Atypický

• USA Atypical
USA, (2017–2021), 19 h 51 min (Minutáž: 26–39 min)

Tvorcovia:

Robia Rashid

Hudba:

Dan Romer

Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport, Keir Gilchrist, Jenna Boyd, Brigette Lundy-Paine, Amy Okuda, Raúl Castillo, Megan Easton, Tina Grimm (viac)

Když se autistický teenager rozhodne najít si přítelkyni, jeho snaha o větší nezávislost přivede celou rodinu na cestu za sebepoznáním. (Netflix)

jakear

Znáte to, jak si připadáte, že je k vám celý svět úplně nespravedlivý? Takový pocit se často dostaví ve chvíli, kdy se nám něco nedaří, kdy s něčím zapolíme a připadá nám, že nám někdo tam nahoře nepřeje. Všichni známe vliv nějakého krátkodobého omezení na náš život - ať už se jedná o nějakou zlomeninu, kvůli které musíme několik týdnů mít končetinu v sádře, nebo dojde na to, že nám zubař předepíše rovnátka, kvůli kterým se stydíme se najíst, když nemáme možnost si jít po jídle zkontrolovat zuby a případně je vyčistit - to všechno známe. Jenže pak přijde čas, kdy nám sádru sundají, nebo kdy nám dají rovnátka jen na noc a omezení jsou pryč a zase si přivykneme ke zdánlivě bezstarostnému životu. Někdy se ale setkáme s lidmi, kteří se den co den potýkají s nějakými obtížemi - jsou slepí, hluchoněmí, potřebují k pohybu vozíček a podobně - a právě v tu chvíli si uvědomíme, že naše potíže jsou jen malichernosti a na maličký okamžik si začneme vážit těch malých věcí, které si neuvědomujeme, že ovládáme, a ostatní by nám je jen mohli závidět. Jsme zvyklí každý den komunikovat se svou rodinou a přáteli, bavit se s kolegy, prohodit slovo s někým v obchodě nebo v dopravním prostředku. Lidé, kteří trpí nějakou podobou autismu, si jen tak nepokecají s někým na potkání. Pro ně může komunikace znamenat měsíce přípravy, sociální interakce je pro ně velmi složitá. Znáte to, každý má nějaký smysl pro humor, někoho vtip pobaví, druhého znechutí. Jenže lidé s poruchou autistického spektra často smysl pro humor úplně postrádají, všechny fráze berou příliš doslovně a nechápou, co lidé považují za humorné. Také si dělají starosti s tím, jaký mají nasadit výraz v obličeji v reakci na nějakou událost, najít přiměřenou formu úsměvu, číst "mezi řádky", vědět, kdy se něco hodí říct a kdy je lepší o dané záležitosti mlčet, nedokáží rozeznat jen pouhé náznaky, nonverbální komunikace je pro něco zcela nepochopitelného. O to složitější je pro takové lidi ne pouhá běžná socializace, ale také najít si partnera, vyjít si ven s někým, kdo se vám líbí, a "udělat dojem". Pro takové lidi je velice složité vědět, kdy říct nějakou pochvalu, kdy se na něco se zájmem zeptat - dokáží jen nasávat "návody" a rady od ostatních "normálních" lidí v jejich okolí. Taková témata zpracovává Atypical. U každé epizody tohoto seriálu jsem se dokázal dojmout - nemyslím tím, že by mi tekly potoky slz, ale velmi hluboce mě některé situace zasáhly a něco uvnitř mě nutí neustále nad nimi přemýšlet. Musím říct, že tenhle seriál mě DOOPRAVDY donutil začít si vážit svých malých talentů, které mám - smysl pro humor a dovednost seznámit se. Jsme všichni velmi nadaní, jen o tom ještě nevíme :-). ()

stephano

Sheldon 2.0 a jeho rodina, nevim proc vsichni autisti musej bejt vyobrazeni takhle. Jinak co se musí nechat je to dobře natočený a dá se to za den zkouknout celý. ()

