Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Desmi

Alespoň čtyři hvězdičky jsou v podstatě povinností, a to díky jedinečnému stylu, kterým se film prezentuje. Bohužel mě ten styl přišel úplně cizí, a tak u těch čtyř také zůstanu.. Násilí, nahota, komolení řeči.. Nebyl to můj šálek.. ()

dr.Holofaust

Povinná modla všech nihilistů a zároveň skvělý nástroj jak přimět mládež k braní drog a páchání zvěrstev aby bylo ve zprávách na co koukat. Kniha je sice lepší, ale bohužel ne každý dneska umí číst. ()

MorraEddie

Tohle bylo mé vůbec první setkání s Kubrickem. Pro mě je Mechanický pomeranč víc než jen film,protože zcela změnil můj pohled na filmy a díky němu se o filmy vůbec zajímám,ba dokonce jsem jimi do určité míry posedlý. Film je prostě dokonalost sama a já bych nedokázal najít jakoukoli chybu i kdybych sebe víc snažil. ()

DekaDance

Nojo, tohle je na mě asi až moc "umělecký". Kniha je dokonalá, jedna z mých nej, asi proto mě vyloženě se*e tohle její ztvárnění. ()

Tsuki003

Jeden z mých top ten filmů, nehledě na to, kolik jich ještě v životě uvidím. Nedokážu si už Mechanický pomeranč představit jinak, než takto. Kniha má obrovské kouzlo a podnět k zamyšlení, ale - chvalte tuto svatou hodinu - nemohu si na filmové zpracování vs. kniha moc stěžovat. Spíš vůbec. Drobné detaily jsou už vlastně kult - no jen si vezměte třeba ty falešné řasy nebo bílé kombinézy s buřinkou... Už při první scéně vám musí dojít, s jakým epickým filmem máte tu čest - záběr na Alexe a jeho drugy v mléčném baru je jeden z mých nejoblíbenějších. Je ohromně zajímavé, jak se ve mně celý film melou a střídají pocity mentálního i fyzického odporu, ohromení, uchvácení nad skvělým zpracováním, soucitu i pocitu zadostiučinění. Výborné (i když dnes už asi ne tak unikátní) je na tom to, že hlavní hrdina je takový šmejd, hnusák a násilník, že jsem těžko hledala nějaké ztotožnění. Oproti tomu jsem ale časem získala jakýsi pocit lítosti a soucitu k jemu samotnému, a naprosto jsem na chvíli zapomněla, kým doopravdy je nebo byl... a začnu ho mít trochu víc ráda. Pak ale nastane třeba ta chvíle, kdy Alex sedí ve vězeňské knihovně a chudák kněz si myslí, že ho osvítilo boží písmo... a on si zatím představuje, jak bičuje Krista, řeže se hlava nehlava a peleší se... doufám že nejsem zvrácená, když mi to přišlo vtipný ;) Scénky s léčebnou metodou mi přišly nadmíru nechutné a realistické (což je ve filmové řeči hodně dobře) a dělalo se mi z nich špatně - je to jeden z nejsilnějších momentů. Vůbec se McDowellovi nedivím, že pak měl hrůzu z očních kapek nebo z čeho všeho, brrr! Zkrátka, tenhle film na mě hodně zapůsobil. Dal mi hodně na přemýšlení a taky pohled na věc z úplně jiných očí. I když to ve své podstatě Kubrick udělal nechutné a násilné, stejně (nebo možná právě pro to podání) to miluju. ()

Stellbory

Já vám nevím přátelé. Příběh jednoho devianta který znásilňuje a plení lidská obydlí až k zázračnému polepšení díky moderní vědě mě moc nenadchnul. Místy jsem až prosil ať ta či ona sekvence filmu co nejdříve skončí. Nejvtipnější částí filmu bylo snad jejijch popíjení v baru na začátku filmu a až úplný závěr kdy se v Alexovi asi zračilo polepšení ke zhoršení abych to tak řekl. Sice si nejsem jistý ani těmi 4 hvězdičkami ale prozatím je ponechám a uvidí se časem. ()

WoodoX

Čítal som knihu a tento film mi prišiel vlastne len ako podarený prepis textu do filmovej podoby. V podstate sa ani nedá konštatovať, že jedno je lepšie než to druhé. V podstate len viem, že som videl to isté, ako som čítal a nič iné som z toho nemal. Iba príjemné spomienky na čítanie tohto perfektného diela. ()

unclejack

Nemám potrebu ísť pred filmom do kolien len za to, že ho nakrútil Stanley Kubrick a na rovinu vám hovorím, že ani kolkovaná žiadosť od nášho premiéra by ma nedonútilo pozrieť si to ešte raz. Môj osobný dojem skákal od hranice hnusu k hranici nevkusu, od hranice archaickosti po hranicu smiešnosti - takže asi tak. Nepredpokladám, že som práve cieľovou skupinou Burgessovho románu, ale takú ranu do brucha som teda nečakal. Na druhej strane, musím uznať, že prvotriedna kamera, bezchybná réžia, sugestívna hudba a v konečnom dôsledku - po bolestnej katarzii oslobodenia sa od osobného dojmu pri sledovaní - aj herecké výkony by určite nemali byť odsunuté do košíka s priemernými filmovými zážitkami. Nudil som sa? To teda nie. Ale v prípade, že nemáte nejakú extra masochistickú náladu vám doporučujem siahnuť po niečom inom. ()

PECHY15

Musíte přemýšlet jako Kubrick, musíte cítit jako Kubrick, musíte se stát Kubrickem a pak pochopíte jeho mistrovství. Nepopírám, že ve filmu se nachází spousta chyb, ale někdy se s filmem začít musí a žádný učený z nebe nespadl. Když si dnes pustím AI a scénu s roboty v továrně... slint, je to jako sledovat mistra, který se od kolébky dostal na vrchol. A komu vadí násilí a nahota... rape & revenge žánr Vám ukáže, že strejda Kubrick byl hodnej kluk. ()

kacer4

Jeden z najšialenejších filmov aké som videl. Neviem, či som mal k dispozícii nejakú zostrihanú verziu, ale na zákaz to podľa mňa nebolo. Samozrejme to ale nebolo všetko úplne v poriadku :-). Prvý Kubrickov film, ktorému som dal plné hodnotenie (Shining 2*, Odysea 2*). Po tomto som dostal chuť pozrieť si všetku tvorbu. ()

Mantazie

I am singing in the rain!!!!! - to asi z hlavy jen tak nedostanu. Dloooouho jsem se Mechanickému pomeranči vyhýbala, protože jsem ho jednou po 10 minutách vypla. Ale teď, když jsem se odhodlala se na celý film podívat toho vážně nelituji. Sice je to hodně zvláštní film, ale jakmile se dej přesune do věznice, je to čím dál lepší! Kluk co je násilnický a poslouchá "božského Ludvíka van"? To se jen tak nevidí! Nemluvě o tom, že na tento film se odkazuje v několika dalších filmech/seriálech (př. Králové rocku, Simpsonovi). I přes všechny klady mi ale tenhle snímek nějaké zvláštní poselství nepředal.... Zlaté Osvícení :) ()

Foogas

Chtěl bych dát poctivý tři hvězdy. Ale já prostě nemůžu, jinak mi bude nehorázně špatně! Těžký a místy hůře stravitelný film, každopádně nápaditý ve více rovinách, se spoustou luxusních detailů. Na tenhle nepříjemně šokující zážitek se nezapomíná. ()

sibskyn

Spousty filmů jsou kontroverzní, ale jsou špatné. věřím, že tenhle byl na svoji dobu nehorázně kontroverzní a je naprosto dokonalý. Please stop stopi it. It`s a sinn! ()

Dante1990

Kubrickovy filmy nejde hodnotit po prvním shlédnutí. A většinou ani po druhém. Kdybych měl Clockwork Orange shrnout jedním slovem, bude to šílenost. A nebo genialita? Nutí to k zamyšlení. K hlubokému zamyšlení. Opravdu mezi lidmi existuje taková zvěř? Opravdu je člověk schopen klesnout až tak hluboko jako Alex, a stát se opravdovou zrůdou? 11. září. Nedávné události v Paříži. Ano sluníčkáři, dívejte se dobře. Další z filmů, který velmi nadčasově vystihl, co vše ještě lidstvo bude muset zažít. Hodně silný zážitek. ()

Amalberga

Naprosto geniální kniha a film. Moc se mi líbila hudba a Moloko bar. Člověka až mrazí z toho, jak se nás film v dnešní době dotýká. Klade spoustu důležitých otázek, které stojí za zamyšlení. ()

hufnagel

Kontroverzné a ultra násilnícke,ale určite šlo o zámer.V dobe natáčania zúrila vietnamská vojna a to násilie bolo denno denne na obrazovkách ešte vtedy čiernobielych televízorov.V Amerike vznikalo obrovské protivojnové hnutie mladých s názvom "Flower Power"u nás známe ako hippies,ktorí odmietali narukovať a radšej sa dávali zavierať do väzenia. Z toho je zrejmý aj vývoj hlavnej postavy,ktorej vlastne ublížil systém.A kde sme dnes?Násilie je bohužiaľ už veľkou súčasťou našej reality. ()

Leenica

Film dokonale připomíná, že násilí má mnoho podob. Jak děj postupuje, stupňují se i jeho formy od prvoplánové brutality až po to organizované vládní. Vizuálně zajímavé scény jsou (jako prakticky vždy u Kubricka) dokresleny geniálně zvolenou hudbou. ()

Mtytjouda

Totální úlet :D Kubrick je mistr, zahráno skvěle, natočeno úžasně a sestříháno ještě líp. Hodnocení natočenosti filmu a celkové pojetí Burgessovo absurditi je za mě geniální. Je to šokující, pobuřující a splňuje to účel, se kterým to bylo natočeno. Film podle knihy naprostá bomba a 5 hvězdiček. Téma mě bohužel až tolik nenadchlo a způsob, jakým Burgess popisuje nastávající generaci mi přijde směšná. Nejúžasnější na celém filmu je stoprocentně hudba. Beethoven prokládaný modernou je úžasný a přesně se hodí k daným scénám. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)