Ten dvanásty

• Slovensko Dvanásty muž (festivalový názov) (viac)

Skupinu dvanástich vojakov vycvičili v Británii na špeciálnu misiu s cieľom vykonávať sabotážne akcie na nemeckých základniach v Nórsku. Spolu o ôsmimi tonami výbušnín a materiálu ich nalodili na rybársku bárku Brattholm a v marci 1943 vyslali k brehom Nórska. Lenže operácia Martin bola prezradená a Brattholm sa ocitol pod paľbou nemeckej hliadkovej lode. Po krátkom a nerovnom boji sa loď so spojeneckými vojakmi potopila. Jedného z nich zabili, desiati sa vzdali nemeckej presile na brehu a jednému sa podarilo utiecť.  V tejto chvíli sa začína osobný príbeh Jana Baalsruda (Thomas Gullestad), príbeh o neskutočnej odvahe, vôli prežiť, fyzickej výdrži a súdržnosti miestnych obyvateľov, ktorí čelia nemeckým okupantom. V pustatine severného Nórska má zranený, zoslabnutý a premrznutý Jan jediný cieľ - uniknúť gestapu, ktoré mu je v pätách, a prekročiť hranicu s neutrálnym Švédskom. Okrem vojakov wehrmachtu ho však prenasleduje aj jednotka SS, ktorej veliteľ Kurt Stage (Jonathan Rhys Meyers) je povestný svojou diabolskou schopnosťou dopadnúť každého utečenca a doteraz mu ešte žiadny cieľ neunikol. Ako sa skončí tento nerovný súboj dvoch výnimočných mužov? (TV JOJ)

RAFT

Norský voják ,který přežil.Zázraky se asi opravdu dějí .Já bych na 100% nepřežil .Opravdu silný příběh .80% ()

ANTYCHRYST

Norské válečné drámo.. Film o naději..touze..do které se zapojí a ryskuje svůj život každý z okolí.. Zasrany fašouni.. ukazují svou zrůdnost.. surové záběry na mučení bezbranných zajatců.. scénka s nožíkem v lesní chajde ... byla fakt ostrá a působivá.. celkově není co filmu vytknout.. malebné hory a kolem příběh velké naděje..na mě trošku zdlouhavé.. ale rozhodně kvalitně natočené.. 65% bez milimetru 4* bohužel jsem se nějak nedokázal nechat strhnout tím nepříjemným dějem a celé to tak více prožívat.. ()

hazdrova

Vynikajúca nórska dráma, ktorá Vám nedá nadýchnuť. Modré oči Thomasa Gullestada len prehlbujú, aké skutočne ukrutné to celé muselo byť v skutočnosti. Skláňam sa nad takouto filmárčinou a príbehom, ktorý hovorí o nezištnej pomoci človeku, aj keď tým ohrozím seba. 4,3* ()

neo250

Obsah filmu aj trailer bol dosť zaujímavý na to aby si film vyžiadal moju pozornosť. Bohužiaľ spracovanie je nevyrázne a film neponúka nič zaujímave, kde by ste vydržali pozerať film bez toho aby ste pozreli do mobilu. ()

Shitonit

Brutálně neskutečný survajvl, boj o holé přežití, ze který Vám polezou koule z makovic ! Hlavní hrdina 3/4 filmu proleží, prakticky zdrhaj všichni kolem něho, Náckové se překonávají ve své dokonalé náckovosti, atmosféra je vykreslená tak, že se mi kopyta svírala strachem v pěsti, no co tenhle týpek zažil, přežil a kolikrát téměř nežil je až nepopsatelné, a přesto! Vše se podařilo popsat tak dokonale, že i tu závěrečnou vyhoněnou s krávama, která už mi přišla trochu mimo... s radostí odpouštím. ()

XXXXXXXX

Dvě hodiny a čtvrt utahaný a ohraný příběh honu na kočku a myš, mezi nacisty a diverzanty. Dočkáme se mimo jiné, hry na zamrzlíka, nebo dvojníka agenta Smithse z Matrixu. Film také edukativně odpovídá na znepokojivé otázky, na které jste vždy chtěli znát odpověď: Může pedikůru provozovat i muž? Poznáte rozdíl ve výrazu mezi probíhající amputací a akutní zácpou? A znáte onu lidovou kratochvíli chodí pešek okolo? ()

horor2

Šokující, neuvěřitelný - ale pravdivý příběh! Když už si člověk říká, že už viděl snad všechno, tak dojde někdo s něčím novým. Výborný dobrodružný thriller! Oba palce nahoru! ()

regentor

Norské filmové vyprávění opravdového člověka u kterého by i legendární pilot Alexej Petrovič Maresjev smeknul v hlubokém předklonu.Velmi silný příběh ve kterém se zrcadlí nejlepší morálně volní vlastnosti člověka který se vrací po letech do vlasti aby v ní byl psancem.S okupací Norska nacisty se část hrdé vikingské populace nikdy nesmířila a jejich příběh , i díky tomuto snímku to bude vždy připomínat.Sabotážně vyzvědná akce skupiny ve které byl i Jan Sigurd Baalsrud se nezdařila v podstatě hned na začátku, útěk posledního člena skupiny a jeho přesun do Švédska však vléval místním do žil pocit hrdosti na krajana ,který se nikdy nevzdal a dal jim tak pocítit sílu soudržnosti která přerostla v organizovaný , masový odpor vůči německým okupantům.Kvalitně natočený snímek s úžasnými plenéry severské zimní krajiny od pobřeží , přes sněžné pláně až po vrcholky hor.Tvůrci mohli malinko ubrat na zbytečném natahování děje sáhodlouhými pohledy hlavního hrdiny "do nikam" , zpočátku to mělo i dramatický prvek ale s dalším dějem , to byla jen trochu "berlička" kdy vyjádření opuštění a prázdnoty i beznaděje neuměli ztvárnit lépe.Z celkového pohledu však velmi povedené dílo, kdy herecký výkon Thomase Gullestada je excelentní, si rozhodně zaslouží 80% v hodnocení i archivování pro budoucí shlédnutí. ()

subic

V roce 2017 vznikly 2 zajímavé válečné filmy, tento a britsko-fransouzský Dunkerk. Zatímco Dunkerk má jak takž přiměřenou délku, tento film to s tou délkou až přehnal. Jde o to, že oba filmy mají dobrý začátek, ale s postupem času ten děj prostě ztrácí dech. Ano, tady hlavní hrdina dokáže to, co by jen tak někdo nedokázal, v mokré uniformě z potopené lodi utéct, přeplavat ledovým mořem na vedlejší ostrov a pak pokračovat dál v útěku. Jenže to všechno se stane hned na začátku a pak už jen mrzne a mrzne a musí se spolehnout na pomoc místních, aby ho dostali do neutrálního Švédska. Nicméně film mi nedal žádnou odpověď, co ho vlastně hnalo dopředu, aby přežil, aby předal zprávu. ()

Ukrizku

Já nevím, může člověk přežít takové fyzické utrpení? Co infekce, sepse, horečka nebo dekubity? Ale budiž zázrakům přáno, když mi neumřeli zlatosrdeční domorodci! Norsko a jeho vlastenci udělali velký dojem na moje představy o sousedství a lásce k bližnímu. Dramatický válečný zážitek v nejlepším a zároveň nejhorším slova smyslu. ()

DJ Kritik

Neskutočná túžba prežiť to je to, čo sa človeku vryje po pozretí tohto filmu. Ani stotinu tých útrap by nechcel človek pocítiť a skutočne je to natočené tak, že sa to z obrazovky derie do človeka. ()

unrocker

Žádná veliká akce a sledovacka... ale napětí skvěle scény v nádherné krajině... silný příběh silných lidí za války proti němcům ()

Pete

Téměř čistý survival, kde ten dvanáctý Nor uniká raněný skrz ledové fjordy nejen mrazu, lavinám, a hladu, ale zejména krvežíznivým nacistům. A jestli byl pro někoho souboj Lea s medvědem v divočině už moc, tak tohle je ještě více neuvěřitelné, ač podle skutečnosti. Bez vydatné pomocí místních by ten útěk do Švédska nedal, my diváci však bohužel již podle prologu víme, že se mu to podaří, což pokládám za zásadní dramaturgickou chybu. Nuda sice úplně nehrozí, je na co koukat, a zpracované je to precizně a hezky, i když některé scény bych nejradši neviděl (prsty u nohou). Nicméně film krom toho utrpení (jistě, také hrdinství a vlastenectví) o ničem dalším vlastně nevypráví, jde jen o vědomí, že tohle fakt nikdy zažít nechcete, a nemůžu se zbavit touhy po nějakém příběhu či přesahu navíc. ()

K1NGSLAYER

Tento film? Vysvětlí mi sakra někdo tento film? Jak to, že jsem o něm vůbec neslyšel? Pro mě naprosto neznámý herec a přesto dokázal zahrát tak parádně svoji roli? Nazval bych ho spíše Terminátorem, poté, čím vším si prošel. A nejen on, ale i Jonathan Rhys Meyers v roli nacistického důstojníka Kurta Stageho. Pomalu ani nemám slov z tohoto mistrovského díla, ale něco k tomu napíšu. O válku se do úplných podrobností nezabývám, ale pokud se tento příběh opravdu stal, všechna čest jeho hlavnímu představiteli. Přežít něco takového? Jak!? Musím pochválit hlavně kameru, maskéry, celkově to prostředí Norska a mnoho dalšího, co bych u tohoto unikátu mohl vyjmenovat. Ani na sekundu jsem nestrhl oči z obrazovky. Není to válečné jako například Zachraňte vojína Ryana, ale i tak to převelice upoutá pozornost. V některých filmech jsou totálně zbytečné scény, které jsou úplně vytržené z kontextu a často neovlivňují průběh příběhu, ale tady je to znatelný opak. Všechno na sebe parádně navazuje, režisér se nebojí ukázat divákům drsnost války (o čemž mě přesvědčila hlavně scéna, kdy byl Jan v chatce a rozšiřovala se mu gangréna), prostě vše do sebe parádně zapadá. Nelze dát méně než 5 hvězd. ()

DonBraso

Jeden z mála survival filmů,který se vyhýbají naprostým hovadinám.To klobouk dolů a je vidět,že to jde,jen se musí chtít.Samozřejmě závěrečná digitální smečka snad sobů už bylo hodně na solar.Samozřejmě digitální věci poznáte,ale o tomhle ten film není.Je o hrdiniství a činech.Sice 11 osob zpoznáte v jednom flashbacku/snu,což je vcelku málo a film se k tomu vrací nesmyslně pozdě,ale to je tak vcelku těch pár mušek,který tenhle film má.Ačkoliv J.R.Myerse fakt nemusím jako herce,tak zde mu uniforma fakt sedla a jako Kurt Stage byl vynikající stejně jako hlavní hrdina Baalsrud.Máte tu již tradičně pěkné scenérie,hudbu,skvělé obsazení,nesmrtelnýho odvážlivce,který by snad měl jmenovat sněhový muž jakým Ballsrud za druhé světové musel být.Jasně,jen je to film,který někde jde až zbytečně do extrému ve scénách,ale když tomu divák bude stále věřit,tak ho film paradoxně slušně zahřeje. ()

pafka

Kdepak, kdepak, takovyhle film my tezko nekdy natocime. Tak napinavy, dobrodruzny, plny lidskeho riskovani pro ciziho cloveka, nemecke upornosti, zdivocele prirody a pocasi k nepreziti, norskeho odhodlani a vlastenectvi. A presto bysme takovy film potrebovali jako sul. Paradni film, ktery prozijete s hlavnim hrdinou. Filmari se venovali dokonale kazdemu zaberu v mrazive zime ze ani na chvili nepochybujete nad tim, co vidite. Jen nechapete, jak je tohle vlastne vsechno bylo mozne. ()

solisoli

Fú ha. Táto odysea neskutočne skutočného príbehu zo severského uzimeného Nórska z obdobia 2. Svetovej vojny dávala zmysel rozprávky pre dospelých. Rozprávkových momentov, ktoré je zbytočné rozpitvávať tu bolo až, až. Zato výprava si zaslúži poklonu. Teplo im tam nebolo. ()