Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

tranquill

Kvalitní pokračování "Básníků". Sice už nedosahuje dokonalosti prvního filmu, ale to je problém téměř všech filmů na pokračování... ()

kersten

Ach jaj. Som sentimentálna. Tento film je moja veľká srdcovka. Pripomína mi moje najkrajšie roky na štúdiu medicíny. Ako cez kopirák. Presne takto to reálne vyzerá na prednáškach, na pitevniach, skúškach, v nemocnici na praxi,v krčme a samozrejme na intráku. Prvé vážne lásky, divoké sexuálne skúsenosti. Ják já by som to vrátila späť. Mám pocit že režisér so scénaristom reálne študovali medicínu. Pretože takto sa to vymyslieť nedá, to treba zažiť. A tu je to všetko zobrazené na jedničku. ()

siloalampa

„Jsi modrá jako hladina, jsi řeka, která usíná. Jsi jako nebe za úsvitu, a věříš na lži ze soucitu. Na nemoci a uzdravení, a na hříchy a odpuštění. Ať se v každé roční době, prostíráš ve mě a já v tobě. Krajino nejkrásnějších míst, knížko má, v níž se učím číst. Ať klín tvůj láskou nepohrdne, když nosíš roucho milosrdné.“ ()

kondor77

Slavný cimrmanolog v českém filmu? Ani přítomnost Christiaana Barnarda by nevyvolala větší ohlas. Nechápu, jak si ho mohli producenti dovolit zaplatit. ()

Stíba

Pane profesore, jak pozná člověk, že není pitomej ? - No, chytrej člověk to nepozná nikdy a blbci je to jedno. ... Velká klasika a asi nejlepší Básníci. Mireček, Jeskyňka a legendární Leffinqwellův - Bronštajnův psací stůl :-) ()

pistik

Film nestal za nič. Dve hviezdičky sú tu len kvôli cimrmanovskej úlohe Zdenka Sveraka, ktorý mílovými krokmi preskočil celý obsah filmu ()

Sosak

Docela trefný film o medicích. Na medicínu chodím teď a nutno dodat, že řada interiérů a situací se v podstatě nezměnila, autoři to zachytili celkem opravdicky :) Bez srovnávání s dneškem by mě ale film asi vůbec nebavil. Už takhle to bylo docela o ničem...moc málo vtipů a nesympatický děj. ()

gemi

Kvalitní komediální série, která má jedinou chybu; vlivem příliš častého uvádění už ji nemůžu ani vidět. ()