné. Jack Nicholson zde nastavil pomyslnou laťku pro všechny své další herecké výkony a mám dojem, že tu již nikdy nepřekoná. ()

iNKa 1104

>Tlačení na pilu< je to, co mě napadá u stylu režie. Jde sice o chytré vedení otěží všech jednotlivostí, ústících do nepropustné atmosféry, leč! Trčící výrazná "hudba" jde v jakémsi kontrapostu klidných záběrů a ihned pochopíme, že mluví svým vlastním jazykem, který nás chce zlověstně varovat a to ve velkém předstihu. Až mě tahle sugesční diktatura vyloženě iritovala. K tomu vytušená schválnost protahování situací, kdy se nic neděje (s již zmíněným hudebním průvodcem) měla efekt opačný: vlna počátečního chvění brzy vyústila v jakousi averzi. Momenty s efektními hrůzami mne už pak neměly čím překvapit. Na filosofii jsem brzy rezignovala, protože zde šlo zjevně hlavně o diktát atmosféry. Přetrpěla jsem, děkuji, stačilo... ()

luccash

Nevím jestli bych The Shining řadil pod horor. Myslím, že k thrilleru to ma blíž, ale to je vlastně v tomhle případě úplně jedno. Tleskám hereckým výkonům a to především Dannyho s jeho imaginárním kamarádem Tonym. Nicholson trochu přehrává, ale když si k tomu přidáte jeho šílený výraz tak je to spíš velké plus. Co mě ale fakt dostalo je kamera. Především scény, kdy jezdí Danny v tříkolce po strašidelných chodbách hotelu a kamera snímající ho zezadu jede s ním. To vše je doplněno strašidelnou hudbou, která vás nutí očekávat něco strašného i když se nakonec třeba vůbec nic nestane. To vás udrží napjaté po celý film. Troufám si říct, že The Shining je jeden z nejlepších filmů svého žánru. ()

Wopat

Bože nemohl jsem se dočkat, až bude konečně konec. Tak moc jsem se bál, že jsem měl strach, abych náhodou nechytl infarkt. Neskutečná atmosféra! Mistrovské dílo! ()

Joppo88

Myslím, že S. Kubrick si nemohol vybrať lepšieho psychopata ako J. Nicholsona, ktorý bol nesmierne uveriteľný - už od prvej scény som z neho citíl šialenosť! Tento jeho výkon považujem za jeden z najlepších, ak aj nie najlepší - výrazná konkurencia k výkonu vo filme: Prelet nad kukučím hniezdom...Psychologický hlavolam s takýmto hudobným podmazom a fantastkickými výkonmi už spomínaného Nicholsona a tiež vynikajúceho D. Lloyda nemôžem hodnotiť inak, ako plnou sadou hviezd... Napätie a mrazivá úzkosť počas celej snímky - super, klobúk dole! ()

Ondr@932

Tak na tento film jsem se chystal a těšil už dlouho akorát škoda, že jsem nesehnal český dabing. Tak toto byla pořádná pecka!! Pomalu rozjíždějící thriller kdy rodinka odjíždí na horskou chatu. Časem se napětí zvyšuje když Jack Torrance začíná bláznit svou práci se psaním románu. Pomalu začíná ztrácet rozum a dostává halucinace. A během chvíle jde o holý život! Stanley Kubrick natočil naprosto mistrovský psychothriller. Zatím nejlepší co jsem viděl! Skvělý hlavní herec, proslavený a úspěšný režisér, pomalu vzrůstající depresivní napětí a výborná hudba! Což znamená nic jiného než, že dávám 10/10 ()

denisavary

Děsivý film ze všech možných stran...propracovaná psychologie postav, zvukové efekty, soundtrack famózně strašidelný (nechtěla bych ho poslouchat ve sluchátkách :) ), šílený Nicholson, roztomilý Danny Lloyd a nejošklivější ženská Duvall :). V tom hotelu by se musel zbláznit snad každý z nás....sama bych si nešla ani udělat čaj :). První polovina filmu byla excelentní, trnula jsem snad u každého záběru, jen pak ta druhá část mě tak nefascinovala, jak by měla...ale jinak, nic takového jsem snad nikdy neviděla.. ()

JOZZZKO

Gradujúce napätie, ktoré vás síce nevydesí, no ťahá sa ako sopel po dlážke. Asi som ešte nevidel film (horor) v ktorom by hudba zohrala tak precíznu úlohu. Film, ktorý keď som šiel pozerať, nevedel som o ňom nič, dokonca ani žáner. Vedel som len kto ho režíroval a potom sa mi v mysli vybavila prednáška o hororoch z KC Dunaj a už som vedel ktorá bije. Fantastická kamera a pocit stiesnenosti v tak obrovskom priestore. ()

ortoncz

Slovo úvodem : předtím než jsem videl film , tak jsem si přečetl knihu a očekával jsem opravdu hodně. Osvícení je opravdu vyjímečné dílo. Jde vůbec o první film Stanleyho Kubricka , který jsem viděl. Musím vyzvednout dvě věci. Tou první je výkon Jacka Nicholsona . Jedná se kvalitně podobný jako v Přeletu nad kukaččím hnízdem . A druhou věcí je hudba. Každý ton , který slyšíme neuvěřitelně pasuje k dané scéně. A přesto se nemůžu zbavit lehkého zklamání. 85% ()

myxomatoza

Here's Johnny! Jack Nicholson je opět v roli magora, jak jinak, je to magor. Tentokrát ale při scéně v bludišti nahnal husí kůži i mně. Mimochodem Kubrick tady skvěle (asi bezděky) ukázal, jak to vypadá, když má ženská menstruaci a musí do práce - krev valící se chodbou. Ano, ano. Naproti tomu King je milován i zatracován, ale nikdo mu neupře, že tenhle námět má v sobě něco geniality. Zároveň musím vychválit kameru, protože scény s Dannym na motorce v hotelu? Tak by to šlo. .. Často mě po shlédnutí bolí hlava, ale to jen dodává na tom, jak je film úža. ()

