Čintamani a ptáci
Vášnivý sběratel koberců MUDr. Vitásek objeví ve vetešnictví paní Severýnové unikátní kus - perský koberec se vzorem ptáků. Jako znalec ví, že existují pouze tři tyto koberce a všechny jsou ve vlastnictví různých monarchů. Severýnová netuší o jakou vzácnost jde, ale koberec není na prodej. Uložila si ho u ní bohatá vdova Zanelliová, která jezdí po celém světě a Prahu navštěvuje zřídka. Vitásek se svěří svému příteli právníku Bimbalovi a s jeho pomocí se snaží vzácný kousek získat. Vdova jim odmítne koberec prodat, a tak se zoufalý Vitásek pokusí o loupež. Najatý lupič - Bimbalův klient - se však opije a jeho hlučná akce skončí nezdarem. Neúnavný Vitásek se učí sám pilovat mříže.

Příběhy sňatkového podvodníka
Policejní ředitelství je v pohotovosti, protože se množí sňatkové podvody. Poznávacím znamením pachatele je hra na housle a zlaté zuby. Inspektor vlakové služby Holub nakonec zadrží podvodníka Vincenta Plichtu. Seriózní zločinec se nebrání zatčení, pouze vyúčtuje náklady a jde si odsedět trest. Po čase jsou znovu hlášeny sňatkové podvody. Holub už jde najisto, ale protože jede na víkend ke své rodině na letní byt a nelze to zařídit jinak, vezme zatčeného Plichtu s sebou a představí ho jako přítele. Při návratu do města je starý podvodník šokován. V nádražní restauraci se málem sám stane obětí sňatkové podvodnice. (oficiálny text distribútora)

farmnf

To je prostě koncert. Hlinomaz se Šmeralem jako zloději. Kdo to vymyslel? Sovák jako sňatkový podvodník, co má rád děti a hraje si s nimi v lese. Čumim, co pan Krejčík stihnul natočit!!!! Navíc, co slovo, to perla. ()

pytlik...

Pod shlédnutí první povídky jsem se hned vrhnul do předsíně prohlédnout si koberec. Bohužel, nebyly na něm ani čintamani s ptáky, ani čintamani bez ptáků, a nakonec jsem pánové v té předsíni nenašel ani ten koberec! Výtečně se své role zhostil Hlinomaz, jeho způsob tichého vniknutí do vykrádaného objektu a utišování vzteklých psů prostě nemá chybu. Druhá povídka se mi jevila poněkud slabší už třeba proto, že pomačkaného melancholického Brodského a věčnou slečnu Bohdalovou nijak zvlášť nemusím. ()

lucascus

Plejáda výtečných českých herců - třebaže často v epizodních roličkách. Výtečná Scheinpflugová (přítelkně K. Čapka) ukazuje, jak výtečná to byla herečka - škoda, že filmový pás nám ji mnohokrát nezachoval. Dále v ženské roli zazářila herečka staré nepříjemné hraběnky Zanelliové. Ani ostatní herci se nadali zahanbit. Neprávem opomíjený film. ()

pfa

Dvě výborné (dobře, řekněme kriminální), každopádně zábavné povídky, bezvadně doplňují skvěle vybraní herci. [9/1O] ()

jatamansi

Čapek je mým nejoblíbenějším českým spisovatelem a jeho adaptace patří k těm vesměs povedeným (až na již zmiňované Temné slunce, viz Krakatit). Povídky jsou kouzelné, sluší jim i ta černobílá. Když navíc si jednu z hlavních rolí střihne manželka Olga Scheinpflugová, ve filmu skoro neviděná, co si přát více? Povídky jsou koncertem takových hereckých es, že by to stačilo na seriál či slušný celovečerní film. Čintamani mám raději, Podvodník tematicky není tak silný. Ale obé právem ve zlatém fondu. U Čintamani se mi v souvislosti se sběratelskými vášněmi mimoděk vybavuje i černý humor Roalda Dahla a uřezané nohy skříně, kdo četl ví, o čem mluvím. ()

klúčik

Môj obľúbený film. Jiří Krejčík vytvoril fantastickú atmosféru... Výborne obsadené, výborne zahraté. Absolútne nezabudnuteľný zlodej "majster" v podaní pána Hlinomaza. Vždy sa schuti zasmejem, ako je pripravený a potichu vie urobiť svoju prácu. Tento film je mojich 95%. ()

Zagros

Čapek byl jednoduše úžasný autor a stále patří k mým nejoblíbenějším. Jako spisovatel dokáže i na krátkém literárním žánru povídky vykouzlit úžasný příběh, postavy i dialogy. Čintamani a podvodník jsou dvě různé povídky. První z nich, Čintamani a ptáci, je přeci jen místy utahaná a možná by zasloužila kratší stopáž. Druhá povídka, Příběh sňatkového podvodníka, to ale bohatě vynahrazuje. Skvěle napsané postavy jsou neméně skvěle obsazeny a zahrány. U rozhovorů a občasného špičkování podvodníka Plichty (Jiří Sovák) a inspektora Holuba (Vlastimil Brodský) jsem se bavil náramně. Škoda, že se těch povídek v tom roce rovnou nenatočilo více. Přemýšlím, zda se mám pouštět do projektu České televize z roku 2011 Čapkovy kapsy, ale asi to přeci jen risknu. Snad se dobrá předloha nedá moc pokazit. ()

Slimak

Tento kouzelný filmeček se může pyšnit hlavně skvělým hereckým výkonem Vladimíra Šmerala....ani ostatní herečtí kolegové se nenechali zahanbit.Vypíchl bych Josefa Hlinomaze v roli profesionálního lupiče....všechno podělá jeden pes kterej si z koberce za miliony udělal pelech....:-) ()

showxman

Vynikající pan Sovák dominující všem ostatním skvělým hercům, kteří se v tomto dyptychu objevují. Ona i celá druhá povídka je mnohem lepší než ta úvodní, což je v pořádku. Film tak graduje spolu s galantním nepolepšitelným provinčním přeučeným losařem, který úspěšně buduje svou kariéru v novém oboru sukničkáře-podvodníka. Osvěžující závan starých časů a dávno ztracené galantnosti a čestnosti zabalený v poetickém hávu. ()

ondrula

Příběhy obou povídek jsou takový docela nic moc, jejich zápletky jsou bez nápadu a celkový odvíjení příběhu je otravně roztahaný. Ze sraček k nadprůměrnýmu hodnocení to ale pak tahají herecký výkony Hlinomaze, Sováka, Scheinpflugový a v epizodní roli i Bohdalky. Šmerala ani Bróďu jsem nikdy moc nemusel, ale nijak zvlášť mi v těhle povídkách nevadili. Atmosféra povídek, situovaných do dob první republiky, připomíná povídky Haškovy, ale jsou lepší, řekl bych ostatně, že Haškovo povídky jsou obecně dost přeceňovaný. No a ještě mě napadlo, že když se v první povídce občas mluví německy, anglicky a dokonce i italsky (bez titulků), může to mnohého diváka trochu mást. ()

Landauer

Vladimír Šmeral se může v první povídce snažit jak chce (a pozor! hraje skvěle!), jenže co je mu to platný, když pak přijde na scénu lupič Josefa Hlinomaze. Najednou je jasný, kdo tu hraje hlavní roli. Sledovat vylupování obchůdku se starožitnostmi v podání týhle legendy vedlejších postav je skutečně jeden z vrcholů Čintamanů. Úžasnou práci zde odvedl i scenárista s dramaturgem, kteří krátkou povídku málem rozvedli do zábavného celovečerního filmu. Škoda, že nešli dál až za rámec Čapkovy povídky. Kdyby totiž všechny načaté motivy dotáhli byť i do vymyšleného konce, ukousli by si Čintamani celou metráž pro sebe aniž by to vypadalo jakkoliv násilně. Podvodník už je problematičtější. O co vlastně jde hlavním postavám se divák přesně nedoví. Sovákův podvodník je nepoučitelný a nijak se neposune ani detektiv pana Brodského. Zápletka na chalupě postrádá v rámci děje smysl a celé to trochu působí jako několik peripetií naskládaných na sebe bez pointy. Velká škoda. Můžeme zde ovšem vypozorovat prazáklad legendární mordparty vrchního rady Vacátka, která to naplno rozjela o pět let později v seriálu Hříšní lidé města pražského. Hádám, že právě tenhle film měl na výběr herců do hlavních rolí seriálu velký vliv. ()

Disease

Není to sice to nej od Krejčíka, ale hodně se povedlo vystihnout '"čapkovitost" předlohy, zejména ve druhé povídce, kde to mezi Brodským a Sovákem funguje vynikajícím způsobem. Největší slabinu vidím ve chvílích, kdy se film od předlohy poněkud vzdaluje, zejména "humorná" scéna s Hlinomazem to docela shazuje. Nicméně chápu, že úlitba pro masy, co se chtějí bavit, byla asi nutná. ()

Rozjimatel

Prvá poviedka nie je príliš zaujímavá (2,5 *), točí sa stále okolo jedného vzácneho koberca, čo časom začína otravovať. Ani postavy za veľa nestoja, najmä postava, ktorú hraje Filipovský. pôsobí úplne zbytočným dojmom. Jedine pasáž s majstrom vlamačom (Hlinomaz) vyčnieva zo šede priemernosti.    Zato druhá poviedka o serióznych kriminálnikoch (4 *) už má šťavu. Stojí na výbornej postave skúseného a "poctivého" kriminálnika, ktorého skvelo hraje Sovák. Rovnako dobrý je aj Brodský v roli inšpektora. ()

Mikino00

Příjemně zpracovaní Čapkových povídek se sympatickými herci v takovém pěkném komediálním pojetí, tak typickému pro Čapka. První povídka se mi líbila více. ()

Garch

Výborná konstelace: Karel Čapek - Jiří Krejčík - Olga Scheinpflugová, Vladimír Šmeral... PS "...Copak by se nenašel nějaký pohodlnější způsob, jak okrádat lidi?" ()

Greg25

Povedený sníměk české kinematografie ve které exceluje dvojice Sovák - Brodský. K tomu není co dodat, klenot české(slovenské) kinematografie let šedesátých. 80% ()

Vesecký

Řekl bych, že druhá povídka je lépe zpracovaná než Čintamani a ptáci. Rukopis Čapkův je k poznání i pro toho, kdo Podívky z druhé kapsy nečetl, scénář se drží velmi přesně Čapkova slohu. V obou povídkách si zahrála navíc se svým typickým herectvím i Čapkova vdova Olga Scheinpflugová. Vladimír Šmeral mi ke sběrateli koberců a potažmo zlodějskému učni moc neseděl, navíc vlastně povídka končí pilováním mříží, aniž by vysvětlila, kde se vzal čtvrtý koberec s Čintamany. Nezvykle otylý Sovák v úloze sňatkového podvodníka byl výborný a Libuše Havelková jako jeho manželka mu výborně sekundovala. Vzhledem k tomu podivnému neukončení první povídky čtyři hvězdičky. ()

J R C Pecuchet

Skvělá adaptace povídek "Z druhé kapsy " Karla Čapka. V první povídce smekám před Josefem Hlinomazem co by najatém zloději.V druhé povídce září pánové Brodský a Sovák. ()