Vera2613

Atypical je veľmi pohodový a dosť návykový seriál. Má veľa zábavných ale aj dramatických momentov. Mám pocit, že sa to každou sériou zlepšovalo. Nebolo to zbytočne naťahované ako to zvykne byť no vadili mi tam dve veci. Prvou bolo to, že Casey ako mladšia sestra vyzerala omnoho staršie ako jej brat Sam ale tiež aj na svoj vek. Naozaj prvé časti som si myslela, že je to opačne. A druhá vec je tá, že Izzy nemala toľko priestoru, aby bol jej charakter vykreslený lepšie, čo ma mrzí pretože ma dejová linka s ňou veľmi bavila. Avšak ako celok mi Atypical veľmi sadol. Skvelé postavy na čele so Samom a tiež jeho sestrou (Brigette je veľmi očarujúca musím napísať) ale najmä Zahidom! Ten bol najvtipnejšou vložkou celého seriálu. Hodnotím za 5* a teším sa na žiaľ už poslednú 4. sériu. ()

Sharleen

Prekvapivo normálny, úprimný, poučný, ale hlavne zábavný rodinný seriál, v ktorom si nájdu to svoje ako pubertiaci, tak aj ich rodičia. Decká a ich kamaráti, či lásky sú všetko sympatickí, neokukaní herci, každý tu má svoje miesto aj význam Dospelí tiež v pohode, až na Jennifer Jason Leigh, ktorá mi občas liezla na nervy a to si ju ešte našťastie pamätám ako mladšiu verziu, keď až tak netlačila na pílu.. horšie sú na tom určite tí, čo ju vidia po prvý raz až tu. Videné 3 série, pre mňa všetky na 4 **** ()

Kytarka

Tohle se mi fakt líbilo. Nejen, že příběh rodinky s autistickým klukem v čele je slušně propracovaný, taky se tam dějí věci ze života, se kterými se setkává spousta z nás. Nic nového. Šikana, snaha zapadnout mezi ostatní nebo kouzelná formulka mnoha rodičů "zůstaneme spolu kvůli dětem"... Ale všechno je to laskavě obaleno do prostředí se sympatickými postavami. Samovy průpovídky, kdy je vtipný, aniž by vlastně chtěl... Zahid aka nový Howard Wolowitz... Švihlá ségra, ujetá máma, tatík, co je oporou... To se musí vidět. Dávám pět. :) ()

44adamko44

Kto sa zaujma o autizmus a Antarktídu tak sa do tohto seriálu zamiluje. Nie som fanúšikom ani jedného a trvalo mi kým som tomu prišiel na chuť (asi 4. časť, už som sa chcel na to vykašľať), no už teraz sa teším na ďalšie a ďalšie pokračovanie. Seriál som si neskonale zamiloval. Hlavný hrdina, autista Sam sa potýka s bežnými starosťami každého stredoškolského/vysokoškoského študenta, je však autista a nie všetko je preňho tak jednoduché ako pre nás. Jeho inteligencia, záujem o už spomínanú Antarktídu a neskonalý cit pre detail je to čo človeka udrží pri tomto diele aj napriek občasným nudným pasážam. Rodinné problémy, škola a študentské lásky je gro toho čomu Sam v seriáli ako autista čelí a verme, že úspšne. ()

ProfChudak

Dude, nobody's normal... Vskutku. Samov autizmus zaniká pri nenormálnej normálnosti jeho okolia, ktoré je autistické možno viac ako Sam. Vtipné, chytré, chytľavé. ()

Anusak

Serial Atypical se venuje dospivajicimu klukovi s poruchou autistickeho spektra a jeho rodine a okoli, ktery se snazi vyznat a uchytit ve svete a poznat lasku psychickou i fyzickou. Dlouho jsem nevidela tak prijemne feel good dilo, kde se navic uvedena jinakost nepouziva jen jako rekvizita, ale jako prirozena soucast zivota, ktera dej posouva dal. Nekdy ho odlehci, nekdy naopak a obcas je zdrojem ve vysledku jemneho humoru, ktery vsak neni trapny. Fakt mi to prijde vylozene balzamovaci na dusi, jakkoli dokazu pochopit ze jde ve vysledku o pohadku. Ale i pohadky nam muzou byt inspiraci, no ne? ()

