Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

IMartin

Hudba. Kamera. Střih. Herci. Dekorace...takhle vyjmenovávat by se dalo dost dlouho. Film, po kterém jsem si řekl, že Vesmírná Odyssea, není nejlepší Kubrick. ()

P. J. D.

Příběh postupuje svižně, s nádechem a s osobitým přístupem Kubricka, u něhož se vždy na pohled zdá, že v tom má pořádný zmatek, ačkoliv je to jenom jakási jeho ochranná známka, podle níž se pozná. Příběh se snaží vyjít vstříc předloze a poukázat na to, co je v podstatě hlavní myšlenkou knihy. Prostředí 70-80. let ze snímku přímo sálá a diváka naplno pohltí. I kamera je v tomto případě netradičně a zajímavě odvedená. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že mi tu něco chybí. Mnoho záběrů mi přišli tak trochu nedotažené a useknuty v nejlepším. Snad právě proto 4/5. ()

David484

Mám veľmi rád, keď môžem povedať, že film na mňa pôsobil veľmi umelecky. Žiaľ takých filmov je neuveriteľne málo. No ak mám dať niečo na vrchol umeleckosti a gracióznosti, tak je to bezpodmienečne Clockwork Orange. Priznávam sa, že som ten film musel pozerať na trikrát, teda, že až na tretí krát som si ho skutočne pozrel. Dvakrát predtým som to vypol ešte na začiatku. Sám nerozumiem, ako som mohol byť tak hlúpy. Netreba písať k tomu veľa slov, podľa mňa je to vrcholné dielo, masterpiece, Stanleyho Kubricka. Úžasná hudba Ludviga van dodávala tomuto filmu skvelú atmosféru, dokonca teraz Ludviga van počúvam často vo voľnom čase. Jednoznačne hodnotím tento film tak, asi ako nikdy žiaden film neohodnotím a nikdy som neohodnotil. u mňa je to jednoznačne 10/10. Všetko bolo maximálne dokonalé. ()

HermyJane

Po druhém zhlédnutí, tentokrát na velkém plátně, zvedám hodnocení o jednu hvězdičku. Přestože si Mechanický pomeranč nikdy nezařadím mezi své oblíbené filmy, pořád se jedná o velkou klasiku a o originální filmový počin. ()

Cruchot

Pokud bych hodnotil originalitu a osobitost, dám tak zhruba 8 hvězdiček z 5. Absurdní, surreálný, provokativní, sexy, utopistický, násilný, šílený, depresivní, naturalistický, okázalý. Kultovní. Pro mě ale také těžko stravitelný. Absurdní je také možná hodnotit tento snímek průměrnými 3 *, protože tenhle film je všechno, jen ne průměrný, ale asi nejsem naladěný na stejnou vlnu. Velkou část stopáže je film přes svou okázalost překvapivě nudný. Jsem rád, že jsem viděl, ale podruhé to absolvovat nemusím. ()

Sgt.Cliffer

Přemýšlel jsem jestli tři nebo čtyři hvězdy. Nakonec horší hodnocení, protože i když se děj posunuje dopředu, po shlédnutí mám pocit, že se kamsi vytratil konec. Možná je to příběhem, který se odehrával opravdu tak zvláštně, možná je to dobou, ve které jsem to viděl (45 let po natočení) a nebo jsem film zcela nepochopil. ()

FilipStinef

Neexistuje tu žádný zákon ani pořádek. Jen nějaká snůška pravidel, kterým někdo říká systém. Tak to chodí ve společnosti, i v umění. Kubrick je umělecky rozhodně nad jakýmkoliv řádem a dokáže nesmírně šokovat neortodoxními kroky. Tolik Beethovena najednou jsem ještě neslyšel. ()

ICTS

Kubrickův osobitý styl, vizuální stylizace, skryté významy, spletitý děj, skvělý herecký výkon. Film s sebou nese jisté poselství, které se k vám nemusí dostat ihned po prvním zhlédnutí. ()

Dvorisek

Jedna z nejvíce kultovních záležitostí, kterou musí vidět snad každý. Nevím jestli se mi líbila více kniha či film, každopádně obě varianty jsou skvělé. McDowell v roli Alexe do filmu pasuje jako prdel na hrnec a jeho nepříjemný a zlý pohled vyvolává stejně nepříjemné pocity. V umění je násilí přece krásná věc, kterou Kubrick ztvárnil velmi povedeně a na jeho dobu poněkud přehnaně. Ikonická scéna znásilnění za zpěvu Dancing in the rain, nebo poslech Beethovenovy hudby jsou zkrátka nezapomenutelné. Přes všechnu rozkoš, kterou násilí přivádí se hlavní postava nevyhne zaslouženému trestu. Avšak dojde u ní k nápravě a reintegraci do společnosti? ()

Razzor_82

"Tento mladý muž je živou ilustrací tohoto ďábelského procesu." Kubrickova kontroverzní horor-show. Malcolm McDowell se do toho skvěle herecky opřel. Jeho proměna z násilníka na  hodnou loutku je dost působivá. Vytříbená směs žánrů, doplněná o ostré metafory. Devátá symfonie Ludwika Van Beethovena evokuje násilí. Snímek podtrhuje nadčasová futuristická atmosféra. Některé scény mi z hlavy jen tak nevymizí. 8/10 ()

Shizle

Stejně jako Osvícení naprostý kult a stále víc chápu proč je Kubrick považovaný za filmového génia. Detaily, jakože Alexův dům je šíleně barevný a příjemný na rozdíl od léčebny která je ponurá a šedá až ke kontrastu, že Alex a jeho násilničtí kolegové mluví naprosto spisovně, místy až divadelně, jsou přesně ty věci, které oddělují kultovní filmy od filmů, které zapadnou. Také představitel Alexe (Malcolm McDowell) zde dal nejspíše svůj životní výkon a každý výraz obličeje je naprosto přesný a všechno mu věříte. Dále musím vypíchnout dvě scény se znásilněním, scénu, kde se Alex musí koukat na násilné filmy nebo chvíly, kdy se hlavní protagonista setká s manželem bývalé oběti a dochází mu, u koho v domě se to vlastně ocitnul, to jsou všechno hrozně silné momenty a udivuje mě, že jsou všechny přirozeně použité v jednom filmu. Geniální film s nadčasovou stylizací. ()

Vabr

Zezačátku se mi film moc nelíbil. Vadila mi jeho přehrávanost, přehnané dialogy a taková kýčovitost a trapnost, která šla z toho cítit. Naštěstí se to od půlky snímku zlepšilo, kdy postava nastoupila do vězení. Tam mi přišlo, že už se to konečně pohlo z toho samého a došlo k tomu hlavnímu na celém filmu. Taky jsme dostali další jiné motivy a myšlenky. Zakončení v nemocnici hezky vystihlo zneužívání občanů politiky. Vyhodnocení: Jejich home invasion bylo dost wtf ()

Keramos

6/5⭐️- Jeden z nejkontroverznějších a nejznepokojivějších filmů všech dob, který spojuje násilí, erotiku a humor do napínavé satirické sci-fi komedie a nabízí jeho pronikavý pohled na morálku, psychologii a význam svobodné vůle… je dalším nepopiratelně brilantním filmem Stanleyho Kubricka, který nás opět otřásl podobenstvím o noční můře a nevyhnutelném údělu člověka, jímž je násilí. ()

Titus

Knihu jsem nečetl, ale film na mě udělal opravdový dojem. Už chápu, proč je třeva ve Velké Británii zakázán. Malcom Mc´Dowell opravdu podal nejlepší výkon ve své kariéře. ()

Hever

V Kubrickovi se sice moc nevyznám, nicméně mohu s klidem konstatovat, že pokud by se v dnešní době točili takovéto filmy, neměl bych problém chodit do kina každý týden. ()

VerteX

Další Kubrickova skládačka, ve které do sebe vše perfektně zapadá. Atmosféra, kterou se mu podařilo vytvořit v Mechanickém pomeranči, má velmi blízko dokonalosti, ale zároveň se jedná o hodně ujetou záležitost. Kombinace ultranásilí, moloko baru, divoček a Beethovena je natolik namožná, až funguje takřka perfektně. Lví podíl na tom má také jazyk, který Alex používá a vynikající volba herce (Malcolm McDowell), jehož hlas nás celým filmem provází. Mechanický pomeranč je absurdní parafrází nástupu anglické pseudo-totality, která ale nakonec padá na pokrytectví vlivných lidí. Je také sondou do psychiky mladého inteligentního násilníka, v čemž se Kubrick vyžívá asi nejvíce. Opět mi přijde, že ve filmu není žádný přestřel, který by celý snímek degradoval, a tak dávám plný počet. ()

Agarwaen

Naštěstí nejsem filmový kritik, a tak si můžu dovolit kritizovat tuto ikonu světového filmu. A nebudu zbytečně plýtvat slovy, je to prostě, stejně jako ostatní Kubrickovi filmy, v podstatě jen výlev jistě zajímavého, leč poněkud bláznivého mozku. Už zde jsou lehce nastíněny Kubrickovi prapodivné sexuální fantasie, které na konci života plně uplatnil v Eyes wide shut. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)