Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Forty-

Jasné, vynikajúci film. Aj keď nie som fanúšik vojnových filmov, toto je proste must see. Akurát to má jeden háčik. Ako keď sa napijete z pohára Pillsner Urquell tak čakáte známu chuť obľúbeného piva. Akurát, že tentokrát sa napijete z pohára Stanley Kubrick a .... nechutí to zle, ale nie je to práve to, čo človek čakal. ()

GodKnows

Neviem, jednoducho neviem ake dat hodnotenie. Cast odohravajuca sa vo vycvikovom tabore fakt super, ale akonahle sa kubrick dostava do vietnamu tak sa straca resp. som sa stratil ja a akosi nepochopil zmysel. Kym prva polovica ma nenechala chladnym ani sekundu tak druha na mna posobila totalne mdlo.....davam za 3 a pol..... ()

High.Hopes

Born to kill. Můj nejoblíbenější Kubrick. První půlka je nacpaná tolika vjemy až je to na první shlédnutí nemožné všechno vstřebat, člověk jenom zírá. Druhá půle o poznání chudší, i tak je to film, který se zažere do hlavy a už tam zůstane. ()

sehe

Vojna vo Vietname je pre Američanov traumou i dodnes,a tak svoj pohľad na ňu, môžme vidieť aj od režisérskych velikánov,ako F.F.Coppola,Oliver Stone a Stanleyho Kubricka. Full Metal Jacket je zložený akoby z 2 filmov aj so závermi.V prvom,z výcviku mariňákov, som sa bála i nadýchnuť,aby sa spŕška nadávok,urážok,šikany od seržanta Hartmanna nezniesla na mňa.Dostať sa z bežného života do takej ,,cvokárne",znamená napr.pre nováčka Pyla ten brutálny záver na záchodoch.Druhá časť je tiež skvelá.Priamo v boji sa z mierneho a inteligentného Vtipálka stáva drsný,strieľajúci vojak.Určite si to pozriem ešte raz. ()

ziesel

Společně s Osvícením můj nejoblíbenější film S. Kubricka. Válečné drama protkané prvky drsného humoru se strefuje do fungování amerického vojenského systému ve vietnamské válce. Opět se Kubrick vyžívá ve změnách lidského chování způsobené ocitnutím se v mezních situací, tentokráte ve válečném prostředí… ()

Gendarme

kdo a proč olověnou vestu nosil ... to se rozhodně z filmu nedozvíme, jde totiž o další špatně přeložený název filmu. Film opravdu nenásilně kritizuje výcvikový "drill", neustále mi vyskakovala v hlavě myšlenka "Proč bych se měl tak nechat neustále ponižovat a buzerovat, proč vyměnit pohodlí civilního života pro tuhle gumáckou vymejvárnu, prostě proč?" Evidentně, proto že museli?. V druhé polovině je pak trefně ukázáno, že Američané prostě ani nevěděli, proč a za co tam bojují. Americká klasická bitevní strategie "Spray and pray" je zde zobrazena dokonale. 9.1/10 ()

danny_21

Další variace pohledu na vietnamskou šílenost z pohledu dokonalého řemeslníka Stanleyho Kubricka, má dvě různé poloviny - první výcviková, má nejvyšší parametry a přikovala mě k sedačce, ta druhá pomalejší ukazuje celou tu šaškárnu pěkně ve všech barvách. Bravo pane Kubricku, tomu se říká točit filmy - "This is my rifle, there are many others, but this one is mine" - 90 %. ()

007.

