Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

draxxi

Basnici jsou stale prima...a to presto, ze Pistalka je nejmin fajn ze vsek Stepanovych muz... Porad ale dobra, vyborne obsazena komedie... 30/6/2022 68% ()

Bohdy67

Kromě nádherné Evy Vejmělkové není v podstatě nic co vyzdvyhnout. Z našeho Štěpánka se kromě totálního loosera stává i životní ztroskotanec, kterej jezdí rozpadajícím se broukem, zatímco kámoši si houpou prdele v novejch kárách. Docela vtipná byla anabáze v Bezdíkově. Relativně by to bylo dobré zakončení trilogie a podprůměrné zakončení lehce podprůměrné trilogie. 35% ()

vlkcz

Tenhle díl mě předjel a dostal Básníky do praxe rychleji než mě, ale zase ne o tolik. Osobně považuji tenhle díl za nejlepší z celé série. Dvojku posunul ještě trochu dál jak v komice, tak v nostalgii a vážnějších polohách. Opět spousta vynikajících herců ve výborně napsaných rolích. Hlaváčová (Měl ho tam, Musíš Karle), Hrušínský (Vám se nelíbí jak maluju) nebo Zedníček. A krásná Píšťalka. Jen je škoda, že se rozhodli jí předabovat Adamovskou a Vejmělková od té doby v českém filmu nehrála pořádnou roli. ()

IvoP

***Napravo rakety, nalevo rakety. Já můžu být teoreticky desetkrát mrtvý a ona mě straší s kouřením.*** A jedna Tonniččina historka je jakoby okopírovaná od Iva Jahelky. Je to věc názoru, Píšťalka se mi zdála nejméně sympatická ze všech ()

Bojinda

Závěrečný díl, kterým pro mě vrcholí trilogie o básníkách. Ne že by snad vrcholila kvalitou, ta se mi zdá po všechny tři díly velmi vysoká, ale dějově. Končí to prostě krásně, správně, dobře a hotovo! Další díly prostě neměly vzniknout a pro mě neexistují. Líbí se mi, jak se tu na tomhle punktu vzácně shodujeme. ()

hofiktom

Opět o něco slabší než předchozí dva díly, ale pořád je to ještě dobrý díl, plný klasického básnického humoru, na které jsem zvyklý. Geniální role Jany Hlaváčové. 70% ()

j1r1

Všimnuli jste si jako já, že se série taktně vyhnula Štěpánově základní vojenské službě? Víme, že na vojně byl ("Krok ses držet naučil, hubu ne.") a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že tam se vysokoškolák kolem pětadvacátého roku života seznámil se socialistickou realitou velmi rychle a iluze zmizely jak nad ránem sen. Ale o tom by se v roce 1987 film natočit prostě nedal (v zajímavostech se můžete dočíst, že to Ministerstvo národní obrany nepovolilo). Už takhle musel být problém jak vybalancovat popis Štěpánových průserů (Nástěnky!) aby to ještě prošlo. Kamarádi ze studií se rozutekli a každý hraje jen sám za sebe.Takže zákonitě - legrace začíná ubývat a ten život asi chutná občas i trpce. Ale dívat se na to ještě pořád dá velmi dobře, i poněkolikáté. ()

wendy221

Je zajímavé, jak vidíte filmy po letech v jiném světle. Chápete množství narážek, vtipů... Tenhle díl byl 100 % poslední, ale s příchodem revoluce chtěli filmaři zřejmě využít toho, co se nesmělo. Píšťalku podle mě dabovala Adamovská proto, že Vejmělková měla dost jemný hlas (vzpomeňte na Chlapce a Chlapy). A jako paní učitelka měla působit starším a autoritativním dojmem. ()

andy60

Nic se moc nezměnilo, dál se jede ve starých kolejích - Matásek pořád stejně nesympatický, Kříž se snaží ulovit na básničky, ústřední píseň po Vávrovi a Neckářovi nyní zpívá Černoch s Bartošovou..., společně s dvojkou asi nejlepší díl série. ()

vecnaAmbra

Kde sú tie časy- "mám aspoň päť pracovných možností, kde ma vezmú aj s ubytovanim." Neviem prečo, ale tieto Štěpánkové príbehy na mňa vždy v konečnom dôsledku pôsobili tak nejako nemastne-neslane a Kříž to síce hral výborne, ale celé mi to pripadá akési ťažkopádne a uťahané. Videla som prvé tri diely viackrát, ďalší len raz a tam to už išlo úplne dolu vodou. Teraz som pozrela tento diel a výsledný dojem nieje opäť moc dobrý, hlavne sledovať ako sa Štěpán baví so starými kamarátmi s tým, že holt, staré veselé časy, čo je síce milé, ale načo to naťahovať toľko minút, keď to ani nejako zaujímavé nebolo. A jeho kamaráta Kendyho by som s tou večnou kamerou najradšej kopla do zadku. Potom som už tiež vlastne zívala až do konca. Píšťalka sa nejako rýchlo rozhodla medzi snúbencom a Śafránkom, ktorý v podstate sa iba u nich objavil a zrazu s nimi už aj obedoval. Ja neviem, mne tomu niečo chýba. ()

drsny_hery

Poslední "nadprůměrný" díl z celé série. Kamera působí trochu temněji a vykresluje šeď posledních let socialismu. Na druhou stranu nástup do pracovní reality je pro každou současnou generaci stále aktuální. Nějak mám tu Štěpánovu třetí lásku pořád nejradši. ()