Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

p.i.t.b.u.l

Myslel jsem, že to bude lepší. Normálně bych mu dal hodnocení pouze 3*, nicméně když ale přihlédnu k roku natočení tj. 80. léta, tak mu dávám o 1* více. Na svou dobu určitě výborný kousek. V té době sice už byla natočena spousta jiných kvalitních thrillerů, hororů apod. např. Tvor, ale zde se setkáváme s výbornou atmosférou děje osamělého hotelu. Hudba tomu dodává ten správný švih a Pan herec Jack Nicolson, zde hraje fantasticky. Věřil jsem mu každý pohled, každé slovo. Nicméně více mně děsila jeho manželka. Její výraz byl naprosto famózní, stejně tak jako herecké nadání syna, které však už později nebylo nikdy využito. Nevím jestli si film zaslouží umístění v první 50., nicméně atmosféra filmu byla dokonalá. Škoda jen těch dlouhých pasážích a delšího začátku, kdy jsem se trochu nudil. Ale asi to k tomu filmu prostě patří. Když to shrnu, film se mně líbil, ale čekal jsem daleko více. Žádná vysloveně bomba to nebyla. Ale jak jsem psal, na svůj rok docela slušný. ()

natalie15

Bola by to veľká chyba, keby som si ja, ako hororový fanúšik, nepozrela toto úžasné dielo od maestra Kubricka. Scenár, príheb, dej, pomaly ale iste budované šialenstvo každou každučičkou sekundou filmu nakoniec prerastie do úžasného záveru. Je ľudská myseľ a duša vážne tak veľmi krehká? Jack Nicholson je úžasný herec... Pri tomto filme človek vážne, reálne cíti napätie a strach. Bodaj by sa aj teraz točili také brilantné psychologické horory, akým je Osvietenie.... ()

Pilinka

Pro mě byla knížka knížka. I stěma úchylárnama mi trochu pokazila pohled na děj. Každopádně velmi kvalitní horor. Doporučuju... ()

Cannonball

Film je vynikajuci ale aj Kingova knizka je tiez nadupana. Keby som mal hodnotit vierohodnost filmu kniznej predlohe tak by to bolo len na 3 hviezdicky ()

yazik

Po shlédnutí mě napadla jedna hláška a to:" Hledám Raye Finkela a jedny čistý slipy." K tomuto filmu to pasuje tak napůl, tak si jistě každý domyslí své. Jinak skvěle natočený a atmosféra je nezapomenutelná. Jeden z nejlepších hororů, co jsem viděl. ()

kacir

Verim, ze pred 30 rokmi to musel by teda Horor, Nie je to vobec zle ani teraz. Cely film na mna posobil dost chladne a depresivne. Jack vyzera naozaj ako sialenec este predtym nez sa zblazni.. Pacilo sa mi to. ()

karlos-rio

Tak to byl mazec, opravdu síla, a byl jsem šokován, několikrát jsem musel vracet stopáž a dal jsem se skoro na modlení. Ale už nechám té ironie. Stopáž jsem musel vracet ne proto , že bych viděl nějaké úžasné scény , které jsem chtěl vidět stále dokola, ale z důvodu zcela jiného, povedlo se mi totiž párkrát u filmu usnout.Modlit jsem se chtěl, ne proto že bych se bál (je to totiž horor), ale chtěl jsem posunout čas, nechtěl už jsem dál sledovat tuhle trapárnu, ano mohl jsem film vypnout, jak jednoduché ukončení mého trápení, ale stále jsem si říkal že snad přijde nějaký zvrat, ale čekal jsem marně. A šokovám jsem stále, nemůžu totiž pochopit, jak tento film může okupovat 39.místo v nejlepších filmech. ()

Exanimus

Máte rádi klid a ticho na svoji práci ? Jste si jisti že se z toho nezblázníte ? Někteří se už opravdu zbláznili... například takový obyčejný spisovatel s manželkou a malým chlapcem, kteří se vydali za prací do klidného horského hotelu. Film ze začátku působí velmi klidně, ale pak je něco špatně! Opravdu výborná režie v podání režijního mistra Kubricka a hereckého mistra Nicolsona ! ()

bobin

Mistrovský horor plný šílených obrazů a děsivých momentů . Jack Nicholson , jako správce osamoceného hotelu , postupně propadá duševní chorobě a v této proměně předvádí mistrovský koncert. Je to jeden z nejděsivějších hororů . ()

