Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

neoBlast

[Třetí zhlédnutí] Tohle je asi můj nejméně oblíbený "velký" Kubrick. Nemůžu se stále naladit na mistrovu notu ve vietnamských kulisách a natáčení na britských ostrovech zrovna vůbec nepomáhá zakrýt jak je snímek slabý. Samozřejmě, máme tady excelentní první polovinu, která je zakončena grandiózní scénou v umývárnách (hustá atmosféra se dá přehazovat vidlemi...). Ale po přesunu do "Asie" se film v podstatě zastaví (narozdíl od mého neoblíbeného Lovce jelenů, jež se zastaví v vlastně hned od počátku :-)), dialogy jsou nudné, výprava tragická a akční scény jsou hodně podprůměrné (vím že hodnotit akci by u Kubricka mělo být naprosto irelevantním argumentem). Myslím, že jsem Vestě dal dostatek šancí mě přesvědčit... v mých očích je to ale stále průměrný film, který zvláště při porovnávání na Kubrickově škále (©) tvrdě dopadá na hubu. 65 % ()

pytlik...

Tý jo, já nevím, jestli by mě někdo dokázal přinutit, abych vyřvával "sir yes sir" nebo pro změnu "sir no sir" jako odpověď nějakému nadřízenému idiotovi. Už takhle mi nepřipadá život jako nic moc hodnotného, takže bych to řešení, které ten tlouštík zvolil na konci, uskutečnil už na samém začátku. A to za nezastřeného vědomí, s chladnou hlavou, né podobný oživlému zombíkovi. Ale beru, to by se do filmu nehodilo, byl by hned o polovinu kratší. Taky si nedovedu představit, že by mě jen tak někdo fackoval... bych mu to okamžitě vrátil bez ohledu na následky. No a co se týče druhé poloviny, to by byl asi druhý moment, který bych vyřešil sebevraždou. Neboť je to rozhodně lepší než dál žít s takovými vzpomínkami, kdy člověk na vlastní oči vidí, jaké hrůzy se děly. A dějí a budou dít pořád, dokud bude za Zemi existovat život. ()

BoncheR

"M_I_C_K_E_Y_M_O_U_S_E" Musím povedať že hoci Vesmírna odysea ma dosť zabila, nechcel som na Kubricka zanevrieť. A tak som si pozrel toto. Myslím že to je vhodne zachytený obraz vojenčiny, bez nacionalistických prikrášľovačiek. K tomu umelecká réžia a výsledok - zaujímavý vojnový film. Kubrick ma predsa len niečím zaujal. 84% ()

danoo

Kubrick odhalil podstatu vojny. V prvej časti zabíja tyranizovaný vojak Leonard Lawrence seba i inštruktora, v druhej je Joker nútený zabiť postrelenú snajperku. Obe možnosti (zabiť či nezabiť) sú diabolské a zároveň anjelské, sadistické a láskavé... ()

Yoshimitsu

Výcvik s Hartmanem ve výcvikovém středisku byl špicovej hlavně jeho vyvrcholení a připoměl mi výcvik se Seržantem ze hry Vietcong hlavně tím hláškováním a žádným šetřením kupou sraček, což jsou v jeho mluvě vojácí. Druhá část ve Vietnamu už mě nebrala a působila na mě jako kdyby tam připojili úplně jiný film. Už tam nebyla žádná pokora k velitelům a každej si dělal, co chtěl škoda. Dávám 60% ()

Moviemaker

Naprosta dokonalost a priklad toho jak vojenske prostredi dokaze privest cloveka na prah psyhologickeho vnimani svych cinu snimek se da jen srovnavat s Cetou ()

dANo

Téma absurdnosti a drsnosti vojny vo Vietname je dosť často využívaná vo filmovej sfére, ale len zopár filmov ju podľa mňa dokázalo využiť nadčasovo... Konkrétne by som spomenul Apokalypsu, Vlasy, Jakubov rebrík, Čatu a teraz už aj FMJ. Obe časti tohoto skvelého filmového diela majú svoju silu, či poslanie a obe sa výborne doplňujú a ukazujú, aký absurdný môže byť vojenský výcvik a samotná vojna. Herecky je samozrejme zaujímavejšia prvá časť, kde priam neuveriteľne exceluje herec R. Lee Ermey v postave inštruktora Hartmana a jeho brutálne oplzlých monológoch v rámci tvrdého výcviku mladých naverbovancov. Druhá časť naopak vyniká v zobrazení kritickej situácie počas vojny, v ktorej sa vyskytne minimum postáv a kde je divák konfrontovaný s hlavnou myšlienkou filmu - I'm in a world of shit... yes. But I am alive. And I am not afraid. Skvelá je takisto hudba a kamera... Jednoducho, tento film je ozaj klasika a strašne sa teším, že som ho konečne videl! :o) ()