Veber

Skvělý seriál. Humor s nadsázkou, který mi seděl. Postavy divné, některé svým způsobem nesnesitelné, ale všechny jsem si nakonec oblíbila. Outfity Paige jsou tedy neskutečné:-) Pro mě to byla na pár dnů opravdu srdcovka. Nenapadlo by mě, kolik věcí lze napasovat na Antarktidu. ()

PoprockCZ

1. Série: Moc povedené vykreslení smýšlení člověka s autismem. Zejména první půlka epizod byla plna funny momentů, založených především na embarrassing situacích, které z našeho pohledu vyznívají šíleně, ale člověku s tímto vnímáním přijdou běžné. Mrzí mě jen nedotažený konec. Vše bylo uzavřeno příliš narychlo, skoro jako by to naznačovalo další pokračování. 2. Série: Posun nahoru, lepší vykreslení charakterů, stále vtipné, nejlepší série. 3. Série: Stále decentní, ale již propad v uvěřitelnosti vyprávění. Myslím, že tady bych seriál definitivně zakončila, vše se tak nějak sjednotilo a už netřeba nic znovu rozpitvávat. 4. Série: Nakonec celkem milé překvapení. Sam sice až neskutečně začíná zvládat pro autistu náročné situace, ale celý seriál se musí brát trochu s nadhledem - pak se člověk zasměje i mnohým trefným vtípkům. Celý příběh se na všech koncích poměrně optimisticky uzavřel, což také potěší. ()

breebee

Tak dlouho jsem se tomu vyhýbala, až mě Netflix ukecal a nelituju. Je to opravdu super, hlavně první série a nezabere vám to víc než jeden víkend. Asi nejsilnější stránkou jsou ty úžasné postavy, jak už bylo několikrát řečeno. Taky se mi hrozně líbí, že vám seriál ukazuje trochu jiný pohled na svět. Těším se na třetí sérii. ()

Thug_Leo odpad!

Rádoby originální,ale ve všech směrech (pod)průměrný seriál pracující s klišé jako záchranou berličkou. Ve výsledku nic nového ani převratného, spíše nuda. Nesympatický cast, absence humoru mimo ten z 5.třídy a hudba? Podbízivá funky srajda apelující na emoce diváka v momentech kdy si říkám, co to do prdele má být? Chtěl jsem dát 1* ale nevím za co bych ji dal ()

camomilla

Skvela oddychova podivana a dukaz toho, ze prijemny serial s humorem na urovni porad zije. Kazda postava ma svuj vyznam a Samovo uprimnost nejde nemilovat ()

Rathe

Je to příjemná podívaná, která pobaví tím, jak Sam řeší své každodenní problémy, které pro nás jsou naprosto triviální. Na druhou stranu nad tím ale musí (nebo alespoň může) zapřemýšlet, že ačkoliv seriál to vykresluje z 90% vtipně, realita tak růžová není. A děti s autismem potřebují pomoc, pozornost a vnímavost okolí. Rodiče mi celou druhou sérii lezli strašně na nervy, ale Sam a Casey jsou naprosto úžasní. Drží celý seriál! ()

NinetyOne

Všechny tři série mě moc bavily, seriál jsem zkouknul během týdne. Dal bych i 5 hvězd, ale nelíbí se mi, že Netflix to všech seriálů pro teenagery musí cpát LGBT komunitu a úplně tim kazí dojem. Tak 75%. ()

Pavoučí univerzum na Amazonu?

Pavoučí univerzum na Amazonu?

08.09.2020

Studio Sony oznámilo nový seriál Silk, jenž by měl rozšířit hrané univerzum kolem postavy Spider-Mana. Seriál by pak navíc měl dorazit na streamovací službě od Amazonu, což by mohlo naznačovat, že… (viac)