Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

minima

První polovina filmu mimo Vietnam byla výborná. Druhá polovina filmu ve Vietnamu byla výborná. Na poloviny to dělím, protože by každá vyšla sama na výborný film. Dohromady dávají perfektní film. Co dodat. ()

Forsetino

V porovnání s Četou je pro mě Kubrickův snímek prostě silnějším zážitkem. Zvláště první půle skvěle zobrazuje neskutečný nápor na psychiku člověka, který je následně v druhé části vržen do nelítostných bojů. Spousta vojáků vlastně ani nevěděla proč a za co bojují a cíl většiny z nich byl jen přežít. Kubrickův film tyto psychologicky náročná témata skvěle zachytil a s bravurou sobě vlastní je dovedl proložit vtipnými sarkastickými poznámkami. Ani po několikátém shlédnutí mě tenhle snímek nenudil. ()

paphaja

Syrový nic nenalhávající naprosto odhalující počin o tom jaký to je. Ne jen ve Vietnamu, jaká je válka, lidi a vztahy v ní. Krásná práce s nádechem pravdivé ukázky co hlavně s lidskou duší tahle mašinerie udělá. Kubrik je pan režisér.Rukavičky nechává doma a ke sledování vesty přináší kyblík i když ne z olova, pro diváky kteří mají slabší žaludek. Příběh totiž vtáhne tak že nejde odejít, ale po jeho shlédnutí už šikana nebude jen slovo a válka jen neshoda dvou protihráčů.. ()

J*A*M*B*O

Tak Olovená vesta je zvládnutá nadpriemerne dobre, ale žeby ma to uchvátilo povedať nemôžem. Stanley Kubrick si splnil svoj sen, no na druhej strane ho nesplnil mne. Isteže je pravda, že Full Metal Jacket má originálny nápad, dobré herecké výkony a dokonca aj perfekrné stvárnenie prostredia filmu - teda vojny. Film je surový, sú tam prvky násilia ako v Clockwork Orange a nakoniec je ešte aj vojnovo nezáživný. Vo filme ide Kubrickovi viac o rozhovory a padnuté hlášky v nich, ako o stvárnenie poriadneho nárezu, ktorý môžeme vidieť len miestami. Dávam 8/10 bodov. ()

AlexUnited

Budem sa opakovať a iba potvrdím to, čo tu píšu takmer všetci. Prvá časť (výcvikový tábor) je bezchybná a doslova brilantná. Scénou na hajzloch mohol film jednoducho kľudne skončiť. Druhá časť (Vietnamská fronta) je slabučká, celkovo ťahá film kvalitatívne dolu a ponúka iba minimum svetlejších momentov. Vďaka majstrovskej prvej kapitole sa však u mňa Olovená vesta stále drží v kategórii nadpriemer. ()

Boudyy

Takhle vypadá kvalitní řemeslo. Kubrick je prostě génius. Látku, kterou si vybral, zpracoval až do detailů perfektně. Já nepatřím mezi ty, kteří film dělí na dvě části. Pro mě existuje film jako celek a jako celek je také úžasný. Ať už děj ve výcvikovém táboře nebo již na bojišti, je to perfektně natočené po všech stránkách. Skvěle zachycená válka v Kubrickovo exteriérech. Další plus je hudba, opravdu se mi líbil výběr písní a závěrečnou "Mickey Mouse" slyším v hlavě doteď. Herci jsou také dost dobří, Matthewa Modina jsem si po tomhle filmu dost oblíbil a Adam Baldwin, jako nihilistická "Bestie", tomu taky dost dával. Celkově je to opravdu dost syrově a uvěřitelně zachycená válka. ()

helrohir

Jeden z najlepších filmov o vojne vo Vietname. Kubrickova vízia je trochu odlišná od dobových súputníkov, akými sú napríklad Čata alebo Apokalypsa. Dalo by sa povedať, že v tomto filme je Vietnam len kulisou v príbehu o psychike človeka v krajných životných situáciách. Po režijnej stránke nám Kubrick prináša dve odlišné, ale kvalitatívne zrovnateľné polovice filmu. Prvá časť vo výcvikovom tábore je sama o sebe legendárna. Vo väčšine vojnových filmov je výcvikový tábor len nudným čakaním na vojnové peklo, ku ktorému celý tento proces v podstate smeruje. Ale tu, zásluhou brutálneho seržanta, dostáva vojenský výcvik nový rozmer, ktorý si berie podstatnú časť celkovej kvality filmu a záverečná scéna z tábora v podstate len dokazuje tú brutalitu, ktorá k tomuto činu napokon viedla. Druhá polovica filmu z vietnamského frontu je taktiež vynikajúco stvárnená podobizeň vojny, a to aj vďaka perfektnej práce s kamerou, ktorá prináša konflikt z „prvej ruky“. To, že sa odohráva v meste a tým pádom nemá boj takú atmosféru ako v džungli je len taký menší nedostatok, ktorý rád prehliadnem, keďže zvyšok filmu je brilantné vojnové dielo, aj keď Čata zostala neprekonaná. 90%. ()

johny95

Kubrick opäť predviedol svoje režisérske majstrovstvo. Vynikajúci film, časť v tábore i časť vo Vietnamu mali čo ponúknuť a filmu vôbec neuškodilo toto rodelenie na dve polovice. Jednoznačne však film, ktorý ,,urobil" Adama Baldwina. ()

kubilov

Cesta životem vojínů Jokera, Pylea Fatboye, Snowballa, Cowboye a dalších v přípravě na jejich největší životní zkoušku, ke které vede cesta trnitá a i když překonají veškeré nástrahy, nečeká je žádný pofel, právě naopak. Jak už mnozí komentující přede mnou zmínili, Olověná vesta je velmi kvalitní film složený z celkem tří segmentů. První, neskutečný psychický i fyzický teror, který obsahuje vojenský výcvik je za jednoznačně za 5*, druhá část s lehce poklidným dějem ve Vietnamu je spíše nudná a více než cokoliv jiného jen připravuje na závěr, proto 3*, no a poslední část plná střílení, odvahy i zbabělosti je pak za 4*, proto je u mě Olověná vesta jako celek přesně na krásných čtyřech zářezech jako jeden z nejlepších Kubrickových filmů a jeden z top filmů o Vietnamu. ()

ratpile

Mám rád Kubricka a naprosto kvituji ten absurdní nádech. Žádná glorifikace, žádná hrdost, jen nesmyslná absurdita války. Bohužel, jakmile se snímek přesune z (legendárních) kasáren do Vietnamu, stává se sledování utrpením. Závěr snímku na mně působil skoro až komicky jalově. Pro mně nejhorší Kubrick. ()

MatyTM

Chytl jsem ho jednou takhle v telce, když jsem se nudil a příjemně mě překvapil. Na Cinemě ho dávali dokonce v angličtině s titulkami, takže to bylo vcelku příjemné oslazení pozdního večera. Škoda těch reklam. Určitě si na něj ještě někdy udělám čas :) ()

RigorMortis

Vojna je svinstvo, to som vždy vravel. V prvej časti filmu Kubrick až mrazivo realisticky spracoval dril nováčikov v podaní Hartmana. Druhá, vietnamská časť mi prišla voľnejšia, no aj tam cítiť tú vojne príznačnú drsnosť. Niekto tu holt vie ako sa pohrať s psychikou diváka. ()

PeterJon

Prvá hodina výcviku je strašne náročná a ubíjajúca na sledovanie až som to vypol, neskôr som sa k filmu vrátil a oplatilo sa.. :) ()

Guran

První část filmu na mě působila hodně depresivně, jak se výcvikový seržant choval ke svým vojákům. Já vím, je to podle zkutečnosti, ale tuto část filmu stačí vidět jednou. Pak nastane chvilka tý války, což se atmosféra zlepšila, ale ke koncisi budete trochu ťukat na hlavu. Spoiler! Velitel řve, aby utunula palba, aby se šetřilo municí, ale ten kulometčík furt střílí, zase, zase a pak znovu. Ne jenom že tý munice měl asi dost, ale ani jednou jsem ho neviděl přebíjet, což mi přijde dost nevychytané. Film zase tolik nezaujme, ten boj mi nepřijde tolik věrohodný a nezáživný. Snímek mi stačil vidět jednou. Filmy o válce mám rád, ale tohleto mě moc nenadchlo. Jednoznačně nejslabší film o válce ve Vietnamu. ()

Olafsson

Úvodní scéna jedna z nejlepších co jsem kdy viděl.. Tomu říkám sranda, jedna drsně třeskutá hláška za druhou... První polovina filmu, samozřejmě díky senior drill instructorovi Hartmanovi, je za jasných pět hvězd, druhá půlka kdy se to celé přehoupne do Vietnamu už trochu pokulhává a na konci to celé vyšumí do prázdna... Přesto díky vynikajícímu začátku čtyři hvězdy... ()

0verseer

Skvelá záležitosť a jeden z najlepších (anti)vojnových snímkov vôbec. Stanley Kubrick neprestáva celých 120 minút žmýkať diváka, počnúc skvelým úvodom vo výcvikovom tábore (potlesk nezabudnuteľnému seržantovi Hartmanovi v podaní Lee Ermey-ho) a následne nemenej dobrou druhou časťou snímku odohrávajúcu sa vo Vietname. Full Metal Jacket je zrkadlo odrážajúce absurdné šialenstvo, ktoré vojnové besnenie prinieslo (od vojaka strieľajúceho Vietnamcov pre srandu z vrtuľníka až po naivného zelenáča Jokera, ktorý sa hrnul, aby okúsil "shit" na vlastnej koži, "vyzbrojený" helmou s nápisom "Born to kill" a znakom Hippies na uniforme). Nechýba snáď jediný negatívny pocit súvisiaci s vojnou, ktorý by Kubrick neponúkol, to všetko s kamerou imitujúcou dobové zábery natočené priamo počas akcie doplnenou podmanivým soundtrackom. Niekto sa môže sťažovať, že bojové scény nie sú až také veľkolepé, tu však zjavne nešlo o prázdny efekt, ale o psychiku, ktorá napríklad v posledných minútach pri súboji s odstreľovačom aj bez prehnane veľkých bojových scén pracovala naplno. Nemôžem inak ako za plný počet. ()