Nejsem fanda válečných filmů, ale co tohle je za film? Prvních 45 minut samé řvaní, nadávky, zpívání pochodujících vojáků. Už po patnácti minutách mě to nebavilo a místama jsem to přetáčel. Čekal jsem, že alespoň druhá část filmu ve vietnamu v terénu bude lepší, ale byla to stejná nuda jako na začátku akorát bez šikany. Nejhorší válečný film, co jsem viděl.17% ()

deLaFere

Famózní Kubrickovo dílo, se kterým, v rámci války ve Vietnamu, snese srovnání jen Četa či Apokalypsa. Dovedu si představit jak všichni pacifisti a rádoby humanisti odsuzují výcvikového seržanta jako šikanózní mostrum, ale! Je to jediný způsob jak zocelit vojáka, aby byl schopen psychicky odolat v boji. Vykreslení všech charakterů ve filmu je na vysoké úrovni, myslím, že z tohoto úhlu pohledu je nejlepší Kovboj a jeho jasná zbabělost v boji, kterou všemožně zakrývá, ale logicky nakonec musí selhat. Výkon Vincenta D´Onofria je na Oskara. Pro fanouška válečných snímků povinnost. ()

lakart

Nevím, co bych k takovému klenotu mohl vlastně napsat... Bravo, Kubricku - takhle se vytvářejí filmové mezníky historie...100% ()

Menno

This is my rifle. There are many like it but this one is mine. My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life. Without me, my rifle is useless. Without my rifle I am useless. I must fire my rifle true. I must shoot straighter than my enemy, who is trying to kill me. I must shoot him before he shoots me. I will. Before God I swear this creed: my rifle and myself are defenders of my country, we are the masters of my enemy, we are the saviors of my life. So be it, until there is no enemy, but peace. Amen. ()

Mik_e

První polovina je bezesporu geniální. Ten seržant...mašinérie, ze které nejde uniknout...zoufalství. Kdyby to tím skončilo, bylo by to jasných pět a Četa by nejspíš šla na druhé místo. Ale druhá část, "Vietnam"...a jakési londýnské předměstí s jednou palmou na obzoru je prý "Saigon"..to jsem zkrátka neskousl. Navíc mě druhá část ve výsledku dost nudila, a to je válečného filmu trochu problém. Takže vietnamské peklo dle Kubricka je až třetí v řadě, po Četě Olivera Stonea a trochu nenápadném Hamburger Hillu. ()

ppospisil

Po shlédnutí dalšího Kubrickova veledíla jsem zůstal trošku v rozpacích.Otázka před shlédnutím filmu byla, jak se Kubrick vypořádá s čistě válečným žánrem(?),a jelikož jsem válečných filmů viděl desítky (většinu z nich bohužel nemám ohodnocených) tak jsem na tento žánr trošku pes.Samozřejmě se nabízí srovnání s Četou, ale já chci hodnotit film sám o sobě a jako film Kubrickův.Tak tedy na začátek opět brilantní kompozice hudby, kamery, střihu která vytváří brilantní napětí, přitozeně podle toho poznáváme Stanleyho na 100 honů. V kontrastu však až na 2 výjimky nepřesvědčivé herecké výkony, což bývalo doménou filmů které točil Kubrick, nicméně tady se mi to až tak nezdálo. První polovina filmu diváka 'krásně' usadí do sedačky a nervově ovine do pavoučí sítě, kde tohle ovinutí vyvrcholí tou famózní scénou vojína Pyla.Poté se děj přehoupne do 'žlutého' ráje, jak říkali tamní násilně vymytí americké mozky, a najednou začne děj pokulhávat.Jsem zvyklý na Kubrickovo nejasné směřování filmů ve 2 polovině,ale tady to na mě opravdu působilo až nereálně a nemělo to žádnou velkou pointu.Tady už se právě nabízí srovnaní s Četou, která v tomto byla skvělá, prostě o dost lepší.Samozřejmě ten smysl toho filmu je jiný, ale ten je až moc natlačen jen do první poloviny.Na závěr chci však ještě vypíchnout dechberoucí scenérie bojů a nebojů, které naopak Četu v kvalitě backgroundu převyšují.Film určitě doporučuji, to bez pochyby, avšak plný počet dát nemůžu. 80% ()