Avantgarda

Myslím si, že není možné, aby v budoucnu byl natočen remake Kingovi stejnojmenné knihy lépe, než to dokázal Stanley Kubrick. I přes to, že když se na film dívám, nedokážu se občas nesmát některým absurditám či hereckým výkonům Scatmana Crotherse, film je dle mého soudu téměř mistrovským dílem. Je zde náramně patrný Kubrickův perfekcionismus, který se odráží snad v každé druhé scéně. Samozřejmě nesmím zapomenout ani na neskutečné a strhující herectví Jacka Nicholsona. Jsem ráda, že Kubrick vybral do role právě jeho, protože si nedokážu představit, který jiný herec by to zahrál lépe! Ovšem někteří mohou namítnout: "že Nicholson vypadá jako šílenec už od začátku a tudíž, že je částečně potlačena ona markantní proměna v šílence!" Ovšem, chápu vaše stanovisko... Avšak posuďte sami, kdo by dokázal lépe zahrát šílence, než šílenec. ()

vera27

Velký opuštěný hotel v hluboké zimě, komu by z toho nepřeskočilo. Osvícení patří určitě do top hororů a to hlavně díky skvělému Jacku Nicholsonovi, který tu převádí, jak vypadá opravdové šílenství. ()

gazogazo

rekl bych to spis naprimo. Edit: no napodruhé, po dlouhé době jdu s hvězdou dolů. Podle mne je to prázdná mrdka. Ale skvělé udělaná. Takže bych to bral. No . To by ale kurva musel v tom filmu umět někdo hrát sakra! Duvall je příšerná a ten kluk je jenom prumernej. A jack je prostě mental od pohledu prvního, tak to trochu ztrácí drive pro mne. ()

Fat'Fatal

Sám Stephen King označil tento film za svou nejhůře zfilmovanou novelu, ke které měl spoustu výhrad. Po přečtení knihy jsem se vrhl i na film a mohu říct, že jsem mírně zklamán. Předně Nicholson je sice jednoznačně největší klad filmu, ale své stinné stránky to má také. Předloha je o postupné přeměně bývalého alkoholika na duševně chorého jedince, který si myslí, že hotel Overlook chce jeho. Chce jeho a nikoho jiného. Nicholson ale vypadá jako tragéd už od začátku, psychopat jak se patří. Jeho žena Wendy je naopak to nejhorší, co ve filmu je. Celkově její postava je vykreslená jako slaboduchá ženština, která jen piští a je hrozně nepříjemná. No a Danny, Danny v knize je naprosto jiný než ten filmový, který je totální nekňuba. Kubrick je prostě strašně divný režisér, jehož aureolu nechápu. Tři hvězdy dávám spíše z povinnosti, příběh sepsal Stephen King (raději si ale i tak přečtěte knihu), zvuk je naprosto jednoduchý a někdy ani nesedí do děje filmu, tragické postavy kromě Nicholsona (obzvlášť ke konci), ani ten posraný Ullman není vyveden jako v knížce, mně tohle všechno vadilo :-D Malou útěchou tak je, že zfilmování Doctor Sleep se ujme někdo jiný. // Viděl jsem v originálním znění s titulky. ()

martinpk

Film s veľmi tiesnivou atmosférou. Manželka s bývalým alkoholikom a synom sami ďaleko od civilizácie v zasnežených horách. Do toho samotný hotel, ktorý má svoje tajomstvá a labilný Jack Torrance a problémy môžu začať. Film síce zaostáva za knihou, ale herecký výkon Jacka Nicholsona to vyvažuje. ()

FanKalEl

Bez ducha a psychológie oproti božskej predlohe. Aspoň keby charaktery postáv neboli popletené a zhoršené. Dosť som sklamaný. V hovorenom scenári laťka klesne asi po vyše polovici filmu a to i tak nebolo nič svetové. Čo sa týka ale po technickej stránke, je to úchvatné. Najviac ma prekvapila asi hudba, vizuál je ako album s pohľadnicami a kamera šikovná. Ono vlastne Kubrick natočil slušné hororové dielo ale s predlohou to má málo spoločné a navyše je tu dosť vymyslených vecí nie ešte že zmenených. Je tu viacero dobrých častí a predlžená verzia filmu utiekla ako voda ale aj keby som nečítal predlohu nemohol by som neprehľadnúť viacero nelogických vecí ktoré človeka dokážu až vytočiť. Proste Kubrick to podal iným spôsobom a ja som si sním nesadol až tak. (60%) ()

Katcat

Teda pane Kubricku, na to, že na Vás mám těžké srdce, protože mi Vaše filmy vždy přišly debilní, musím říct, že jste mne potěšil. Toto je majstrštyk! Nicméně to není ani tak Vaše zásluha, jako Kinga, to je bůh... ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu