Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

Inozuka

Asi nejlepší díl série s největší koncetrací vtipů bez trapnosti a také bez pocitu umělého napojení na úspěšný první díl. Film je tak přirozený a divák má pocit, že pokračuje ve sledování osudů oblíbených hrdinů bez nějakých zbytečných oslých můstků. Bezkonkurenčně nejvíc mě pak vždycky pobaví Béďa a jeho band, když žhaví drát. Ty jeho songy jsou fakt hity! ()

Tiiso

Stejně dobrý kvalitativně jako první díl. Opět se mě daří hezky prožívat všechny ty příběhy s hlavními hrdiny. ()

Rodin

Nevím, zda označit za vrchol série díl první, nebo tento. Rozhodně je souboj velmi vyrovnaný a jsem panu režisérovi ochoten přiznat i víc, než 80%. Královsky se tímto filmem bavím už od doby jeho prvního zhlédnutí v kině Sevastopol v roce 1984. ()

topi80

Romantika zůstala, hlavní hrdina stále glosuje a hláškuje, přibylo několik dalších povedených týpků a hlavně groteskních gagů. Spousta šťastných konstelací, které vytvořily pohodovou komedii, na kterou je nálada vždycky. ()

ANTYCHRYST

Žákyňka to je jako jeskyňka :) klasika, která v Tv sice běží pořád dokola, ale stejně se na toto pokračování básníků vždycky rád podívám, jak na studenstská léta, tak na naší starou Kladenskou nemocnici :) Mireček - Numira Cassa Tomba, Vendulka utěšitelka jsou boží........ Žhavil Bééééééda žhavil drááááááát....... Klíííííííííííííd :) ()

donkocicak

Půvabný film o studiích na medicíně aneb jaké úskalí, nástrahy a radosti přináší pro študáky zlatá Praha :) a "Žhavil Béda, žhavil drát" je prostě legendární hitovka :) ()

RAFT

Druhé pokračování úspěšné série,skoro stejné jako první díl .Herecké výkony jako Přeučil,Suchařípa a další skvělé.78% ()

Knor

Tenhle díl je můj nejoblíbenější..... Klíííííd , s Vendulkou na věky, zalezem do deky. Správně, to je můj dedecek a spoustu dalších hlášek je nezapomenutelných. ()

G04T odpad!

Na to se nedá dívat. Přehlídka degenerace na všech úrovních. Po 25 minutách jsem to vypl a to jsem tomu dával ještě deset minut předtím šanci. ()

Ex_Machina

„Ať se v každé roční době prostíráš ve mně a já v tobě“ Gymnázium vystrieda medicína, Borúvku zase Jeskynka. Na každom konci je pekné, že niečo nové začína. Štúdium vo veľkom meste, internát, málo peňazí, bifľovanie sa na skúšky, brigády, sklamania, no aj kopec zábavy a nová láska. Veľa z nás si to pred mnohými rokmi zažilo na vlastnej koži, ale len niektorým sa to podarilo s takou intenzitou ako básnikovi Štepánovi. Po ďalšej nenaplnenej láske poviem snáď len toľko, že už nebudem skladať dievčatám rýmy, už budem len počúvať. ()

Lumpus

JSI MODRÁ JAKO HLADINA Jsi modrá jako hladina jsi řeka která usíná Jsi jako nebe za ůsvitu a věříš na lži ze soucitu Věříš na nemoci a uzdravení a na hříchy a odpuštění Ať se v každé roční době roztíráš ve mě a já v tobě krajino nejkrasnějších míst knížko má v něž se učím číst Ať klín tvou láskou nepohrdne když nosíš roucho milosrdné ()

Lennie

tento díl byl asi lepší než jednička...takový ryze vysokoškolácký, s nepostradatelnou poetikou a báječným Mirečkem :) ()

han.ci

Pro mě určitě nejlepší díl básníků, Štěpánkovi exotičtí spolubydlící jsou geniální a život na vysoké škole je podán opravdu skutečně. Člověk se fakt zasměje. ()