GTS_PUNK

Stanley Kubrick vždy robil filmy inak ako ostatní režiséri. Jeho snímky sú zväčša značne špecifické a pre mnohých aj pomerne náročné, čo sa plnohodnotného diváckeho zážitku týka. V tomto prípade na to však ide viac "obyčajnejšie" a divákovi servíruje snímok z obdobia vietnamskej vojny. Zobrazuje v ňom nielen tvrdé a "brainwashing" praktiky a drsné podmienky výcvikového tábora americkej armády, ale samozrejme aj dianie na krvou nasiaknutej vietnamskej pôde. Väčšinu deja sleduje očami vojnového reportéra Jokera (Matthew Modine), ktorého celá vojenská mašinéria postupne deformuje a mení jeho osobnosť. Rozdelenie filmu na dve časti - "táborovú" a "vietnamskú", ak ich tak možno nazvať, so sebou prináša plusy, ale aj výrazné mínusy. Film bohužiaľ začína pomerne nevýraznými pasážami z výcvikového tábora, divák sa pomaly musí dostať do atmosféry a až potom môže začať dej naplno vnímať. To našťastie netrvá dlho a čoskoro si môže začať vychutnávať atmosféru prvej, kratšej časti filmu. Tá je vystavaná najmä na dvoch charakteroch - psychopatickom inštruktorovi, seržantovi Hartmanovi (R. Lee Ermey) a labilnom nováčikovi Leonardovi (Vincent D'Onofrio). Druhý menovaný neunesie tlak, doslova mu "prepne" a v jednej z hlavných a najmrazivejších scén celého filmu prinúti diváka priamo prestať dýchať a napäto sledovať vyhrotený dej ústiaci do drastických záverov. Na postavách, ich charakteroch a vlastnostiach je postavená aj druhá časť filmu. Tú môžeme vo všeobecnosti určite považovať za tú lepšiu, aj kvôli tomu, že ponúka omnoho viac lokácií, do ktorých je dej zasadený. Vrámci výpravy, ale aj príbehu sa tak otvárajú väčšie možnosti využitia, než v pomerne uzavretom výcvikovom stredisku. Aj keď je to tu všetko aspoň o ten pomyslený stupeň lepšie, stále tomu niečo chýba. Niečo zásadnejšie, niečo dôležitejšie, niečo väčšie. Bojové scény sú pomerne obstojné a aj kryštalizácia vzťahov medzi jednotlivými postavami je badateľná, ale ak to porovnáme napríklad s o rok starším snímkom Platoon, tak v tomto prípade ani zďaleka nevidíme takú veľkú kvalitu, akú ponúka snímok Olivera Stona. Avšak podobne ako prvá polovica aj táto končí pomerne nervydrásajúcou a vypätou scénou, ktorá jasne poukazuje na to, ako dokáže vojna zmeniť charakter každého človeka, ktorý sa jej pozrie do jej očí zaliatych krvou. Možno dokonca táto je práve najlepšia a najsilnejšia scéna celého filmu. Full Metal Jacket je ako súčasť protivojnovej kinematografie spolu s mnohými ďalšími dielami bezpochyby dôležitým snímkom. Avšak jeho kvality nedosahujú závratných výšin, aj napriek tomu, že diváka dokáže nejednou scénou či dlhšou pasážou výraznejšie zaujať a prinúti ho sa nad dejom skutočne zamyslieť. Z menej známejších tvárí sa divákovi do pamäte určite najviac zaryjú psychopatickí R. Lee Ermey a Vincent D'Onofrio. Za zmienku však stojí aj krásna Ngoc Le, ktorá v závere stvárňuje sniperku Vietcongu. Osobne mi je osud jej postavy dosť ľúto. Ako celok film určite neurazí, ale vrámci žánru sa na túto tému dajú nájsť aj kvalitnejšie snímky, ktoré zaujmú podstatne viac. () (menej) (viac)