Jarlaxle

Skvělá hudba a zvuk, vynikající atmosféra, je to vážně dobře natočeno, ale... nějak to není ono. Možná, jestli si tento film pustím ještě párkrát, osloví mě více. Momentálně ale za 3* ()

1strejda

Od prvního záběru vás děj sevře a nepustí až do závěrečných titulků. Výborná hudba skvěle „podbarvuje“ jednotlivé scény a většinu filmu dopomáhá k pocitu strachu a stoupajícímu napětí diváka. Výkon Jacka Nicholsona nelze nazvat jinak, než dokonalým. To co předvádí, jsem mu věřil od prvního výstupu na plátně (jeho výkon by se dal srovnat s výkonem v Přeletu nad kukaččím hnízdem). Že si Stanley Kubrick, proti knižní předloze, zaměnil konec ke svému obrazu, vůbec nemusí vadit, protože dílo jako celek působí fantasticky a je propracováno do nejmenších detailů (tento konec, dle mého názoru, lépe dokončuje celkový směr filmu). ()

Formanovec

Je opravdu nutné k tomuto filmu něco dodávat? Nepřekonaný horor s nepřekonaným mužským hereckým výkonem! Je to přesně ten typ filmu, u kterého se prostě nemůžete kouknout na hodinky, protože vám to nedovolí, ať už napínavá scéna nebo dokonale hrůzostrašná hudba! TOP 10 Stručně řečeno, nejlepší horor všech dob. Nezbývá než všem doporučit ! ()

sunjata

Od hororu očekávám, že se při něm budu (alespoň trochu) bát. Nebo, že budu alespoň napnutý, jak to dopadne. Jsem ale už zřejmě tak otupělý, že mějen málo co zvedne ze židle (tedy v takovýchto případech spíše z pohovky). Velmi dobře jsem i uvědomoval scény, ve kterých by mě mělo mraziot, a před nějakým časem by mě skutečně mrazilo ....Toto je ale povzdech nejen k tomuto filmu. Velmi dobře zde funguje hudba, která v tomto případ skvěle podtrhuje vizuální stránku scén. ()

Wolfface

Shining nesplnilo mé očekávání.Působí moc chladným dojmem,necítil jsem z něho pravé hororové napětí,až scéna v bludišťi měla švih.Sice stylově precizní,ale musím plně souhlasit s Galadriel,tomu filmu něco chybí.. ()

nikkittka

Až příliš geniální na to,aby to opravdu natočil člověk.Osvícení je zosobněná filmová dokonalost,hrůza ve své nejčiřejší podobě,jedno z Kubrickových vrcholných děl (a že jich má požehnaně!).Herecký výkon Jacka Nicholsona je až nenormální,takhle vystřihnout psychopata,to už snad o něčem svědčí.Osvícení je důkazem,že i horor se dá natočit jako filmové umění,nemusí to být jen pokleslý,brakový žánr,ale skutečně hodnotný snímek.Jeden z filmů,které překonaly knižní předlohu (a to mám Kinga upřímně ráda). ()

ejmyto

Pre toho , kto hľadá film , pri ktorom chce pociťovať tie najnepríjemnejšie pocity, je práve tento ako zrodený. Od začiatku filmu sa divákovi naskytuje množstvo strachu , ktorý vás hlboko vtiahne priamo do prostredia. Jackovi Nicholsonovi sa skutočne podarilo svojím šialeným výrazom, (ktorý bol niekedy až fakt moc otravný), vzbudiť nezabudnuteľnú temnú atmosféru. Dlhé a pomalé zábery s desivou hudbou podporujú, aby nielen protagonistu ale taktiež aj vás samých pohlcoval a rozkladal vaše nervy na kúsky. Režisérovi sa podaril skutočne skvelý kúsok, ktorý vás nenechá kľudným až do konca. ()

Darth Kedr

Mistrovské dílo. Opravdu bych nechtěl být v kůži Jacka Nicholsona, protože takováhle "ponorka" může být i reálná. Nečekal jsem, že to bude tak hororové, ale nakonec to nevadilo, ta hrůza a děs vypadaly skutečně. Přesto všechno to není na plné hodnocení - něco chybí, možná hlubší atmosféra. Nebo je to tím, že už to přece jenom není nejmladší film. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu