Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Extrakritik

Snad jediněj horor z osmdesátých let,u kterýho jsem se celkem bál.Horory z první poloviny devadesátek a níže,jsou většinou stupidní krávovinky,u kterých se dnešní divák zkrátka nemůže bát.Nicméně tenhle film je vyjímka.Scéna s ženou ve vaně mě jako malýho vážně děsila. ()

jasanka

Jedine strasidelne/hororove na tomto filmu byly mrtve holcicky, jinak ne. A to jsem dost straspytel. Taky mi obcas vadila ostra hudba a zvuky. ()

piranha

Staré horory ještě snesu. Tohle mě námětem vcelku mile překvapilo, ale hrozně se mi to táhlo. Příliš mě nebavily rozhovory v druhé půlce filmu - to byla vždycky tutovka, že to bude na dlouho, oslovení v každé větě a za každou promluvou řádná pauza. ()

Bozvav

Skvěle natočené, výborně zrežírované, dokonale zahrané, ale je to prostě King a to je magor. Co příběh, to látka pro psychiatra. Po řemeslné stránce nelze nic vytknout, ale štve mne, že tam není vysvětlení, proč se tam děje to, co se tam děje. A házet to na indiánské pohřebiště je dost klišé. Za mne 55% čistě za řemeslnou práci a Jackovo virtuózní herectví. ()

Aurus

88%? To je moc, ten film si zaslouží tak 10-15%. Tenhle film má 2 a půl hodiny a do hodiny a 45 minut je strašně nudnej až potom se to pořádně rozjedete. Během hodiny a 45 minut mě pobavily jenom ty 2 holky které se za calou dobu ve filmu oběví 4. No promě nudný., 10%. ()

peetrejr

Nie vždy sa podarí dobre adaptovať  Kingove knihy/poviedky. Kubrickovi sa to teda podarilo. Natočil až neznesiteľne dlhý horor, ktorý je však veľmi kvalitný. Príbeh Jacka Torranca (Jack Nicholson) + jeho rodiny, táto rodinka sa presťahuje do hôr na samotu, pretože Jack si tam našiel prácu aby mohol dokončiť svoje dielo, Jack je tým pádom spisovateľ. Riaditeľ Jacka varuje o minulosti hotelu, no Jack si z toho nič nerobí. To by nebol film dobrý, keby sa niečo nestalo. Danny, Jackov syn, má nejaké zvláštne schopnosti, kuchár nám však neskôr prezrádza, že tento dar sa nazýva osvietenie. Postupne začína Jack šalieť, až nakoniec zošalie úplne. V tomto záhadnom hoteli sa stala dosť divná vec, otec, ktorý sa o hotel staral spolu so svojou rodinou (presne ako Jack), zošalel a zmasakroval svoje dve dcéry a manželku, potom seba zastrelil brokovnicou. Milujem to úžasné napätie, ktoré posunom filmu stále stúpa. Bohužiaľ keď hrá tá divná hudba a vy ste už celý napätý, že čo sa stane, tak vám proste film dá facku a nič sa nestane. Zas naopak, keď zaspávate sa začnú diať halušky, riadne halušky! Nesmiem zabudnúť na skvelé herecké výkony,   Nicholsona, Shelley Duvall, ktorá bola ozaj famózna. V tomto filme sa nachádza veľa legendárnych scén: "Here's Johnny!" , "Come Play With Us" , Bear Scene , Driving to hotel scene - first scene , Dick Halloran's Death , photo scene  , the maze scene , room 237 scene a mnoho ďalších. Shining je proste kultový film, o jeho kvalite však vypovedá všetko, skvelá réžia, úžasné herecké výkony, božský scenár, nezabudnuteľná hudba a Kingova kniha. Tieto všetky "maličkosti" tvoria Shining tým čím je dnes. ()

Gumby

Těžko formulovat nějakou výtku, když film je tak perfektní, leč přec..., možná až moc perfektní, ve své dokonalosti nudný...Krom toho atmosféra Kingovské předlohy je asi na plátno nepřenositlená ()

Dandyy

Film mi přišel velmi nestrašidelný, zdlouhavý až nudný a chaotický.. Nicholson mi přišel až příliš "divadelně" šílený - tj. ač se šíleně pohyboval a choval, tak to stále vypadalo jen jako hra a ne jako šílenost.. Za shlédnutí film stojí především proto, že je tolikrát přeparodován. ()

lsd

Pro mě je to prostě jeden z nejlepších hororů i filmů celkově a vyzdvihovat jeho kvality je zbytečné, to už tu udělalo 3000 tisíce jiných lidí. Minimálně 50 procent dobrého dojmu dělá Nicholson (hlavně ten jeho úchylný výraz je už legendární). Tak to dopadne když se sejdou dva géniové svého oboru. ()

Prolog

Stanleyho Kubricka považuji za geniálního režiséra. Moje první seznámení s jeho tvorbou proběhlo právě skrze tento snímek Každý kdo viděl Osvícení musí říct, že jde o něco naprosto nadpřirozenehé. Strhující výkon Jacka Nicholsona!!! Jeho šílený pohled z hlavy jen tak nedostanete. Skvělý film s děsivou atmosférou a výbornou minimalistickou hudbou. To vysokofrekvenční pištění v některých scénách je fakt lahůdka. ()

stansrac

ikdyž by se mnou autor jistě nesouhlasil, podle mě jedno z nejlepších zpracování kingovi knižní předlohy. výborný soundtrack, výborný Nicholson, nepřekonatelná atmosféra a nepřekonatelný Kubrick Film po kterým odmítnete práci zimního správce.:) ()

gombarix

Předpokládám, že kdybych tento film viděl neposkvrněn tím, že jsem o něm dopředu už skoro všechno věděl, zapůsobil by na mě mnohem víc. Takhle to byla místy až nuda, kterou zachraňoval jen dokonalý (resp. dokonale přehrávající) Nicholson, který byl pro mě nejsympatičtější postavou. ()

Páně

No nemohu jinak než za pět hvězd. Knihu jsem četl a film mě rozhodně nezklamal. Kubrick dal tomuto hororu tak trochu svojí tvář a to je moc dobře. Interiér hotelu bezchybný, tíživý a depresivní, přesně jak bylo potřeba. Veledlouhé dialogy střídají scény bez mluvení a vše tak nějak tíživě plyne. Parádní jsou scény u baru a imaginární popíjení. Nejvíce asi vládne "záchodový dialog". Když už jsem u toho, z Jacka Nicholsona mám v tomto filmu pocit, že si asi dával ten burbon doopravdy a to v míře více než hojné. Shelley Duvall je zase tak nějak příjemně ošklivá. Ke konci přibývá zapamatovatelných scén a film skvěle graduje. Mistrovská práce - jak jinak. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu