Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

smetyl

Studenstvo je základní kámen rozvoje inteligentní společnosti. Ohromná perzekuce a popravy byly na denním pořádku. I mezi nimi se našli hrdinové. Tenhle film vypráví o kamarádství, lásce a ohavné perzekuci nacistických utlačitelů. ()

aLPaC

Skvělé drama z prostředí protektorátu, které si svojí hutnou atmosférou nezadá s nejlepšími válečnými filmy. František Smolík fantastický stejně jako téměř všichni ostatní herci včetně "středoškoláků". Z hlášení o popravovaných osobách mě mrazí ještě teď. Skvělá adaptace knižní předlohy a jeden z nejlepších českých filmů, které kdy byly natočeny. ()

zelvicka.

Člověk si uvědomí, že i když dnešní stát je celkem na kosočtverec, ještě tu máme docela pohodu, každej může postovat na FB, jak jeho prezident není jeho prezident... a nic z toho. ()

Ollie235

Nadčasový film, stejně jako jeho hlavní myšlenka. Krejčík a spol. zvládli ve Vyšším principu zpracovat téma, které vůbec není jednoduché, ale nutno říci, že takřka bravurně. Dobu, kde mravní principy neznamenaly zhola nic a maturita byla pro studenty tím posledním, na čem záleželo, dokázali výborně přiblížit, díky čemuž film nestárne ani po mnoha letech a s hlavními postavami divák musí soucítit (své udělaly i výborné herecké výkony). Jenom jsem měl trochu pocit, že scenáristicky to mohlo být o něco lepší - některé dialogy či celé útržky mi moc nesedly, ale jinak nemám co vytknout. Mrazivý snímek, samotné čtení jmen nikdy nemělo takovou sílu jako tady. ()

Lovely.Bones

Tohle se pro mě okamžitě stalo českým klenotem. Musím, prostě musím to sehnat na DVD, abych si to pustil znovu. A znovu. Herci fenomenální a děj naprosto exklusivní. Neměl jsem ztoho rozhodně ten znuděný pocit, jako z Spalovače mrtvol. A, to musím upozornit, je mi čtrnáct a tohle mi přijde naprosto úžasné, takže jsi myslím, že tomuhle, by se mělo říkat ,,Film pro celou rodinu". Pokud tedy vyjmeme ten trošku vražedný konec (ehm, spoiler). ()

Lynx

Výborná literární předloha, neméně vydařený film. Zejména díky skvělému scénáři a hereckým výkonům začínajích i již uznávaných velikánů československé filmu je snímek pro diváka mimořádným zážitkem. Hustá atmosféra heydrichiády je vylíčena naprosto autenticky a závěrečný monolog Principa v podání pana Smolíka je emocionální bomba. Vynikající film. ()

vozihnoj

Pochmurná atmosféra dob protektoriátu se celým filmem nese a je tak hustá, že by se dala krájet. Excelentní výkon Františka Smolíka, při jehož závěrečném proslovu k žactvu běhá mráz po zádech tak mohutně, že by se na nich dalo bruslit. ()

arcticsky

Uhrančivý film s mimořádně tísnivou až depresivní válečnou atmosférou / podobně jako Transport z ráje /. Vynikající výkon Františka Smolíka, Jany Brejchové i dalších... ()

WinstonS

Neexistuje jiný film, který by tak věrohodně přiblížil tíživou a dusnou atmosféru během nacistické okupace Československa. Životní role Františka Smolíka a předzvěst blížícících se plodných 60. let. ()

hnkflknk

Neuvěřitelně citlivě a mile natočený film. I slza mi ukápla. Kdo se stydí za to, že je Čech, tak po tomhle filmu už se stydět nebude. ()

werewolf69

Veľdielo Česko-Slovenskéj kinematografií. Z „Vyššieho princípu mravného“ by tento skvostný film zasluhoval bez diskusie šesť hviezdičiek. V záverečných etapách filmu som len sotva lapal po dychu. ()

Triplethink

Když jsem si ho kupoval na DVD čekal jsem další český skvost jako je Kladivo na čarodějnice nebo Spalovač mrtvol. Z počátku jsem byl překvapen roztahaností snímku, který na mě nepůsobil tak děsivě jako výše zmiňované filmy. Nicméně druhá polovina filmu mě dostala na kolena. Po dlouhé době jsem se u filmu rozbrečel. Opravdu velmi silné a několikanásobné finále má tento snímek. Vždy když jsem si myslel že už bude konec, že už jsem viděl dost hrůz, nastala další. Velmi těžko mi z tohoto filmu bylo celý další den. Atmosféra tedy dokonalá. Jen snad s některými herci tak spokojen nejsem, ale i tak je to úžasný film. Měl by si ho pustit každý 18 letý vyholený primitiv který se hlásí k nacismu aniž by věděl co to je a hl. bylo. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček