Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Zoidlord

Pro mě jednoznačně jeden ze nejlepších snímků. Mám rád Stanleyho Kubricka - a tohle je jeho další mistovské dílo. Všimli jste si, že jak počítač HAL z Vesmírné odysey i Alex mají podmanivě melodické - hypnotizující hlasy? Kubrick umí jedinečně pracovat s hudbou a zvukem ve svých filmech vůbec. Tento režisér dokáže důležité scény doprovázet hudbou, která se pro ně zdánlivě nehodí - ovšem tento kontrast ve výsledku neskutečně podrthne to, co se děje na plátně (viz Alexovo Singing in the Rain). Proste neskutečně hluboký zážitek... ()

Dimo

Zvrhlé, brilantní! Hodně černě vtipné. Britská 70. léta a experimentální nápravné metody -> "JSEM VYLÉČEN!" Doporučuje 9 z 10 úchylů. ()

Carthorias

Čekal jsem o hodně víc, asi zaúřadoval hype syndrom. Bezúčelné násilí ze začátku filmu je na dnešní poměry čajíček, ale v příběhu funguje dobře. Institucionalizace a brainwashing vprostřed filmu je dokonce za pět hvězdiček. Ale ten nehorázně se táhnoucí závěr, který vás nechává vyklusat, místo aby utnul napětí v nejsilnějším bodě, filmu škodí. Není to poprvé co se mi zdá, že by se film od Kubricka měl vyvarovat posledních 15-20 minut (u Olověné vesty snad 60 minut) ()

Mr.FreeZer

Snímek, který mne tedy dostal, a to jsem předem vůbec nečekal. Celý příběh o Alexovi, ultranásilí ze začátku filmu, skvělá hudba, nějaké poslání společnosti - to se Kubrickovi opravdu povedlo. Abych nezapomněl, herecký koncert co předvádí Malcolm McDowell je nezapomenutelný. Ale bohužel neoceněný (akademici zase jednou zaspali). ()

shereen

Mechanicky pomeranc je jednim z mych nejoblibenejsich filmu a rozhodne to neni proto, ze bych mela nejake sadisticke sklony a libovala si v nasili. Naopak samoucelne nasilne filmi nemam rada. V tomto pripade je treba videt nasili jen jako urite medium pro mnohem hlubsi informaci a tato informace je pro me jednou z nejzasadnejsich v historii filmove tvorby. Nehlede na genialni formalni stranku filmu, na coz jsme ale u Kubricka zvykli. ()

mi-ib

Určitě jsem čekal, že s tímto dílkem budu bojovat více. Naštěstí se Kubrick vyvaroval svých oblíbených zdlouhavých scén. Dokonce jsme s překvapením zjistil, že film má děj. Jenže od určité chvíle, konkrétně propuštění Alexe z léčby, to byl zas ten "starej dobrej" Kubrick. Děj byl o ničem a pointa mnou ne moc pochopena. Teda pochopil jsem ji možná i přesně, ale nepřišla mi nijak světoborná. ()

FOCKE_WULF

Původně jsem chtěl dát odpad!, ale nakonec jsem ze soucitu šoupl jednu *. Co si budem nalhávat - Stano Kubrick tuhle literární předlohu dost zprasil. Zatímco kniha je zcela jedinečným a neopakovatelným uměleckým dílem, film je nudný, rozpačitý, hloupý a zapomenutíhodný. ()

gp_one odpad!

Koukám kolika z přítomných dal Alex asi pálkou do hlavy a pod pohrůžkou dalšího násilí je přiměl k výkřikům jako "etalon moderní kinematografie!!" - "pro podobné počiny byl stvořen kinematograf"!!! - "Sežral bych kohoutí vejce a pomiloval Bobbyho Patyzóna, jen abych znovu viděl tento umělecký snímek"!!! - a hláška ze všech nejlepší - "Náročné!" Nezastírám, že Kubrickovi filmy nijak zvlášť nemusím. U některých z nich uznávám notnou dávku originality a někdy i skutečný přínos kinematografii, u mizivého procenta se dočkám i filmového zážitku, ale v tomhle případě podle mne Kubrick totálně přebral nějaká syntetická svinstva a do smrti se za to, co na dojezdu stvořil musel stydět. Možná kdyby z toho vznikla půlhodinová satirická TV hra, tak bych se na věc díval jinak. Tento blivajz vidět ještě jednou, tak raději podstoupím dobrovolnou lobotomii. ()

Biopler

Zo začiatku javiace sa samoúčelné násilie, bezvadne doprovádzané klasikou, odrádza od sledovania a zaťažuje žalúdok. Keď divák vydrží, tak si myslím, že nebude ľutovať. Potom ho čaká filmársky brilantný kúsok s nadčasovým posolstvom. Je ohromujúce čo natočil Kubrick pred viac ako 40 rokmi. Týmto filmom búral konvencie a nastavil zrkadlo začínajúco sa morálne rozkladajúcej spoločnosti. Prvý film, ktorý ukázal silu režiséra, ktorý kvôli násilnostiam v uliciach presvedčil štúdio, aby ho stiahlo z obehu. Vraj za to mohol film, no rovnako ako vtedy, tak aj dnes za to môže ľudské nepochopenie a len samoúčelné vnímanie násilia. Žasnem nad výberom vtedy neskúseného McDowella, nad mnohom režisérskych kúskov, nad skvelou kamerou. A najviac žasnem nad impozantným pohrávaním sa s klasikou. Nikdy by mi nenapadlo, že skladby ako William Tell Overture, či The Thieving Magpie Overture budú tak parádne pasovať k filmovým obrazom. A Clockwork Orange je osobitný filmový žáner. Snímok natoľko absurdný, až je pravdivý. ()

ClayGirl

Nádherný film znázorňující jeden ze základních vesmírných zákonů, před kterým nás v dětství varují slovy "nedělej druhému to, co nechceš, aby dělal druhý tobě", tedy to, co dáváme, se nám zase vrací. Alex deLarge je opravdu zajímavá, charismatická postava. První část filmu je hlavně o cynickém, zvrhle zábavném a vtipném ultranásilí. Ve druhé už se takových skopičinek nedočkáte, ta je o očistci (chudáčka) Alexe, který se stane obětí kompletní duševní kastrace, krádeže všech tužeb, všeho, co miloval a pro co žil. ()

Mara97

"There was me. That is, Alex, and my three droogs. That is, Pete, Georgie and Dim... " Šokující, kontroverzní, ale geniální. Tak nějak by se to dalo nazvat. Celkem dlouho trvalo, než jsem k tomu filmu dostal, dlouho jsem se tomu vyhýbal. Ale byla to chyba. Film má neuvěřitelný příběh, který se rázem ve věznici úplně obrátí. A hudba byla skvěle doplňována tou Beethovenovou. Jeden z nejlepších filmů, 85% je pořád málo. ()

dainio

Vysoce kultovní záležitost, kterou musí každý filmový fajnšmekr vidět. Hudba prolínající se v úvodní sekvenci mi lehce připomněla motiv z pozdějšího filmu od Kubricka, Osvícení. Kamera je znatelná. Každý znalec pozná, že tohle je rukopis božského Stanleyeho. Vždycky žasnu, jak jsou natočeny ty interiéry. Jak je strop vysoko a stěny široké. Například při scéně u spisovatele, v jeho futuristicky laděné vile, šlo postřehnout tolik uměleckých záležitostí zároveň. Píseň "Singing in the Rain" už Vám nebude připomínat slavný romantický muzikál. Navždy se Vám vryje do paměti, jako cynická a brutální kulturní vložka, při které si představíte Alexe, jak kope do staršího muže a rozstřihává šaty od jeho ženy, kterou posléze před jeho zraky znásilní. Snímek má různé kapitoly, se dá říct. První je o ultra-násilí a sexu, druhá ukazuje Alexe ve vězení a poté při radikální léčbě, třetí dostane Alexe do stavu oběti a jakéhosi karma efektu. No a poslední je v nemocnici, kdy se hlavní (ne) hrdina dostává do stavu, před začátkem léčby. Mechanický pomeranč, dostane diváka, hned od úvodních titulků. Má osobitou atmosféru. Skvělé vedení herců. Malcolm McDowell si evidentně ten film užíval. Úchvatné veledílo, které i po těch 40 letech, nic neztratilo. ()

Joppo88

Keby som chcel tento snímok zhodnotiť krátko a výstižne, použil by som tieto dve slová - originálne a interesantné! Až po pozretí som pochopil názov... Mechanický pomaranč je príbeh mladého delikventa Alexa, ktorý v duchu získania kratšieho trestu podstúpil vymývanie mozgu... A režisér Kubrick mu to teda neuľahčil po famóznej "liečebnej" kúre na Alexa počkalo pekných pár prekvapení... Celkovo na päť hviezd mal len nápad a výkon M. McDowella, ktorý to zahral ukážkovo. ()

phoenixer

Tenhle film asi nebude pro valnou většinu, ale své kouzlo to rozhodně má. Ta syrovost je znát od začátku do konce. Krásně názorná ukázka onoho známého "oko za oko, zub za zub". ()

Kadas97

Film sa delí na dve časti, tú dobrú (krátku) keď je Alex v parte výtržníkov čo robia bordel a na tú o hovne, ktorá začne zatknutím Alexa. Nesedí mi takýto film je to prehnané ako smiech Olivera Andrásyho. Stále som čakal nejaký zlom, ktorý ma presvedší aspoň z časti o kvalitách filmu a prečo patrí medzi TOP filmy, ale ten moment nenastal. Filmová tupina s dokonalou hudbou. 3 z 10. P.S. Tri dni som to kukal, než bol koniec. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)