Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

FvP

Kdybych neznal předlohu, byl by mezi mými personal best, ale mám za to, že v tomhle případě dolšo ke zbytečnému rozmělnění. ()

create

Dechberoucí filmové zpracování Čapkova válečného drama, které dokáže vykouzlit divákovi na zádech solidní mrazení. ()

Belsazar

Až si český (československý?) národ konečně přizná, co byl Drda za obrovskou (ne)lidskou svini, potom možná začne tenhle zvrácený film nenávidět. / Nebudu slušně natočenému filmu poklonkovat jenom proto, že zobrazuje bolestné národní otázkou obtížené téma. Ne. Autor byl zrůda, proto mám s tímto filmem problém. ()

Knor

Naprosto vyjímečnej film. Tíživá atmosféra a strach té doby jsou z filmu neuvěřitelně cítit a síla tohoto snímku je nedotčená . Strach ze smrti, smutná a otřesná doba, to všechno je perfektně zachyceno přes osudy několika postav. Vynikající a velmi silně emociální film. ()

Pulper

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, ač se nedrží přesně skutečné události. Režijně i herecky je to dokonalé. Na Krejčíka spousta herců nadávala, jaký byl zuřivec a pedant, ale zjevně se to vyplatilo. Atmosféra kulervoucí. Vyšší princip určitě patří mezi pět nejlepších českých filmů všech dob. ()

Meev

Skvělý děj se dal s náležitou hudbou do řeči. Před několika minutami dokoukáno, ještě mám husí kůži. Ta doba byla strašná, jen se na tento film podívejte, sami, v klidu, když vás netlačí čas. Vciťte se do postav, do okamžiku a vemte si, že toto se opravdu dělo. Skvělé bravurní dílo! ()

G04T

Od té doby, co jsem tento film viděl poprvý, jsem si oblíbil Františka Smolíka. Z něj prostě doslova vyzařuje morální charakter. Teď to vidím podruhý a musím říct, že je to neskutečně silnej film z jednoho z nejtragičtějších období našich dějin. ()

J.e.r.e.c

Študáci a kantoři jako tíživé heydrichiádní drama beze špetky humoru; původně plánovaného Plachtu nahradil Smolík, místo Kulíka střílí z každý pozice gestapo a Mazánka zastoupil pomstychtivý frajírek Kodet, kterému kouká zrada z očí... Všechno tu funguje sice poměrně schematicky, ale přesně tak, jak má, včetně drtivého emocionálního dopadu. Na druhou stranu, o téhle zkurvené době se prostě silné filmy točí samy, a pokud se navíc, tak jako zde, podařilo filmařům obloukem vyhnout poklonkování bolševikům, je výsledek zatraceně působivý i dnes. ()

dawydx

Ano přátelé, věřím, že nějak takhle musela vypadat atmosféra během nacistiscké okupace. Nejistota, strach z nepřítele i ze zrady ve vlastních řadách - mistrně zpracované! Výkon Františka Smolíka je tu nespočetněkrát zmíněn, já jen potvrdím, že oprávněně. ()

Malcek

Silně sugestivní vylíčení nacistické tyranie s dokonalým Františkem Smolíkem dělá z tohoto filmu vrchol československého válečného filmové umění. ()

amyth

Fantastická atmosféra a vynikající Smolík. Toto považuji za nejlepší český film. Druhý český film u kterého se mi ježily vlasy a běhal mi mráz po zádech (jinak samozřejmě Spalovač mrtvol) ()

Jara_II

Vyšší princip je velmi silné a smutné drama zasazené do doby protektorátu Čech a Moravy. Fakt je, že i díky datu vzniku film působí nesmírně autenticky, atmosféra je opravdu mrazivá. Jedna z perel českého filmu. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček