Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

Dr.dogous

scénář 4 režie 4 herci 4 výprava 2 celkem 14 hodnocení 70% Výborná komedie, nostalgie mládí, navíc plná výborných hlášek. Vendulo, potřebuji pomoc ! - Copak ? Vyrazili tě z anatomie ? Ne ! - Nechceš se odreagovat ? Nebudeš první ani poslední. Víš, že se mi říká Vendula utešitelka. Ne, neblbni ! - Ty si ale puritán. Copak jsi zapomněl, že tohle ňadro bylo v Praze první, které jsi držel v ruce ? ()

draxxi

Jak krasny starosti jsme tenkrat meli... Opet vydareny dil basnicke serie. Krasna Jeskynka, a super parta na koleji... 25/6/2022 84% ()

Bohdy67

Paradoxně o něco lepší a zábavnější než první díl. Hlavně díky novým postavám a prostředí vysoké školy. Také hlavní láska o dost hezčí. Pořád ale průměrný film, který je fakt nebudu mít potřebu vidět někdy znovu. 47% ()

vlkcz

Tenhle film přišel do kin, když jsem nastoupil na vysokou. Oproti jedničce se tu už objevuje jemná nostalgie a v určitých momentech mi až zamrazí, jak vážný věci tam jsou, byť podané s vtipem. Výborný Leoš Suchařípa a asistent Sejkora v podání Jana Přeučila. Nejlepší "hlášky": 1.) Jak člověk pozná, že není blbej. 2.) Profesor biochemie H. Con. 3.) Na každém konci je pěkné, že něco nového začíná. Ale je jich tam moře dalších. Společně s pětkou asi nejlepší hudba. ()

Baži

Pěkný film s vysokoškolského prostředí plný vynikajících nápadů a scén (např. Svěrákův výklad). Pro mě nejlepší ze ságy básníků a to jednoznačně! "Klííííd!" ()

Monco

Můj osobně nejoblíbenější díl z celé básnické série. Hodně nezapomunutelných scén, škoda, že dnes nevznikají takový filmy pro mladé publikum jako jsou tyhle ()

Amy Rich Roll

Sympatický "romanticky bolestně orvaný" Štěpán Šafránek a spousta nestárnoucích hlášek, která mému adolescentnímu "trpícímu já" dodávala chuť do života. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, na který se můžu dívat, i když studia mám už za sebou :-) ()