Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

dessa

Nebojím se napsat, že se jedná o životní roli Františka Smolíka, takhle silné drama o hrůzách druhé světové války musí v každém zanechat mrazivý pocit. ()

thoosah

Ó můj bože.. Tak tohle jsem nečekal. Nečekal jsem, že by to mohlo být lepší než třeba Schindlerův seznam, který se mi hodně líbil, ale stalo se - pro mě rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů (ne-li nejlepší). Tohle je ono. Jednoduchý, silný příběh o obyčejné nevinné klukovině. Herecké výkony jsou tak strhující, že jsem zažíval mrazení v zádech až nepříjemně často. Ta úžasná kamera, ta dechberoucí atmosféra.. Miluju takové filmy. Smekám. Takové filmy jsou totiž to pravé ořechové! 10/10 ()

mdouglas

Výtečný snímek, který by měl každý vidět. Ani nevím co pořádně psát :) Každopádně výtečný Smolík, výtečný děj který si diváka udrží od začátku do konce a spousta dalších věcí. 92% ()

Colour

Najkomornejšia vojnová dráma, akú som videla. Väčšina vojnových drám sa zameriava na širší okruh trpiacich, táto v podstate na jeden maturitný ročník. Zoznamujeme sa so životom počas druhej svetovej vojny, kedy gestapo má uši všade a za vetu nemám rád Nemcov by vás zastrelili. Bližšie zobrazený je osud troch študentov, ich blížnych a triedneho profesora. Herci boli výborní, no celkovo sa mi film zdal akýsi monotónny. 73% ()

Monroe1991

Tenhle film by se snad měl promítat povinně na každé škole. Jiří Krejčík odvedl výbornou práci, když dokázal na filmové plátno převést povídku, která má pouhých 10 stránek a to ještě formátu A6. Chválit Františka Smolíka už díky četným komentářům ani nemusím:-) ()

greigor

Vražda na tyranu není zločinem.. Nikdo z nás si nedovede představit jaké to tehdy bylo a nevadí, že je to podle povídky a ne podle skutečnosti. ()

renoarko

S hlediska vyššího principu mravního... vám mohu říci jenom jedno: Skvelé spracovanie Drdovej predlohy, z ktorého cítiť poctivá filmárčina. Na konci som mala knedlík v krku. ()

Vicco

Vyšší princip je snímek o studentech v Protektorátu Čechy a Morava, kteří si ve svém mládí ještě naplno neuvědomují krutost nacistické okupace, a život berou stále ještě s humorem. Vše se pro ně však změní ve chvíli, kdy jsou za nerozvážný vtípek nacisty popraveni tři jejich spolužáci. Jak na něco takového zareagovat? Odevzdaně sklopit hlavu a smířit se s tím, nebo ve jménu vyššího principu se proti takovému jednání postavit? Rozhodnutí mladých studentů, kteří byli nuceni předčasně dospět je ve filmu Vyší princip zpracováno na výbornou, a při sledování filmu si náhle uvědomíte, že jste jedním ze studentů. A postavíte se na protest. ()

filipes.lu

Vzhledem k roku vydání se nesluší říct: otřepané téma, protože si tenhle film takhle jednoduchý odsouzení nezaslouží. A ono, když tak nad tím přemýšlím, i kdyby byl film natočen v roce současném, pořád by tenhle výkřik postrádal na hloubce, protože natočeno a hlavně zahráno, je to skvěle. Film není ani tak o složité době, o které nemá žádný smysl polemizovat, ale o zabojování nikoho proti všemu. Přiznám se, že povídku jsem nečetl, protože Drda šel úplně kolem mýho literárního cítění, ale jak to napsal jakkoliv, tohle je film útočící na smysly těmi nejzaručenějšími prostředky...Ne, nejedná se o srdcervoucí scény, kdy ženský vyrvou dělohu a chlapi dobrovolně odevzdaj pinďoje humanitární organizaci, jde o pocitovku, kde vcucávající kamera a ztísněnost zbytečnosti a nemohoucnosti sežere diváka do obrazu a vyflusne ho až při závěrečných titulcích. Ačkoliv jsem nedal plnou palbu (především kvůli hudbě, která mi chvílema vadila a kolísavosti tíživosti s prázdnými minutami) jde o silný film, který zaslouží shlédnutí... ()

Brinkley

Film neskutečně hluboký nejen svým poselstvím (díky skvělé předloze), ale i samotné zpracování stojí za to. František Smolík coby představitel všeobecného mravního vzoru svým civilním herectvím dojímá a nutí k zamyšlení, ovšem i ostatní herci nezaostávají (vážení pánové Lukavský, Záhorský, Lohnický...). Od postavy mladičké studentky musíme odmyslet zářivou osobnost Jany Brejchové a opravdu máme před očima mladičkou dívku, na níž dolehla tragika druhé heydrichiády v plné síle. ()

Zikus

!!SPOILER!! To, že se zabíjí miliony nevinných zvířat ročně nikoho moc nezajímá, ale když někdo zabije 3 studenty kteří si za to mohli sami, tak se každej může posr*t... ()

Mik_e

Silná předloha, a její bezchybné a neskutečně atmosférické filmové zpracování. Jeden z nejlepších československých filmů vůbec, a velkou zásluhu na tom má nepochybně František Smolík v roli vnitřně silného a morálně čistého pedagoga. ()

Mouchal

Nádherná ukázka skutečnosti, jak moc můžeme být vděční za to, v jaké době dnes žijeme. Pravda, v parlamentu sice máme pěkně odpudivou bandu líných vepřů, kteří nám na úkor jejich vlastních plných prkenic dělají ze života peklo, ale alespoň se člověk nemusí bát pustit si občas hubu na špacír či se pobavit nevinnou kresbou. Ze začátku se mi do tohoto filmu ani nechtělo, protože upřímně nejsem fanda novodobých českých dějin, ale musím uznat, že atmosféra mě fakt dostala. Vykreslení drsného režimu, kdy každý doslova oplývá strachem (až teda na ty studenty, kteří si toho zatím moc neuvědomují), by šlo jen těžko udělat lépe (možná k tomu trochu přispívá i černobílost). Herecká skvadra je zde především co se týče studentů nadmíru sympatická i přes ten pěstovaný knír Jany Brejchové. Z řad učitelského sboru stojí za zmínku především Smolík, který poměrně naivního postaršího profesora ztvárnil dokonale. Divím se, že nám tento film necpali na středních školách, protože hlavně třeba před tou maturitou by si to mohli obhájit slovy: "Važte si té klidné maturity, co máte dnes, protože až uvidíte maturitu v tomto filmu, budete za ni ještě dlouho hodně rádi". A byla by to pravda. 80% ()

Likan7

Fantastický František Smolík jako třídní učitel! To je hodno do učebnic herectví. Film bez obalu ukázal, co se v tehdejší době dělo. Skvělé vyobrazení všech těch zvěrstev, až se nechce věřit, že se tohle fakt dělo. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček