Atypický

• USA Atypical
USA, (2017–2021), 19 h 51 min (Minutáž: 26–39 min)

Tvorcovia:

Robia Rashid

Hudba:

Dan Romer

Jennifer Jason Leigh, Michael Rapaport, Keir Gilchrist, Jenna Boyd, Brigette Lundy-Paine, Amy Okuda, Raúl Castillo, Megan Easton, Tina Grimm (viac)

Když se autistický teenager rozhodne najít si přítelkyni, jeho snaha o větší nezávislost přivede celou rodinu na cestu za sebepoznáním. (Netflix)

Vodnářka

Obvykle fakt nemám ráda tohle osekaně zjednodušené prezentování autistů jako těch chytrých asociálů, co milují pravidla, a ani nemusím tyhle naivně optimistické příběhy, bez větších problémů, s převážně dobrými konci a dobrými lidmi. Atypical má ale tak sympatické postavy, chytlavý příběh a kouzelnou Brigette LundyPaine, že mu všechny "nedostatky" s radostí odpustím :) ()

Malarkey

Po americku příjemně koukatelný rodinný seriál, na kterém není vysloveně nic špatného, ale zároveň nějak nevím, proč bych z něj měl být u vytržení. A navíc si úplně nemyslím, že tu ty postavy jsou tak originální, abych se s nimi bavil každou další scénou. Ano, je to o autistovi a ano, snaží se mu podhazovat zdánlivě běžné věci, aby to jako mělo nějakou komediální šťávu. A neříkám, že jsem se kolikrát nepobavil. Upřímně si ale myslím, že seriál zapadne v množství dalších rodinných dramedií a sitcomů, kam prostě patří. Příjemné, pohodové, ale zapomenutelné. Na běžné odpolední popracovní relax koukání ale na pohodu. ()

DaViD´82

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Antarktidě/autismu (ale báli jste se zeptat) aneb "jakože autistická Báječná léta pro 21. století". A ne, byť se to na první dobrou může zdát jako laciný pokus "o něco jako Sheldona", tak Atypical je o něčem jiném a jinak. Málokterý seriál dokáže tak suverénně balancovat na tenké hraně dramatu, komedie, sentimentu i nevtíravého ponaučení a přitom nesklouznout k moralizování, vtíravosti či něčemu podobně nízkému. Všichni chybují, všichni přirostou k srdci; speciálně pak ústřední sourozenecké duo. Jediná výraznější výtka je, že některé vedlejší charaktery jsou až příliš jednorozměrně sitcomové (byť povětšinou jde o postavy vtipné, ne že ne), což k jinak ryze hořko-sladké rodinné linii Gardnerových ne vždy sedne. A pak také odklon směrem do sitcomových vod ve třetí sérii. Ano, je to přežitý nic-proti-ničemu typ seriálu jak z devadesátek. Ne, nevadí to, protože ve svém ranku "pro celou rodinu" patří k těm vůbec nejlepším za poslední dobu. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 3/5 | S4: 3/5 | ()

Pethushka

Po delší době americký seriál, který mi nepřijde jako ztráta času. A kupodivu s ním přichází opět Netflix. Postavy a dialogy jsou rozhodně zajímavé a dobře se na to kouká. V Samovi občas vidím trochu rysy Sheldona a v jeho ségře zase ségru Dextera. Tím ale nechci říct, že by je kopírovali, obě postavy jsou originální a věřím, že si k nim najdu v dalších sériích ještě bližší vztah. //// Po zhlédnutí druhé série zvedám hodnocení na plný počet. ()

Botič

Juno meets Modern family! Provokativní, odvážná a zatraceně feel good dramedy, kterou si pro sebe krade Brigette Lundy-Paine. ❤️ ()

misterz

Veľmi príjemne, s humorom a veľkým rancom lásky podané trápenie sa s autizmom. Tu je krásne vidieť, ako dôležité je pre autistu mať chápavé rodinné zázemie. Je tu humor, je tu zábava, tiež dráma a miestami i clivota.... skrátka je tu všetko čo od drámy na túto tému čakám. Až na peripetie sestry hlavného hrdinu, tie ma moc nezaujali. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

veru_needy

Tenhle seriál je prostě něco jiného. Je to vlastně rodinné drama, ale zároveň je to něco mnohem víc. Hned jak jsem objevila tento seriál, celou první sérii jsem zkoukla během snad dvou dní. Ta byla sice dobrá, ale nijak vyjímečná a nějak zvlášť neoslnila, prostě taková pohodovka. Všechno se tak pořád nějak rozbíhalo a charaktery se moc neprohlubovaly, lidi se dávali dohromady a zase rozcházeli a tak pořád dokola, až do posledního dílu. Nebylo to vyloženě vtipné, spíš tak milé, až to bylo úsměvné, což je ale vlastně záměr. Na druhou stranu je to ale velice kvalitní sonda do života 'obyčejného' chlapce, který trpí autismem a jaké je to s ním žít. Potom přišla další série, která přidala na tempu, představila pár nových postav a úžasně prohlubovala charaktery a vztahy mezi nimi. Seriál vlastně nemá žádnou hlavní zápletku, ale i tak se mu druhou sérií povedlo mě vtáhnout do děje. Postavy se mi líbí úplně všechny, protože každá je něčím vyjímečná. Seriál jednoznačně doporučuji, ale pokud si neoblíbíte většinu charakterů, nebude vás to asi bavit, protože tam o nic jiného vlastně nejde a je to celé svým způsobem originálně neoriginální. - "Penguins mate for life. So penguins aren't like people, they're better. ()

Mikah

Chápu, že mnoha lidem lidem tento seriál připadá zábavný, ale není možné na něj spoléhat jako na dobrou autistickou reprezentaci. Cílem totiž není šíření povědomí o autismu ani nabídnout lidem ve spektru něco, s čím by se ztotožnili, cílem je, aby se co nejširší publikum pobavilo nad lidmi, kteří jsou v něčem jiní. Je to seriál, který vytvořili neurotypici pro neurotypiky. Tvůrci se radili s psychology a rodiči autistických dětí, ale samotní lidé na spektru se na něm prakticky nepodíleli a dokonce i hlavní postavu hraje neurotypik. Sam spíše než jako člověk působí jen jako slepenec stereotypů. Bylo by třeba tyto stereotypy spíš bořit, než se k nim neustále vracet. Někteří lidé se shodují, že věrnější zobrazení autismu vidí spíš v Casey a Else. Seriál neukazuje Samův svět, jeho prožívání a jeho těžkosti, ale spíše to, jaké problémy přináší Samův autismus lidem kolem něj. ()

Handle

1. SÉRIE (85 %): Fajn feel-good oddychovka, která nejspíš neudělá díru do světa, ale fandy dramedií milující různá životní moudra třeba i o tučňácích (takže mě) minimálně velmi potěší a pohladí po duši. Sice je psychologie postav trochu zjednodušená, ale jinak je to nesmírně příjemná podívaná. Zatím hodně, hodně pěkné čtyři hvězdy. // 2. SÉRIE (90 %): Myslím, že lehký posun už je znát i v psychologii postav, takže já jsem nadšenej zas o chlup víc a rád zvedám na plný počet hvězdiček. Jako celek se mi to opravdu moc líbilo - má to takovej ten správňáckej nadhled a člověk se u každého dílu zamyslí i zasměje. // 3. SÉRIE (95 %): Nevím, jestli Atypical opravdu čím dál víc "zraje" nebo ho mám prostě jen čím dál víc raději, nicméně 3. řada mi přišla prostě zase o něco víc konzistentní. A dokonce i více postav zde dostává svůj zasloužený prostor (třeba taková Paige mě tentokrát opravdu bavila). Prostě bravurně vyvážená dramedie (vtipná i dojemná) a zatím naprosto jednoznačně můj oblíbený seriál od Netflixu. // 4. SÉRIE (85 %): Sice finálová čtvrtá řada není "vrcholem seriálu", ale rozhodně se za sebe nemusí stydět a bylo to milé důstojné zakončení - hlavně úplně závěrečné díly. Atypical tak u mě zatím stále drží titul "nejlepší Netlix seriál", a tak čtyři a půl hvězdy mile rád zaokrouhluji nahoru. :) ()

