Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

ortoncz

V první polovině filmu se odehrává výcvik nováčků na "ostrově" , která je zakončena očekávanou, ale dosti brutální a skvělou scénou. Zbytek se už odehrává přímo během války. Zde už sledujeme přerod vojenského korespondenta na vojáka, který musí zabíjet, aby přežil. Sarkastické, brutální a zábavné. 90% ()

Hpatrik

Působivě natočený válečný snímek s neuvěřitelně věrnými exteriéry, jejichž věrohodnost se jen tak nevidí. Postava instruktora Hartmana v podání R. Lee Ermey je téměř legendární, a stejně tak i jeho hlášky. Film ale postrádá nějakou větší pointu, nebo silnější emocionální dopad - možná to snad bylo úmyslem? Každopádně je to film, který má co nabídnout i po tolika letech (27 let). PS: Český název filmu je samozřejmě naprosto zavádějící, protože Full Metal Jacket (tedy FMJ) je výraz pro označení typu munice, konkrétně celopláštové střely. ()

Sgt.Cliffer

Původně jsem se rozmýšlel jestli 4 a nebo 5*. Neboť za první část filmu, odehrávající se na tréninkovišti bych dal 5* a za druhou 4*. Nevím proč, ale ta druhá, akční část, mě až tak nenadchla a nezaryla se mi do mysli. I když asi jediná část, která mi zde neseděla byly zpomalené záběry zásahů nepřátelského snipera. Nakonec asi za soundtracky dávám plný počet. ()

dakarin

Tento film nepotřebuje můj komentář. Dostal se mi pod kůži, připoměl mi některé obrazy z mého života. Každopádně má můj respekt. ()

KubiiiCZek

Pobyt ve výcvikovým táboře beru jako jednu z nejlepších komedií vůbec. Ne vážně, kdyby to skončilo po těch padesáti minutách, tak je to jasných pět hvězd, ale ta druhá část .. mám v sobě rozpor, podobnej jako Joker, kerýho zdobí born to kill na hlavě a odznak hipíků na hrudi. ()

Ozzy2

To byla sračka....první půlka filmu byla prořvaná a odzpívaná pří cvičení pořadovek, to jsem se musel držet,abych nerozkopal nudou a zhnusením TV. druhá ve Vietnamu, tam už bylo pár dobrejch scén, nikoliv těch bojovejch. Vsadím se, že půlka blbů, co tomu solí 5 hvězd a nazývá tuhle píčovinu nejlepším filmem všech dob má modrou knížku. ()

tranquill

"Ale pamatujte si: Pěšáci umírají, proto tu jsme..." Chápu, že jde o kritiku války a asi i poměrů v armádě, ale z toho zpracování jsem měl rozporuplný pocit, jakoby někdy šlo spíše o nadsázku, což si téma nezasluhovalo. "Pomáháme Vietnamcům, protože uvnitř každýho je Američan, kterej chce ven..." ()

Biopler

Prvá časť filmu nedá divákovi vydýchnuť. Sadista Hartman pustí paru a nezadržateľnými monológmi a pohotovými reakciami dokáže zaklincovať každého zelenáča a brutálnym brainwashingom vykreovať vraždiace monštrá. Odchod zo scény seržanta je jasný a spolu s fatbody Gomerom Pyleom ma prekvapil i potešil. Konečne nejaký tvorca, ktorý neváha poslať po 45 minútach preč z filmu dovtedy ústredné postavy snímky. A nenapína pritom strunu. Kubrickovi sa však druhá, dlhšia časť diela rozpadá na mnoho podnetných, avšak i slabých, no vcelku nesúrodých fragmentov a treba dodať, že vojak Joker nie je rodený ťahúň pre takýto typ snímky. Na konci však Kubrick prekvapí odpoveďou na otázku, ktože za skrýva pod "maskou" snipera páliaceho na vojakov. Záver je silný a podtrne, že vojna odhalí aj to najtemnejšie z nás, to čo je skryté v časoch mieru. ()

