Serenity: Ticho pred búrkou

• Slovensko Ticho pred búrkou (viac)

Všetky tajomstvá raz vyplávajú na povrch. Baker (Matthew McConaughey) má toho dosť za sebou. Svoje životné rany si hojí v pokoji a horúčave rajského exotického ostrova kdesi v Karibiku. Živí sa tu ako rybársky sprievodca, má svoju loď s názvom „Serenity“, v dedine má domček aj milenku (Diane Lane) a nepeknú minulosť zapíja v bare. Ticho jeho života prelomí ako blesk z jasného neba jeho bývalá žena Karen (Anne Hathaway). A prinesie búrku. Znenazdajky sa objaví a zúfalo požaduje od Bakera, aby zabil jej súčasného násilníckeho manžela. V mene ich spoločného syna, aj v mene jedného milióna dolárov ako odmeny, má vziať jej manžela na rybársku výpravu a uprostred oceánu ho hodiť žralokom. Baker najprv odmieta, ale pokojné vody karibského raja sú už nenávratne sčerené. Výčitky a strach o syna ho začnú ešte viac prenasledovať a začne o návrhu premýšľať. Následná vlna vášní, udalostí a zvratov odhalí aj tie najskrytejšie tajomstvá. (Bontonfilm SK)

Dantte..

Film fakt nudí a po prozrazení pointy (která fakt není moc extra a po filmu si řeknete "to je jako všechno"), kterou už nějaký čas tušíte se zdá být nekonečný. Vztahy nefungují a emoce nepřicházejí. Jen tak mimochodem; Diane Lane je i ve svých 54 letech fakt neskutečně sexy. ()

RedRose

Poslední dobou ty castingy často strkaj těm chlapům znatelně starší baby ?! Navíc jako bývalá žena je tady o 18 let mladší ženská ?? Nic proti Diane Lane, ale tohle vypadá fakt divně... Mam rad videohry, virtualni realitu a tak podobne, ale tady jsem to vubec nepobral... Scenar i rezii musel delat jeden clovek, protoze dalsi by to uz nepochopil... ()

Alois88

Přesně takhle to dopadne, když se filmaři snaží být originální za každou cenu. Cíl byl jasný, natočte něco s podobně "šokujícím" zvratem jako třeba v Šestém smyslu. Ale co z toho udělat trochu víc Matrix? No prostě z toho vzešla hrozná kravina. Musím nicméně ocenit zpracování. Natočené a zahrané to bylo slušně. ()

Shitonit

Obsahově, obrazově, dějově i výkonově se jedná o super film. Bohužel toho tajemna v tom bylo víc a víc a já se v tom ztrácel, ztrácel až jsem se úplně ztratil, v podstatě mi ušel takovej ten fakt smysl, asi se dá říct že jsem to nepochopil a něco mi ušlo tak moc, že nezbývá než přiznat, že nevim. Prostě n.e.v.i.m... co si o tom mám na konec myslet, a už vůbec mi k tomu pochopení nepomohl fakt, že jsem ke konci prachsprostě usnul. ()

Toshio

Po druhým shlédnutí musím přidat jednu hvězdu. Obávám se, že tenhle film nebyl diváky pochopen. SPOILER. Určitě se nejedná o sci-fi, žádná počítačová hra tam není. Je to čistý podobenství a tak je k tomu nutný přistupovat. ()

maoc

Spoilery! Jsem rád, že je film rozporuplně přijímán. Taková díla bývají osvěžující. Serenity není film, který pohne filmovým světem. Nebyl jím ani Smrtihlav ani Vanilkové nebe s španělskou předlohou Otevři oči a koneckonců ani Scorseseho Prokletý ostrov. Přesto ale jmenované snímky jsou pro mnohé diváky kultovní a tím bude i Serenity. Obzvláště pro otce synů, kteří si ve filmu přece jen najdou něco víc než ostatní. Když jsem pročítal komentáře přede mnou, zaznamenal jsem 2 výtky, které musím dementovat. Jednak už trailer jasně naznačoval, že nic nebude, jak se zdá, a přestože neprozradil mnoho, bylo jasné, že "obyčejné" drsnější drama o manželském kosočtverci, pardon trojúhelníku, se tak úplně konat nebude. Takže ti, co skuhrají, se asi dívali špatně. Druhá výtka je důležitější - chabé herecké výkony obzvláště Anne Hathaway. Začnu zeširoka - první půle měla vypadat realisticky, ale měly se v ní objevovat rušivé prvky, které zapadnou do skládačky příběhu poté, co zjistíte, že je všechno trochu jinak. Těmi prvky byly například mizející věci a postavy, neskutečná osudová ryba Spravedlnost, opakující se scény (semafor, ...), podivné dialogy, stejné načasování událostí a v neposlední řadě chování postav. Z něho měla být poznat určitá prkennost, strojovost, nerealističnost (vždyť je designoval 13letý kluk!) a to si myslím, že Anne splnila velmi dobře. IMHO to po ní přesně takto režisér chtěl. Tož tak. Za sebe musím dodat 2 věci. Ad primo právě fakt, že je všechno hra, kterou naprogramoval 13letý kluk, je největší slabinou filmu a bortí celou konstrukci jako domeček z karet. Veškeré sexuální scény i napětí mezi postavami a mnoho dalších věcí je prostě příliš realistických, dospělých, než aby je dokázal vytvořit. Přitom jde jen o scénáristovo samoúčelné násilí, aby mu držela pohromadě konstrukce příběhu a matení diváka. Možná kdyby bylo klukovi 20 let, tak by to bylo uvěřitelnější, ale zase by se vytratil ochranitelský instinkt a divácký potenciál. Ad secundo přese všechny výtky a snahu, aby film byl spíše líbivý než syrový, což bych ocenil víc, jsem si ho hodně užil a závěrečná scéna mne dojala k slzám, mimo jiné i díky dobré hudbě. Můžete se smát, že jsem naletěl na limonádu, kterou ostatní pohrdají a naopak kritizují jako přeslazenou, ale mně je to fuk. Filmy a příběhy mají mimo jiné dojímat. Když se to podaří, tak to počítám jako úspěch. ()

lusa

Bez potreby zdôvodňovať poviem len toľko, že mne sa to páčilo. Zvrat, ktorý podľa mňa ani nemal byť zvrat, iba súčasť pointy a ktorý tu vytáral v komentári každý druhý chuj, mi k celkovému dojmu zapasoval. Metafory mám skrátka rada. Jo, a krásny Maurícius. 4* ()

Mkartaylas56

Ticho před bouří, aneb další film s celkem originální a nadějnou zápletkou, jejíž přenesení na plátno je ale takřka katastrofální. Steve Knight dostal opravdu dobrý nápad a pokusil se natočit strhující thriller, který každého diváka totálně odzbrojí a odpálí. Zprvu to tak i vypadalo, konečně i nejedna přední herecká hvězda Hollywoodu na tento projekt kývnula, ale to provedení... ach jo. Nezajímavé postavy, sice místy experimentální, ale za to špatná kamera a bohužel i ve většině případů nezáživný děj. Co se týče herců, tak snad až u Matthewa jsem neviděl nijak zvlášť kvalitní výkony na to, aby mě něčím zaujaly. Znovu se vrátím ke scénáři, protože to je dozajista nejzajímavější část snímku. V první polovině se nám před očima odehrává sice celkem hloupé, ale snesitelné drama, během kterého se ale dost často děli samé nelogičnosti, u kterých jsem si ale říkal, že se postupně osvětlí, proč se co a jak děje atd. No a teď se dostávám k hlavnímu zvratu, který měl z Knightova pohledu vypadat a zapůsobit určitě mnohem lépe, protože místo toho, abych byl nějak překvapen či odpálen, jsem se jenom smál, říkal dokola WTF a snad i párkrát vrazil hlavou do stolu. Zkrátka jsem to nepochopil a i když mi ve zbytku filmu došlo, jak to tvůrci zamýšleli, tak jsem spokojen rozhodně nebyl a nejsem vůbec překvapen, jaká hodnocení napříč filmovými databázemi, recenzemi apod. Ticho před bouří má. Jinak pokud vám můj koment připadal lehce chaotický, tak je to kvůli tomu, že bych musel psát se spoilery a to jsem nechtěl. 40% ()

iN

Hvězdičku navíc dávám díky zvratu na konci, ale zas tak úplně origo to není - rámcově mi to svým pojetím reality zapadá spíš do stylu Krajních mezí (resp. novodobějšího Black Mirror). Námět prostě celovečerní film neutáhne, nemá to drajv a Matthew už je v pózách vysloužilých armádních borců okoukaný. Jako film na větrný březnový večer OK, ale nic víc. ()

Daertelon

No, propracované to rozhodně není, ale přesto to má zajímavou zápletku, dramatické scény jsou doopravdy dramatické a ten nápad není úplně mimo. Herecké obsazení by samozřejmě dovedlo i z největší blbosti udělat megafilm a tady se to povedlo. Esteticky i hudebně kvalitní, scénář sem tam drhne, jinak je ale příjemný. 85% ()

Pitryx

A tak by to byl možná skvělý film bez zbytečných scén. Těch je tu více než je zdrávo. No, škoda, takže když spočítám tu hluchotu plus pomalý děj, vychází mi to na šedesát. Jenže ...Jeden příběh je na sto, druhý na nulu a ten třetí někde uprostřed. Výsledek moc nenadchl, protože to všechno se spojilo hodně nelogicky. No, já se v tom nebudu dále mamrat a dám těch dvacet. To za první část, kde se to ještě tvářilo normálně a kde byl nějaký ten hezký a podařený záběr. Pak to šlo celé do kopru. Linie příběhu s prodejcem radaru byla naprosto zbytečná. Otravovala, zdržovala a mi to šlo na nervy. ()

Tominni

Příběh rybáře, hnaného touhou chytit svého vysněného tuňáka, jinak se oddávajícímu pití a ženám. Potud nic složitého až do okamžiku, kdy se objeví Anne Hathaway se svojí nabídkou. První polovina filmu vlastně je celkem dobrá, pak se ale Steven Knight pustí do vysvětlování a tady už to drhne. Ve výsledku pak zůstane něco k rozmýšlení, ale i trochu rozpaků. ()

Pete

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Nejspíš to všechno muselo kdysi na papíře dávat smysl, nebo dokonce vypadat slibně, jinak si nedovedu vysvětlit realizaci takhle epické hovadiny, navíc nudné, až otravné. Žánrový slepenec katastrofálně nefunguje na žádné úrovni, a proč z toho dělat vědu - je to prostě blbina, jak říkával strýc Čestmír. ()

mrclTV

Čo začalo ako moderná parafráza na Starec a More mixnutá s lacnou kriminálnou zápletkou, bolo úspešne potopené absolútne blbým mysterióznym prvkom. Tak toto ma nebralo. Aspoň, že sa da film vysvetliť aj v hlbšej, duchovnejšej rovine (a nie v doslovnej), ale to je na veľmi dlhé lakte. Tak či tak, stále je to v mojich očiach hlúposť. ()

subic

Matthew McConaughey je bývalý voják z Iráku a teď hustě uvěřitelný násos a rybář, vedle něj matka jeho dítěte Anne Hathaway jako taky dost uvěřitelná femme fatale. Jednoduchý děj plyne a plyne a v posledních minutách dojde k celkem překotnému rozuzlení. Navíc ta atmosféra někde v Karibiku je príma, takže místní hodnocení by mě mohlo trochu zklamat. Ale jde o to, že Steven Knight si píše jen více méně průměrné scénáře až na 2 výjimky, Tah pěšcem a hustý Východní přísliby. ()