Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo riadi dom niekto ďalší? (Continental film)

Hamaradža

Trochu ako produkciou väčšie študentské cvičenie na tému Vesmírna Odysea. A pritom sa stačilo trochu viac zamyslieť pri písaní scenára. ()

kajas

Kdyby byl ten dům aspoň pěkný... námět je rozhodně zajímavý a v českém/slovenském prostředí neotřelý, řemeslné zpracování má úroveň, ale co je to platné, když se nejpozději od druhé poloviny soustředíte na nelogičnosti a boty, kterým máte chuť se z plna hrdla smát. A samozřejmě nelze nezmínit ultraotravnou nejlepší kamarádku hlavní hrdinky. Škoda přeškoda. ()

ilemas

Na slovensko-české poměry velmi dobrá realistická sci-fi o AI, která může mít i negativní stránky. Líbil se mě dům na krásném místě v horách. Velmi příjemné překvapení, téměř jak hollywodský film. ()

honajz2

Tohle se mi hodnotí dost těžko. Silné 3* nebo slabé 4*? Jako, líbilo se mi, že to má napětí (a v závěru je teda funkční dost, až jsem čuměl), že v Česku konečně natočil film jiného žánru, než komedie nebo drama (a ještě pohádky se tu točí) a vlastně mě to skoro ani nenudilo, což je taky celkem zázrak, Gabriela Marcinková se tu snaží uhrát co může, jelikož je to skoro celé jenom na ní, jelikož ostatní role tu jsou vedlejší, taky to bylo celkem dobře natočené a na naše poměry i dobře zvládnuté, dokonce to bylo zvládnuté i technicky. ALE... Má to i negativa. Je tu dost nelogičností, dost děr ve scénáři (SPOILER jako, fakt pochybuju, že by ten dům získal takovou moc, aby ovládl každou elektroniku po světě... KONEC SPOILERU), sem tam to je i tak trochu naivní, ale to jsem schopný režisérovi (ale snad jenom českému), který doposud točil teen komedie a teď se pokusil o něco nového a vážného a napínavého, odpustit. Příště by to mohlo být lepší. Některé vedlejší role, konkrétně kamarádka Zuzany, jsou celkem blbě zahrané (SPOILER kamarádka jí najde na mobilu, kdo jí skrze ty kamery v domě sleduje a tlemí se u toho, jako kdyby o nic nešlo KONEC SPOILERU a těch momentů je víc). Co se nápadu týče, je tam toho hodně z jednoho čarodějnického dílu Simpsonových, tohle jsem jako fanoušek přehlédnout nemohl. Na jednu stranu, je zajímavý nápad to natočit vážně, na druhou stranu, fakt tam toho je z toho dílů dost vykradeného, naštěstí závěrečná pointa je jiná. A tohle všechno ten film prostě kazí. Zase upřímně, české filmy jsou tak strašně v háji, že tohle rozhodně patří mezi nejlepší filmy tohoto roku, aspoň co jsem zatím viděl. Když zavřu obě oči, tak by to na slaboučké 4* bylo, ale jenom kvůli tomu, že nic moc lepšího tenhle rok v Česku nevzniklo. Což je celkem šílený, jak zmiňuji u spousty komentářů k letošním českým filmům. Takže velmi, velmi slabé 4*. Btw, chtěli jste někdy vidět, jak dům znásilní ženskou? No prosím. ()

Garson

Režisér Karel Janák konečně udělal tlustou čáru za filmy pro puberťáky a natočil snímek s velmi vážným tématem a tím je hrozba umělé inteligence.Andrej(Vojta Dyk) pracuje jako programátor a jeho šéf mu nabídne,aby se s manželkou Zuzanou(Gabriela Marcinková) jako testovací osoby přestěhovaly do domu který je prošpikován kamerami a řízen počítačovým systémem.Nejdříve to vypadá idylicky kdy dům reaguje na přání jako třeba uvaří kávu a pustí hudbu,ale jak je známo z reality tak každý komfort bývá draze vykoupen.Vojta Dyk většinu času pracuje ve firmě takže celý den je pod dohledem jen jeho manželka která pracuje doma jako sochařka.Z neustálého sledování má Zuzana nepříjemný pocit,ale Andrej jí uklidňuje že se to časem poddá.Párkrát se Zuzana setká s nejbližším sousedem který má doma počítače a přes systém jí sleduje.Tento "tajný" ctitel je po čase odhalen.Když se po nějaké době dům vymkne kontrole a začne Zuzaně dělat ze života peklo snaží se jí tento soused pomoci,ale po zásahu elektrickým proudem zahyne u plotu před domem.Film mě zaujal,ale zároveň potvrdil mé obavy z moderních technologií které se stále více rozšiřují.Lidé jsou čím dál víc pohodlnější a čím dál víc volí počítačově řízené projekty za které zaplatí obrovské peníze,ale přitom si neuvědomují,že jedna malá chyba v systému je dokáže převálcovat víc než živelná pohroma. ()