Natabar

Úvodní gejzír (monolog) seržanta Hartmana mě totál odrovnal (po "odšroubuji ti hlavu a naseru ti do krku" jsem málem spadl ze židle) - a já už tehdy pochopil, že koukám na majstrštyk. Pak v druhé (vietnamské) polovině nabral film trochu jiný směr, avšak 5* zůstává. ()

Tomatáš

Anoo...tak toto je silný zážitek..v prní části oceňuji výborné herecké výkony a vývoj psychologie postav. Občas jsem opravdu nevěřil vlastním očím a uším a postupně jsem očekával a tušil jsem, jak tato zápletka dopadne..Druhá část je zajímavá v pasáži, kdy reportéři dělají rozhovory s vojáky přímo na frontě..vsadil bych se, že se jedná o autentické záznamy zblblých amíků z vietnamské války...Nechť se lidstvo poučí!:( ()

swe

1. Originálně pojatý pohled na válku ve Vietnamu. 2. Skvostné, uchu lahodící dialogy. 3. Perfektní soundtrack 4. Kubricka si po tomhle zážitku okamžitě přidávám do své režisérské TOP10. DODATEK: Film se skládá ze dvou částí. Každá z nich začíná jako satirická komedie (u které jsem se hodně smál) a končí těžkou depresí (to už jsem se nesmál). This is my rifle, it is my live! We are masters of our enemy, till there is no enemy! ()

Brain-D

Podle mě jeden z nejlepších filmů z válečnou tématikou. Film je jak kdyby rozdělen na dvě části: 1. Výcvik v táboře a 2. Válka ve Vietnamu. První byla zajímavá, sportovní a drsná. Druhá byla napínavá, plná vojenské taktiky a akce. Top 20 ()

Nyck

První mnou shlédnuté dílo od mistra Kubricka a dojmy jsou lehce rozdílné. První část, ve výcvikovém táboře s pedantským vedoucím je naprosto fantastická. Člověk se nenudí ani chvilku a dokáže se ponořit do atmosféry, která byla velmi hutná. Ale vynikajicí první část je vystřídána za tu nudnější ve Vietnamu. Neříkám horší, ale nudnější. Za 1. pět hvězd, za 2. jen tři. V celkovém součtu tedy čtyři hvězdy a těším se na další filmy z tvorby Kubricka. ()

hroubek

Další fim o válce ve Vietnamu,který přináší další úhel pohledu.První půlka je úžasná a to hlavně díky této dvojici Vincent D'Onofrio a R.Lee Ermey a pak druhá půlka,která je také úžasná ale uplně jinak než ta první a vladnejí Matthew Modine a Adam,Casey'Baldwin.Každá část je jiná ale jako celek fungují dokonale.Kubrickovi se povedlo natočit jeden z nejlepších filmu o Vietnamu vůbec.Osobně se mě libila satiricka písnička na konci filmu Mickey Mouse Club. ()

Fakipics

Nemám rád válečné filmy, ale Full metal jacket... Strašně zábavné dialogy. Já se docela nasmál na to, že to bylo drama. Zbytečně nekomplikované sestřihy po celou dobu. Kamera mi nikde neujížděla(některé momenty byli opravdu geniální). Prožil jsem si každý herecký výkon. Nechápu co všichni vidíte na Četě. Bohužel to vyšlo relativně ve stejnou dobu a nějak se na olověnou vestu pozapomnělo. Přitom je to lepší film. Tohle byl konečně normální zábavným scénář, o tragickém tématu, za doprovodu kultovní režie. ()

sskrblik

Ser, jez, ser. No, nevím jak amíci, ale my evropané většinou jíme a pak až sereme. To jen pro začátek taková malá odbočka. Kubrick to má krásně natočené a je to i jakási psychologická sonda do zelených mozků, nicméně nemůžu se ubránit dojmu, že herci působí divadelně. Nezanechává to ve mě nic bohužel přesvědčivého a ačkoliv vše kolem je fajn, tak prostě to nepůsobí jako pravá válka. Byť třeba kulisy, kamera a scéna je dokonalá, tak tomu nepřidávají herci. ()

ravenir

Trochu moc poklidný a v podstatě klasický film o Vietnamu alá 80. léta. Scény z Vietnamu jsou trochu nudné, ale film vám příjemně uteče před očima... ()

Právnička

Připadá mi, že jsem viděla hned filmy dva. První půle, odehrávající se ve výcvikovém táboře je opravdu perfektní po všech stránkách. Skoro jsem ani nedýchala a každou scénou jsem byla víc a víc šokována, až do konce (sebevraždy). Myslím, že kdyby byla tato část o pár desítek minut prodloužena, tak by vystačila na samostatný a bezchybný film. 5* S druhou částí (na bojišti) už mám větší problém. Sem tam jsem se i nudila. Srdceryvné scény mě nedojaly a tak nějak jsem tomu nepřišla na chuť - za tuto část tedy průměr - tři hvězdičky. Po jednoduchém matematickém součtu a dělení tedy Full Metal Jacket hodnotím 80ti procenty. ()