Lacike

Priemerny serial o jednej netypickej a z polovice neskutocne sympatickej rodinke. Uplne si ma ziskal hlavne otec rodiny v podani Michaela Rapaporta. A potom je este uchvatna a nadherna dcera Brigette Lundy-Paine. O triedu zaujimavy je syn autista. Obcas ma vtipne hlasky, ale miestami je len otravny. Najmenej ma bavila matka a jej linia s neverou. Zato neskutocne vtipnou je postava kamarata a radcu autistickeho syna ohladom randenia. Od zaciatku ma zaujal vyvoj pribehu niektorych postav natolko, aby som si pozrel celu prvu seriu, ale zaroven tam bolo vela nezazivnych linii, ktore ma vôbec nebavili a preto davam len priemerne hodnotenie. Zaver serie priniesol ocakavany cliffhanger. Podla mna by z toho dal zostrihat jeden skvely film. Druhej serii asi zo zvedavosti ohladom vyvoja niektorych linii a vdaka sympatakovi Rapaportovi asi neodolam, ale nejak extra nateseny na ňu nie som. 5/10. ()

ScarPoul

I just got a hand job in an igloo. Prvá séria krásne predstavuje postavy a ich charaktery. Bizarný svet detí s autizmom snažiacich sa zapadnúť do spoločnosti a nájsť si miesto v živote má určite veľa úskalí. A seriál sa snaží vtipnou formou niektoré z nich prezentovať. Zároveň ale nechce byť komédiou a skôr sa v tom tragickom snaží nájsť to úsmevné. Pritom sa ale nebojí byť skutočný a tým pádom v niektorých miestach nepríjemný. Ale ústrednú rodinku spoznávame cez rôzne pohľady a na konci série ( v prípade, že sa nám dostala pod kožu) sme zvedaví kam sa ich vzťahy budú ďalej vyvíjať. Veľmi zvláštny počin, ktorý mi ale prirástol k srdcu. Všetci sú nacastovaný perfektne, hoci najviac ma potešil Michael Rapaport. Jeho otec snažiaci sa prísť na to, ako byť správnym otcom bol podaný veľmi ľudsky a uveriteľne. Za mňa spokojnosť. Uvidíme čo ďalej. 1.séria 80% ()

JohnCZ

Přesně ten typ dramedy seriálu, který mám rád. Příjemná feel-good atmosféra, kde se humor střetává s ne vždy až tak veselými životními situacemi. U moderních seriálů mám občas pocit, jako kdyby mě jejich témata už trochu míjela, ale Atypical si na nic nehraje. Je to mile a chytře napsané - rodinné, nenucené a ze života. Ve druhé polovině seriálu jsem měl pocit, že šel autismus trochu do pozadí (což i dává smysl) a hlavní slovo dostala Casey a její hledání vlastní identity a životních cílů. A tady je seriál dokonalou ukázkou toho, jak by se k LGBT tématice, která tu správně vlastně ani není LGBT tématikou, mělo přistupovat - s respektem, neutrálně, bez škatulkování a trapných stereotypů. Kde si v první sérii pro sebe seriál kradla Jennifer Jason Leigh v roli úžasné mámy, ve zbytku jasně seriál táhne právě Brigette Lundy-Paine v roli neméně úžasné ségry Casey. Ale i vedlejší postavy jsou prokresleny dost zevrubně, jejich silné stránky, ale i slabosti a dost rychle jsem si je, zejména pro svou lidskost, oblíbil. A o to hůře po 4 relativně krátkých, ale obsahově nabitých, sériích opouštěl. ()

FFilipCZ

Opravdu úžasný seriál, který si mne získal hned od prvního dílu. Mezi první a druhou sérií jsem měl celkem dlouhou odmlku, nicméně obě série jsem vždy shodně sloupnul jako malinu za jedno odpoledne. Perfektně a humorně nasvětlená problematika světa těch, kteří to v životě nemají zrovna jednoduché. ()

zdepapepa

Jasně, není to žádný trhák, postavy jsou postavy, nikoliv lidé ve třech a více rozměrech. Přesto to ale ve mně zanechalo příjemný feel-good dojem. I postava Elsy, často lidmi nenáviděná, mi byla místy sympatická. Nad všechny ostatní fakty je třeba zmínit, že scénáristé a režiséři ohlasy čtou, čehož je krásným výsledkem zlepšení od druhé série formou množství dalších lidí na autistickém spektru, takže to Sam nemusí všechno "táhnout sám", jak si lidé stěžovali po první sérii. Zase jednou je vidět, že v Americe mají žánr "dramedy" zmáknutý o dost lépe než u nás. A že jsme od Raymonda Babbita a Sheldona Coopera pokročili zase o kus dál (rozhodně by bylo vhodné zmínit mezikrůček v podobě Abeda Nadira). Jsem velmi rád, že jsem vydržel pilotní díl, kde se to jen hemžilo tzv. "cringe" momenty, které naštěstí později byly odsunuty do ústraní. 3,5* po celé čtyři série s příjemnou dávkou reprezentace lidí na autistickém spektru a lidí patřících pod "deštník" LGBTQIA+. ()