Martin741

Karel Janak sa snazi a snazi a sńazi ... ale prilis u toho vidiet kopirovanie zahranicnych vzorov. Nie ze by to vadilo, ale obavam sa ze Janak rezisersky nedospeje ani na svoju 50 -ku. Zacinal nezavaznymi tinedzerskymi komediami a naraz snaha o pomaly az mysteriozny fryler , a hned dokonca o Umelej inteligencii ? Podla Janaka jo, ale ja myslim, ze scenar je priserny, napisany len na kolene a to este aj hura systemom. Apropo, ceskoslovenske mysteriozne frylery sa tu stale jaxi neudomacnili. Uzivatel Kamil Fila znamy tu ako Tetsuo ma Ramzeszial pravdu to s tou brakovostou : 30 % ()

rakovnik

Film je na československé poměry tak jiný, až jsem si celou dobu sledování říkal, kde jen že jsem podobný námět viděl. Zajímavý scénář i děj mi rušily mezinárodní obsazení (nevím proč, ale odjakživa mám ke kombinaci herců odpor) a "Oko dravce" na konci, stejně jako trochu zvláštní pointa. Ovšem celkově jsem se docela bavil. ()

bourec

Rozhodně tady nebudu posuzovat a hodnotit co se zakládá na možnostech počítačovejch programů,a co ve filmu je nesmysl.Je to filmová databáze.Film nebyl vůbec špatnej,a nenudil sem se.A Gábinka mě docela rajcovala.A vzhledem k tomu,že se film vymyká všem žánrovejm zvyklostem naší zemičky,tak trošinku nadhodnotim za odvahu.60%. ()

dubinak

Asi se mi vyplatí hodnotit film tak, jak jsem si ho užila, jak na mě zapůsobilo zpracování, vizuál, herecké výkony, prostředí, dialogy a raději se nebudu vrtat v tom, jestli je scénář reálný nebo nereálný jako většina zdejších komentářů. Moje vědomosti totiž nejsou natolik široké, abych věděla, zda je tyto technologie možné využít v opravdovém životě, protože kdybych se měla nad každým scénářem takhle zamýšlet, asi bych nesměla dát dobré hodnocení ničemu. Takže já říkám, že Důvěrný nepřítel se mi líbil tak nějak lehce nadprůměrně, protože vizuálně byl na velmi vysoké úrovni, herecky jakbysmet, vyloženě mě tam nic konkrétního neštvalo, naopak to na mě působilo až zahraničním dojmem. Scénáristicky to samozřejmě mouchy mělo, šlo to ke konci až do extrémů a taky to začínalo být zdlouhavé, ale velké pomluvy o tomto snímku říkat nemůžu. Na české poměry velice výživné. ()

Lenka.Vilka

Tenhle film má zásadní problém. Nesměli by jste před ním vidět nic na podobné téma. Potom snímek bude doslova žrát. Protože zde jsou jenom tři řešení věci: buď manžel nebo dům nebo uchýl z zvenčí. Keci kolem jsou jenom omáčka. Čili všechno závisí na hereckém výkonu představitelky Zuzany. Takže jo, nebylo to špatné, ale prostě moc dlouhé. Hlavně od momentu, kdy divák pochopí, o co jde, protože se mu to řekne. Ale pro jistotu mám to na konci vysvětlí znovu? Scénář, který diváka buď podceňuje nebo si myslí, že je blbec. ()

necisty

Má to skvělý námět, jen mám pocit, že jsem ho už někde viděl. Bohužel ani čeští a slovenští herci nepředvádí kdo ví jaké výkony a úplný závěr už hraje na hodně přitažené vlasy. Bez posledních 20 minut by to možná ještě na 4 stačilo. ... CC Flora ()

zette

Janakova rezie me pozitivne zaujala, slusne je i budovani atmosfery (ktera se bohuzel zacne v zaveru tristit o pretazenou stopaz). Brzobohaty je velice schopny hudebnik. Co je ale na Duvernem nepriteli spatne je jeho scenar, ktery si neumi poradit s jinak zajimavym nametem. Krome Marcinkove a Maleho jsou herecke vykony spatne, korunu tomu nasadil mizerny Dyk. ()

PavelVanekArt

Originální námět potápí fádní herectví, nudná výprava, slabej scénář a celkově hloupou zápletkou, která je obšlehnutá z Hollywoodských béček, kde to alespoň ale funguje. Tady to typicky česky nevyšlo a pochyboval jsem, že by i vyšlo, protože na tenhle typ filmu nemáme talent. 2*-3* a.k.a 40% ()

pakobylka

Hmmm ... na samotě u lesa ... v inteligentním domě, který má vlastní názor na to, jak se postarat o své obyvatele. Musím říct, že atmosféra snímku (jakkoli se tvářila ambiciózně) mě nechala chladnou, nevyděsila mě ani nedojala ... a pointa se mi zdála slaboduchá - v podstatě nesmyslná ... 2,5* ()

angel74

Ten námět by měl docela velký potenciál, kdyby tvůrci víc zamakali na příběhu. Přinejmenším by to chtělo logicky uvažovat, co je ještě možné a co už je holý nesmysl. Narážím třeba na podivuhodné schopnosti domu pronikat za hranice svých zdí. Ovlivňovat chod značně vzdálené nemocnice totiž asi nebude v jeho moci. Taky bych se zbavila většiny svlečených scén, šlo spíš o úlitbu divákovi pro jisté zatraktivnění děje, než aby měly nějaký hlubší význam. Hlavně mi však připadá, že poslední trochu šílená dvacetiminutovka veškerou snahu o dobrý film totálně zazdila. (45%) ()

HorrFi

Tak tohle ne.. je to typická ukázka jak se dá zkazit celkem dobrej potenciál/námět.. v první řadě mi byl Vojtěch Dyk hrozně nesympatickej, ale to je mi v každým filmu.. Karel Janák už má něco za sebou, ale tohle si myslim, že bylo nad jeho síly.. jako thriller to moc napínavý nebylo.. jak by řekl muj kamarád: neměli tam bydlet ()

dr.fish

Je to určitě překvapení. Že Janák natočí takhle slušný film, že bude mít nápad, realizaci a i úroveň. Tohle jsem fakt nečekal. Amerických filmů z tohoto ranku jsou desítky, našich jako šafránu. 75% ()