Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

standsiller

Keď som sa v týchto dňoch ku filmom tejto série vrátil ( v dôsledku toho, že sa ma to začína týkať ) pomädlil som si ruky a začal som sa na vysokú školu skutočne tešiť. Okolie vnímané básnickým rojkom , ktorý si všetko uľahčuje svojou pestrou predstavivosťou a túžbou po ženách. Tých sa okolo neho zopár premelie, ale stále túži po svojej "vyvolenej" ktorá ho bude mať skutočne rada. Študentský život taký ako má byť. Kto si na túto sériu nájde čas, nenechá ho na seba zabudnúť. To garantujem. ()

ranp

Tohle je můj stý komentář, to abych si dal záležet :-) Kdybych nestudoval VŠ, tak bych tomuto filmu dal 4 hvězdičky. Takhle ale dávám plné hodnocení, všechno to sedí- hospody, holky, učení.. přesně takhle to funguje a kdo to nezažil tak (dost možná) o hodně přišel. ()

lskala

Budu zde opakovat to, co většina komentujících - Nejlepší díl básníků a jedna z nejlepších Českých komedií vůbec. 85% - 4**** ()

Sdoom

Nejlepší díl celé série, minimálně co se zábavnosti týče. Málokterý český film má více scének a hlášek, které se staly, nebojím se říct, legendárními. Jediné, co je slabší oproti jedničce, je milostná linie Štěpána s Jeskyňkou, je to takové utahané a Jeskyňka svou chladností dostává svému jménu. To je asi jediné, co můžu této klasice vytknout. A tak dávám sice 4 hvězdičky, ale je to spíš 4 a půl. ()

herr_carter

2. a pro mě nejlepší díl Básníků, především to prostředí vysoké školy a vysokoškolských kolejí, navíc Přeučilovo "laterární, kolmo na obě sagitální, nahoru superior,nahoru na obě interior" je k popukání...a samozřejmě Vašek Neckář :-D...............moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Maynard.

Po celkem dost dlouhý době sem byl doslova a do písmene nucen se podívat na tenhle oldschoolovej filmek :o). No ale musím uznat, že sem se náramně pobavil. Zrovna tenhle díl mám totiž nejrači a přijde mi, že z něj pochází asi nejvíc hlášek, no známých songů 100% - Žhavil Béda, žhavil drát, no tak to je už dnes legendární HIT :o). Prča je sledovat mladýho Matáska (Kendy) jak hraje v týhle funny kapele a o pár let pozdějc si to dával v Orlíku na basu, skinhead jeden vybarvenej :o). Film nám krásně ukazuje, jak se na vejšce žilo a kalilo, no od tědle let se tam toho moc nezměnilo, život študáků je a dycky bude bezstarostnej no a sem tam nějaká ta zkouška se prostě udělala. Jo, na tyhle léta vzpomínám strašně rád, páč to bylo něco, žádná práce, žádný vstávání. Jediný starosti byly s tím sehnat nějaký ty prachy na chlast :o). Básnici už budou navždy neodmyslitelně patřit mezi českou klasiku, a není se čemu divit. Škoda jen, že jejich úroveň klesá s přibývajícími díly… Ale tak už to holt na tom Světě chodí. Jo a Jeskyňka se mi líbí ze všech jeho ženskejch nejvíc. ()

Kanibal

Zřejmě nejlepší ze série básníků značně trpí neustálým opakováním v televizi. V Iluzích potkal Štěpán asi největší šťabajznu z celé řady filmů :) ()

klúčik

Tento diel sa mi moc páčil, život na vysokej je úžastný. Lásky a to k tomu patrí sú krásne. Dobrý scenár a dobre natočené. Krásna A.Tarabková. 85%. ()

Wally

Kdo by nechtěl potkat na 'vejšce' takové spolubydlící jako hlavní hrdina Štěpán Šafránek + samozřejmě Vendulka utěšitelka :-) Film je plný nezapomenutelných hlášek a situací...prostě hooodně dobrý. ()

Sygi

Vynikající film z prostředí vysoké školy, má v sobě několik legendárních momentů, jako Svěrákovy přednášky o uspořádání stolu, moravský spolubydlící, neztratila jste pomeranč ... Skvělý film. :) ()

Zagros

Druhý díl se mi líbil více než první. Studium v Praze na medicíně je o poznání zábavnější než snaha o středoškolské divadlo. Taky se více povedlo obsazení a přibylo povedených postav: Sejkora, Mireček, Vendulka a především sympatičtější druhá láska Jeskyňka. Pokud bych měl doporučit jenom jeden díl Básníků, byl by to právě tenhle. Postavil se nepsanému filmovému pravidlu o horších dvojkách a i dle hodnocení tady je minimálně na stejné úrovni s jedničkou. ()

wosho

Pro mě jednoznačný vítěz ze všech dílu. Neskutečně pravdivý a vtipný film o tom, jak člověk ztráci mladické iluze o životě a lásce. ()

Paity

V podstatě pokračování klasiky československé kinematografie s Pavlem Křížem v hlavní roli bezstarostného studenta medicíny. Opět milé fórky, stejně jako příběh ze života, který musí oslovit každého. V podstatě se dá s jen malým nadhledem říci, že ve filmu zazní velmi mnoho životních mouder a hesel, kterými bychom se asi měli řídit. ()