Joppo88

Dlho odkladaný film - a to mi je trochu ľúto. Dokonca som mal dojem a bol rozhodnutý, že po prvej polovici dám 6 z 5... Ale tá druhá začala trošku strácať na čare a zvrtla sa v tendenčnosť typickú pre US Army. Tak či tak jeden podarený vojnový zákusok. ()

junxi91

Takový posera jako já by nutně potřebovat výcvik od gumy Hartmanna, a to dva roky v kuse, bez jakýchkoliv vycházek a nebo volných víkendů. Prostě tvrdý drill, prskání, chytání za každé slovo, běhat až za okraj svých sil a hlavně Pane....pane. To by pak ze mě byl panečku nepřemožitelný voják! ()

Razzor_82

"Mrtví ví jen jednu věc: Je lepší zůstat na živu.." Vojenské drama v režii jakou má jen Kubrick. Drsná šikana na nováčky je dost depresivní. Seržant Hartman vám vyhláškuje díru do hlavy! Psychologický nátlak si však vezme svou daň. Vietnam je až na závěrečnou akci celkem vlažný. Bojové scény mohli být propracovanější.  7/10 ()

Dienzenhofer

Asi můj nejoblíbenější válečný film ve Vietnamu, uvolněnější než Apokalypsa a výraznější+zapamatovatelnější než Četa, snesitelnější stopáž než u Lovce jelenů, nebo již zmíněné Apokalypsy. ()

Titus

Další film z Kubrickovy dílny. Tentokrát se mu ovšem tolik nevyvedl. Pasáž z výcvikového tábora je hodně zajímavá, ale pasáž z Vietnamu, kdy Modine lehce zešílí už není tak úchvatná. ()

VerteX

Olověná vesta mi přijde jako trochu rozporuplný film. První polovina a úplný závěr jsou excelentním dílem Stanleyho Kubricka, zatímco dvě třetiny "vietnamské" části jsou trochu nezvládnuté a v podstatě nudné. Ve srovnání s Apokalypsou tedy vychází boje trochu naprázdno, ale Kubrick uplatňuje své umění jinde, a to především v psychologii postav a v kameře. Výcviková část je drsným svědectvím zelené mentality s ještě drsnějším zakončením. Kamera je pro změnu až magická ve Vietnamu, kde si režisér hraje se světlem, barvami a krajinou a nechává tak válku působit podobně monumentálně jako některé scény z Apokalypsy. Suma sumárum dávám čtyři hvězdičky, ovšem na některé pasáže by mi asi stupnice ani nestačila. ()

SMJSmoK

Hrozně se mi líbí postava Jokera, jakožto inteligentního kluka, kterej ale rozhodně neni žádnej Mirek Dušín. Zajímavý postupně sledovat co "to všechno" dělá s jeho psychikou. Jinak je to film velmi kvalitní, co ukazuje hodně věcí a má výbornou atmosféru. ()

Sosak

Kubrickovi opravdu nemůžeme upřít všestrannost. Svůj válečný film natočil tak, jak by se od něj očekávalo - mistrovsky. Určitě po shlédnutí přijdete na to, odkud se vzal režijní zdroj inspirace pro moderní válečné trháky. Oprvdu pokrok k naturalistckému zobrazení války, narozdíl od předchozích válečných filmů, ve kterých šlo spatřit např. chlápka, jak se v den D prochází po Omaha beach s čoklem (!?!?) Takhle nějak to muselo ve válečné vřavě totiž skutečně vypadat. Přičteme i originální první výcvikovou část s Ermeyem a máme super filmík na světě. ()

Arequipa

Často srovnávano s Četou, přitom úplně jiné, ale minimálně stejně dobré. Obě poloviny filmu - první z výcvikového tábora a druhá bojová - mají poměrně drsné a v druhém případě i překvapivé rozuzlení. Závěrečná scéna s odstřelovačem je neskutečně silná. P.S. "Jak můžeš zabíjet ženy a děti?";"Lehko, nemusíš mířit daleko před ně, když utíkaj. Cha, cháá".... No, comment. ()