erased

Málokterý seriál si laťku tklivé feel-good komedie udrží celou sérii, natož rovnou čtyři. Atypical se podařilo nejen toto, ale ve stejném tónu i příběh včas uzavřel bez toho, aby zabředl do sebevykrádání. Takto se může řadit mezi tu hrstku seriálů, které jsem ještě i dnes schopný a ochotný bingovat. Inu, má to ve jméně, asi jsem se typického poklesu kvalit vážně bál zbytečně. ()

Marqta

Jak divné vlastně jsou všechny ty věci, které normálně děláme, pravidla kterými se řídíme a způsob jakým komunikujeme s lidmi ? Vlastně to nejsou divné věci, než se nad nimi člověk zamyslí trochu z jiného úhlu pohledu...----"What do I have to do to get you to go to the dance? " "Ask them to turn off the music, so that it was silent, that would be nice." "A dance without music would be a dance without people." "That sounds pretty good too."---- ()

applause

Po dlouhý době fakt povedený a koukatelný seriál, na který jsem narazila náhodou. Člověk nebo tedy aspoň já se vciťuje do mladého autisty, pro kterého jsou i jen běžně věci v životě náročné a náročné je to i pro jeho blízké. Dovedla bych si to představit i v reálném životě, mladému Samovi jsem fandila do poslední chvíle a prožívala vše s ním. Přišlo mi, že i ostatní postavy nejsou vylíčeny nikterak černobíle a je u nich hlavně vidět osobní rozvoj. Líbil se mi  o coming out, který tady proběhl, i když je to teď všude a už docela přemrštěný, tak tady jsem to nějak čekala od začátku a sedělo mi to tam. Doporučuji. ()

laik_60

Filmov o autistoch je dosť, seriálov pomenej, tento rozhodne stojí za to aby ste si to pozreli, teda pokiaľ vás taká téma zaujíma. ()

David.Darco

Vydarený americký mix sitcomu a rodinnej drámy s autistickým jedincom v hlavnej úlohe. Pre mňa ako sympatizanta handycapovaných a znevýhodnených postáv, ale najmä osôb v reálnom živote a zároveň s osobnou skúsenosťou ppomerne osobná záležitosť. Slabšie miesta spočívajú v niektorých karikaturistických postavách a situáciách, ktoré ten správny balanc sitcomovej štylizácie a realizmu drámy narúšajú až príliš. Rovnako sa sem tam vyskytne podobne neuveriteľný scenáristický hlod. Inokedy zasa štvú až príliš doslovné paralely so zvieracou rýšou, ktorou je hlavná postava autistu Sama fascinovaná. V epizódach, kde na túto doslovnosť tvorcovia netlačia príliš pritom paralely fungujú omnoho príjemnejšie a aj dojem z nich je prirodzenejší. Našťastie dokáže byť seriál aj dostatočne nápaditý, ale najmä sa odvážne drží nad hladinou a netopí sa v manieroch lacných melodrám. Mnohé problémy postavy riešia ako ľudia: komunikáciou. Žiadne more unáhlených záverov, rýchlych odpustkov, kombinácii vzťahov rôznych postáv. Skrátka sa tu pracuje s naozaj ľudskými postavami, ktoré svoje problémy neprekonávajú a nehádžu za hlavu epizódu po epizóde. výnimkou sú už spomínané vedľajšie postavy, ktoré slúžia často skôr ako karikatúry. Navyše všetky hlavné postavy sú však natoľko sympatickými a šarmantnými ľuďmi so všetkými svojimi ľudskými chybami, že spomínané výkyvy kvality z hľadiska celku hravo potiahnu. V konečnom dôsledku je to veľmi príjemné, miestami vtipné a miestami obsahujúce chyby. Čo je predsa ľudské. Alebo nie ? ()

Pavoučí univerzum na Amazonu?

Pavoučí univerzum na Amazonu?

08.09.2020

Studio Sony oznámilo nový seriál Silk, jenž by měl rozšířit hrané univerzum kolem postavy Spider-Mana. Seriál by pak navíc měl dorazit na streamovací službě od Amazonu, což by mohlo naznačovat, že… (viac)